Czarna maź na kartridżu GBA

GB, GB Pocket, GB Light, GB Color, GBA, GBA SP, GB Micro
ODPOWIEDZ
Muokos
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 2
Rejestracja: 2018-11-07, 11:07

Czarna maź na kartridżu GBA

Post autor: Muokos » 2018-11-07, 12:05

Witam,

Mam nadzieje że umieściłem post we właściwej zakładce. Pierwszy raz jestem na forum i mam nadzieje że dobrze zapoznałem się z zasadami.

Wracając do tematu - kartridż który dostałem nie działał i uznałem że go rozkręcę. Tam znalazłem to:
https://imgur.com/gallery/gwB5kxa
(Próbowałem wstawić w [.img]link[./img] {bez kropek} ale nie działa, mówi ze nie może znaleźć obrazka. Siedziałem nad tym może z pół godziny na telefonie i nic nie wychodzi... przepraszam za to)

Lekko mnie to zdziwiło i zacząłem się zastanawiać czym jest ta maź. Nie mogłem znaleźć nic w sieci wyłącznie po opisie. Jest lekko matowe i można zarysować tę [czarną] fakturę. Czy ktokolwiek spotkał się z podobną „mazią”?
P.S. Alkohol izopropylenowy tego nie ściera

Pozdrawiam serdecznie,

M.

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Czarna maź na kartridżu GBA

Post autor: kolo » 2018-11-07, 14:57

To tak zwany "glut" i ktoś dał ci piracki kartridż. To że tego typu piraty w pewnym momencie po prostu przestają działać i jest normalne. Jeden z powodów dla których warto ich unikać, drugi to to że nawet jak działają to często niepoprawnie, o względach natury moralnej nawet nie wspominam.
Sam glut jest sposobem zabezpieczenia układu scalonego, nie powinno się go usuwać.
Tak więc ten tego - kartridż jest niemal na pewno do wyrzucenia.

Tutaj masz poradnik jak w przyszłości uniknąć podobnych wpadek: http://retroage.net/poradniki-techniczn ... zesc-1-gba
Sega, Sega über alles
Obrazek

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: Czarna maź na kartridżu GBA

Post autor: alf » 2018-11-07, 15:14

+1 dla kolo

Od siebie dodam, ze pod tym glutem masz de facto wnetrznosci ukladu scalonego bezposrednio naniesione na plytke. Ten uklad scalony jest mozna powiedziec "bez obudowy" wiec zalewa sie go w procesie produkcji glutem aby go zabezpieczyc. Zerwanie gluta = uszkodzenie ukladu.

Muokos
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 2
Rejestracja: 2018-11-07, 11:07

Re: Czarna maź na kartridżu GBA

Post autor: Muokos » 2018-11-15, 11:06

O! Dziękuje bardzo!

Kartridż dostałem z grą na 3dsa bo gość powiedział ze nie potrzebuje gier na gba. Dziękuje bardzo za odpowiedź! Już patrzę na poradnik techniczny. Nie ma tutaj chyba możliwości dawania top komentarzy czy coś takiego, ale raz jeszcze dzięki!

Awatar użytkownika
Verteks
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 162
Rejestracja: 2013-11-12, 16:47

Re: Czarna maź na kartridżu GBA

Post autor: Verteks » 2018-11-15, 15:34

Odświeżam bo patrząc na zdjęcie naszła mnie taka myśl, że to co odstaje (bateria?) zostało oderwane od żywicy i dlatego układy elektroniczne się uszkodziły, albo odlutowując baterie żywica i elektronika zostały przegrzane; to tak gwoli uzupełnienia.

ODPOWIEDZ