Sega Nomad - kilka zdjęć i porównanie z Game Gear

Master System, Mega Drive, Saturn, Dreamcast
ODPOWIEDZ
Kaspar84
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 619
Rejestracja: 2013-10-28, 11:52

Sega Nomad - kilka zdjęć i porównanie z Game Gear

Post autor: Kaspar84 » 2014-02-01, 11:03

Właśnie przyszła do mnie paczka z jeszcze ciepłą Segą Nomad. Poniżej znajdziecie kilka zdjęć, postaram się rozwinąć wątek jak już trochę ochłonę :)
Sega Nomad jest rozwinięciem innej konsoli Segi, wydanej tylko na rynek Azjatycki, czyli Sega Mega Jet.
Była to konsolka, którą można było wypożyczyć w samolocie japońskich linii lotniczych :
http://sega.wikia.com/wiki/Sega_Mega_Jet
Konsola miała wgrane kilka gier, jednak pasażerowie mogli wkładać do niej własne kartridże. Sega Mega Jet nie miała wyświetlacza, zasilanie brała z kabla, więc trudno o niej mówić jak o przenośnej konsoli, jednak na jej bazie powstał później Nomad, który został wydany tylko na rynku amerykańskim. (Sega Mega Jest przez chwilę była także do kupienia w japońskich sklepach).

Jak widać, SN nie należy do specjalnie przenośnych konsol ;) Nie posiada własnej biblioteki gier, można w niej grać w prawie wszystkie tytuły ze stacjonarnej Segi Genesis oraz SMD po wcześniejszej modyfikacji konsolki.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Kto miał w łapkach SGG i myślał, że jest to wielka kobyła, to niech zobaczy to porównanie grubości obu konsol. Na tym zdjęciu SN ma doczepionego battery packa, gdyż sama w sobie nie ma miejsca na baterie.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Mój egzemplarz już jest zmodowany, i można przełączać 50 hz/ 60 hz. To, co jest w nim najlepsze to możliwość przełączania częstotliwości podczas, gdy gra już jest włączona, dzięki czemu w niektóre gry z blokadą regionalną na europę można spokojnie grać na pełnym ekranie.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Teraz dochodzimy do najlepszego, czyli możliwości podłączenia SN do telewizora i grania jak na normalnej konsoli. Jeśli mamy kumpla i drugiego pada tooooo....
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Możemy go podłączyć do SN i grać na dwie osoby, how cool is that :D?
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Konsola posiada najlepszy d-pad jaki kiedykolwiek miałem pod kciukiem. Jest zagłębiony, dzięki czemu palec się nie ześlizguje, super precyzyjny i jest po prostu idealny ;). Konsola wyposażona jest w 6 przycisków, dzięki czemu można spokojnie grać we wszystkie bijatyki i inne gry, które tego wymagają.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Nie ma niestety róży bez kolców: konsola nie posiada guzika reset, który jest wymagany np. w X-menach, żeby w pewnym momencie kontynuować rozgrywkę. Nie wiem jeszcze jak z prądożernością, kiedyś można było pograć jakieś 3 godziny na 6 paluszkach, teraz działa na 6 eneloopach 2500, mam nadzieję, że dzięki temu chociaż 4 godziny pociągnie.

Update:
Pociągnęła 3,5 godziny. Jeśli ktoś myśli o jakiejkolwiek mobilności musi się zaopatrzyć w dwa zestawy paluszków :D

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Pewnie wiele osób zastanawia się, jak tam obraz. Wielkość ekranika jest minimalnie większa od SGG (3,2 cala vs 3,25 cala) jednak rozdzielczością już bije poprzednika na głowę : 160 x 144 px (4096 kolorów w tym do 32 na ekranie) vs 320 x 224 (do 64 kolorów na ekranie). W przeciwieństwie do GG, którą dzisiaj uważam za wyłącznie kolekcjonerską ciekawostę, na SN można spokojnie grać i czerpać z tego radość. Jedynym problemem jest występujący ghosting. Niektórzy wymieniają ekran LCD na nowsze (do kupienia u chińczyków za 70 zł) jednak ja raczej się wstrzymam z tą modyfikacją.
Obrazek
SN to w zasadzie zminiaturyzowana Sega Genesis, jednak nie jest z nią w 100% kompatybilna. Nie działają wszystkie przystawki tylko x32, Sega-CD czy SMS Converter.

Mam nadzieję, że chociaz trochę przybliżyłem wam tą troszkę egzotyczną na naszym rynku konsolę :)
Ostatnio zmieniony 2014-02-02, 10:03 przez Kaspar84, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Sega Nomad - kilka zdjęć i porównanie z Game Gear

Post autor: kolo » 2014-02-01, 11:12

Świetna zabawka, też bym chciał taką mieć, ale jak dla mnie odstrasza ceną. Swoją drogą biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne chciałbym zwrócić uwagę na drobny błąd który popełniłeś we wstępie, mianowicie Nomad powinien być jeszcze zimny a nie jeszcze ciepły :D
Sega, Sega über alles
Obrazek

Kaspar84
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 619
Rejestracja: 2013-10-28, 11:52

Re: Sega Nomad - kilka zdjęć i porównanie z Game Gear

Post autor: Kaspar84 » 2014-02-01, 11:16

Można u Chinczyków zamówić klona za 120 zł, darmowa przesyłka. Jak dojdzie, to porównam z Nomadem. True, był zimny jak lód, kiedy go otwierałem :D
Kupowałem go bardziej w celach kolekcjonerskich, jednak już wiem ,że będzie zabierana na jakieś dalsze podróże np pociągiem.
Obrazek

Awatar użytkownika
Storms
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1433
Rejestracja: 2007-06-23, 08:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Sega Nomad - kilka zdjęć i porównanie z Game Gear

Post autor: Storms » 2014-02-01, 11:53

Mówiłeś że masz afront do pisania artykułów, tymczasem trochę by się doszlifowało to i owo i byłby z tego porządny art na główną. :)

Awatar użytkownika
Bodzio
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1645
Rejestracja: 2010-09-22, 16:43
Kontakt:

Re: Sega Nomad - kilka zdjęć i porównanie z Game Gear

Post autor: Bodzio » 2014-02-01, 11:58

D-pad faktycznie wygląda ciekawie, a jak sprawują się pozostałe przyciski ABC XYZ bo kształt dość nietypowy?

Awatar użytkownika
Blackie
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 887
Rejestracja: 2006-02-06, 12:36

Re: Sega Nomad - kilka zdjęć i porównanie z Game Gear

Post autor: Blackie » 2014-02-01, 16:15

Mam konsole Sega Nomad od ponad 10 lat w swojej kolekcji. Sprzet ciekawy, ale niestety bardzo wrazliwy i dodatkowo scrolling ekranu jest fatalny. Grajac w Sonica 3 & Knuckles konsola idealnie zdradzila swoje slabe punkty - jakos obrazu jest slaba, poruszenie taka kontrukcja (2 carty wsadzone w konsole) powodowalo zawieszanie sie gry no i granie na bateriach pozbawione jest jakiegokolwiek sensu, bo zjada je jak nie wiem co. Ale sprzet generalnie ciekawy. Traktuje to jako ciekawostke. To tylko moja opinia.
He only went so far as the subconscious.

Kaspar84
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 619
Rejestracja: 2013-10-28, 11:52

Re: Sega Nomad - kilka zdjęć i porównanie z Game Gear

Post autor: Kaspar84 » 2014-02-01, 17:11

Możesz wymienić ekran i problem ze smużeniem znika.
Obrazek

Awatar użytkownika
Blackie
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 887
Rejestracja: 2006-02-06, 12:36

Re: Sega Nomad - kilka zdjęć i porównanie z Game Gear

Post autor: Blackie » 2014-02-01, 17:13

To w takim przypadku wole odpalic sobie gre na emulatorze Mega Drive'a na PSP albo czyms innym.
He only went so far as the subconscious.

Kaspar84
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 619
Rejestracja: 2013-10-28, 11:52

Re: Sega Nomad - kilka zdjęć i porównanie z Game Gear

Post autor: Kaspar84 » 2014-02-02, 10:03

Update:

3,5 godziny na paluszkach. Myślałem, że będzie gorzej.
Obrazek

Kaspar84
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 619
Rejestracja: 2013-10-28, 11:52

Re: Sega Nomad - kilka zdjęć i porównanie z Game Gear

Post autor: Kaspar84 » 2015-09-14, 21:42

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Ekran wymieniony. Jakoś zdecydowanie na plus.
W kolejnych planach zainstalowanie akumulatorów li-po i ładowania po micro usb…

Skąd taki pomysł? Z lenistwa…. nie chce mi się siadać w mojej jaskini grania i wolę z żoną w jednym pokoju sobie pograć na handheldzie...
Obrazek

Awatar użytkownika
ufix
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 267
Rejestracja: 2012-08-12, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sega Nomad - kilka zdjęć i porównanie z Game Gear

Post autor: ufix » 2015-09-15, 13:15

Wygląda to fajnie, ale chyba osobiście bym nie przerabiał w taki sposób dość rzadkiej jednak konsolki :)

BTW innym temacie pokazywałeś konsolkę Hamy, która też pozwala na odpalanie gier z MD. Coś jest z nią jednak nie tak, że zdecydowałeś się na przeróbkę Nomada? Pytam, bo ostatnio sam się zastanawiam nad jakimś sprzętem do grania w gry z MD bez telewizora.

Kaspar84
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 619
Rejestracja: 2013-10-28, 11:52

Re: Sega Nomad - kilka zdjęć i porównanie z Game Gear

Post autor: Kaspar84 » 2015-09-15, 15:05

Wiesz, ja już ją kupiłem przerobioną, bo miała MOD 50/60 i długo się nad tym zastanawiałem, bo ekran od roku leżał w szafie.
Dodatkowo uważam, że ten sprzęt ma służyć do grania a nie do kurzenia się na półce a w oryginalnym stanie do grania się specjalnie nie nadawał z powodu smużącego ekranu i żywotności baterii.

Co do tej konsolki z aliexpress to padła po około tygodniu. Odpuściłem sobie ten temat :)
Obrazek

Kaspar84
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 619
Rejestracja: 2013-10-28, 11:52

Re: Sega Nomad - kilka zdjęć i porównanie z Game Gear

Post autor: Kaspar84 » 2015-09-20, 10:57

4 dni się męczyłem z tym battery modem. Ostatecznie baterie wepchnąłem do nakładki na 6 paluszków z której wcześniej korzystał Nomad. Bateria ładuje się około godziny na dwóch kablach micro usb i starcza na 4,5 godziny grania co jest wg mnie świetnym wynikiem..
Obrazek

ODPOWIEDZ