Postal (2007)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mentor93
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1201
Rejestracja: 2012-02-12, 15:20

Postal (2007)

Post autor: mentor93 » 2016-05-21, 21:40

Nie widziałem jeszcze tematu poświęconego temu filmowi i trochę się zdziwiłem, bo to chyba jeden z tych bardziej znanych i... lepszych filmów Uwe Bolla ;)

Uwe Boll to reżyser znany chyba każdemu graczowi. Teraz jego "sława" trochę przygasła, ale te 8-9 lat temu było o nim dość głośno. Mało który reżyser może się pochwalić takim dorobkiem jak Uwe Boll - zarówno pod względem obranego kierunku, jak i negatywnej krytyki, jaką ów dorobek zebrał. W swojej filmografii ów reżyser posiada jednak parę nawet wartych zobaczenia filmów. Postal do tego grona raczej się nie łapie, ale to i tak obraz wart pewnej uwagi.

Najważniejsza rzecz to chyba to, że oglądając Postala można poczuć ten chory i absurdalny klimat gry, na której film bazuje (zwłaszcza drugiej części). Postal ma gdzieś polityczną poprawność, ale przedstawiony w nim świat jest na tyle karykaturalny i niewiarygodny, że trudno te wszystkie żarty traktować poważnie. Do tego film wyśmiewa głównie stereotypowość różnych nacji/kultur, nie dociskając zbyt wielu konkretnym ludziom lub wydarzeniom. Wyjątkami tutaj są, przede wszystkim, Bin Laden i Bush, którzy w Postalu są postaciami wręcz uroczymi w swym nierealnym charakterze. Czarny humor jest tutaj tak niewinny (żeby nie powiedzieć: "dziecinny"), że całość ogląda się bez obrzydzenia i nerwowych wstrząsów, jak to nieraz w czarnych komediach bywa. Cały obraz zachowuje ogromny luz wobec wszystkiego, dzięki czemu widz doskonale wie, że to wszystko robione jest zwyczajnie po to, aby się z czegoś ponabijać, a nie żeby kogoś lub coś obrażać - ot, takie żarty opowiadane kolegom podczas przerwy w pracy.

Można by powiedzieć, że Postal jest tak słaby, że aż śmieszny, ale cała ta słabizna tutaj wydaje się być zamierzoną, a na pewno pasuje do popapranego klimatu produkcji. Kilka fajnych i równie absurdalnych jak cały film wątków pobocznych (np. Uwe Boll prowadzący park rozrywki "Little Germany") sprawia, że podczas seansu nie odczuwamy nudy, a i dzięki mnogości postaci film utrzymuje odpowiednie (jak na tego typu produkcję) zainteresowanie. Zastrzeżenia mam właściwie jedynie do wyglądu i charakteru Kolesia, który w ogóle nie pasuje do swojego growego pierwowzoru.

W sumie Postal jest na tyle przesadny, nierealny i absurdalny, i zachowuje na tyle wielki luz, że jako ekranizacja gry o takim samym klimacie sprawdza się naprawdę nieźle. Na pewno taką ekranizację można było nakręcić lepiej, ale twórcy wrzucili tutaj na tyle dużo stuffu od siebie, że fani serii powinni być spokojnie z tego filmu zadowoleni.
Obrazek
PSX | PS2 | PS3 | PS4 | Gamecube

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Postal (2007)

Post autor: kolo » 2016-05-22, 08:50

Zgadzam się z tobą, to był jeden z tych nielicznych filmów na podstawie gry gdzie udało się niemal bezbłędnie odtworzyć klimat oryginału. Choć wielu ludziom może wydać się żenujący mi akurat się takie absurdalne klimaty podobają.
Sega, Sega über alles
Obrazek

Monet24
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 10
Rejestracja: 2019-10-10, 13:20

Re: Postal (2007)

Post autor: Monet24 » 2019-10-10, 13:33

Oglądałem i gorąco polecam ten film

Awatar użytkownika
requithe2
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 1
Rejestracja: 2020-04-29, 14:25
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Postal (2007)

Post autor: requithe2 » 2020-04-29, 14:52

Przed obejrzeniem lepiej jest sobie grę przejść, żeby się w klimat wczuć :)
Błyskotliwość myśli i szybkość skojarzeń w brunatnym napoju się budzi.
Delegowanie pracowników - Przeczytaj!

Yasmine
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 1
Rejestracja: 2020-07-21, 15:05
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Postal (2007)

Post autor: Yasmine » 2020-07-21, 15:10

Niestety, nie byłem pod wrażeniem tego filmu. Oczekiwania przerosły niestety rzeczywistość.

ODPOWIEDZ