Prośba o doradztwo w sprawie budowy retro PC

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Prośba o doradztwo w sprawie budowy retro PC

Post autor: kolo » 2022-11-29, 17:00

Nie wiem co dokładnie było przyczyną blokowania w tych procesorach, ale AMD miało też taki zwyczaj na początku generacji wielordzeniowych. Oficjalnie mieli dużo odpadów gdzie blokowali wadliwe rdzenie, w praktyce bardzo często były one w pełni sprawne i odblokowywało się je programowo.
https://www.benchmark.pl/testy_i_recenz ... w-amd.html

A za takie blokowanie odpowiada skala produkcji, często w sumie taniej jest wyprodukować 100 tysięcy droższego produktu niż 50 tys tańszego i 50 tys droższego. A później wchodzi abonament za podgrzewane fotele w BMW czy zwiększenie mocy w jakimś elektrycznym Mercedesie.
Sega, Sega über alles
Obrazek

Awatar użytkownika
Opelin
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 8
Rejestracja: 2022-11-21, 14:57

Re: Prośba o doradztwo w sprawie budowy retro PC

Post autor: Opelin » 2022-11-29, 17:45

wydaje mi się, że to po prostu efekt wad produkcyjnych, o których wspomniałeś. Nie od dziś wiadomo, że produkuje się najwyższe modele, a potem lądują na stole testowym gdzie określa się ich jakość. Te co nie przechodzą testów są "przycinane" i oznaczane jako niższy model.
Niemniej wydaje mi się, że warto spróbować, tym bardziej, że cała "inwestycja" zamknie się wyłącznie w zakupie dodatkowego CPU.

Awatar użytkownika
Opelin
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 8
Rejestracja: 2022-11-21, 14:57

Re: Prośba o doradztwo w sprawie budowy retro PC

Post autor: Opelin » 2022-12-19, 15:56

Cześć ludziska,
trochę mnie nie było, ale nie próżnowałem i mam kilka ciekawych informacji - tak sądzę.
Myslalem ze wybierzesz ten srodkowy wariant jednak. No nic... ten K6 tez powinien dawac rade. Jesli jednak bedziesz chcial zagrac w cos bardziej wymagajacego co nie bedzie mialo wsparcia dla VooDoo to mam obawy co do tego czy S3Virge wystarczy. W sumie sam jestem ciekaw co ci z tego wyjdzie.
No właśnie, ten K6-2+ (ten z wbudowanym cache 128kb) z zegarem 500+MHz przebija nawet Pentium II. Dlatego taka, a nie inna decyzja. Co do niedoborów wydajności S3Virge. No cóż wciąż jestem w posiadaniu GeForce 256, który deklasuje to S3Virge i Voodoo2 razem wzięte :wink:.
To chyba wystarczy na pokrycie tytułów do 2000 roku.

Ciekawostki po drodze:
1. Płyta EpOX'a miała defekt związany z niedziałającym gniazdem zasilania coolera procesora. Okazało się, że uszkodzony był jeden z tranzystorów sterujących te gniazdo. Dajcie znać jeśli chcecie to zobaczyć - wrzucę zdjęcia na album Google ;)
2. Tranzystor został wymieniony dzięki pomocy firmy serwisującej elektronikę (która firma info na priv)
3. Zakupiłem już procesor AMD K6-2+ 550 MHz. Czekam aż dojdzie.
4. Czeka mnie aktualizacja BIOS - bo ta jest wymagana, żeby uruchomić ten procesor na tej płycie i tu pytanie o sposób:
Nie mam jako tako dostępnej stacji dyskietek, o ile zdobycie takiej to nie problem o tyle znalezienie sprawnej dyskietki 1,44", której będzie można zaufać przy tak delikatnej sprawie jak upgrade BIOS to już inna bajka. Zatem, czy mogę taką aktualizację przeprowadzić przy pomocy innego nośnika, np obraz BIOS zapisany na dysku na karcie CF i uruchomienie aktualizacji bezpośrednio z DOS? Nie mam programatora EEPROMów więc wolałbym nie ryzykować.

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Prośba o doradztwo w sprawie budowy retro PC

Post autor: Axi0maT » 2022-12-25, 08:58

Nie wiem czy masz w czym wybierac i ile tych dyskietek posiadasz (ja mam cale setki zalegajace w kartonach)... ale nie obawialbym sie dyskietek jako takich, po prostu dobrze przetestuj przed cala akcja i tyle.

ODPOWIEDZ