"Diagnostyka" PVM/BVM

Atari Jaguar, NEC PC Engine, SNK Neo Geo i inne
w4siu
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 84
Rejestracja: 2014-06-21, 15:29
Lokalizacja: Gdynia/Kosakowo

"Diagnostyka" PVM/BVM

Post autor: w4siu » 2017-08-04, 13:52

Zakładam ten temat, gdyż coraz częściej przewija się u nas temat monitorów PVM i BVM. Coraz więcej użytkowników posiada taki sprzęt i podłącza do niego swoje konsole. Chciałbym aby ten wątek był też miejscem do wymiany doświadczeń związanych z tymi ekranami.

Poniżej załączam link do 240p Test Suite który pozwoli nam sprawdzić część parametrów (np. geometrię) naszego monitora. Narzędzie to przydatne jest także w przypadku konsumenkich CRT oraz do testów wszelakich zewnętrznych scalerów czy też tych wbudowanych we współczesne TV (by na przykład sprawdzić input lag).

Soft można odpalić z poziomu carta (np. Everdrive), co może być problematyczne, ale jest też opcja wypalenia płytki i uruchomienia jej na Dreamcast'cie

Więcej pod linkami:

Kod: Zaznacz cały

http://junkerhq.net/xrgb/index.php?title=240p_test_suite
https://www.youtube.com/watch?v=nUdfPdM1mw0
PS. Może warto wydzielić osobny dział "Sprzet", niezwiązany stricte z konsolami, na takie tematy?
PS.2 Wiem że owe oprogramowanie jest z gatunku homebrew, ale wydaje mi się że można tutaj zrobić wyjątek :)
Exception in thread "main" java.lang.StackOverflowError

Awatar użytkownika
cachaito
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 25
Rejestracja: 2016-03-28, 00:08
Kontakt:

Re: "Diagnostyka" PVM/BVM

Post autor: cachaito » 2017-08-14, 21:14

Ciekawe czy w Polsce jest jakiś ekspert od monitorów z serii PVM/BVm. Jak w4siu napisał, ustawienie takiego monitora to nie jest grzebanie jedynie w menu odbiornika ale wymaga zmian w menu serwisowym a czasami (jak w przypadku zbieżności w niektórych modelach) trzeba manipulować śrubokrętem przy płycie.
Ja obdzwoniłem chyba 15 serwisów na terenie Łodzi ale telewizory CRT niestety to pieśń przeszłości w moim mieście... Zakłady, które zajmują się jeszcze odbiornikami kineskopowymi z kolei nie miały do czynienia z serią PVM/ BVM...

MicromaX
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 22
Rejestracja: 2017-06-23, 21:18
Lokalizacja: .: Jaworzno City :.
Kontakt:

Re: "Diagnostyka" PVM/BVM

Post autor: MicromaX » 2017-08-15, 13:47

to wszystko zalezy od tego ile bys chcial na taka czynnosc przeznaczyc pieniedzy.

Awatar użytkownika
cachaito
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 25
Rejestracja: 2016-03-28, 00:08
Kontakt:

Re: "Diagnostyka" PVM/BVM

Post autor: cachaito » 2017-08-15, 21:59

Nie rozumiem odpowiedzi:
MicromaX pisze:to wszystko zalezy od tego ile bys chcial na taka czynnosc przeznaczyc pieniedzy.
Może źle się wyraziłem, ale zakłady do których dzwoniłem nie pytały mnie, czy mnie stać na ich usługi, tylko odpowiadały, że już się nie zajmują telewizorami kineskopowymi.

Kaspar84
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 619
Rejestracja: 2013-10-28, 11:52

Re: "Diagnostyka" PVM/BVM

Post autor: Kaspar84 » 2017-08-16, 08:36

Ekspert może nie, ale np w Gdańsku jest po prostu łebski gość od elektroniki któremu jakbyś zapłacił to by usiadł i tak długo rozkminiał temat aż by zrobił. Myślę, że w każdym mieście jest taki gość. Trzeba popytać na odpowiednich grupach. Podpowiem, żeby uderzyć do lokalnych oddziałów np TVN czy Polsatu, tam pracują operatorzy którzy mają takie znajomości.
Mi mojego gościa właśnie sprzedał znajomy z TVNu.
Obrazek

Namingway
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 49
Rejestracja: 2017-07-10, 19:37

Re: "Diagnostyka" PVM/BVM

Post autor: Namingway » 2017-08-16, 20:39

Ja się mierzyłem z tematem już dawno temu. Niestety w moim mieście nie ma dużych studiów telewizyjnych, a większość gości w punktach z elektroniką, nie miało pojęcia o czym do nich mówię [emoji14]

Znam jedną firmę w Lesznie, która się jeszcze kineskopami zajmuje, głównie PVM. Niestety gdy byłem u nich z moimi monitorami to okazało się, wielu rzeczy nie wiedzą i nie mają odpowiedniego sprzętu. Do tego cena serwisu jest na tyle wysoka, że lepiej zainwestować kasę, w jakis już idealnie skalibrowany. Nawet jeśli znajdziesz technika który pojęcie jakieś ma, to pamiętaj, że pewnie o rozdzielczości 240p nie słyszał i nie będzie miał sprzętu który taki sygnał generuje.

Ogólnie tak: Najlepiej to się zaopatrzyć w 240p test suite, poczytać trochę instrukcji serwisowych, i samemu się za to zabrać :) PVM'y nie są w cale takie straszne. BVM'y w sumie też nie, więc nie ma się co bać :) Jeśli nie trzeba używać lutownicy, to spokojnie można sobie z prostą kalibracją poradzić, jeśli się rozumie co się robi. No i grzebanie we włączonym CRT'ku nie jest wcale takie niebezpieczne. Gumowe podeszwy, gumowe rękawice i nie pchać rąk gdzie nie trzeba, a powinno być dobrze :)

Napisz co chcesz ustawić i w jakim modelu. Może będę mógł coś doradzić ;) w PVM najgorsza jest zbieżność, reszta to pikuś. Chyba, że kondensatory są wadliwe, a wtedy jest kłopot bo nie idzie namierzyć, który jest wadliwy i trzeba sprawdzać wszystkie ;)



Wysłane z mojego F3311 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
cachaito
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 25
Rejestracja: 2016-03-28, 00:08
Kontakt:

Re: "Diagnostyka" PVM/BVM

Post autor: cachaito » 2017-08-16, 21:32

Hej Namingway dzięki za słowa otuchy.

Dogrywam kupno 240p Test Suite pod SNES. Mam fajną opcję (https://www.retrocircuits.com/product/240p-test-suite/) ale sprzedawczyni nie ma PayPal :-/

Mój starszy PVM-2054QM niestety ma lekki problem ze zbieżnością - w tym modelu wiem, że trzeba będzie pogrzebać na włączonym urządzeniu pokrętłami na płycie. Cały obraz jest też przesunięty w lewo ale tu sobie poradzę bo znalazłem w sieci podręcznik serwisowy do tego modelu. Najbardziej boli uszkodzony przycisk "+" i włącznik, który czasem po włączeniu nie łapie i wyłącza odbiornik.

W ogóle czy znasz miejsce/ stronę gdzie można dorwać np. nóżki od monitorów PVM lub nawet całe obudowy - ramki lub osłony metalowe?

Melvin.FoX
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 406
Rejestracja: 2012-04-20, 10:43
Lokalizacja: P-ń

Re: "Diagnostyka" PVM/BVM

Post autor: Melvin.FoX » 2017-08-17, 09:48

cachaito a jakie masz konsole bo moze przeplacasz? Na aliexpress widzialem na megadrive'a tedt suite'a za jakies 4 dolce.
Co do oslony metalowej to planuje swoja oddac do malowania proszkowego, znalezienie tego chyba graniczy z cudem.

Co do kalibracji to tak jak Namingway mowi, w trybie serwisowym spisz tylko wartosci poczatkowe, poszukaj troche w necie o kalibracji tych ekranow i jestem pewien ze sobie poradzisz. Mi pozostaje ustawic focus a to juz robi sie potencjometrem na plycie.
Przednie przyciski sprobuj na dobry poczatek porzadnie wyczysc. Gdyby udalo Ci sie zdjac przedni panel chroniacy te przyciski to jestem pewien ze po wyczyszczeniu problemy ustapia :)
xo - that was for the players

w4siu
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 84
Rejestracja: 2014-06-21, 15:29
Lokalizacja: Gdynia/Kosakowo

Re: "Diagnostyka" PVM/BVM

Post autor: w4siu » 2017-08-17, 10:19

To mi się trafił ładny BVM bo obraz daje radę. Jedynie otworze go za jakiś czas i zerknę czy nie trzeba go wyczyścić i przelutowac kondensatorów bo może któreś już lekko puchną.

Ja 240p test suite odpalam na GC bo dawno temu przerobiłem go ViperemGC [emoji14]

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka
Exception in thread "main" java.lang.StackOverflowError

Kaspar84
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 619
Rejestracja: 2013-10-28, 11:52

Re: "Diagnostyka" PVM/BVM

Post autor: Kaspar84 » 2017-08-17, 10:33

w4asiu / no zanim do Ciebie trafił to trochę się przy nim naustawiałem ;)
Obrazek

Namingway
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 49
Rejestracja: 2017-07-10, 19:37

Re: "Diagnostyka" PVM/BVM

Post autor: Namingway » 2017-08-17, 11:15

w4siu pisze:To mi się trafił ładny BVM bo obraz daje radę. Jedynie otworze go za jakiś czas i zerknę czy nie trzeba go wyczyścić i przelutowac kondensatorów bo może któreś już lekko puchną.

Ja 240p test suite odpalam na GC bo dawno temu przerobiłem go ViperemGC [emoji14]

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka
Co do kondensatorów to w monitorach sony są one na tyle dobre, że zwyczajnie nie zdarza im się "puchnąć". :) Chyba, że w jakichś naprawdę ekstremalnych przypadkach, ale ja nigdy o takim nie słyszałem [emoji14] Bardzo ciężko jest namierzyć wadliwe, bo po prostu nie dają żadnych zewnętrznych oznak, że coś jest nie tak.



Wysłane z mojego F3311 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
cachaito
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 25
Rejestracja: 2016-03-28, 00:08
Kontakt:

Re: "Diagnostyka" PVM/BVM

Post autor: cachaito » 2017-08-19, 11:05

cachaito a jakie masz konsole bo moze przeplacasz?
- niestety tylko SNES i GameCube (nieprzerobiony). Widzę, że na Aliexpress jest 240p Test Suite dla Segi, niestety nic więcej nie wiedzę :-/

Trafiłem na specjalistę od CRT (Serwisben Łódź), który zabrał mój telewizor i będzie próbował naprawić przycisk włączania TV oraz ustawień "+". Mam nadzieję, że tam nie ma "membran" bo inaczej będzie musiał wymieniać całe przyciski... Niestety przeczyszczenie tych przycisków to nie taka łatwa sprawa, najtrudniej się do nich dostać.

Awatar użytkownika
cachaito
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 25
Rejestracja: 2016-03-28, 00:08
Kontakt:

Re: "Diagnostyka" PVM/BVM

Post autor: cachaito » 2017-09-02, 01:03

cachaito pisze:
Trafiłem na specjalistę od CRT (Serwisben Łódź), który zabrał mój telewizor i będzie próbował naprawić przycisk włączania TV oraz ustawień "+".


Mały update. Mogę polecić z czystym sercem Pana Benedykta ze wspomnianego Serwisben w Łodzi. Przyciski otrzymały układy od Panasonica i działają znakomicie. Podczas wymiany poustawiał kilka rzeczy i wyprostował wgniecione nóżki od spodu.

Jeśli budżet pozwoli, zainwestuje w Super UFO Pro 8 (chyba najtańszy sposób na ładowanie romów z kart SD dla SNES) aby móc nagrać 240p Test Suite dla NTSC i PAL i rozpocząć poprawianie geometrii obrazu.

Namingway
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 49
Rejestracja: 2017-07-10, 19:37

Re: "Diagnostyka" PVM/BVM

Post autor: Namingway » 2017-09-02, 06:44

Jak masz jakąś bijatyke od Capcom to zobacz w opcji screen settings, powinieneś tam znaleźć "cross hatch pattern" do ustawiania geometrii wystarczy.

Żeby ustawić "linearity" potrzebny jest obraz testowy wyświetlający okręgi. Taki obraz znajdziesz w filmach DVD z logiem THX.

Jak chcesz ustawić "convergance" to potrzebny obraz wyświetlający białe linie. Czyli znowu w grze od Capcom można znaleźć odpowiedni. Np. Street Fighter Collection.

240p test suite jest super, ale można ustawić wszystko bez tego, bo jest naprawdę dużo innych, alternatyw, które często nic nie kosztują.

A nie masz znajomego co ma Dreamcast'a albo Wii? Najprościej jest używać test suite właśnie na tych konsolach. Myślę, że taniej by wyszło poszukać jakiegoś Nintendo Wii, niż kupować flash carta tylko po to żeby używać 240p test suite.




Wysłane z mojego F3311 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
cachaito
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 25
Rejestracja: 2016-03-28, 00:08
Kontakt:

Re: "Diagnostyka" PVM/BVM

Post autor: cachaito » 2017-09-03, 16:00

Namingway dzięki za odpowiedź i podpowiedzi. W moim przypadku nie posiadam żadnej bijatyki od Capcomu ani filmu z logiem THX :-/

Ciekawi mnie opcja Nintendo Wii, którą polecał twóca 240p Test Suite Artemio Urbina. Nie zrozumiałem jednak czemu - przecież tak jak GC obie konsole mają blokadę regionalną plus trzeba w obu przypadkach zmodować sprzęt aby odtwarzać produkcje "hombebrew".

Od siebie dodam, że mój starszy PVM-2054QM ma ustawienia serwisowe osobno dla PAL i NTSC dlatego zależy mi na Test Suite dostępnym dla obu regionów. Artemio doradził, abym przeprowadził test na sprzęcie, którego będę używał - wtedy odwzorowanie jest najbardziej miarodajne. Jak widzisz wszystkie kroki prowadzą do Super UFO Pro 8.

Porównując ceny Super EverDrive od Krikzz'a to Super UFO Pro 8 wydaje się najbardziej rozsądnym wyborem w tej sytuacji.

ODPOWIEDZ