jaki zasilacz do Sega Mega Drive 1

Master System, Mega Drive, Saturn, Dreamcast
ODPOWIEDZ
bartek2075
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 17
Rejestracja: 2017-08-02, 19:48

jaki zasilacz do Sega Mega Drive 1

Post autor: bartek2075 » 2018-07-08, 23:47

Witam :D
Stałem się szczęśliwym posiadaczem SMD 1. Jednak jest sama jednostka plus cart z grą. Kabel RGB zrobię na dniach, jednak mam pytanie co do zasilacza. Na próbę podłączyłem zasilacz MaxPower uniwersalny z transformatorem 1.5A. Zasilacz kosztował ok. 55zł i wydawało mi się że ma wystarczająco duży zapas mocy jednak po ok 20min. jak konsola jest włączona z zasilacza zaczął się wydobywać nieprzyjemny zapach a sam zasilacz był dosyć ciepły. Niemniej po podłączeniu go do pegasusa IQ-502 jak i terminatora z lat 90. zachowuje się normalnie- tak jak dotychczas był z tymi konsolami używany i nie zaobserwowałem żadnych niepokojących objawów. Używam go także do Segi Master System 2 i sprawuje się znakomicie/
Jaki "zamiennik" do Segi dopasować? 9v i min.3A? Na spodzie konsoli widnieje informacja że wymaga 10v i 1.2A ale na internecie można spotkać różne wersje oryginalnych zasilaczy.
Pozdrawiam
Bartek

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: jaki zasilacz do Sega Mega Drive 1

Post autor: alf » 2018-07-09, 06:32

Jakie napiecie ma ten zasilacz maxpower ktory kupiles ?

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: jaki zasilacz do Sega Mega Drive 1

Post autor: kolo » 2018-07-09, 06:58

Teraz jeszcze kwestia czy zacząłeś palić konsolę czy zasilacz, ale obstawiam zasilacz ;) Producenci stosują różne sztuczki aby zachęcić ludzi do kupowania swoich zasilaczy, na przykład podając wydajność chwilową maksymalną, którą zasilacz jest w stanie wytrzymać przez góra kilka minut. Druga sprawa że jeśli masz zasilacz z regulacją to wartość amperów zwykle odnosi się do najniższych voltów, wyższe mają odpowiednio (dużo) mniej.
Tutaj masz rozpiskę zasilaczy od Segi: https://segaretro.org/AC_adaptor
Większość modeli 1 korzystało z zasilaczy 10V a dziewiątki stosowane były głównie w Model 2.
Myślę że jak przysiądziesz to w końcu uda ci się dorwać oryginalny zasilacz w cenie porównywalnej lub niższej niż zapłacisz za "uniwersalny".
Sega, Sega über alles
Obrazek

bartek2075
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 17
Rejestracja: 2017-08-02, 19:48

Re: jaki zasilacz do Sega Mega Drive 1

Post autor: bartek2075 » 2018-07-09, 07:59

Ustawiony był na 9v.
Upalać zasilacz to chyba za dużo powiedziane. Rozkręciłem go i brak jakichkolwiek oznak spalenia czy coś, pewnie nagrzał się plastik(takie podkładki) pod transformatorem, a plastik jest takiej jakości że przy rozkręceniu 4 z 6 słupków gwintowanych pękło/rozkruszyło się.
Zastanawiam się nad tym zasilaczem bo planuję kupić tam kilka innychhttps://allegro.pl/zasilacz-stabilizowa ... 18759.html
4 ampery powinno wystarczyć :)

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: jaki zasilacz do Sega Mega Drive 1

Post autor: alf » 2018-07-09, 12:09

Podejrzewam, że jest tak jak mówi kolo, czyli że 1.5A podane na Twoim zasilaczu tyczy się ustawienia najniższej możliwej wartości napięcia (np. 5V). Każde kolejne wyższe ustawienie napięcia jednocześnie powoduje spadek wydajności prądowej.

Dla przykładu: powiedzmy że Twój zasilacz zapewnia te 1.5A przy 5V, czyli moc P = 1.5 * 5 = 7,5 W.
Zwiększasz napięcie do 9V. Załóżmy, że bilans mocy jest zachowany, czyli zasilacz powinien zapewnić 7,5W mocy przy napięciu 9V.
Maksymalny prąd przy 9V będzie wynosił zatem: I = 7,5 / 9 = ~833 mA. To już niestety dość słaby wynik, zakładając że SEGA Mega Drive 1 wymaga 1200 mA przy napięciu 10V. Wygląda jakbyś był poniżej wartości progowych i zasilacz wyciska z siebie siódme poty.

bartek2075
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 17
Rejestracja: 2017-08-02, 19:48

Re: jaki zasilacz do Sega Mega Drive 1

Post autor: bartek2075 » 2018-07-09, 16:34

Zasilacz ma następujące napięcia: 3v, 4.5v, 6v, 7.5v, 9v i 12v.
Zatem nabędę 9v 3-4A lub jak trafi się okazja to orginalny :D

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: jaki zasilacz do Sega Mega Drive 1

Post autor: kolo » 2018-07-09, 20:34

Decyzja należy do ciebie, bo to twoja konsola. Ja też przechodziłem przez etap kompletowania Mega Drive od gołej konsoli, na szczęście kiedy wszystko było jeszcze trochę tańsze. Również rozważałem zasilacz uniwersalny z regulacją, ale zderzyłem się z rzeczywistymi wartościami amperów przy większym woltażu - jeden z kilku producentów był na tyle uprzejmy że poinformował o tym na pudełku, reszta pewnie ma to w instrukcji, albo tam gdzie plecy kończą swą szlachetną nazwę. Problem dla nas jest taki że ludzie traktują oryginalne zasilacze od Mega Drive 1 jako zasilacze uniwersalne, ponieważ obskoczy na nim sporo sprzętów, ale niestety w drugą stronę ciężko jest coś znaleźć.
Sega, Sega über alles
Obrazek

ODPOWIEDZ