Serwer NAS ze "złomu" czy lepiej coś dedykowanego?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Serwer NAS ze "złomu" czy lepiej coś dedykowanego?

Post autor: kolo » 2021-10-31, 15:58

Cześć, bawił się z was ktoś już kiedyś w budowanie własnych serwerów NAS?
Kończy mi się miejsce na dyskach i skończyło mi się miejsce w komputerze na nowe dyski, więc szukam jakiegoś taniego sposobu na wyprowadzenie części plików których nie muszę mieć zawsze pod ręką, ale ze względu na 10mb TePsy którym łączę się ze światem nie chcę mieć w chmurze.

Nada się coś z okolic Core 2 Duo lub Althlon 64 X2 + 2-4GB RAM, czy nie ma sensu nawet próbować bo będzie się dławić przy kilku plikach? Jak przeglądnąłem wymagania True NAS Core (dawniej Free NAS) to mogłem się tylko roześmiać - mój obecny główny komputer ledwo spełnia wymagania minimalne :lol:

Serwer nie będzie leciał 24/7, ale tylko wtedy kiedy będę go potrzebował, więc większe zużycie prądu niż w rozwiązaniach dedykowanych nie powinno stanowić dużego problemu.
Sega, Sega über alles
Obrazek

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Serwer NAS ze "złomu" czy lepiej coś dedykowanego?

Post autor: kolo » 2021-11-07, 12:21

Przytargałem sobie starego kompa z roboty Core 2 Duo E6300 i 4GB RAM - OMV nie chciał się zainstalować, ale TNC "wlazło" i efekty są znośne. RAM faktycznie okazuje się wąskim gardłem i jeśli serwer dostaje więcej niż 1 zadanie - na przykład wgrywanie większej ilości plików i jednocześnie streamowanie muzyki to niemal na pewno się zakrztusi, ale jako zewnętrzny dysk na używane sporadycznie dane sprawdza się dla mnie wystarczająco dobrze.
Zanim jednak weźmiecie sobie coś podobnego pod uwagę warto pamiętać że jeśli chodzi o prędkość jestem dodatkowo ograniczony przez karty sieciowe - 100mbps po stronie serwera i 150mbps po stronie użytkownika (wifi), więc jeśli macie coś bardziej współczesnego to serwer może szybciej złapać zadyszkę.

Tak czy inaczej jestem na tyle zadowolony z wstępnych testów dla 1 użytkownika że zamówiłem sobie jakieś sensowniejsze dyski i będę z tym leciał na poważniej, a jak zmienię w końcu obecnego kompa (i5 2500 + 16GB RAM) to pójdzie na upgrade serwera i będzie już całkiem poważnie.
Sega, Sega über alles
Obrazek

ODPOWIEDZ