Czy kupujecie nadal RETRO?

ODPOWIEDZ
Tomek Walancik
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 643
Rejestracja: 2021-01-20, 11:00
Lokalizacja: Polska (Zachodniopomorskie)
Kontakt:

Czy kupujecie nadal RETRO?

Post autor: Tomek Walancik » 2022-09-13, 17:57

Witam forumowiczów, na obecny moment retro jest w (kwiatuszek) drogie i ciągle rośnie (dodatkowo ludzie raczej nie mogą tak wydawać kasy w panującym kryzysie). Narodziło mi się w głowie pytanie - czy nadal kupujecie retro konsole gry i akcesoria czy może zadowalacie się tym co macie?
Jeśli już odpuściliście to dlaczego? powodów jest wiele i każdy z nich z chęcią wysłucham. Również jeśli nadal kupujecie to pochwalcie się czemu tak właściwie?

ja odpowiem na to pytanie jako pierwszy - TAK kupuje, nawet dużo ale nie dlatego że te ceny mi pasują tylko dlatego że zbytnio wyboru nie mam bo traktuje zbieranie tego wszystkiego, tych wszystkich retro gratów jako kolekcjonowanie od Listopada 2020 tzn wtedy zacząłem te całe retro zbierać (Akurat wtedy skończyły się te piękne ceny..... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: )
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Czy kupujecie nadal RETRO?

Post autor: Axi0maT » 2022-09-14, 22:28

Na pierwszy rzut oka temat zalatuje tania prowokacja. No bo jak mozna o takie rzeczy pytac na forum poswieconym retro? :D ale po glebszej analizie stwierdzam ze faktycznie cos jest na rzeczy. Bywaly kiedys miesiace gdzie potrafilem kupic kolejny retrosprzet do kolekcji i ze 20-30 gier. Obecnie kupuje sporadycznie (raczej jak sie trafi jakas okazja). Problemem sa chyba faktycznie ceny - jak mam wydac za jakas srednia gre na np snesa 300 zyka to wole kupic w tej cenie 6-7 gier na ps4 (i to w wiekszosci nowki w folii). Obecnie jak kupuje cos z retro to srednio 1 gra na 2-3 miesiace. Opieram sie glownie na tym co juz mam i co kupilem kiedys po dobrych cenach. Jak sie ma kilka tysiecy gier to juz nie ma sie parcia na zakup kolejnuch dziesiatkow gier bo po prostu i tak zawsze jest w co grac z tego co ma sie na polce ;)

Awatar użytkownika
Brzostek
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 257
Rejestracja: 2011-01-08, 00:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy kupujecie nadal RETRO?

Post autor: Brzostek » 2022-09-15, 15:45

W sumie ciekawy temat. W pewnym momencie zauważyłem, że bardziej zależało mi na kolekcjonowaniu, niż na graniu. Teraz na szczęście mam już większość sprzętu i gier, które mnie rzeczywiście interesowały. Poza tym ceny są naprawdę zaporowe i wolę kupić jakieś retro składanki albo nawet dedykowane sprzęty do emulacji, bo zależy mi już tylko na graniu. Nie zamierzam się wykosztować na jednej grze tylko w celu jej posiadania, szkoda mi na to pieniędzy. Całe szczęście sam zbierałem kiedy wszystko kosztowało połowę tego co teraz, a samo zbieranie chyba nie było aż tak popularne. Poza tym teraz jestem na studiach i mieszkam poza domem, a wszystkie gry i konsole leżą na razie schowane w pudłach.

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Czy kupujecie nadal RETRO?

Post autor: kolo » 2022-09-15, 18:51

Ja generalnie w ciągu ostatnich kilku lat skupiałem się na względnie współczesnych tytułach (PS3 / PS4) wychodząc z założenia że jak chcę je mieć to lepiej kupić jak są względnie tanie niż czekać aż ceny zaczną rosnąć, ale do czasu do czasu kupuję też coś mid-retro, tak kilka tytułów rocznie. Zdecydowanie mniej niż kiedyś, ale raczej nigdy nie było tak że łykałem kilkanaście - kilkadziesiąt gier miesięcznie.
Sega, Sega über alles
Obrazek

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Czy kupujecie nadal RETRO?

Post autor: Axi0maT » 2022-09-16, 08:11

Faktycznie, po chwili przemyslenia potwierdzam to co napisal Brzostek - ze kolekcjonowanie w pewnym momencie zmienia sie w chec posiadania a nie samego grania. Ot taka chomikowa przypadlosc ;) Brzostek - bardzo trafne spostrzezenie. Ja w sumie nie zauwazylem nawet keidy to nastapilo. Ale rzeczywiscie od kilku lat skupiam sie juz raczej na ogrywaniu niz na kupowaniu bo tez niemal "wszystko" co chcialem juz mam.
Natomiast kupowanie po kilkadziesiat gier miesiecznie bylo kiedys mozliwe jak najbardziej - pamietam jak z USA masowo sciagalem gry na N64 i GameCube po 1-2$. Grzech bylo nie brac. W zasadzie obecnie mamy bardzo podobnie (po uwzglednieniu inflacji) z grami na x360 i ps3, gdzie 90% gier da sie kupic w cenach do 20zyka. Ostatnio wlasnie tak sukcesywnie i powolutku uzupelniam cos tam na PS3. Kiedys mialem raptem 10 gier a teraz juz dobijam do jakichs 40 i nawet nie wiem kiedy to sie stalo. Zauwazylem tez ze lubie robic podmianki od pewnego czasu - w pewnym momencie polityka Microsoftu (duze parcie na game pass i cyfre) sprawila ze ich sprzet kompletnie przestal mnie interesowac, w zwiazku z tym zdarza mi sie kupowac na ps3 gry ktore juz mialem na x360 i pozbywam sie wersji od M$. Oczywiscie sa wyjatki bo wiele gier jest lepszych na x360 niz na ps3, dlatego zanim taka podmianke zrobie to sprawdzam czy czasem nie wyjdzie mi z tego "zamienil stryjek siekierke na kijek" ;)

ODPOWIEDZ