Pierwsze wydanie VS Remake/Reamster?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Pierwsze wydanie VS Remake/Reamster?

Post autor: Axi0maT » 2022-09-16, 08:28

Do zalozenia tego tematu sklonily mnie przemyslenia z tematu Tomka o kupowaniu retro:
viewtopic.php?f=41&t=8040

Poczatkowo tam chcialem napisac o tym przy wzmiance o podmiankach w kolekcji gier na inne wersje, ale stwierdzilem ze mozna z tego spokojnie osobny temat zalozyc - szczegolnie ze mowa tu w sumie o nowszych grach kontra retro grach.

No ale do rzeczy - chodzi o to jakie wersje gry w swojej kolekcji lubicie najbardziej posiadac? Chodzi tu oczywiscie nie o kazda pierwsza lepsza gre, ale o to co nam przyniosl ostatni trend producentow gier ktorzy wznawiaja stare serie przez remasterowanie starych wydan. Mamy wiec chocby serie Assassin's Creed (odswiezone wersje 2 i 3), Resident Evil (niemal cala seria), Medievila, Spyro, Crasha, a nawet Diablo 2 i Call of Duty Modern Warfare. "Sztuka sama w sobie" jest remaster The Last of Us na kazdej kolejnej generacji konsol (to juz drugie odswiezenie na przestrzeni zaledwie 9 lat!). Residenty z PSXa odswiezone na GameCube i teraz po latach na poprzedniej generacji. No narobilo sie tego troche, czasem az mozna sie pogubic!

Pytanie zatem do Was - jaka wersje preferujecie? Czy pierwotne wydania? Czy Remastery? A moze lubicie miec je wszystkie?

Osobiscie zawsze preferowalem pierwsze wydania... ale jak zobaczylem na przyklad takie zremasterwane Dark Souls Trilogy to kupilem bez zawahania od razu pozbywajac sie pierwotnych wydan na x360. Teraz jak widze jak pieknie wyglada odswiezona seria Resident Evil na PS4 to serio sklaniam sie do nabycia calosci i pozbycia sie wszystkich wersji na GameCube (szczegolnie ze cenowo wyjdzie niemal na to samo). Przy takim np. Assassins Creed juz nie mam jednak az takiego parcia na wymiane swoich egzemplarzy. Zakupie jednak w przyszlosci Medievil oraz przede wszystkim Spyro ktory w przeciwienstwie do oryginaly urzekl mnie totalnie - czyli jest to sytuacja w ktorej oryginaly nie przekonaly mnie do siebie wystarczajaco a dopiero odswiezone wersje daja na tyle rade ze pojawia sie w mojej kolekcji....

No to jak to jest u Was? Kierujecie sie jakimis zasadami kolekcjonera? Zdrowym rozsadkiem? Wlasnymi odczuciami?

EDIT: Oczywiscie mozemy tez dyskutowac nie tylko na ten temat ogolnie ale o konkretnych wydaniach danej gry - porownania ktore zawazaja na Waszej decyzji jak najbardziej mile widziane :)

Tomek Walancik
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 643
Rejestracja: 2021-01-20, 11:00
Lokalizacja: Polska (Zachodniopomorskie)
Kontakt:

Re: Pierwsze wydanie VS Remake/Reamster?

Post autor: Tomek Walancik » 2022-09-16, 12:07

U mnie to jest różnie ale raczej wolę pierwotne wydania, wszystko zależy od ceny itp. Remastery z np PSX'a na nowsze generacje w ogóle mi nie pasują ale np taki zremasterowany Resident na Gamecuba mi NIE przeszkadza a ostatnio go nabyłem w kolekcji. Remastery z poprzedniej generacji (tzn jednej wstecz) mi normalnie pasują ale już np remastery gier z dwóch generacji wstecz to tak średnio, kupiłbym gdyby nie było możliwości nabycia pierwotnego wydania.
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Pierwsze wydanie VS Remake/Reamster?

Post autor: kolo » 2022-09-16, 19:31

Generalnie nie mam preferencji na linii oryginał / remaster - jeśli się grą interesuję to kupuję wersję którą mogę w danej chwili ograć i jest tańsza. Remake to trochę inna sytuacja, jeśli u podstaw jest wierny oryginałowi i wprowadza jakieś ciekawe usprawnienia to zwykle zdecydowałbym się na remake.
Inna sprawa że jak naprawdę bardzo lubię jakąś grę i żadna wersja nie kosztuje fortuny to prawdopodobnie mam zarówno oryginał jak i remake / remaster.
Sega, Sega über alles
Obrazek

Awatar użytkownika
cissic
'jeszcze jeden stopien i...'
'jeszcze jeden stopien i...'
Posty: 923
Rejestracja: 2016-03-16, 09:58

Re: Pierwsze wydanie VS Remake/Reamster?

Post autor: cissic » 2022-09-17, 17:11

To zależy, ale tak naprawdę to niewiele już kupuję retro, więc pozostają mi rimejki i remastery - przy czym remaster to ostateczność. Podobnie jak Kolo zdarza mi się kupić remastera/rimejka jakk to jakaś wyjątkowa gra i mam ją u siebie. Ostatnio tak było np z Legend of Mana

Awatar użytkownika
TankerPL
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 78
Rejestracja: 2021-12-23, 05:32

Re: Pierwsze wydanie VS Remake/Reamster?

Post autor: TankerPL » 2022-09-18, 07:30

Złożone zagadnienie. W dzisiejszych czasach coraz ciężej o dobrej jakości oryginały w przystępnej cenie :) . Sam mam też przypadłość, że poza Pokemonami/GTA nie ogrywałem nic więcej niż raz/dwa razy, więc czy to będzie pierwsze wydanie czy remaster to nie ma większego znaczenia. Remaster/Remake jeśli jest dobrze zrobiony (jak np. Mafia 1) to osobiście spojrzę na unowocześnioną wersję.
Kolejna kwestia cena: skoro na np. XOne/PS4 mogę kupić grę (np. Lion King/Aladdin) to wolę kupić wersję na X/4 niż na SNESa/Mega Drive + konsole + jakiś dobry TV żeby to ograć na nim.
Także w kwestiach kolekcjonerskich powinienem się skupiać na pierwszych wydaniach, natomiast rozsądek, portfel i miejsce w mieszkaniu daje o sobie znać. Może kiedyś przyjdzie czas to się nadrobi pierwsze wydania :)
Zeo Ranger Mode! Gold!

Awatar użytkownika
Affciu
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 182
Rejestracja: 2012-05-03, 15:50

Re: Pierwsze wydanie VS Remake/Reamster?

Post autor: Affciu » 2022-10-03, 09:44

Generalnie mam podobne podejście do koło. Teraz ze względu na studia dużo się przeprowadzam i przez to gram głównie na kompie (bądź regularnie pożyczanym switchu, ale to inna sprawa) i np na myśl o tym, że po zagraniu w Dark Souls Remastered miałbym wrócić do oryginału na PS3 to mi się aż słabo robi. Co więcej, sporo starych gierek - na przykład Quake jakoś w zeszłym roku - dostało naprawdę fantastyczne remastery, które świetnie sprawiają, że gra z pewnymi problemami w kwestiach działania jest wspaniale i łatwo dostępna, jednocześnie zupełnie nie zmieniając klimatu i grywalności oryginału. W szczególności w przypadku takich tytułów remastery są świetną rzeczą, dlatego po latach dużo bardziej ocieplił się mój stosunek do nich. Choć sprawa taka jak z TLoU to już nieco absurd.

ODPOWIEDZ