Projekt Saturn x86

frodo666
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1386
Rejestracja: 2011-03-03, 15:01

Projekt Saturn x86

Post autor: frodo666 » 2012-04-07, 00:22

Saturn x86

Co prawda konferencji nie planuję, ale na sam początek niech będzie taka infografika:

Obrazek
Obrazek

Reasumując: roboty było sporo, ale zdecydowanie najtrudniejszą częścią budowy było poskromienie bariery jaką stanowiła stosunkowo mała wysokość obudowy Saturna. Najtrudniejszą do zdobycia częścią była bardzo mała karta muzyczna, ale i ta, którą wybrałem okazała się zbyt wysoka i nie mieściła się pod "maską". Z pomocą przyszedł riser kątowy PCI. Teraz karta "leży" zasłaniając niewykorzystane porty ISA.

Natomiast najwięcej nerwów popsuło USB na płycie głównej z którego po BARDZO wielu bojach ostatecznie zrezygnowałem. Dla ciekawych: owe boje mniej więcej są opisane w tym temacie ;)

Z efektu końcowego jestem co najmniej zadowolony. Oczywiście jest kilka rzeczy, które mogłem wykonać lepiej (molexy!), ale wpadłem na to po fakcie i już nie było odwrotu.

Jakby ktoś się pytał to uprzedzam, że nie miałem dotąd żadnego doświadczenia w modowaniu sprzętów, cięciu plastiku itp. To mój pierwszy taki projekt.

Zdjęcia umieściłem w galerii na imgur:
http://imgur.com/a/l7Vqh#1


Film z prezentacją sprzętu:
https://vimeo.com/68319675


Koszt budowy, tam gdzie napisałem "około" to znaczy, że tą część już posiadałem, a cena jest podana orientacyjnie. Wymienione poniżej części to zarazem ostateczna specyfikacja komputerka:
  • - Windows 98SE - około 30zł
    - obudowa od Segi Saturn - około 20zł
    - płyta główna PC Partner 887801 + AMD K6-2 333MHz + chłodzenie - 25zł
    - 128 MB RAM DIMM PC133 - około 5zł
    - Riva TNT2 M64 - 10zł
    - karta muzyczna - 5zł
    - dysk SATA 2,5'' 160GB - około 100zł
    - karta sieciowa - około 1zł
    - adapter IDE ATA -> SATA - 10zł
    - kątowy kabel SATA Asus - 5zł
    - kabel zasilający SATA -> molex - 3zł
    - riser kątowy PCI - 28zł
    - przedłużacz zasilania 20 pin - 14zł
    - Game Port na długiej taśmie - 5zł
    - port COM - około 1zł
    - mysz pod port COM - około 5zł
    - przejściówka klawiaturowa duże okrągłe złącze -> PS/2 - około 5zł
    - przejściówka PS/2 -> USB - około 1zł
    - jakaś chińska klawiatura USB - około 10zł
    - pad Microsoft - około 10zł
    - pad Creative - 15zł
    - zasilacz ATX - około 10zł
    - ATXowy guziki reset, power on, zielona dioda - około 1zł
    - Poxipol - około 20zł

    suma: 340zł - wiadomo, że to kwota przybliżona, a rzeczy za około 1zł zapewne można dostać za darmo ;) Jest to orientacyjny koszt dla osoby, która by chciała wykonać coś podobnego nie posiadając przy tym ani jednej części.
    Nie liczyłem też ew. wysyłek.


Mam nadzieję, że się spodoba. Heh, ciekawy nabytek do mojej kolekcji.

###################################





dawna treść pierwszego posta w tym temacie pisze:Każdy student z nudów wpada na ciekawe pomysły, frodo też wpadł :smile:

Mam zamiar zrobić komputer klasy PC w obudowie od Segi Saturn model 2. Projekt jest na razie w fazie planów, wymiarowania i gromadzenia niezbędnych części, ale już na tym etapie pragnę się nim podzielić na moim ulubionym forum :wink:

Za bazę posłuży stara, czarna obudowa od Segi Saturn model 2


pozostałe składniki ciasta:

- stara płyta główna na chipie VIA Apollo MVP3 z AGP i Socket 7, manual LINK

- procesor AMD K6-2 333MHz z aktywnym chłodzeniem

- 384MB RAM DIMM w dwóch kościach 128 i 256MB

- grafika Riva TNT2 32MB low profile, zdjęcie LINK

- karta low profile Ethernet pod PCI firmy Planet

- jakaś karta dźwiękowa pod PCI low profile której jeszcze nie mam

- za pamięć masową będzie robiła karta CompactFlash 8 lub 16GB podłączone pod IDE na przejściówce, zdjęcie LINK

- jakiś miniaturowy zasilacz ATX, jeszcze takiego nie znalazłem bo żadne nawet najmniejsze ATXowe zasilacze są za duże i to jest chyba największy problem



Płyta główna pochodzi z jakiegoś 1998 roku więc nie ma nic zintegrowanego, bo co to by była za frajda, prawda? :) posiada tylko wyjście na klawiaturę i to w standardzie AT. 1998 rok to koniec wsparcia dla Saturna w USA przez Segę, więc to będzie taki super - turbo, ostatni, limitowany egzemplarz :lol:

Na przednim panelu Saturna zamierzam wyprowadzić prosto z płyty, na śledziach podwójne USB i port COM.

Obrazek



Mechanizm otwierania pokrywy wymagał usunięcia i go ciachnąłem ponieważ za bardzo wystawał we wnętrzu obudowy. Wytnę jeszcze cały zaznaczony na poniższym zdjęciu plastik pod pokrywą bo wymaga tego aktywne chłodzenie (trochę wystaje ponad to i nie chcę też żeby wiatrak miał zbyt małą wydajność). Pokrywa zostanie, natomiast będzie jedynie atrapą, którą można zdjąć ręcznie (póki co nie mam lepszego pomysłu).
Z innych przeróbek to mogę wymienić cięcia wystających elementów na dnie obudowy tak aby płyta główna osiadła jak najgłębiej.
Cięcia z tyłu obudowy na poszczególne porty.
Mechanizm uchylania pokrywy od slotu kartridży będzie przyklejony na stałe do obudowy.

Obrazek


Przyciski power i reset będą działały jak w komputerze. Będzie zielona dioda od pracy HDD i może jeszcze wytnę symetrycznie po drugiej stronie dziurkę na czerwoną diodę POWER. Chociaż z drugiej strony sam jestem ciekaw jak ma zamiar działać dioda HDD przy pamięci masowej CompactFlash na przejściówce :grin:

Największym problemem, którego jeszcze nie rozwiązałem jest zasilanie :???: Wszystkie te zasilacze micro, mini ATX są za duże. Nie mam jeszcze odpowiedniego, być może po zdjęciu obudowy takiego zasilacza będzie jakoś pasował. Myślę, że potrzeba jakichś 100-150W.

Istnieje takie cudo jak na poniższym zdjęciu, ma 120W i było by idealne - ma wymiary dwóch paluszków, ale niestety koszt na ebay'u to jakieś 300zł z wysyłką, cóż to będzie ostateczność :)

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć



Z pozostałych koncepcji to mam jeszcze pomysł na ew. Wi-Fi i Blueooth pod USB wewnątrz obudowy jednak wymagałoby to poświęcenia jednego USB z przodu + jakiś mały rozgałęziacz w środku no i nie wiem czy podłącze takie dongle pod USB 1.1, muszę to jeszcze przetestować.

Wszystkie te śmieci mam zamiar jakoś osadzić w obudowie, za spoiwo posłuży klej z pistoletu ew. poxipol.


Pomysł na to wszystko zawdzięczam okropnie wyglądającemu i lagującemu Tomb Raiderowi w wersji na Saturna.


Proszę o opinie na temat projektu :)
Wszystkie sugestie i pomysły będą mile widziane, no może poza takimi typu: "wsadź tam tam nową, maleńką płytę główną z Intel Core i7 i zintegrowanym GeForcem 99999999GTX HD2++". :grin:
Ostatnio zmieniony 2013-07-02, 00:07 przez frodo666, łącznie zmieniany 16 razy.
Obrazek

Awatar użytkownika
kanarekkk
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 2512
Rejestracja: 2011-06-09, 12:51
Lokalizacja: TRN
Kontakt:

Re: Projekt Saturn x86

Post autor: kanarekkk » 2012-04-07, 05:31

Widzialem taka przerobke, ktos wzial obudowe od nesa bodajze. No ale gratuluje pomyslu ;)
Podlaczalem do mojego starego kompa dongle bluetoth na usb 1.1. Dziala bez problemow, jednak wszystkie jakie mialem, czesto mialy problem z obsluga w oryginalnym programie. Dokup do tego jeszcze se k750, jest w nim aplikacja do sterowania komputerem przez bluetooth ;)

Edit.
http://hackaday.com/2011/03/30/snes-to-pc/#more-38907

snes pc, moze Ci sie przyda :)
Obrazek

Ukukuki
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 3400
Rejestracja: 2008-01-25, 19:20
Lokalizacja: okolice Mielca

Re: Projekt Saturn x86

Post autor: Ukukuki » 2012-04-07, 07:55

Na emu-nes ktoś zrobił takiego PC ale w obudowie NESa nawet chyba się ogłaszał z tym na forum retroage. Później to sprzedawał na allegro, nie wiem czy to w końcu sprzedał czy nie:P

Pomysł ciekawy bo w obudowie od Saturna jeszcze nie widziałem :wink: Zrób z tego media center pod TV :smile: Ciekawe co się z tego urodzi.
kanarekkk pisze:Dokup do tego jeszcze se k750, jest w nim aplikacja do sterowania komputerem przez bluetooth ;)
Lepiej jakaś karta TV i pilot do tego:P
Famicom!

Baieros
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2976
Rejestracja: 2010-07-10, 10:23
Kontakt:

Re: Projekt Saturn x86

Post autor: Baieros » 2012-04-07, 08:54

Mam nadzieje, że to jakaś zdezelowana Sega Saturn była bo inaczej szkoda bidulki. Portu com z przodu mocno szpeci. Co do tej klapy od CD otwieranej, to ja bym to pimpował i walnął tam diody led, które się zaświecą przy otwieraniu. Radiator by siedział dumnie pod klapą niczym silnik samochody.
Zasilacza może poszukać jakiegoś zewnętrznego? Tylko nie wiem jakby wtedy wprowadzić kabel do środka do obudowy :P Bo od góry to psułby wygląd mocno... No i przeszkadzał by diodą ;)

Awatar użytkownika
Spyro1993
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2184
Rejestracja: 2008-06-29, 16:49
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Re: Projekt Saturn x86

Post autor: Spyro1993 » 2012-04-07, 10:01

Bardzo ciekawy pomysł i chętnie będę obserwował co z tego wyjdzie. :smile:
Mój friendcode:
Nintendo 3DS: 1075-0891-4847
Nintendo Switch: SW-7223-6894-3313

(2b v ~2b) - Szekspir

Awatar użytkownika
Bodzio
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1645
Rejestracja: 2010-09-22, 16:43
Kontakt:

Re: Projekt Saturn x86

Post autor: Bodzio » 2012-04-07, 10:18

Ambitny pomysł, też jestem ciekaw co Ci z tego wyjdzie :)

frodo666
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1386
Rejestracja: 2011-03-03, 15:01

Re: Projekt Saturn x86

Post autor: frodo666 » 2012-04-07, 10:19

kanarekkk pisze:Widzialem taka przerobke, ktos wzial obudowe od nesa bodajze.
też widziałem, ale NES to jest wielka krowa i tam z miejscem to nie problem ;)
kanarekkk pisze:Podlaczalem do mojego starego kompa dongle bluetoth na usb 1.1.
Nad tym USB mam też sporą rozkimnkę, z jednej strony fajnie by było mieć w środku obudowy BT i Wi-Fi, jednak z drugiej strony pojedyncze USB na zewnątrz to trochę mało, a USB huby bez dodatkowego zasilacza to jest półśrodek bo urządzenia, które ciągną więcej prądu po prostu nie będą działały.
Na każdy mobilny OS znajdzie się aplikacja do sterowania PC przez BT ;)
kanarekkk pisze:snes pc
Gość zastosował właśnie ten miniaturowy zasilacz o którym pisałem, a poza tym to 100% zintegrowane wszystko.



Master Chief pisze:Zrób z tego media center pod TV
Media Center na 333MHz? :) Ew. jakieś VLC na same divxy i mp3.
Master Chief pisze:Lepiej jakaś karta TV i pilot do tego
Karta TV się nie zmieści. Chcę zająć tylko dwa PCI na ethernet i dźwięk, trzecie PCI i dwa porty ISA najchętniej bym w ogóle wylutował tylko nie wiem czy płyta główna bez nich będzie normalnie działała, trzeba się na elektrodzie poradzić.



Baieros pisze:Mam nadzieje, że to jakaś zdezelowana Sega Saturn była
Całkiem sprawna :) ale mam drugą w ładniejszym stanie więc zrobił mi się do niej zapas części.
Baieros pisze:Portu com z przodu mocno szpeci
Wiem, ale to wygodne rozwiązanie - można sobie starą myszkę podłączyć i zaoszczędzić jedno USB. Jeszcze będę nad nim myślał.
Baieros pisze:Co do tej klapy od CD otwieranej, to ja bym to pimpował i walnął tam diody led, które się zaświecą przy otwieraniu. Radiator by siedział dumnie pod klapą niczym silnik samochody.
Chciałbym jednak, aby wygląd zewnętrzny jak najbardziej przypominał seryjnego Satka :)
Baieros pisze:Zasilacza może poszukać jakiegoś zewnętrznego?
Na 99% jestem pewien, że nie istnieją zewnętrzne zasilacze ATX. Tylko te PICO z zewnętrznym adapterem. Swoją drogą znalazłam taki na alledrogo za 160zł, może się skuszę.




Z mniej realnych koncepcji to chciałbym jeszcze jakoś wyprowadzić na bok obudowy trzeci port PCI, ale to chyba nierealne :( Można by wtedy podłączać sobie "kartę rozszerzeń" Voodoo 2.

Jeszcze pozostaje kwestia doboru OS'a. Myślę, że nie ma co świrować z Linuxem bo i tak musiałoby być to jakieś stare wydanie. Więc do wyboru pozostają Windowsy 98SE, 2000 SP4, XP SP2 ew. SP3, chociaż nie wiem czy do XP'ka procesor nie jest troszkę za słaby.
Obrazek

Awatar użytkownika
kanarekkk
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 2512
Rejestracja: 2011-06-09, 12:51
Lokalizacja: TRN
Kontakt:

Re: Projekt Saturn x86

Post autor: kanarekkk » 2012-04-07, 11:01

Do xp troche slaby. Poczytaj na temat Mini XP, ponoc ladnie dziala na staruszkach.
Obrazek

DizzyX
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1233
Rejestracja: 2009-09-15, 15:25
Kontakt:

Re: Projekt Saturn x86

Post autor: DizzyX » 2012-04-07, 11:39

Ja myślę o czymś takim w "opakowaniu" od PSXa ;D

tylko kilka "ale" bym miał, tzn nie chcę krytykować! bo jestem pod wrażeniem prac ;) mam po prostu kilka sugestii, a czy wykorzystasz czy nie to Twoja sprawa :)

Generalnie ja wykorzystam płytę główną od laptopa, co rozwiąże mi też problem zasilania - będzie zasilacz zewnętrzny. I takowy możesz oczywiście zastosować - są dostępne, wystarczy poszukać i trochę poprzerabiać ;)
i dalej -> świetną sprawą byłoby wykorzystanie np oryginalnego napędu ;)) a dokładniej miejsca na napęd. Wiem, że to zwykle ciężkie, ale wykonalne. Saturn wbrew pozorom jest dużą krową i np starszą, małą płytę z bebechami laptopa łatwo w to upchniesz (łatwiej niż w obudowę od PSXa :PP ) no i łatwiej wtedy jakoś zaadaptować jakikolwiek napęd w seryjne miejsce ;) A obecnie istnieją zewnętrzne napędy otwierane od góry jak discman, tak że da się to zrobić niemal jak w oryginale :)

Ja jeszcze myślałem o zabydowaniu starego PCta w obudowę od C64 (akurat to jest wykonalne i sporo takich projektów powstało), a do tego streamer zabudować w obudowę od starego magnetofonu (akurat dziwnym trafem mam dwa streamery i zepsuty magnetofon od C64 :D )

frodo666
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1386
Rejestracja: 2011-03-03, 15:01

Re: Projekt Saturn x86

Post autor: frodo666 » 2012-04-21, 21:01

Po pewnej przerwie pragnę się podzielić postępami :)

Cały spód dolnej obudowy od Saturna musiałem wyrównać praktycznie co do każdej wypukłości (nożyk tapetowy nagrzany nad świeczką rulez!) bo Riva TNT2 M64 jest za duża o 5 milimetrów :/ Jeszcze i tak muszę trochę zeszlifować PCB karty, żeby po skręceniu całości nie było żadnych szpar pomiędzy częściami obudowy satka.

Bardzo duży problem zajęło mi okiełznanie USB z płyty głównej, nie dosyć, że ma chory układ PINów

pin#1
+5................Ground
USBP0...........USBP1+
USBP0+.........USBP1-
Ground..........+5V

to jeszcze nie ma standardowego jednego dodatkowego PINu na uziemienie więc musiałem nieźle kombinować ze śledziem. Na domiar tego płyty główne na chipie VIA mają service packi tzw. VIA 4in1 i jeszcze z tym nie doszedłem do ładu. Klawiatura USB działa, poza nią nic innego nie chodzi. Raz mi zadziałało i już myślałem, że mi się udało ustawić to cholerne USB, ale to był jednorazowy przebłysk i nie mam pojęcia jak mi to wyszło bo potem wszystko wróciło do normy czyli jak na razie DUPA.

Po namysłach zaplanowałem karę dźwiękową na USB (jakaś chińszczyzna za 6zł), ale USB jest w standardzie 1.0 więc ciężko z nim dojść do ładu i wybrałem taką kartę pod PCI

Obrazek

i dobrze bo Game Port jak najbardziej jest w tym projekcie wskazany ;)

Jak na razie poszedł łagodny O/C procesora do 380MHz bez zmiany chłodzenia i działa bardzo stabilnie (voltage podniesiony o 0,1 i mnożnik o 0,5). Kombinuję jeszcze nad chłodzeniem pasywnym z jakimś miedzianym radiatorem i dobrą pastą, ale jeszcze nie wykombinowałem.
Płyta główna ma potencjał wykręcić tego K6-2 333MHz na 550MHz, ale podniesienie FSB wali też po grafice, a ta ma pasywne chłodzenie i nie chcę jej wykończyć bo prawie że pasuje idealnie do całej konstrukcji :)

Jeszcze się nie zdecydowałem co do pamięci masowej - czy kupić kartę CF 8 czy 16GB. Proszę o jakieś wskazówki czy opłaca się wydawać 2x tyle na 16GB :)

Zasilanie będzie musiało się opierać na picoPSU, którego jeszcze nie kupiłem bo kosztuje dużo. Żadne zasilacze w blaszanej obudowie się nie mieszczą do środka :/

Aha i cały sprzęt w 3DMarku 2001SE osiąga zawrotne 280 punktów :lol: ale to nie jest miarodajne bo hardwareowo sprzęt bardziej podchodzi pod 3dmarka 2000 albo nawet 99, ale jeszcze ich nie odpalałem bo na XPku trzeba z nimi kombinować (DX).

OSem jest póki co jest (uwaga idzie reklama!) 51lite w wersji 3.0. Zdecydowanie polecam każdemu do starego hardwareu. XP mini i jemu podobne są mocno problematyczne i przy tym wyglądają jak win95, a ten 51lite jest kapitalny - pożera tyle samo mało zasobów, jako tako wygląda i sprawuje się super.

tyle ;) może wkrótce dam jakąś fotkę
Obrazek

Awatar użytkownika
Spyro1993
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2184
Rejestracja: 2008-06-29, 16:49
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Re: Projekt Saturn x86

Post autor: Spyro1993 » 2012-04-21, 22:05

frodo666 pisze:może wkrótce dam jakąś fotkę
Czekamy, czekamy. Widzę, że wszystko idzie w dobrym kierunku, więc uznaję, że jest to temat zasługujący na zapoznanie. :smile:
Mój friendcode:
Nintendo 3DS: 1075-0891-4847
Nintendo Switch: SW-7223-6894-3313

(2b v ~2b) - Szekspir

Ukukuki
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 3400
Rejestracja: 2008-01-25, 19:20
Lokalizacja: okolice Mielca

Re: Projekt Saturn x86

Post autor: Ukukuki » 2012-04-22, 08:42

Fajnie ,że zapał nie stygnie. Każdy by pewnie chciał mieć coś takiego zrobionego własnymi rękoma niekoniecznie identycznego ale coś w tym guście :wink: Czekam na kolejny post z równie szczegółowym opisem wykonanych prac.
Famicom!

mikoREAL
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 446
Rejestracja: 2012-02-21, 13:41
Lokalizacja: Września

Re: Projekt Saturn x86

Post autor: mikoREAL » 2012-08-26, 18:21

Cicho... za cicho... :c
Atari 2600 Jr, Sega Megadrive II, Super Nintendo, Nintendo 64, Nintendo Gamecube, Sony Playstation, Sony Playstation 2, Sony Playstation 3, Sony Playstation 4, Sony Playstation Portable

frodo666
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1386
Rejestracja: 2011-03-03, 15:01

Re: Projekt Saturn x86

Post autor: frodo666 » 2012-08-26, 21:05

Wiem, że już od bardzo dawna nic ruszyłem, ale napotkałem problemy natury technicznej. Ciężko jest mi zmieścić kartę dźwiękową, nie umiem zmusić USB do działania no i jakoś nie znalazłem jeszcze wolnych 150-200zł na mikro zasilacz :(
Obrazek

DizzyX
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1233
Rejestracja: 2009-09-15, 15:25
Kontakt:

Re: Projekt Saturn x86

Post autor: DizzyX » 2012-08-26, 21:49

Frodo, a co byś powiedział na zabudowanie w Saturnie bebechów laptopa?
Co do karty dźwiękowej - jak chcesz to coś poszukam - ma być ISA? PCI? :P
Małe zasilacze też mam, ale chyba nie aż tak małe żeby z tym całym majdanem się pomieściły w obudowie Saturna (dlatego ja bym na Twoim miejscu bardziej optował za zasilaczem zewnętrznym)

ODPOWIEDZ