|
Autor: PanSamochodzik & Gimiak
|
|
poniedziałek, 18 lutego 2008 02:36 |
Odsłon: 11125
|
|
Strona 1 z 3 | Kto powiedziaÅ‚, że w Polsce nigdy nie produkowano konsol? OczywiÅ›cie, że byÅ‚y produkowane! A wÅ‚aÅ›ciwie „byÅ‚a” – tylko jedna... Mamy zaszczyt przedstawić wam jedynÄ… PolskÄ… konsolÄ™ o nazwie Ameprod TVG-10 .
ArtykuÅ‚ powstaÅ‚ przy wspóÅ‚pracy z serwisem www.elwro.zafriko.pl .
|
RECEPTA NA SUKCES DziÅ› graczom trudno to sobie wyobrazić, ale w latach 70-tych myÅ›lano o konsolach jak o zwyczajnej modzie, która szybko przeminie. Wystarczy dodać jeszcze, że mieliÅ›my trudnoÅ›ci z importem (brak dewiz, które byÅ‚y podstawÄ… handlu zagranicznego) i sprowadzanie różnego sprzÄ™tu byÅ‚o po prostu nieopÅ‚acalne. Pod koniec lat 70-tych w Elwro padÅ‚ pomysÅ‚ sprostania potrzebom rodzimego rynku - zbudowania takiej wÅ‚aÅ›nie konsoli, na podstawie popularnego na zachodzie „ponga”, produkowanego przez potentata w tej dziedzinie - Atari. DokÅ‚adnie nie wiadomo, w którym roku rozpoczÄ™to prace konstrukcyjne, ani kto byÅ‚ gÅ‚ównym konstruktorem TVG-10. Wiadomo, że „polski pong” przyniósÅ‚ tysiÄ…com Polaków wiele radoÅ›ci w dÅ‚ugie deszczowe dni, podczas grania w hokeja czy squasha na czarnym ekranie telewizora. Kiedy to byÅ‚o? Hmmm... bodajże byÅ‚ rok 1981, gdy pojawiÅ‚y siÄ™ w sprzedaży. Bez zbÄ™dnej reklamy, cichuteÅ„ko wdarÅ‚y siÄ™ na puÅ‚ki w ZURTach. Dodatkowo można byÅ‚o dokupić pistolet Å›wietlny, noszÄ…cy nazwÄ™ wideotraf i wykorzystać wszystkie możliwoÅ›ci ponga. To byÅ‚o coÅ›! Strzelanie do ruchomej biaÅ‚ej kropki na czarnym tle wydaje siÄ™ obecnie żenujÄ…ce, ale wtedy sprawiaÅ‚o to niebywałą radochÄ™. Jaka byÅ‚a recepta na sukces tak popularnego ponga TVG-10? Produkt WrocÅ‚awskich ZakÅ‚adów Mera-Elwro (od roku 1983 już jako samodzielna jednostka – bez dokuczliwego „Mera”) byÅ‚ praktycznie jedynÄ…, pionierskÄ… na polskim rynku grÄ… telewizyjnÄ….
POD INNYM SZYLDEM Ważnym punktem historii konsoli TVG-10 byÅ‚o przeniesienie produkcji do prywatnej firmy Ameprod (zajmujÄ…cej siÄ™ także importowaniem mikrokomputerów ZX 81 i ZX Spectrum). NastÄ…piÅ‚o to w roku kiedy ZE Elwro pożegnaÅ‚o siÄ™ ze zjednoczeniem Mera i przestaÅ‚o produkować wysÅ‚użone komputery typu ODRA. Czy te fakty (przeniesienie produkcji ponga i zakoÅ„czenie produkcji ODRY) miaÅ‚y jakieÅ› znaczenie z zerwaniem wiÄ™zi z potentatem Mera? Możemy tylko siÄ™ domyÅ›lać. W Ameprodzie pong miaÅ‚ lepszy żywot niż w Elwro – wyprodukowano ich znacznie, znacznie wiÄ™cej niż dotychczas we WrocÅ‚awskich ZakÅ‚adach.
POWRÓT DO KORZENI Obecnie, pongi (zarówno z Elwro, jak i z Ameprodu) sÄ… poszukiwane przez kolekcjonerów. Na aukcjach internetowych można czasami je wyÅ‚apać. Ceny wahajÄ… siÄ™ od 30-50 zÅ‚. Po co kupuje siÄ™ takie zabytki? Czasami z sentymentu do lat mÅ‚odoÅ›ci – miÅ‚o jest powspominać sobie grÄ™ przy podÅ‚użnym czarnym pudeÅ‚ku z czymÅ› co byÅ‚o dwoma manipulatorami. Lub jak wspomniaÅ‚em wczeÅ›niej – TVG-10 jest niezÅ‚ym kÄ…skiem dla kolekcjonera.
W pamięci konsoli znajdują się następujące gry: - strzelanie do ruchomego celu; - strzelanie do znikającego celu; - Tenis; - Hokej; - Squash; - Pelota.
Tekst: PanSamochodzik (www.elwro.zafriko.pl) Zdjęcia: Gimiak
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>
|
Komentarze
To jest totalny odpał xd
Zwłaszcza jak wyma[censored]e tym pistoletem ;p