Laptop czy Komputer?

Awatar użytkownika
quit
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 549
Rejestracja: 2010-08-23, 19:57
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Laptop czy Komputer?

Post autor: quit » 2010-09-10, 06:30

Laptop o identycznej specyfikacji musi pracować identycznie...tylko, że nie ma takich laptopów ;)
Każdy ma mobilną grafikę, procki z niższym TDP, wolniejsze dyski 2.5"(no chyba, że ktoś ładuje SSD) ale takich różnic w wydajności nie ma. Nie potwierdza tego żaden test obiektywny ;) No i Axi0maT, nie żebym się czepiał, ale i tak komp za 800PLN nie jest wydajny jakoś specialnie. ;) A w laptopie porównawczym może siedzieć kupa spowalniaczy. ;p Problem leży gdzieś indziej i ja nie wiem gdzie w tym wypadku, jeżeli różnica wynosi praktycznie 100% ;p
4 laptopy w domu i nie licząc jednego który umiera od wieku(no prawie 10 lat ma chyba) to zero problemów, nawet z wentylatorami co niby miały się zapychać ;p no ale IBM to IBM ;)))

Baieros
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2976
Rejestracja: 2010-07-10, 10:23
Kontakt:

Re: Laptop czy Komputer?

Post autor: Baieros » 2010-09-10, 08:28

Może w jakiś czystych regionach wentylatory się nie zapychają, ale na śląsku bardzo :) Podzespoły laptopów o tych samych parametrach mają gorszą wydajność przez kompresje, tak samo jak karty graficzne LP do desktopów są gorsze od tych zwykłych. Sprzęt, który ma mało miejsca nie może pracować na najwyższych obrotach, żeby się nie nagrzewał bo nie sposób tego wszystkiego by było odpowiednio schłodzić.

Awatar użytkownika
quit
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 549
Rejestracja: 2010-08-23, 19:57
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Laptop czy Komputer?

Post autor: quit » 2010-09-10, 09:21

No chyba ktoś teoretyzuje. Na Macu się nie bawiłem...ale nawet Netbooka MSI kumpel podkręcał, więc nie ma limitów ;) Jeżeli sprzęt jest taki sam, a nie inna wersja, taki sam, to działa tak samo, windows na lapku jest taki sam jak na pc-tach, sterowniki sterujesz tak samo, tak samo możesz je zmieniać. Nie przeczę, że laptop gorzej się chłodzi, ale w obliczeniach nie biorących grafiki nie zmienia to nic. CPU/RAM/HDD nie narzuca sobie limitów. Wentylatory w laptopach kręcą się czasami po 6k, u mnie jest limit w 13" 6200RPM, na PCtach większy ale kręcą się wolniej, temperatury są takie same. Grafiki jeżeli są w laptopie takie same jak w PCcie to mają w lapkach czasami, co podkeślam obniżone taktowania, ale da się je przywrócić do normalnego poziomu jak ktoś bardzo chce i są idealnie jak na pc-cie. Wynika to z tego, że producenci wrzucają wyniki baterii z kosmosu i oszczedzają np. na underclockowanej grafice, ale nie jest to popularny przypadek.
Kwestia laptopa te brudzenie się wiatraków.
IBM/Lenovo/Apple'a/Panasonica i w sumie nowych Sony nie spotkałem z problemem zapchanego wentylatora ani wsród znajomych ani w necie, niektórzy czyszczą pro forma, ale żeby miał zacząc zamulać to się nie zdarzyło.
HP czy Toshiba jest prawie każda z małymi wyjątkami zapchana po roku i wymaga przedmuchania...serwisy robią to od ręki, bo sam przy 2óch takich akcjach bylem, ale i tak jest to LOL ;D
Anyway, mieszkam w zieloncyh płucach polski ;D

Awatar użytkownika
mrSin
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 723
Rejestracja: 2007-07-01, 11:54
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Re: Laptop czy Komputer?

Post autor: mrSin » 2010-09-10, 12:09

Jestem klasykiem, laptopów nie znoszę ( miałem kilka, żadnego dobrze nie wspominam ) wolę mieć konkretnego pieca na stole, wygodnie oddalony ( pod moje preferencje ) monitor, mysz i klawiaturę. Nie potrzebuje mobilności, więc laptop nie ma dla mnie zastosowania.

Baieros
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2976
Rejestracja: 2010-07-10, 10:23
Kontakt:

Re: Laptop czy Komputer?

Post autor: Baieros » 2010-09-10, 12:46

Informację czerpię z autopsji i logiki nie jestem żadnym wielkim znawcą tematu więc nie wykluczam opcji, że pewnie wiesz lepiej. Aczkolwiek kiedy pisałem, że bardziej się grzeją chodziło mi o tendencję nie większa temperaturę i o to, że jest to bardziej odczuwalne bo jednak jednostka jest bliżej osoby używającej(przeważnie).

Awatar użytkownika
quit
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 549
Rejestracja: 2010-08-23, 19:57
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Laptop czy Komputer?

Post autor: quit » 2010-09-10, 14:05

No to to fakt, grając na laptopie masz kaloryfer na nogach...nawet kot tak nie grzeje ;d

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8535
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Laptop czy Komputer?

Post autor: Axi0maT » 2010-09-10, 18:49

Baieros pisze:Podzespoły laptopów o tych samych parametrach mają gorszą wydajność przez kompresje
Dokladnie tak. Mowi sie ze podzespol jest tej samej klasy bo potrafi wykonywac te same operacje ale tak naprawde jest mniej wydajny. Mozna mowic co sie chce ale zeby kupic laptopa ktory bedzie w PELNI dorownywal stacjonarce lub ja przewyzszal to niestety trzeba wydac grubo ponad 2 razy tyle co na zwykla puszke. Pomijam fakt ze klawiatura w laptopach jest nieergonomiczna, a o monitorze nie mam nawet co mowic... Bo jakiego by laptop nie mial to sie rownac z moimi 2x21" do stacjonarki po prostu nie moze. Pulpit o dlugosci ponad 2500 pikseli jest nie do przebicia :P

Awatar użytkownika
quit
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 549
Rejestracja: 2010-08-23, 19:57
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Laptop czy Komputer?

Post autor: quit » 2010-09-10, 18:57

Przez jaką kompresje, o czym wy wymówicie? Że na mniejszej płytce to samo napakowane? Jeżeli jest to samo, to jest to to samo! Kompresja pod względem miejsca jest droższa, bo produkcja jest cięższa niż robienie prostej karty na PCI.
Wiadomo, że laptop będzie droższy, natomiast w kwestii tanich laptopów, a tanich pctów sprawa nie jest taka jasna. Złozenie podstawowego komputera kosztuję, bo dochodzą takie rzeczy jak obudowa/chłodzenie/zasilacz/monitor/myszka/klawiatura, a na takie rzeczy schodzi już hajs, a to jeszcze połowa drogi. ;) Wydajnościowo komputerów stacjonarnych się nie prześcignie laptopem, ale zastanawia mnie ilu z was na forum retro jest zapalonymi PCtowcami wyciągajcymi ostatnie poty z GPU ;)))
Pomijając jedno MMORPG co mnie kiedyś wciągneło to utożsamiam się tylko z konsolą, a komputerem do rzeczy których konsola nie potrafi robić albo robi dużo gorzej. ;pppp

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8535
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Laptop czy Komputer?

Post autor: Axi0maT » 2010-09-10, 19:07

quit pisze:Przez jaką kompresje, o czym wy wymówicie? Że na mniejszej płytce to samo napakowane? Jeżeli jest to samo, to jest to to samo
Nie masz dokladnie takich samych elementow, dlatego podzespoly do laptopow zawsze minimalnie roznia sie nazwa. Pamieci sa wolniejsze, dyski rowniez, procki nie inaczej. O kartach graficznych nawet nie wspomne bo tu jest zawsze najwiekszy bol.
quit pisze:ilu z was na forum retro jest zapalonymi PCtowcami wyciągajcymi ostatnie poty z GPU ;)
No to bys sie zdziwil. Ja w sumie nie uznaje sie ze PeCetowca, ale katuje swojego kompa niemilosiernie przeroznymi obliczeniami o ktorych pewnie nawet ci sie nie snilo. :roll:

Awatar użytkownika
quit
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 549
Rejestracja: 2010-08-23, 19:57
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Laptop czy Komputer?

Post autor: quit » 2010-09-10, 19:10

Nie mam z informatyką/fizyką/matematyką nic wspólnego. :P
A używasz jakiś dziwnych programów co potrafią przerzucić obliczenia z CPU na GPU ? (tak się pytam, bo w sumie w stosunku do PCtów, to jakby nie brać pod uwagę możliwości podkręcania, to tylko w GPU jest różnica wydajności...bo do lapków nikt oprócz chorych projektów firm pokroju Alienware nie montuje kart mocniejszych z reguły niż GF8600/9600/GT330 czy jakto oni tam teraz ponazywali w tej chorej nVidii ;d)

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8535
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Laptop czy Komputer?

Post autor: Axi0maT » 2010-09-10, 19:20

No to pomodeluj cos w 3D Studio Maxie lub Ligtwavie... Milej zabawy zycze.

DizzyX
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1233
Rejestracja: 2009-09-15, 15:25
Kontakt:

Re: Laptop czy Komputer?

Post autor: DizzyX » 2010-09-10, 19:22

A ja swego czasu sporo jeździłem, z tej racji kupiłem sobie laptopa (Lenovo - czyli dawny IBM - czyli tak zwana jedyna słuszna firma :lol: ) i... tak zostało :) używanie go to kwestia przyzwyczajenia... choć mówiąc szczerze - służy mi tylko do internetu, maili, gadu gadu, pisania jakichś prac... w tym laptop jest najlepszy, a że zwykle gdy "pracuję" laptop działa u mnie cały dzień - pożera stosunkowo mniej prądu niż PC (zwłaszcza że do niedawna miałem ogromnego, prądożernego 19" CRTka na biurku - zajmował pół biurka...).
Ale i PCta posiadam - jeśli trzeba pograć... poza tym stacjonarki nie zabiorę ze sobą na uczelnię na nudny wykład :twisted:

do grania mam PCta, choć aktualnie jest już... słabszy niż mój laptop (bo czym jest aktualnie Celeron 2.8, ok 1 GB RAMu i grafika nVidii [nie bijcie, nie pamiętam co] z pamięcią 128 MB i shaderami bodajże 2.0... ). Mimo wszystko do grania wolę konsolę i duży telewizor :D

Ukukuki
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 3400
Rejestracja: 2008-01-25, 19:20
Lokalizacja: okolice Mielca

Re: Laptop czy Komputer?

Post autor: Ukukuki » 2010-09-10, 19:26

quit pisze: to tylko w GPU jest różnica wydajności
Bzdura. Procek montowany w stacjonarce mimo prawie takiej samej nazwy różni się od tego montowanego w laptopie. Do laptopa nie wsadzi się procka który ciągnie 100W i grafiki która potrzebuje 200W. Bo nie da się odprowadzić takiej ilości ciepła z tak małego pudełka o zasilaczu już nie wspomnę.
Famicom!

Awatar użytkownika
quit
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 549
Rejestracja: 2010-08-23, 19:57
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Laptop czy Komputer?

Post autor: quit » 2010-09-10, 19:28

No jak grafika 3D to pozdro. Tutaj Laptopy raczej wymiękają, bo przydają się faktycznie ze 2 ekrany ;)
Dobrze, że można podyskutować bez napinek, hehe.
Pozdro z pracy ;pp (stacjonarka się tutaj nie nadaję ;d;d;d;d)

Co do TDP, o grafikach napisałem, że mocnych się nie montuje oprócz wyjątków, ale te wyjątki potwierdzają to co mówię, takie wielkie ciężkie krowy jak właśnie Alienware czy jakieś inne cuda mają karty w SLI pokroju jakiegoś GTX265 i najwydajniejsze procki i wielkie(jak na lapka)wentylatory kręcące się szybko jak cholera. Oczywiście dla mnie takie lapki są bez sensu(ciężkie i bateria do dupy)ale są ;)
Aha, czasami produkuje się ten sam procesor w dwóch wersjach, jednej z niższym TDP dla mobilnych rozwiazań(przez to jest droższy)a drugi dla PCtów(tańszy). Tak robi teraz Intel dlatego pomimo różnych poborów mocy mogą być w to w sumie takie same procesory...AMD robiło też takie rzeczy chyba jeszcze od czasów Athlonów XP kiedy właśnie ludzie te laptopowe wersje wsadzali do PCtów bo się lepiej kręciły i mniej grzały ;p

DizzyX IBM FTW ;d

Rafi
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1404
Rejestracja: 2010-06-29, 14:28
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Laptop czy Komputer?

Post autor: Rafi » 2010-09-10, 20:40

Tak czytam i czytam wasze posty i zastanawiam się o co wy się spieracie :???: Ja jestem tego zdania, że stacjonarki są lepsze i wydajniejsze, niż laptopy. Jeśli ktoś większość czasu przebywa w domu to kupno laptopa jest bez sensu. Jeśli jednak już ktoś większość czasu poza domem to wiadomo, że taki laptop mu się przyda, ale bardziej do internetu. Zresztą laptopy nie są do grania. Na baterii długo sobie nie pogramy, podczas gry taki lapek się trochę grzeje i w ogóle jest to mało wygodne rozwiązanie. Werdykt ? Stacjonarka do wszystkiego, laptop do internetu (ewentualnie filmów)

ODPOWIEDZ