Modyfikacja kabla RGB od NGC

ODPOWIEDZ
Maraz
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 352
Rejestracja: 2012-04-02, 15:40
Lokalizacja: Gdańsk

Modyfikacja kabla RGB od NGC

Post autor: Maraz » 2012-10-05, 15:27

Jakiś czas temu kupiłem kabel RGB do Gamecube'a, mając nadzieję, że będę mógł w końcu się nacieszyć przepięknym obrazem RGB, a przy okazji, że będzie pasował również do SNESa.
Niestety, po podłączeniu do SNESa, okazało się, że obraz się pojawia a po chwili ciemnieje tak, że nic nie widać. Niedawno szukałem źródła problemu i okazuje się, że według schematów Nintendo, kabel korzysta z trzech kondensatorów, podpiętych między drutami od każdego z kolorów, a pinami od końcówki SCART, przez co kable te nie współpracują z europejskimi SNESami (z NTSCowymi owszem).

!!!UWAGA!!! Źródła mówią, że kondensatory, które odlutowujemy, są konieczne do odtworzenia obrazu z Gamecube'a, jednak u mnie po modyfikacji działa wszystko ładnie i pięknie, zarówno ze SNESem jak i NGC.

Oto jak zmodyfikować kabel od NGC, tak żeby działał ze SNESem (wymagana zabawa z lutownicą):
1. Odkręcić nasadkę, nakręcaną przy końcówce SCART (tej wkładanej do TV).
2. Zdjąć osłonę, odsłaniając tym samym kable i blaszkę w całej okazałości.
(zdjęcia przed modyfikacją pokazane są na kablu third party)
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
3. Przewracamy kabel tak, żeby ścianka kostki bez ścięcia, była po lewej stronie. Lokalizujemy trzy druciki z kondensatorami (druciki zaznaczone są na zdjęciu kolorowymi strzałkami odpowiednio do tego jaki kolor reprezentują, owalami zaś zaznaczone są kondensatory). Pomiędzy każdym z nich powinien być jeden pin przerwy.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
4. Odlutowujemy styk między kondensatorem a pinem, odlutowujemy kondensator, przylutowujemy drucik tam gdzie był. Czynność powtórzyć dla każdego z kolorów, najlepiej jeden po drugim, zeby się nie pomieszało.
Efetkt pokazany na kablu 3in1
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
5. Po wszystkim zakładamy osłonkę, uważając żeby drucików nie przyciąć, zakręcamy nasadkę, podpinamy kabel do naszego CRTka i cieszymy się pięknym obrazem ze SNESa :)
Ostatnio zmieniony 2012-10-07, 10:19 przez Maraz, łącznie zmieniany 3 razy.

fixxxer1
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1242
Rejestracja: 2011-01-03, 14:14
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Modfyikacja kabla RGB od NGC

Post autor: fixxxer1 » 2012-10-05, 16:20

Wg zagranicznych stron, Gamecube potrzebuje tych kondensatorów, a SNES nie. Więc jak to wygląda u Ciebie?

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8536
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Modfyikacja kabla RGB od NGC

Post autor: Axi0maT » 2012-10-05, 16:24

Szkoda ze bez fotek - tak bylby z tego fajny material na glowna... a tak, to pewnie temat jak inne podobne tutoriale zginie za jakis czas w zalewie kolejnych tematow :(

Maraz
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 352
Rejestracja: 2012-04-02, 15:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Modfyikacja kabla RGB od NGC

Post autor: Maraz » 2012-10-05, 16:57

fixxxer1 pisze:Wg zagranicznych stron, Gamecube potrzebuje tych kondensatorów, a SNES nie. Więc jak to wygląda u Ciebie?
U mnie wszystko śmiga elegancko i pięknie po podłączeniu do Gacka. Ale może wynika to z samego TV?
Axi0mat pisze:Szkoda ze bez fotek - tak bylby z tego fajny material na glowna... a tak, to pewnie temat jak inne podobne tutoriale zginie za jakis czas w zalewie kolejnych tematow :(
Próbowałem strzelić fotki... I o ile sam kabel wyjdzie pięknie, to już zbliżenie na te wszystkie druciki przy kostce jest nieostre i nie będę w stanie zaznaczyć wyraźnie o co mi chodzi :/ No nie mam odpowiednio dobrego sprzetu foto po prostu. Pożyczałem od dziewczyny aparat, ale to samo. Będę musiał się zakręcić i od kogoś pożyczyć jakiś lepszy sprzęcior, bo jeszcze pamiętam o Ameprodzie i chciałbym do obu tutków pocykać fotencje. :( Póki co jest wersja sucha, tekstowa, więc mam nadzieję, że chociaż ktoś z forumowiczów skorzysta, zanim to będzie miało piękną dokumentację i będzie się nadawało na główną.

fixxxer1
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1242
Rejestracja: 2011-01-03, 14:14
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Modfyikacja kabla RGB od NGC

Post autor: fixxxer1 » 2012-10-05, 17:21

Koszt kabla RGB do GC/SNES to 15$ z shipem. Zastanawiam się czy nie można przerobić zwykłego kabla AV na RGB? Taki kabel to 2$ z wysyłką, więc różnica jest. Kwestia tylko tego, czy można rozłożyć wtyczkę i dolutować brakujące przewody?

Maraz
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 352
Rejestracja: 2012-04-02, 15:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Modyfikacja kabla RGB od NGC

Post autor: Maraz » 2012-10-05, 18:08

Kiedyś myślałem, nad zabawą z kablem composite'owym, lutowaniem i transformowaniem go w RGB, ale to już chyba temat na grubszą rozkminkę. Udało mi się wyrwać gotowy kabel RGB, więc pomysł zarzuciłem ;)

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8536
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Modyfikacja kabla RGB od NGC

Post autor: Axi0maT » 2012-10-05, 20:32

Jak robisz fotki z odleglosci mniejszej niz te 30-40 cm (w zaleznosci od aparatu) to rob z funkcja makro - wtedy dobrze ci wyostrzy.

Maraz
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 352
Rejestracja: 2012-04-02, 15:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Modyfikacja kabla RGB od NGC

Post autor: Maraz » 2012-10-07, 10:22

Poprosiłem siostrę dziewczyny o pomoc i zaktualizowałem posta dodając zdjęcia. Niestety, musiałem pokazać efekty na dwóch różnych kablach, jako że nie dokumentowałem modyfikacji od razu :p

ODPOWIEDZ