emulacja a piractwo

Wszystkie tematy dotyczace serwisow
ODPOWIEDZ
Qrdziel
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 3
Rejestracja: 2020-05-19, 18:00

emulacja a piractwo

Post autor: Qrdziel » 2020-05-20, 15:16

został usunięty mój post dot. emulacji gier n64 na retroarch. przeczytałem regulamin i nie rozumiem dlaczego. Gram na konsolach i komputerach od dawna. Pozostało mi kilka gierek chciałbym sobie pograć. Moje dzieci teraz katują na tv xbox one. aby nie narażać się na lincz chciałem pograć na emulatorze N64 na moim PC.
Mam oryginalną grę i konsolę, prawo nie zabrania emulacji. Gdy zapytałem się na forum jak skonfigurować emulator - to post został usunięty.
Dlaczego?


ps. Mam nadzieję, że tego posta też nie usuną - bo jest słowo emulator.

Awatar użytkownika
kanarekkk
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 2512
Rejestracja: 2011-06-09, 12:51
Lokalizacja: TRN
Kontakt:

Re: emulacja a piractwo

Post autor: kanarekkk » 2020-05-20, 17:38

To ja usunąłem post. Tradycją tego forum jest omijanie tematu emulatorów, chociażby z tego powodu, że jest pełno stron o tej tematyce i tam możesz o tym rozmawiać. Od zawsze tak było i nikt nie zamierza tego zmieniać ;-)
Obrazek

Awatar użytkownika
tbxx
Administrator serwisu
Administrator serwisu
Posty: 731
Rejestracja: 2007-10-09, 17:16
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: emulacja a piractwo

Post autor: tbxx » 2020-05-21, 09:34

Na RetroAge gramy na konsolach/komputerach z oryginalnych nośników. Szeroko pojęta emulacja znajduje się po za naszym kręgiem zainteresowań (względnie wspominamy o komercyjnych emulatorach (sprzętowych i programowych) takich jak VGS, Bleem!, NES mini classic...)

Same emulatory o ile nie używają plików BIOS emulowanych urządzeń są jak najbardziej legalne - problem legalności pojawia się w przypadku gier - czy to w postaci plików ROM czy w postaci plików ISO. Zgodnie z prawem takie pliki powinniśmy przygotować sobie samemu posiadając oryginalny nośnik (tak zwana kopia zapasowa). O ile w przypadku zgrywania płyt zazwyczaj większych problemów nie ma, tak z "dumpowaniem" Cartridge sprawa jest o wiele trudniejsza.

Sama emulacja sprawia zazwyczaj dużo problemu niedoświadczonym użytkownikom - mnogość konfiguracji komputerów, specyficzne ustawienia pod konkretne gry... ponieważ się tym nie zajmujemy, unikamy pytań w tym temacie.

Awatar użytkownika
cissic
'jeszcze jeden stopien i...'
'jeszcze jeden stopien i...'
Posty: 923
Rejestracja: 2016-03-16, 09:58

Re: emulacja a piractwo

Post autor: cissic » 2020-05-26, 19:19

To trudny temat na tym forum, ale taki jest obyczaj i trzeba go uszanować. Żeby sprawa była jasna zazwyczaj używam legalnej emulacji. Wyjątkiem są tylko nieznane dla mnie gry, które czasem chwilkę testuję przed zakupem nośnika fizycznego. Co ciekawe w oczach niektórych producentów gier skupowanie używek jest beee ;)

Awatar użytkownika
cissic
'jeszcze jeden stopien i...'
'jeszcze jeden stopien i...'
Posty: 923
Rejestracja: 2016-03-16, 09:58

Re: emulacja a piractwo

Post autor: cissic » 2020-05-26, 19:25

tbxx pisze:
2020-05-21, 09:34
Sama emulacja sprawia zazwyczaj dużo problemu niedoświadczonym użytkownikom - mnogość konfiguracji komputerów, specyficzne ustawienia pod konkretne gry... ponieważ się tym nie zajmujemy, unikamy pytań w tym temacie.
To chyba akurat nie jest jakiś wybitny problem, choć konfiguracja Amigi na blaszaku może niedoświadczonego usera doprowadzić na skraj załamania nerwowego ;) Niezależnie od wszystkiego peace i już nie gadamy :)

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: emulacja a piractwo

Post autor: Axi0maT » 2020-05-27, 08:15

Ja bardzo czesto uzywam emulatorow - do testowania pisanych przez siebie gier i dem, bo wgrywanie za kazdym razem na konsole jest niestety upierdliwe i czasochlonne. Natomiast do samego grania jest real hardware. Jak autor tego tematu mysli inaczej to pewnie inne forum bedzie lepsze dla niego. Tu zdecydowanie znalezc mozna jednak zarowno ludzi jak i informacje na temat tego co i jak robic na realnym sprzecie. W sumie tak mnie teraz naszlo - to co tbxx wspomnial, ciekawe czy przeszedlby tutaj temat o dumpowaniu kartridzy? :undecided: W koncu kazdy backup moze sobie stworzyc na legalu.

Q@sor
Sponsor
Sponsor
Posty: 281
Rejestracja: 2006-03-03, 09:30

Re: emulacja a piractwo

Post autor: Q@sor » 2020-06-05, 11:51

cissic pisze:
2020-05-26, 19:19
Co ciekawe w oczach niektórych producentów gier skupowanie używek jest beee ;)
Bo z punktu widzenia producenta w niczym się nie różni to czy kupisz używkę czy pirata, bądź też będziesz emulował - w obu przypadkach nie będzie miał z tego żadnego zysku.

Awatar użytkownika
cissic
'jeszcze jeden stopien i...'
'jeszcze jeden stopien i...'
Posty: 923
Rejestracja: 2016-03-16, 09:58

Re: emulacja a piractwo

Post autor: cissic » 2020-06-07, 19:44

Q@sor pisze:
2020-06-05, 11:51
cissic pisze:
2020-05-26, 19:19
Co ciekawe w oczach niektórych producentów gier skupowanie używek jest beee ;)
Bo z punktu widzenia producenta w niczym się nie różni to czy kupisz używkę czy pirata, bądź też będziesz emulował - w obu przypadkach nie będzie miał z tego żadnego zysku.
To oczywista oczywistość, ale to już producenta gier nie powinno interesować. Podobnie jak autora książki, którą nabyłem w antykwariacie, autora obrazu, który kupiłem z drugiej ręki na aukcji czy też producenta samochodu, który odkupiłem od sąsiada. Co ciekawe Ci już problemów nie robią

ayran
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 12
Rejestracja: 2020-12-11, 23:12

Re: emulacja a piractwo

Post autor: ayran » 2020-12-12, 14:27

Jak się przedstawia z punktu widzenia zasad forum granie z oryginalnych nośników w przypadku Everdrive czy innych FXPAK? tam można na kartę sd wrzucić całą (dosłownie) bibilotekę wydanych gier megadrive czy snes. Czy konfiguracja np. mega everdrive pro to jeszcze to forum czy inne?

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: emulacja a piractwo

Post autor: kolo » 2020-12-12, 17:21

Prędzej znajdziesz tu kogoś kto ogarnie jak odpalić oryginalne nośniki na oryginalnych sprzętach na przykład z innego regionu, przy czym ja w 16bitowcach raczej nie siedzę więc nie dam rady ci pomóc.
Poczekaj jeszcze chwilę, może ktoś pomoże ci na przykład na PW.
Sega, Sega über alles
Obrazek

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: emulacja a piractwo

Post autor: Axi0maT » 2020-12-14, 09:57

ayran pisze:
2020-12-12, 14:27
Jak się przedstawia z punktu widzenia zasad forum granie z oryginalnych nośników w przypadku Everdrive czy innych FXPAK? tam można na kartę sd wrzucić całą (dosłownie) bibilotekę wydanych gier megadrive czy snes. Czy konfiguracja np. mega everdrive pro to jeszcze to forum czy inne?
Zdecydowanie nie ten adres kolego. Jesli chcesz odpalic jakies homebrew to mozna podyskutowac... ale po tym co napisales o calej bibliotece gier wydanych na dana konsole to wnioskuje ze twoje oczekiwania sa calkiem inne wiec chyba musisz poszukac gdzies indziej.

ODPOWIEDZ