Evercade, czyli kiedy nowe spotyka stare

Game Gear, Atari Lynx, SNK Neo Geo Pocket, Bandai Wonderswan i inne
Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Evercade, czyli kiedy nowe spotyka stare

Post autor: Axi0maT » 2020-08-11, 19:20

Sledze od jakiegos czasu losy projektu Evercade:
https://www.evercade.co.uk/
I przyznam szczerze ze jestem nim coraz bardziej zainteresowant. Dla tych ktorzy nie slyszeli to nowy handheld ktory jest reklamowany jako retrosprzet od graczy dla graczy. W srodku siedzi procesor ARM, ekranik jak w PSP, ponoc wygodny i solodnie wykonany. Koszt to ok 350 zyka - zacheca jak za nowke. W czym tkwi magia tego sprzetu skoro i tak wszystko odpalane jest na nim na emulatorze? Otorz gry sa wydawane na kartridzach! Sa to zestawy klasycznych gier w wiekszosci przypadkow. Cena zacheca 75 za ladnie wydany zestaw kilku gierek na karcie... i to z licencja. Szok! Tworcy juz pozyskali sporo fajnych licencji dzieki czemu mozna zagrac w hity od Atari, Namco, Interplay, Data East czy zestawy gier z Lynxa, a nawet z wirtualnej konsomi PICO ktora jako real hardware przeciez nie istnieje! Do tego wydawane sa nowe gry homebrew - np. Tanglewood i Xeno Crisis - w miare swieze gierki z Sega Mega Drive. Jakosc emulacj jest ponoc bardzo dobra i wiadomo ze na oryginalnym sprzecie lepiej, niemniej duzo daje w mojej opinii ze sa to gry na licencjach w nowych wydaniach. Szczerze jestem zainteresowany i sklaniam sie do zakupu. Ktos z was jeszcze obserwuje ten sprzet? Jakie macie zdanie o nim? A moze juz ktos kupil i na zywo sprawdzal?

Awatar użytkownika
Y2K
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 167
Rejestracja: 2006-08-02, 14:22
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Evercade, czyli kiedy nowe spotyka stare

Post autor: Y2K » 2020-08-12, 21:23

Ja też obserwowałem ten sprzęt jakiś czas i w końcu w poniedziałek 10.08 zdecydowałem się na zakup. Wybrałem najdroższą wersje czyli: konsola, futerał i 10 gier - wszystko za 160 funtów plus 8 wysyłka do Polski (EU Shipping - 3-5 days - tracked and insured). Wysyłka zaplanowana na 28.08. Są to wszystkie gry jakie zostały wydane do tej pory, a 4 kolejne zostały zaplanowane na ten rok. Co do gier, to mamy 2 opcje wysyłki:
- Free Shipping (Untracked and Uninsured) £0.00 GBP
- Royal Mail International Post (tracked and insured) (3-5 days) · £7.99 GBP


Co skłoniło mnie do zakupu:
- licencjonowane gry na kartridżach;
- plastikowe pudełka wraz z instrukcją;
- zapowiada się na fajną kolekcję, którą można zbierać i układać na półce (grzbiety gier są numerowane, co na półce trochę prezentuje się jak jakiś numerowany zbiór książek);
- wyjście HDMI do podłączenia do TV;
- możliwość zapisu w każdej chwili;
- proste i "ubogie" menu - osobiście nie przepadam za milionem opcji we wszystkich emulatorach - to ma być sprzęt, że wkładasz karta i grasz jak kiedyś;
- po ostatnim update'cie dodano do niektórych gier mapowanie przycisków i poprawiono dźwięk przez kabel HDMI - czyli pokazuje to, że przynajmniej na to chwilę, sprzęt jest ciągle rozwijany.


Wady, które na tą chwilę zaobserwowałem:
- brak multi, chociaż może kiedyś to się zmieni, wszakże jest port USB;
- tylko 4 przyciski z prawej, mogli pokusić się o 6 (wiadomo Sega Mega Drive);
- może nie jest to wada sprzętu, ale robi mi się niedobrze jak czytam na forach, że sprzęt jest niewarty swojej ceny, że przecież za tą kasę to masz PSP z emu i milion gier... Jeżeli cena jest za wysoka to nie kupuj, to tak jakby krytykować Porsche bo jest drogie a ja moim Punto też dojadę z punktu A do B. Po prostu uważam, że jest to produkt przeznaczony dla konkretnej grupy osób, która oczekuję sprzętu właśnie w takiej a nie innej formie.


Co ciekawe, konsolę można już kupić w Polce w MM, na sprzedaż są 2 zestawy z jedną (350 zł) i trzema grami (420), nie widziałem na stronie samych gier, może w sklepie stacjonarnym można je mimo wszystko nabyć.
Obrazek

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: Evercade, czyli kiedy nowe spotyka stare

Post autor: alf » 2020-08-17, 15:59

Dla fanatyków nośnika fizycznego gry wydawane na kartridżu to rzeczywiście dobry argument za zakupem. Aż dziw bierze że to rzeczywiście jest dostepne w marketach pokroju MM. Ja jednak nie jestem napalony na zakup - jak na razie biblioteka gier mnie nie interesuje zupełnie. Najfajniejszy wydaje mi się kartridż z kolekcją gier DataEast oraz Technos, ale brak możliwości zagrania w takie double Dragon na 2 osoby to ogromny minus. Atari i temu podobne gry to zupełnie nieznane mi pozycje i tak stare, że nie mam nawet ochoty ich próbować. Musieliby dać jakieś fajne platformery 2D, ale wątpie że dostaną licencję od Nintendo na cokolwiek więc o takim Mario możemy zapomnieć. Ciekawe czy Sega pozwoli udostępnić np. Sonica.

Keitaro
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 785
Rejestracja: 2007-11-13, 20:22

Re: Evercade, czyli kiedy nowe spotyka stare

Post autor: Keitaro » 2020-08-17, 17:52

Zestaw gier z Lynxa jest bardzo fajny. No i mało kosztuje porównując ceny oficjalnych cartów, które idą powoli w górę.

Mnie takie sprzęty generalnie interesują ale jako ciekawostka. Wolę orginalny sprzęt ze wszystkimi jego wadami.

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: Evercade, czyli kiedy nowe spotyka stare

Post autor: alf » 2020-08-25, 08:02

Można zobaczyć sprzęt w akcji u arhn.eu: https://www.youtube.com/watch?v=sCB9otxg0GE

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Evercade, czyli kiedy nowe spotyka stare

Post autor: Axi0maT » 2021-04-24, 10:40

Wahalem sie dosc dlugo z wyborem zestawu handhelda Evercade i do tej pory nie kupilem... co wyszlo mi na dobre bo wlasnie ogloszono Evercade VS czyli stacjonarna wersje konsoli. Dla mnie super bo i tak nie gralbym w wersji przenosnej a jedynie podpietej pod TV.

Fotki sprzetu:

Obrazek Obrazek Obrazek

Wyglada to jak dla mnie rewelacyjnie. Widac inspiracje NESem. Obraz wyswietlany 1080p, procek 1,5GHz, 512MB ramu i 4gb pamieci wbudowanej w charakterze dysku wewnetrznego. Wbudowane WiFi. Dodatkowo dwa sloty na kartridze! Dostepne maja byc aktualizacje systemu dajace nowe mozliwosci... ktos tam niesmialo przebakuje o sklepie online. Do 4 padow na USB (nie wiadomo czy standard ale skoro USB to na pewno przedluzacze zadzialaja jakby komus kabla braklo). Ciekawe czy inne pady w standardzie na USB beda obslugiwane. Bedzie mozna tez uzyc Evercade w wersji handheldowej jako jednego z padow!

Premiera 3 listopada a preodery od 28 maja - cena 100 euro

Oficjalny filmik z zapowiedzi:
https://youtu.be/fdUEBPScfGk

No mowcie co chcecie ale mnie kupili ta zapowiedzia. To chyba pierwszy raz kiedy zloze preoder na konsole.

Awatar użytkownika
Y2K
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 167
Rejestracja: 2006-08-02, 14:22
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Evercade, czyli kiedy nowe spotyka stare

Post autor: Y2K » 2021-05-02, 01:29

Jak widać każdy ma inne preferencje. Ja osobiście mam mieszane uczucia co do kupna EVS. Nie wiem czy chciałbym oglądać gry retro na dużym tv? Jak dla mnie wersja handheldowa jest optymalną platformą do starych gier. Zresztą, myślę że każdy mając kilka konsol dziś, cierpi na notoryczny brak wolnych wejść HDMI w swoim tv. Natomiast jeżeli chodzi o wygląd, to konsola imo bardzo ładnie się prezentuje.

Tak w ogóle to myślałem, że ten projekt Evercade VS, to będzie jakaś bezprzewodowa przystawka USB, która pozwalała by grać w multi na bieżącej konsoli, coś a'la przystawka do GBA do Pokemonów.

A'propos USB, to na stronie produktu jest napisane, że będziesz mógł podłączyć każdego pada USB: "The new console will allow the use of any USB controllers, including wireless dongle".

Natomiast nie podoba mi się, że Blaze kombinuje z licencjami i dwie już wydane gry od Namco nie będą działać na wersji stacjonarnej. Oby było to jednorazowe i wszystkie nowy gry działały na obu konsolach.

Z innej beczki - pewnie dla niektórych to oczywiste - ale platforma doczekała się nawet jednej gry po polsku: Wonderland Dizzy. Osobiście - wiedząc, że ta gra będzie na kartridżu - nie wierzyłem do końca, że będzie to wersja ROMu, która będzie zawierała wybór j. Polskiego. Pewnie gdyby wyszła jak zakładano w 1993 r. to by była grą jedna z wielu jakie są zawarte na kartridżu, a tak, dzięki historii jaka jej towarzyszyła, mamy w niej swój język, co mnie osobiście bardzo cieszy.

BTW Axi0maT, czy ja dobrze wyczytałem, że masz już parę gier, ale jeszcze nie masz konsoli? Kupujesz na Funstock czy gdzieś indziej?
Obrazek

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Evercade, czyli kiedy nowe spotyka stare

Post autor: Axi0maT » 2021-05-02, 06:38

Porty HDMI w tv to nie jest chyba jakis wielki problem w dobie kiedy na rynku jest pelno switchow hdmi. Ja mam w swoim tv zaledwie 2 hdmi i w zasadzie dzieki takim switchom (kupione za 6 zyka z wysylka z aliexpress) wszystko samo mi sie automatycznie przelacza. Co do jakosci obrazu na nowym tv to Evercade VS (handheld docelowo rowniez z tego co wiem) ma miec filtry ktore upodobniaja obraz do tego znanego z kinsekopowcow.

Z padami to doskonala wiadomosc - w koncu jakis producent ma na wzgledzie dobro graczy a nie swoja pazernosc i nie beda wydziwiali ze standardem usb.

Dizzy po polsku - swietnie, nawet o tym jeszcze nie slyszalem. Mily akcent.

W kwestii moich gier to kupilem je pod wplywem chwili w Media Markt jeszcze jesienia jak byly sklepy otwarte. Konsole mialem dokupic pozniej ale jakos tak nie moglem sie zdecydowac (cale szczescie). Cena byla po 85 czy 89? Wiec zwazajac na obecny kurs funta to chyba w cenie mocno zblizonej a moze nawet i lepszej niz na Funstock.

Z ciekawostek to mam kontakt z kolesiem ktory rozlozyl na czesci proste kartridze do Evercade i zgral zawartosc kartridza w celu analizy. Udalo mu sie tez juz sklecic wlasny kartridz z grami na Game Boy Color i odpalic je na Evercade. Sprawa okazuje sie dosc prosta ale nie chce wszystkiego zdradzac bo kolega chce sam to opisac i pewnie skleci jakis artykul na ten temat. Wstepnie nawet juz zaklepalem sobie u niego kartridz developerski ze zlaczem usb ktory ulatwi mi pisanie i testowanie moich gier na Evercade :) tak wiec mam plan, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Awatar użytkownika
Y2K
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 167
Rejestracja: 2006-08-02, 14:22
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Evercade, czyli kiedy nowe spotyka stare

Post autor: Y2K » 2021-05-02, 09:00

Chodzi Ci o artykuł od "Po co" na ppe? Będzie jeszcze jakiś bardziej szczegółowy opis lub na jakieś innej stronie?
Obrazek

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Evercade, czyli kiedy nowe spotyka stare

Post autor: Axi0maT » 2021-05-02, 09:23

Nie zauwazylem ze juz popelnil tego arta. Tak, chodzi o niego.

Awatar użytkownika
cissic
'jeszcze jeden stopien i...'
'jeszcze jeden stopien i...'
Posty: 923
Rejestracja: 2016-03-16, 09:58

Re: Evercade, czyli kiedy nowe spotyka stare

Post autor: cissic » 2021-05-04, 22:26

To będzie moja następna stacjonarna konsola. Teraz to już petarda i wezmę nawet handhelda. Już się grzeję na te kolekcje boksów

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Evercade, czyli kiedy nowe spotyka stare

Post autor: Axi0maT » 2021-05-05, 11:17

Swoja droga widze ze te kolekcje 10 pierwszych boksow serio wychodza dosc tanio jak sie je wezmie od razy z handhledem. Licze i licze.. i wychodzi mi ze polowe taniej mozna je wowczas wyrwac. O ile na poczatku podchodzilem do tematu ze kupie sobie z 6-7 kartridzy ktore mnie interesuja tak teraz coraz powazniej mysle o tym zeby sobie komplet wszystkich sprawic!

PS: Wczoraj zapowiedzieli Intellivision Collection wiec temat wciaz sie rozwija:
https://www.youtube.com/watch?v=vfK-LJYqI08
(Sam Princess Quest wydany w 2014 roku jest teraz wart prawie 500 zyka wiec zdecydowanie kartridz wart uwagi, bo to obecnie jedyny sensowny sposob na zakup oryginaly tej gry)

Awatar użytkownika
Y2K
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 167
Rejestracja: 2006-08-02, 14:22
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Evercade, czyli kiedy nowe spotyka stare

Post autor: Y2K » 2021-05-05, 11:34

Widać, że cena już podrożała o 10 funtów do 170. Widocznie jest popyt na sprzęt. I niestety przez Brexit podrożała też wysyka do PL, w sensie nie płacisz cła przy odbiorze, za to shipping za ten zestaw teraz wychodzi aż 25 funtów. Ja płaciłem 8. Ogólnie głupio, bo chyba na video games nie ma cła, chyba że coś źle wyczytałem. Chociaż w tym wypadku kwota 150 Euro została przekroczona. Ale jak dodałem do koszyka tylko 2 gry na łączną kwotę 30 GBP, to przesyłka też wynosi aż 20 funciaków a nie 8 jak płaciłem za karty 11-14. Cóż, takie problemy pierwszego świata...
Obrazek

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Evercade, czyli kiedy nowe spotyka stare

Post autor: Axi0maT » 2021-06-02, 14:04

Pochwalic sie chcialem, bo pierwszy raz w zyciu kupuje cokolwiek w preorderze i padlo akurat na Evercade VS Founder Edition, czyli stacjonarka Evercade w czarnym kolorze z limitowanego nakladu 5 tys egzemplarzy:
https://funstock.co.uk/collections/ever ... 6026112089

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

W zestawie konsola, dwa pady, 6 nowych kartridzow z grami. Jaram sie, czekam teraz do 3 listopada az to cudo do mnie przyjdzie :) Pierwotnie myslalem o tym ze skoro to limitowana edycja to odlozyc na polke na jakies 20 lat i zgarnac za to pozniej jakas fajna kase, a do uzywania kupic sobie zwykla wersje... ale wydaje mi sie ze nie wytrzymam, bo za bardzo sie nakrecilem :)

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: Evercade, czyli kiedy nowe spotyka stare

Post autor: alf » 2021-06-02, 15:43

Cena spora ale jak wziąłem pod uwagę fakt, że zwykła wersja to 104 euro a ta Twoja to 184 euro ale Twoja zawiera aż 6 kartridży, 2 pady (wersja startowa ma tylko 1) i te jakieś tam plakaty, certyfikat autentyczności, kabel do handhelda to nie wychodzi jednak tak źle. Te 2 stówy myślę musisz jeszcze doliczyć na podatek bo od lipca mają każdą przesyłkę z poza UE oVatować na granicy.

ODPOWIEDZ