Pongi

Atari Jaguar, NEC PC Engine, SNK Neo Geo i inne
frabi
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 561
Rejestracja: 2012-03-10, 11:08
Lokalizacja: Wrocław

Pongi

Post autor: frabi » 2012-03-17, 10:47

W pogoni za systemami w wieku podobnym do mojego albo jeszcze lepiej starszym (takie małe zboczenia :wink: ) nabyłem dwa moje pierwsze pongi. Niestety obu sporo brakuje do sprawności.
Pierwszy to Unimex Mark IX
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/544 ... 3b02a.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/84c ... 36d58.html

Ciekawe że jest to system na cartridge ale z tego co znalazłem w sieci, nie jest to system "komputerowy" jak Fairchild czy A2600 ale cartridge zawierają chip kontrolujący konsolę. W efekcie jest na tym kilka gier zupełnie niepodobnych do ponga, jak wyścigi czy strzelanka z ubotami.
Niestety sprzęt kupiony tanio jako niesprawdzony. Sama konsola działa, odpowiednie dźwięki z wbudowanego głośniczka wydaje, ale na ekranie udało mi się osiągnąć tylko to
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/87f ... 16a8c.html
Raczej to nie wina telewizora bo sprawdziłem cztery :smile:
- łącznie z neptunem w secamie.

Orientujecie się czy z taką usterką poradziły sobie jakiś zwykły elektronik, czy jednak musiałby się znać na takich zabawkach (a o takiego pewnie nie łatwo)?
Czy taki efekt może spowodować nieprawidłowy zasilacz (jest uniwersalny) ?

Drugi nabytek to Regina - miniaturowy system który uruchomiłem z baterii

Obraz bez problemów ale niestety kontrolery działają bardzo kiepsko - paletki skaczą po ekranie zamiast poruszać się płynnie, tak że grać raczej się nie da.
Pytanie o naprawę takie samo jak do poprzedniej konsoli. A może wystarczy je przeczyścić - zastanawiam się czy sam ich nie rozkręcić ale nie chciałbym zepsuć ich zupełnie.

Są tu jacyś pasjonaci takiego przed- komputerowego sprzętu ?
Ostatnio zmieniony 2012-03-23, 09:50 przez frabi, łącznie zmieniany 1 raz.

Baieros
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2976
Rejestracja: 2010-07-10, 10:23
Kontakt:

Re: Pongi

Post autor: Baieros » 2012-03-17, 12:46

Ta są :) Mamy podobne zainteresowania.
Co prawda nie mam pokazanych przez Ciebie modeli, ale pierwsza usterka może być spowodowana np zepsutym cartridgem, chyba że masz ich więcej żeby sprawdzić. Ja praktycznie identyczny obraz miałem na carcie od A2600 i był on zepsuty. Druga sprawa to może zaśniedział układ odpowiedzialny za obraz i wystarczy przeczyścić lub wymienić kondensator miałem taki problem na wyjściu antenowym w Amidze Cd32 i zadziałało.

Co do drugiego klona to ma on gałki z pokrętłami? Jeśli tak niekoniecznie musi być to awaria. A nawet jeśli to trzeba wymienić lub przeczyścić potencjometr.
Natomiast najpierw bym spróbował przekręcić gałkę sporo w jedną stronę, a jak nie podziała to jeszcze więcej w drugą ;) Generalnie w Ameprodzie jest tak, że jak za bardzo pokręcisz gałką to zaczyna ona wariować, a działa dobrze w pozycji nazwijmy ją "środkową" ;)

frabi
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 561
Rejestracja: 2012-03-10, 11:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pongi

Post autor: frabi » 2012-03-17, 18:53

Baieros pisze:T
Co prawda nie mam pokazanych przez Ciebie modeli, ale pierwsza usterka może być spowodowana np zepsutym cartridgem, chyba że masz ich więcej żeby sprawdzić. Ja praktycznie identyczny obraz miałem na carcie od A2600 i był on zepsuty. Druga sprawa to może zaśniedział układ odpowiedzialny za obraz i wystarczy przeczyścić lub wymienić kondensator miałem taki problem na wyjściu antenowym w Amidze Cd32 i zadziałało.
Unimex w środku wygląda tak
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/711 ... f6cbd.html
Carty mam dwa, oba tak samo się zachowują. Raczej problem nie jest carta bo na starym telewizorze nawet udało mi się w obrazie dostrzec fragmenty gry - no i dźwięki generowane są też prawidłowo.

Nie za bardzo jest co czyścić, kondensatorów nie brakuje. Może jakiś elektronik z Wrocławia ma ochotę spróbować przywrócić tą maszynkę do życia ?

A co do Reginy to okazuje się, że najbardziej brakowało jej po prostu grania - po rozruszaniu kontrolerów nie jest idealnie ale grać już się da.
Przy okazji fotka reginy - śmieszny niemal kieszonkowy system, kontroler jest niewiele dłuższy od baterii paluszka.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f1c ... 4112b.html

Awatar użytkownika
PapaHerbal
Moderator
Moderator
Posty: 1557
Rejestracja: 2011-12-15, 14:15
Lokalizacja: Solny Gród

Re: Pongi

Post autor: PapaHerbal » 2012-03-22, 21:43

Muszę się zabrać za jakieś pongi, z sentymentu, bo Ameproda mieliśmy w szkolnej świetlicy w 86' i zawsze kolejka do grania była - póki co zdarza mi się pogrywać w Ponga na DSie (tego z kolekcji Atari). Przy okazji Baieros, jak się spisuje Las Vegas?
Obrazek

Baieros
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2976
Rejestracja: 2010-07-10, 10:23
Kontakt:

Re: Pongi

Post autor: Baieros » 2012-03-23, 09:36

No patrz jaki skubaniec mały zna moje inicjały i już myśli, że ja to kupiłem :P Chyba, że się chwaliłem na forum, a nie pamiętam.
W każdym razie jeszcze nie był odpalany i leży sobie koło drugiego tele spiel philipsa w boxie :) Po prostu uwielbiam tą grafikę na kartonie z lat 70. Coś pięknego.

Awatar użytkownika
PapaHerbal
Moderator
Moderator
Posty: 1557
Rejestracja: 2011-12-15, 14:15
Lokalizacja: Solny Gród

Re: Pongi

Post autor: PapaHerbal » 2012-03-23, 09:48

Trafiłem, na Twoje inicjały przypadkowo jak pisałeś na forum, ze coś tam na alle sprzedajesz. :wink: Też się czaiłem na ten sprzęcik ale jakoś przegapiłem :P Grafika na pudle- rewelka! Gratuluję zakupu, bo ostatnio taki Las Vegas w gorszej kondycji poszedł za znacznie większe pieniądze. :smile:
Obrazek

Baieros
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2976
Rejestracja: 2010-07-10, 10:23
Kontakt:

Re: Pongi

Post autor: Baieros » 2012-03-23, 09:58

No jeszcze jest chyba jedna wersja tego LAS Vegas niczym się nie różniąca technicznie tylko wizualnie. Najlepsze jest to że produkowali je równocześnie, a z tego co pamiętam nastąpił błąd przy pakowaniu i na jeden z rynków jak nie wszystkie wyszły wersje z kontrolerami kolorystycznie dobranymi do drugiego modelu :) W każdym razie Philips robił moje ulubione klony ponga, coś pięknego.

frabi
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 561
Rejestracja: 2012-03-10, 11:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pongi

Post autor: frabi » 2012-03-24, 20:12

Skoro są tu fani pongów to powiedzcie jakie znacie w miarę łatwo dostępne systemy, które oferowały coś więcej niż odbijanie piłeczki lub strzelanie do celu ?
Chętnie bym uzupełnił kolekcję o jakąś konsolę z epoki ponga oferującą też wyścigi. A może były też inne rodzaje rozgrywek ?

Baieros
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2976
Rejestracja: 2010-07-10, 10:23
Kontakt:

Re: Pongi

Post autor: Baieros » 2012-03-25, 09:33

No to masz Odyssey 2/Philips Videopac G7000, poza tym klony ponga ze strzelaniem do celu tych było na prawdę sporo. No i konsole z epoki: Atari VCS, Colecovision, Intellivision, Interton VC 4000, Vectrex i już raczej mniej dostępna Arcadia 2001.
A co do takich całkiem "pongowych" pierwszej generacji konsol to cała generacja opierała się na pongu więc nic innego nie znajdziesz.

frabi
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 561
Rejestracja: 2012-03-10, 11:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pongi

Post autor: frabi » 2012-03-25, 11:54

Baieros pisze:No to masz Odyssey 2/Philips Videopac G7000, poza tym klony ponga ze strzelaniem do celu tych było na prawdę sporo. No i konsole z epoki: Atari VCS, Colecovision, Intellivision, Interton VC 4000, Vectrex i już raczej mniej dostępna Arcadia 2001.
A co do takich całkiem "pongowych" pierwszej generacji konsol to cała generacja opierała się na pongu więc nic innego nie znajdziesz.
A właśnie że znajdę :grin:
np:
Coleco Telstar Arcade

No i cała rodzina europejskich "pongów" na cartrige - są jeszcze zaliczane do generacji pongów bo raczej typowych komputerowych elementów nie miały, a wygląda na to że oferowały całkiem inne gry niż tylko piłeczka i strzelanie do celu.

Trochę o nich tutaj

Nawet jednego mam (Unimex z pierwszego posta) no ale niestety bez sprawnego obrazu i ciekawych cartów :(

Trochę jest tego na niemieckim i francuskim ebayu, niestety nie najtańsze i koszt wysyłki dobija.

Baieros
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2976
Rejestracja: 2010-07-10, 10:23
Kontakt:

Re: Pongi

Post autor: Baieros » 2012-03-25, 12:58

No to już nie są całkiem pongowe systemy :) TO są takie jak pisałem wyżej.
A ten Coleco to raczej do najczęstszych nie należy tak samo color TV game od Nintendo wydany tylko w JAP.
Jak przyjedziesz do Wrocławia na imprezę Dawne Komputery i Gry to pogramy sobie w ponga :)

fixxxer1
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1242
Rejestracja: 2011-01-03, 14:14
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Pongi

Post autor: fixxxer1 » 2012-03-25, 14:02

frabi, gdybyś był zainteresowany, to mam Philips Videopac G7000 na sprzedaż:)

frabi
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 561
Rejestracja: 2012-03-10, 11:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pongi

Post autor: frabi » 2012-03-25, 16:10

Baieros pisze:No to już nie są całkiem pongowe systemy :) TO są takie jak pisałem wyżej.
A ten Coleco to raczej do najczęstszych nie należy tak samo color TV game od Nintendo wydany tylko w JAP.
Jak przyjedziesz do Wrocławia na imprezę Dawne Komputery i Gry to pogramy sobie w ponga :)
Może i nie całkiem pongowe ale to jeszcze nie ta klasa co Philips, Fairchild czy A2600 tylko coś jak stadium przejściowe. To maszynki bez procesora, które za komputer ciężko uznać.
Philips to już komputery (jak Fairchild) - więc inny poziom. Ale właśnie chciałbym wyścigi które chodziłby na maszynce która komputerem jeszcze nie jest. Takie Nintendo Racing 112 to by było coś. Gdybym głupi nie rozkręcał z ciekawości starych gierek jak już się znudziły to przynajmniej radzieckie wyścigi w handheldzie bu mi zostały :(

Na szczęście na DKiG z Kozanowa daleko mieć nie będę :grin:


fixxxer1 - poszło PW :)

DizzyX
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1233
Rejestracja: 2009-09-15, 15:25
Kontakt:

Re: Pongi

Post autor: DizzyX » 2012-03-26, 07:54

Baieros, tak gwoli ścisłości -> Odyssey2/Videopac to prędzej coś na poziomie Atari 2600. "Pongowy" był pierwszy Odyssey ;)

Baieros
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2976
Rejestracja: 2010-07-10, 10:23
Kontakt:

Re: Pongi

Post autor: Baieros » 2012-03-26, 08:08

frabi pisze:
Na szczęście na DKiG z Kozanowa daleko mieć nie będę :grin:


fixxxer1 - poszło PW :)
No to jesteśmy umówieni na partyjkę prawdopodobnie na Ameprodzie. Na wszelki wypadek może wezmę jednego ze swoich klonów z ciekawszą historią lub designem jakby nie było Ameproda, albo manipulator mu siadł od zeszłego roku.


Dizzyx czepiasz się :) Wymieniłem konsolki drugiej generacji po prostu gdzie zaczynano wprowadzać większą różnorodność, ale grafika nadal była prymitywna.

ODPOWIEDZ