Montaż kabla chinchowego w Ameprodzie TVG-10

Atari Jaguar, NEC PC Engine, SNK Neo Geo i inne
ODPOWIEDZ
Maraz
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 352
Rejestracja: 2012-04-02, 15:40
Lokalizacja: Gdańsk

Montaż kabla chinchowego w Ameprodzie TVG-10

Post autor: Maraz » 2012-07-28, 03:21

Dobra, z racji tego, że się uporałem z montażem kabla chinchowego, a fixxxer1 prosił o podzielenie się sposobem, zamieszczam mini tutorial (ostrzegam, że nie jestem ekspertem oraz że zdjęcia zostały zrobione już po całej operacji).

Zacznijmy od zlokalizowania modulatora, do którego przylutowany jest nasz kabel RF. (czarnym prostokątem zaznaczona jest nasza niewdzięczna pucha)
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Żeby uściślić co wybiega na nasz kabel do telewizora - czarnym owalem zaznaczyłem miejsce do którego przylutowane było uziemienie kabla, a czerwonym żyła sygnałowa.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

W tym momencie, są dwie opcje :
-męczenie się z tym wiekowym kabelkiem (polega to na tym, że uziemienie pozostaje nieruszone, jedynie odczepiamy żyłę sygnałową, postępujemy według instrukcji dalej (z pominięciem uziemienia nowego kabla) i po wszystkim zmieniamy końcówkę RF na chinch)
-oderwanie go w cholerę i zastąpienie jakimś nowszym chinchowym [tak jak ja zrobiłem]

Nieważne, którą opcję wybierzemy, następny krok jest ten sam - brutalnie odłączamy modulator od płyty głównej (ja to zrobiłem nożyczkami :P). Na zdjęciu zaznaczone są te trzy druciki, które łączyły płytę z modulatorem i których żywot nalezy skrócić (najlepiej jak najbliżej wypustek modulatora).
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Jeśli macie kabel chinch-chinch, to odetnijcie jedną końcówkę i zdejmijcie troszkę izolacji, pojawi się kolejna izolacja i druciki wokół izolacji. Ta mała izolacja chroni żyłę sygnałową, a druciki biegnące wokół niej, to uziemienie. Kolejnym krokiem jest połączenie (przylutowanie, zaczepienie w jakiś sposób [nie muszę mówić, że przylutowanie daje lepszą gwarancję?]) żyły sygnałowej do drucika, który był połączony z wejściem modulatora, zaraz obok wyjścia sygnału (trzecie od dołu, czarny owal na zdjęciu).
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Na koniec przylutowujemy uziemienie do puchy modulatora. W wersji budżetowej (mam tu jedynei nożyczki i śrubokręt do dyspozycji), wygląda to tak (czarny - uziemienie, czerwony - żyła sygnałowa):
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Po skończonej walce, można cieszyć się efektami:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Żałuję tylko, że nie zrobiłem zdjęcia kiedy dostroiłem kanał po RFie :P Mógłbym ładnie porównać.

Przymierzam się też do przełączenia dźwięku na chinch (ten wbudowany głośniczek mnie wkurza, bo nie można regulować jego głośności, a że lubię grać w nocy, to nie chcę się narażać innym domownikom :P). Muszę tylko ogarnąc temat, w sumie to tylko jak pozbyć się zakłóceń.

Każda uwaga mile widziana. :)

Awatar użytkownika
PapaHerbal
Moderator
Moderator
Posty: 1557
Rejestracja: 2011-12-15, 14:15
Lokalizacja: Solny Gród

Re: Montaż kabla chinchowego w Ameprodzie TVG-10

Post autor: PapaHerbal » 2012-07-28, 08:49

No i wporzo tutorial Maraz! Ja swojego Ameproda kupiłem już zmodowanego ale innym ameprodowiczom na pewno się przyda. :)
Obrazek

fixxxer1
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1242
Rejestracja: 2011-01-03, 14:14
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Montaż kabla chinchowego w Ameprodzie TVG-10

Post autor: fixxxer1 » 2012-07-28, 11:03

Dosłownie wczoraj zrobiłem identycznie, tylko u mnie na TV wszystko jest szare a nie białe, przez co nie jestem zadowolony z efektu. Jeśli dałbyś radę zrobić RGB tak jak tu:
http://www.youtube.com/watch?v=672FS9VQxq4
albo sprawdzić ten sposób:
http://www.pong-picture-page.de/catalog ... ts_id=1835

Maraz
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 352
Rejestracja: 2012-04-02, 15:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Montaż kabla chinchowego w Ameprodzie TVG-10

Post autor: Maraz » 2012-07-28, 11:50

PapaHerbal: Dzięki bardzo. :) Mam nadzieję, że się komuś przyda. Jak ja szukałem jakiś sensownych wskazówek, to częściej potrafiły jeszcze bardziej zakręcić.

fixxxer: A odpalasz to na jakimś nowszym telewizorze, czy na kineskopowym? Może ścieżki są już niepierwszej świeżości, albo sam ten układzik AY jakoś lekko uszkodzony.

Co do RGB, to sprawdzę, ale za jakiś czas. Pon-pt nie mam czasu, a musiałbym się jeszcze zaopatrzyć w dodatkowe druty. Jak tylko będę po próbach to dam znać ;)

fixxxer1
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1242
Rejestracja: 2011-01-03, 14:14
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Montaż kabla chinchowego w Ameprodzie TVG-10

Post autor: fixxxer1 » 2012-07-28, 12:38

Akurat sprzętem bawiłem się w pracy i podpinałem pod 50" plasmę. Wezmę sprzęt do domu i sprawdzę na drugim TV.

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Montaż kabla chinchowego w Ameprodzie TVG-10

Post autor: Axi0maT » 2012-08-03, 16:42

Szkoda ze zdjecia takiej slabej jakosci, bo na strone glowna by sie wrzucilo... tak to pewnie za miesiac czy dwa, zaginie na forum w odmetach kolejnych nowych tematow :(

Maraz
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 352
Rejestracja: 2012-04-02, 15:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Montaż kabla chinchowego w Ameprodzie TVG-10

Post autor: Maraz » 2012-08-03, 17:23

Przykro mi, ale były robione iPhonem :( Jestem aktualnie w rozjazdach i jutro zostawiam Ameproda w Gdańsku... Może uda mi się na szybko załatwić lepszej jakości aparat, to cyknę foty i uaktualnię.

fixxxer1
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1242
Rejestracja: 2011-01-03, 14:14
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Montaż kabla chinchowego w Ameprodzie TVG-10

Post autor: fixxxer1 » 2012-08-03, 20:30

Zrobiłem identycznie jak Ty Maraz, ale niestety obraz jest zbyt słaby, rozmazany. Nie wiem dlaczego nie działa...

Maraz
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 352
Rejestracja: 2012-04-02, 15:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Montaż kabla chinchowego w Ameprodzie TVG-10

Post autor: Maraz » 2012-08-04, 02:14

Może ząb czasu nadgryzl scalak albo sciezki które biegną od nóżki wyprowadzenia sygnalu, do modulatora... Strzelam, trzeba by się zaglebic w temat, miernik złapać w dłoń, poszukać, może jakieś luty są zimniejsze i je odswiezyc. Dzisiaj grałem z kumplami i obraz tez nie był doskonaly, falowal miejscami, sygnał gdzieś pewnie jest troszkę znieksztalcany, lub jest to już urok fabryczny (ale raczej nie były to zakłócenia na poziomie Twoich).

skooot
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 15
Rejestracja: 2014-01-08, 14:37
Kontakt:

Re: Montaż kabla chinchowego w Ameprodzie TVG-10

Post autor: skooot » 2014-01-10, 20:20

Czy wszystkie konsole z modulatorem można przerobić na chinch? Mam ponga Match Sectrum 6 i Intertona VC 4000, w których obraz z RF pozostawia wiele do życzenia, praktycznie nie da się grać.

janek19994
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 1
Rejestracja: 2014-04-18, 19:58

Re: Montaż kabla chinchowego w Ameprodzie TVG-10

Post autor: janek19994 » 2014-04-18, 20:19

I jak koledzy poradził sobie ktoś ze złączem RGB

grzybek
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 2
Rejestracja: 2020-07-01, 14:35

Re: Montaż kabla chinchowego w Ameprodzie TVG-10

Post autor: grzybek » 2020-07-18, 12:40

Ja wiem, że minęło 8 lat od oryginalnego posta, ale może jest cień szansy, że OP jeszcze żyje, posiada zdjęcia i mógłby odświeżyć linki? Wiem, że to jak wygrać w lotka, ale... :lol:
I pytanie przy okazji. Jest możliwość zrobienia tego bez odczepiania modulatora? Chciałbym, żeby został oryginalny RF i był też cinch. :>

Awatar użytkownika
PapaHerbal
Moderator
Moderator
Posty: 1557
Rejestracja: 2011-12-15, 14:15
Lokalizacja: Solny Gród

Re: Montaż kabla chinchowego w Ameprodzie TVG-10

Post autor: PapaHerbal » 2020-07-20, 07:33

Maraz logował się ostatnio na forum 6 lat temu, ale spróbuj napisać maila, może ma gdzieś przykiszone fotki z tego posta.
Obrazek

nojero62
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 1
Rejestracja: 2020-08-19, 11:35

Re: Montaż kabla chinchowego w Ameprodzie TVG-10

Post autor: nojero62 » 2020-08-19, 11:37

Zrobiłem identycznie jak ty, nie wiem dlaczego nie działa.

https://www.rabato.com/pl/castorama aktualne zniżki

ODPOWIEDZ