Projekt Saturn x86

frodo666
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1386
Rejestracja: 2011-03-03, 15:01

Re: Projekt Saturn x86

Post autor: frodo666 » 2012-08-26, 22:10

Wsadzenie tam płyty głównej od laptopa to pójście na łatwiznę wg mnie ;)

Szkoda, że już zdjęcia padły, a nie mam w tej chwili tego ustrojstwa przy sobie żeby pokazać. Wsadziłem tam płytę główną, która pasuje idealnie, ale nie ma nic zintegrowanego i na tym właśnie polega fun! :D

Dizzy jeśli masz jakieś karty dźwiękowe BARDZO Low Profile i posiadające game port na taśmie to możesz mi podać wymiar w najszerszym miejscu (oczywiście nie licząc śledzia). Karty PCI są mniejsze od tych pod ISA. Kupiłem taką jedną pod PCI i wydawało mi się, że zmieści się spokojnie, ale miałem zonka bo jest za szeroka o +/- 3mm ://

Co do zasilacza to właśnie mam zamiar kupić kiedyś to picoPSU. I to jest tak jakby zasilacz zewnętrzny, bo podłącza się to to pod płytę główną (jak na zdjęciu, które ocalało w 1 poście), podpina zasilanie ATA/SATA dla urządzeń i wyprowadza się wejście dla adaptora na zewnątrz obudowy. Taki adaptor wygląda dokładnie jak zasilacz o lapka ;)

USB jest jakieś popieprzone na tej płycie, albo po prostu coś się zepsuło bo nie działa pod windą nic innego oprócz klawiatury USB ://
Obrazek

frodo666
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1386
Rejestracja: 2011-03-03, 15:01

Re: Projekt Saturn x86

Post autor: frodo666 » 2013-05-25, 14:42

Nie żeby umarło czy coś ;P Po prostu na jakiś czas straciłem zapał, ale już go z powrotem odzyskłem i całość jest już prawie gotowa :)

Zmiany w porównaniu do wcześniejszej koncepcji:
  • - 333MHz@350 bo ładniej wygląda
    - 192MB RAM, więcej nie ma sensu, a akurat miałem kości 128 i 64MB
    - system Windows 98SE z nieoficjalnym Service Packiem, porównywałem wydajność i 98 bije na łeb XP'ka, poza tym jest bardziej kompatybilny ze starymi grami
    - nie będzie USB, na płycie głównej jest ono w wersji 1.0 i po prostu nic oprócz klawiatury nie chce z nim działać i tak samo jest na każdym systemie
    - doszedłem do ładu z kartą dźwiękową, będzie zamontowana na riserze PCI prawym (niżej fotka), z niej będzie poprowadzony GamePort na przód obok portu COM
    - do gier będą dwa pady Microsoft Sidewinder, są zajebiste, bo można łączyć je szeregowo ze sobą i wystarczy tylko 1 GamePort
    - dysk twardy 60GB 2,5" SATA (pożyczony od PS3, docelowo planuje 160GB) na adapterze IDE, karta CF jest mniejsza i fajniejsza, ale za droga i zbyt mało pojemna, a w końcu nie ma napędu i trzeba będzie trzymać na dysku obrazy ISO płyt
    - transfer danych będzie przez sieć, ew. można wyciągnąć dysk i podpiąć pod USB lub SATA w celu wrzucenia czegoś nań
    - zasilanie, kupiłem jedno nieszczęsne PicoPSU 90W i się przejechałem, bo jest za słabe, długo kombinowałem jak to ustrojstwo zasilić i pewnego razu mnie olśniło, będzie normalny zasilacz komputerowy podłączany zewnętrznie, dwa molexy(F) od zasilania dysku wyprowadzone na tylną ścianę obudowy, a i również zasilanie całości udało się wyciągnąć poza obudowę na przedłużaczu ATX 20pin(M)-20pin(F)
I to chyba wszystko. Jeszcze muszę się uporać z włącznikiem i resetem tak żeby były pod saturnowymy guzikami ;)
Jak już będzie wszystko wewnątrz elegancko ułożone będzie trzeba niektóre elemeny przymocować plastikiem, żeby nie latały i kable jakoś ekstremalnie skompresować.

Właśnie piszę z tej maszyny i otwarta prezentuje się tak:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Ostateczna specyfikacja:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Dzięki chłopakom z Elektrody dowiedziałem się o istnieniu takiego czegoś. Umożliwi mi to zamontowanie karty muzycznej.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Ostatnio zmieniony 2013-05-25, 16:46 przez frodo666, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek

DizzyX
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1233
Rejestracja: 2009-09-15, 15:25
Kontakt:

Re: Projekt Saturn x86

Post autor: DizzyX » 2013-05-25, 15:23

frodo666, no wyprzedzisz mnie z moim pecetowym PSXem i pegasusem :D ale mnie chwilowo powstrzymały finanse :)
Gratulacje, super sprawa, czekam na finalne efekty :)

Awatar użytkownika
Baero
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 63
Rejestracja: 2012-08-28, 09:28

Re: Projekt Saturn x86

Post autor: Baero » 2013-05-25, 16:24

Widzę, że inni też mają podobne pomysły. W moich planach jest wsadzenie PC do obudowy od Amigi 500. Problem z klawiaturą. Po pierwsze cena urządzenia, a po drugie dostępność urządzenia mnie trochę odstrasza :(

frodo666
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1386
Rejestracja: 2011-03-03, 15:01

Re: Projekt Saturn x86

Post autor: frodo666 » 2013-06-01, 02:35

Sprzęt jest, że tak powiem, na ostatniej prostej do ukończenia. Jeszcze czekam tylko na dwie części z Allegro i będę mógł sklecić jakąś drobną prezentację ;)

Działa elegancko, nie grzeje się i jest W MIARĘ stabilny. Tzn. Win98 = min. 10 zwiech dziennie, ale w końcu od czego mamy guzik reset ;) Z OC zrezygnowałem, bo przy zamkniętej obudowie trochę się nie sprawdzało. Szkoda, że stare sprzęty nie mają czujników temperatury, bo wręcz jestem w stanie wykonać underclocking do 300 lub 266MHz. Na docelowych grach nie robi to większego wrażenia czy mamy 266 czy 380MHz.

Takim rozsądnym szczytem wydajności jest płynna gra w Max'a Payne przy 640x480 i detale na min. Po cichu liczyłem na Warcrafta 3, ale niestety komfort w gry weń żaden.

Wygrzebałem dysk 160GB, ale okazało się, że Win98 przełyka twardziele do ok 120GB, a z większymi sobie nie radzi bez kombinowania. Stwierdziłem, że 60GB póki co starczy. Pozwoliło to na skolekcjonowanie około 60 gier. Większość zajmują kobyły takie jak Torment, Baldur, Diablo 2, FF VII i VIII, ale i tak jest nieźle ;)

Przy okazji kolekcjonowania stuffu na Saturna x86 odkopałen w piwnicy starą kolekcję prasówek i pecetowych golasów ;)
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Trafiły się tutaj nawet perełki pokroju najlepszego IMO polskiego FPSa - PYŁ oraz Hopkins FBA i Jack Orlando, Neverhood, kolekcja Zorków, Die By The Sword, Fifth Element, Trespasser. Nawet znalazłem pecetowego BUGa, Virtua Fighter i Panzer Dragoon ;)
Naprawdę dobre stare granie.

to be continued...
Obrazek

Awatar użytkownika
gramodrana
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 141
Rejestracja: 2011-07-11, 22:15
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Projekt Saturn x86

Post autor: gramodrana » 2013-06-01, 13:39

Hopkins FBI! uwielbiałem tą gre! Liczę że projekt powiedzie się tak jak tego oczekujesz i podzielisz się rezultatami! TRZYMAM KCIUKI!
www.gramodrana.wordpress.com Blog o retro grach i nie tylko...
2xNDS classic/Nds lite/2xNes/2x Snes/2x Gcn/2x psp 2000/2x ps2 fat/ps2 slim /sms model 2/smd 1 i 2/2x gb color/2x gb dmg/gb micro/gba advance/2x gba sp/wii /xbox /psx /psone/dreamcast /game gear i kolekcja rośnie...:)