Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

PS, PS2, PS3, PS4, PS5
Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

Post autor: Manifesto » 2013-06-28, 21:19

Przeglądałem forum i nie znalazłem podobnego wątku. Czy są wśród Was osoby często "polujące" na gry na Allegro bądź eBay? Czy macie jakieś tytuły, z których szczególnie jesteście dumni? A może marzycie o jakiś szczególnie trudnych do zdobycia grach, na które polujecie ale nie możecie na nie trafić?

Obecnie rozbudowuję swoją kolekcję gier na PSX-a (za jakiś rok - dwa przyjdzie kolej na gry z PS2) i bardzo często przeglądam Allegro. Kupuję głównie gry jrpg ale nie tylko. Ostatnio udało mi się nabyć grę Warhammer: Dark Omen w cenie 79 zł - grę, w którą chciałem zawsze zagrać ale jakoś zawsze mi umykała. W swojej kolekcji mam takie gry jrpg jak Xenogears, Vagrant Story, Breath of Fire IV, Front Mission 3 czy Chrono Cross. Oczywiście preferuję płyty bez rys, albo z jakąś niewielką ich ilością (wiadomo że jak coś jest rzadkie to wybrzydzać nie można :wink: ) Wymarzony tytuł który chciałbym nabyć? Final Fantasy Tactics oraz Suikodeny - bardzo rzadkie okazy na Allegro, a na eBayu osiągające straszliwe ceny. Oprócz tego "poluję" na grę Blood Omen: Legacy of Kain i Castlevania SOTN. Zapraszam do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami :)

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

Post autor: kolo » 2013-06-28, 22:56

Ja swego czasu polowałem, obecnie nie mam na to pieniędzy, choć może nie do końca. Pieniądze mam, ale zostało mi jeszcze około pół roku studiów i zerowe szanse na stypendium - trzeba zacisnąć pasa i nie szaleć.

Z tego co mówisz masz całkiem sporo świetnych gier, porób kiedyś zdjęcia i załóż wątek w kolekcji, z chęcią ci pozazdroszczę :)

Szczerze mówiąc też mam straszną chrapkę na Suikodeny i też zawsze odstraszają mnie ceny (a to jedne z najlepszych RPG jakie wyszły w tych latach rozwalające Square pod prawie każdym względem).
Z innych tytułów na PSX które mnie kręcą i ich nie mam: Persona 2: EP, Grandia, Lunary. Resztę jakoś przeżyję :angel:
Sega, Sega über alles
Obrazek

Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

Post autor: Manifesto » 2013-06-29, 06:25

Jeśli chodzi o finanse to w moim przypadku staram się ograniczać do jednej, góra dwóch gier zakupionych na Allegro miesięcznie. Niestety, nieraz muszę obejść się ze smakiem (np. ostatnio mimo wielkich chęci nie kupiłem gry Alundra, a była w czerwcu wystawiana na aukcji kilka razy) właśnie z powodów finansowych. Choć studia już dawno za mną (jestem po trzydziestce) to wiadomo, że gry priorytetem w życiu nie są. Choć patrząc na to z innej strony, gry to doskonała lokata kapitału. Oczywiście nie podchodzę do tego w ten sposób (czasem jednak argumentuję tak zakupy gier mojej żonie :wink: ) - gry kolekcjonuję nie zakładając aby w przyszłości się ich pozbyć z zyskiem, ale przy dzisiejszych, beznadziejnych perspektywach oszczędzania lepiej jest kupić rzadką grę na Allegro niż założyć lokatę w banku, na pewno się na tym nie straci.
A co do zdjęcia - prawdopodobnie kiedyś je zamieszczę, ale jeszcze nie teraz, muszę powiększyć swoją kolekcję o ładne kilkanaście tytułów bo póki co chwalić się mogę jedynie połowicznie :wink:

Awatar użytkownika
Blackie
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 887
Rejestracja: 2006-02-06, 12:36

Re: Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

Post autor: Blackie » 2013-06-29, 09:56

Ja zdecydowanie zbieram gry na PSXa/PS2. PSX to obok SNESa i GB moj ulubiony sprzet.
Gry kupuje roznie - od ebaya po allegro i znajomych.
Mam swoja dluga oczywiscie whishliste gier na PSXa, wsrod nich duzo jrpgow, ktorych jestem fanem. Z rzeczy, z ktorych jestem szczegolnie dumny - Valkyrie Profile, nowe Xenogears (non GH oczywiscie), Castlevania Symphony of the Night limited edition EU... Na PS2 - ICO press kit w zameczku i z dodatkowa plyta, Xenosaga 3 limitowana zafoliowana... Generalnie troche tego mam. Nawet nie pamietam dokladnie co ; ) Ale PSXa kocham. I zbieram gry na ten sprzet.
He only went so far as the subconscious.

Awatar użytkownika
Bodzio
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1645
Rejestracja: 2010-09-22, 16:43
Kontakt:

Re: Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

Post autor: Bodzio » 2013-06-29, 14:35

PSX to moja ulubiona platforma jeśli chodzi o gry więc na niej się głównie skupiam. Zakupy dokonuję w 99% na allegro. Na ebay kupiłem jedną grę bo musiałem ją mieć, a mianowicie Chrono Cross i to jedna z moich większych perełek. Jeśli chodzi o ulubiony gatunek to są to platformówki, których mam już dość sporo z Crashem i Spyro na czele :) Zbieram głównie premierowe wersje, ale nie pogardzę też platyną. Liczy się głównie cena. Jeśli chodzi o tytuły które bym chciał zdobyć w najbliższym czasie to jest ich masa. Na pewno muszę zdobyć w dobrej cenie Medievil 2, Sheep Dog'n Wolf, Team Buddies, Hogs of War oraz coś bardziej egzotycznego, a mianowicie - Tenchi o Kurau 2: Sekiheki no Tatakai czyli Warriors of Fate:)

Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

Post autor: Manifesto » 2013-06-29, 15:10

Blackie pisze:nowe Xenogears (non GH oczywiscie).
Ja również wolę wersje black label (prawie wszystkie moje tytuły na PSX są w tej wersji), aczkolwiek Xenogears mam w wersji "green" - kupiłem ją nowiutką (kolega przywiózł mi z USA w 2006 roku) i jest to jedyna gra na PSX której nie kupiłem na aukcji. Wersja Greatest Hits Xeno w przeciwieństwie do innych gier w tym wydaniu wygląda naprawdę dobrze - ma bowiem gładkie, "kredowe" nadruki zewnętrzne na płyty (takie jak w wersjach black label) zamiast tłoczonych posrebrzanych jak w pozostałych grach z tej kolekcji. Nie jeden raz miałem okazję kupić wersję black label tej gry, ale mam tak wielki sentyment do mojego egzemplarza, (w końcu wówczas pierwszy raz sięgnąłem po ten wspaniały tytuł), że żal mi się go pozbywać. Aczkolwiek kiedyś postaram się zakupić drugi egzemplarz tej gry - właśnie w wersji black label, aby pasował do reszty kolekcji :wink: Zresztą gdybym spotkał na Allegro takie gry jak Final Fantasy Tactics czy Suikoden (wiem, w przypadku tej gry takiej wersji nie ma, a szkoda) w wersji green label nawet bym się nie zastanawiał - są to tak rzadkie okazy, że brał bym nie zważając na kolor ;)
A Castlevanii szczerze zazdroszczę :angel:

Właśnie jestem w trakcie negocjacji z gościem który ma do zaoferowania grę Final Fantasy Chronicles - czyli Chrono Trigger + FF IV 8)

Don
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 285
Rejestracja: 2013-04-20, 11:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

Post autor: Don » 2013-07-22, 21:53

Obecnie skupiam swoje siły na kolekcjonowaniu gier na PSX. Ułożyłem sobie listę marzeń liczącą 100 rekordów (choć teraz już wiem, ze skończy się na jakiś 120-130 sztukach).

W tej chwili (połowa lipca) mam ponad 50 wymarzonych egzemplarzy. Kupuję głównie na allegro, ale nie gardzę też innymi źródłami (tablica.pl, ebay). Zawsze są to premierowe wydania. Z czego jestem najbardziej dumny?

Blood Omen: Legacy of Kain, Tony Hawk Pro Skater 1 (folia) oraz 2, Broken Sword 1&2 (kulkowa myszka też jest na pokładzie), FFT (przywieziony ze stanów na własnych plecach w czasach studenckich), Vagrant Story, FFVII & FFVIII, Mr. Driller, ISS 98, Front Mission 3, Un Jammer Lammy, Gran Turismo 1&2, Crash Bandicoot... Nie wszystkie z tych gier są wybitne, ale każdą z nich darzę sentymentem stąd zdecydowałem się właśnie na nie

Mam też na koncie kilka straconych okazji oraz historyjek z nimi związanych:
1. (jak chyba wszyscy) zamierzam upolować kiedyś Suikodena 1 i 2. I doskonale wiem, ze nie obejdzie się bez wyjęcia z portfela 1000 PLN (staram się kupować gry w stanie idealnym). Kiedyś spasowałem aukcję Suikodena 2 na Allegro przy cenie 470 PLN (finalnie skończyła się na 870 PLN). I pewnie kupiłbym ją gdyby nie moja dziewczyna (nie miałbym jazd z jej strony za ten wydatek, natomiast głupio mi by było przyznać się jej że wydałem prawie 1000 PLN na starą grę). Więc gdybym był w tamtej chwili singlem pewnie dzisiaj byłbym posiadaczem kolejnego japońskiego RPG :lol:

2. Rok 2001 - pierwszy dzień w USA na wizie studenckiej. Pierwszy odwiedzony sklep EB Games - na półce w idealnym stanie leży używany Xenogears. Kosztował coś koło 30 USD. Pomyślałem, ze nie będę na głupoty wydawać pierwszego dnia, jak jeszcze nie przepracowałem ani jednego dnia... Przy pierwszej wypłacie (tygodniówka) lecę do EB Games - gry oczywiście nie ma. Uprzejmy sprzedawca uzmysłowił mi, że Xenogears pojawia się raz na rok. Poczułem się jak ostatni idiota, a z zakupem FFT już się nie zastanawiałem ani sekundy :lol:

3. Podczas studiów groszem nie śmierdziałem i było mi szkoda wydać 38 PLN na ostatnią zafoliowaną sztukę Harvest Moon: Back to Nature na PSX, którą przyuważyłem w pobliskim Empiku (patrząc na tę cenę i nazwę tej sieci handlowej to doprawdę rarytas mi się trafił) . Patrząc na dzisiejsze ceny (150-200 PLN na allegro, znacznie taniej na ebay) zastanawiam się jak mogłem do tego dopuścić... :lol:

squall
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 24
Rejestracja: 2013-07-06, 20:44

Re: Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

Post autor: squall » 2013-07-22, 22:06

Swoją drogą, dlaczego niektóre tytuły są takie drogie? Castlevania Symphony of the Night kosztuje ponad 400 zł (wersja PAL). Suikoden też coś koło tego. Od czego to zależy? Przygotowano mało kopii, czy mało osób kupiło te gry?

Awatar użytkownika
ufix
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 267
Rejestracja: 2012-08-12, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

Post autor: ufix » 2013-07-22, 22:52

Chyba więcej zależy od 'kultowości' danej gry, tutaj: http://www.vgchartz.com/platform/5/playstation/ można sprawdzić ile egzemplarzy konkretnego tytułu sprzedano, gdyby cena zależała tylko od ilości wyprodukowanych egzemplarzy, to takie FF7 powinno kosztować grosze ;)

Don
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 285
Rejestracja: 2013-04-20, 11:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

Post autor: Don » 2013-07-23, 08:48

ufix pisze:Chyba więcej zależy od 'kultowości' danej gry, tutaj: http://www.vgchartz.com/platform/5/playstation/ można sprawdzić ile egzemplarzy konkretnego tytułu sprzedano, gdyby cena zależała tylko od ilości wyprodukowanych egzemplarzy, to takie FF7 powinno kosztować grosze ;)
I zainteresowania graczy. FFVII na allegro zwykle idzie w okolicach 60-70 PLN. Gier jest dużo, ale także dużo jest zawsze chętnych na nie. Gier, których jest mniej (FF VIII czy FF IX) chodzą już zwykle w okolicach 100 PLN. No a jak na jednego Suikodena rzuca się banda wyposzczonych nerdów to później widzimy ceny koło 4 stówek :)

Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

Post autor: Manifesto » 2013-07-24, 16:24

Don pisze:
Kupuję głównie na allegro, ale nie gardzę też innymi źródłami (tablica.pl, ebay). Zawsze są to premierowe wydania.
Ja akurat mam nieco inną taktykę "zdobywania" gier. Kupuję premierowe wydania i gry NTSC z serii Greatest Hits (czyli słynne "green label"). Wersji Platinum zaś nie kupuję nigdy (nie podobają mi się te okładki - GH wyglądają dużo lepiej). Na razie mam jedynie trzy gry w wersji GH (reszta to wydania premierowe). Po prostu wychodzę z założenia iż lepiej jest mieć dany tytuł w wersji "green label" niż nie mieć go wcale (a dubel zawsze można sprzedać po zdobyciu premierowej wersji). Jeśli chodzi o stan gier to również preferuję ideały jednak są gry które zgodnie z zasadą kolekcjonerstwa ze świecą szukałbym nawet ze średnią ilością rys (Suikoden chociażby czy wspomniana Castlevania). Moimi największymi rarytasami w wersji black label są w tej chwili Chrono Cross oraz Breath of Fire IV a także Warhammer: Dark Omen, Alundra, Silent Hill i... Vib Ribbon z kultową mapką - wszystkie gry w stanie co najmniej bardzo dobry+.
FFVII na allegro zwykle idzie w okolicach 60-70 PLN
Zgodzę się, jednak przeważnie są to wersje platinum. Wersję black label w stanie co najmniej bardzo dobrym + (o idealnym nie wspomnę) ciężko jest kupić za taką cenę nawet na Allegro (choć mi się udało za 79 zł bez najmniejszej nawet ryski).

Acha - nawiązując do mojego pierwszego postu - FF Tactics już mam - za 135 zł ideał w wersji GH :) Teraz szukam innych moich gier "must have".

Awatar użytkownika
mentor93
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1201
Rejestracja: 2012-02-12, 15:20

Re: Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

Post autor: mentor93 » 2013-07-27, 15:28

Też skupiam się głównie na PSX-ie. Chciałbym jeszcze skompletować bibliotekę gier na N64, ale to trochę za drogi interes, bo zależy mi na grach w boxach z instrukcjami.

Przeglądam Allegro i czasem Tablicę. Staram się kupować kilka gier naraz u jednego sprzedawcy, aby trochę zaoszczędzić na wysyłce. No i kilka gier w jednej paczce cieszy mnie bardziej niż jedna produkcja w paczuszce. Co do gier, to mam marzenie, aby zebrać wszystkie gry, jakie wydano na PSX-a, więc biorę też te gorsze tytuły, jeśli są tanie :) Głównie jednak na razie skupiam się na tych grach, na których mi zależy, później zajmę się uzupełnianiem reszty. Oczywiście, wszystkie gry muszą być premierowymi kompletami po angielsku, przynajmniej w dobrym stanie (czyli pudełko bez ubytków, urwanych bolczyków itp., a instrukcja w jednym kawałku). Platynami albo green label wręcz gardzę :P

Nie mam w swojej kolekcji jakichś unikatowych tytułów, ale jestem zadowolony z Metal Gear Solid, Crasha Bandicoota, GTA London, Dooma i Vib-Ribbona. Teraz zbieram fundusze na Lomaxa.
Obrazek
PSX | PS2 | PS3 | PS4 | Gamecube

Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

Post autor: Manifesto » 2013-07-27, 19:56

mentor93 pisze:Platynami albo green label wręcz gardzę :P
Cóż - Twój problem ;) Ja uważam że nie ma się czego wstydzić, że niektóre tytuły posiada się w wersji GH - zwłaszcza takie unikaty jak Xenogears, Final Fantasy Tactics czy FF Chronicles (Chrono Trigger). Sądzę, że wielu ludzi gotów jest za takie tytuły zapłacić równie wysoką kwotę co za wersje premierowe. Naprawdę dziwi mnie trochę podejście typu "lepiej jest nie mieć jakieś gry wcale niż mieć ją w wersji innej niż premierowa". Kup na Allegro FF Tactics w wersji black label - powodzenia ;)
zebrać wszystkie gry, jakie wydano na PSX-a, więc biorę też te gorsze tytuły, jeśli są tanie
Czyli mam rozumieć że idziesz na ilość, a nie na jakość? To zupełnie odwrotnie niż ja, mnie nie interesują jakieś gierki typu Pinball czy "Who want to be a milionare" - bo i czemu bym miał je kupować? Interesują mnie te najlepsze tytuły na PSX oraz takie które może i nie są wielkimi hitami, ale do których mam spory sentyment (Warhammer: Dark Omen np. - choć dla mnie to wielka gra - zapomniana i niedoceniana przez wielu).
Ostatnio zmieniony 2013-07-27, 20:15 przez Manifesto, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mentor93
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1201
Rejestracja: 2012-02-12, 15:20

Re: Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

Post autor: mentor93 » 2013-07-27, 20:14

Manifesto pisze:Kup na Allegro FF Tactics w wersji black label - powodzenia ;)
Od czego jest eBay? Tam jest praktycznie wszystko... Ale nie chcę, żebyś mnie źle zrozumiał - jeśli ktoś ma grę w reedycji to spoko. Jeśli jemu to pasuje, to czemu mi miałoby przeszkadzać? Ale ja osobiście kupuję premiery, bo tylko na nich mi zależy. Takie zalety kolekcjonowania :P
Manifesto pisze:Czyli mam rozumieć że idziesz na ilość, a nie na jakość?
Napisałem, że pierwszeństwo mają u mnie te gry, na których mi zależy. Crapy kupuję tylko przy okazji. Poza tym, co rozumiesz przez "idę na ilość"? Jeśli chcę skompletować wszystkie gry na PSX-a, to jasne, że zawsze kilka tytułów kupię "na ilość".
Obrazek
PSX | PS2 | PS3 | PS4 | Gamecube

Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

Post autor: Manifesto » 2013-07-27, 20:20

mentor93 pisze:
Napisałem, że pierwszeństwo mają u mnie te gry, na których mi zależy. Crapy kupuję tylko przy okazji. Poza tym, co rozumiesz przez "idę na ilość"? Jeśli chcę skompletować wszystkie gry na PSX-a, to jasne, że zawsze kilka tytułów kupię "na ilość".
No, chyba nie "kilka", a większość. Kocham PSX, ale niestety muszę przyznać iż z uwagi na ogromną ilość gier na nią wydanych większość to niestety gry średnie i crapy. Tych dobrych, bardzo dobrych i wielkich gier jest sporo ale tych słabszych ze 3 razy tyle - nie oszukujmy się.

A co do dyskusji o wersjach premierowych - nie wykluczam że kiedyś moje aż (!) 3 tytuły w wersji GH zamienię na wersji black label, ale zrobię to jedynie przy okazji, specjalnie szukać ich po aukcjach nie będę. Ebay - owszem jest, ale ceny gier jrpg są tam niestety znacznie wyższe niż na Allegro (wliczając w to przesyłkę). Choć niewykluczone że kiedyś zacznę tam robić zakupy.

ODPOWIEDZ