Oceny gier

ODPOWIEDZ

Jaka skala?

5/5 (pieciostopniowa)
8
47%
10/10 (dziesieciostopniowa)
5
29%
100/100 (stustopniowa)
1
6%
Wszystko mi jedno
3
18%
 
Liczba głosów: 17

Gimiak
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2120
Rejestracja: 2005-12-18, 22:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Oceny gier

Post autor: Gimiak » 2007-09-05, 11:20

Czy wg was sposob oceniania na RA jest dobry? Aktualnie jest skala 1 - 10, lecz nie ukrywam czasami trudno jest wybrac odpowiednia ocene. Macie jakies sugestie? Jaka skala wam najbardziej odpowiada?

Edycja: Wydzielilem temat i dodalem ankiete za sugestia philemona. [I.s.]
Ostatnio zmieniony 2007-09-05, 19:37 przez Gimiak, łącznie zmieniany 1 raz.

soberpl
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1984
Rejestracja: 2005-12-20, 23:41
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Oceny gier

Post autor: soberpl » 2007-09-05, 11:27

1-5; najlepiej jakby kazdy mogl sam oceniac :P

Inlagd sill
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1384
Rejestracja: 2006-02-25, 07:56

Re: Oceny gier

Post autor: Inlagd sill » 2007-09-05, 12:11

To ja przytocze uzytkownikom to, o czym juz pisalem Gimiakowi. Zeby ulepszyc (ujednolicic i ujednoznacznic) skale oceniania proponuje napisac konkretnie co oznacza kazdy stopien w skali i zredukowac skale.

Ja najbardziej identyfikuje sie z pieciostopniowa skala. Dlaczego nie dziesieciostopniowa? Jest najzwyczajniej za skomplikowana. Wielu osobom nie bedzie sie chcialo czytac opisu tak dlugiej skali, a ci, ktorzy przeczytaja nie zapamietaja subtelnych roznic pomiedzy np. 3 i 4 (swoja droga kto widzi miedzy nimi jakas konkretna roznice?). Mniejsza skala to tez mniejszy problem w obiektywnym ocenianiu i uwspolnienie pomiedzy oceniajacymi. Ja widze to w taki sposob:

1/5 - Crap, czyli gorzej byc nie moze. Polaczenie 1 i 2 w dziesieciostopniowej skali, pomiedzy ktorymi roznicy przeciez praktycznie nie widac.

2/5 - Gorzej niz srednio, czyli nie przeszkadza w grze, ale rzuca sie w oczy to, ze mogloby byc zrobione lepiej. Przemawia to jakos konkretniej niz 3 i 4.

3/5 - sredniak, czyli cos dokladnie posrodku. Ani zle, ani dobre. Nie przeszkadza i nie cieszy jakos specjalnie. Dziesieciostopniowej skali tego zdecydowanie brakuje (5 jest ponizej, a 6 powyzej polowy skali).

4/5 - Ponad przecietne, ale nie wybitne. 7 i 8, czyli porzadna i wartosciowa robota, ale nie szczyt mozliwosci konsoli.

5/5 - Najlepsze w swojej klasie, czy na danej konsoli. Polaczenie 9 i 10. Wygodne i odpada problem kontrowersyjnej oceny 10/10.
soberpl pisze:najlepiej jakby kazdy mogl sam oceniac :P
O ile sie nie myle, to jest wykonalne, ale znam takie rozwiazanie tylko dla pieciostopniowej skali. :smile:

EDYCJA: Jeszcze jeden pomysl, a raczej pytanie: czy ocena koncowa powinna byc wedlug was wypadkowa skladowych ocen grafiki, dzwieku i grywalnosci, czy osobna - ogolna - ocena?
Dla bardziej wymagających: Serwis i forum Syzygia.pl

Damjen
Wsparcie sprzętowe
Wsparcie sprzętowe
Posty: 1481
Rejestracja: 2005-12-21, 02:50
Lokalizacja: Miasto Smoka
Kontakt:

Re: Oceny gier

Post autor: Damjen » 2007-09-05, 15:21

Mi by skala 5-stopniowa nie przeszkadzala tylko czym sie niby rozni 5/5 od "kontrowersyjnej" 10/10? Obydwie i tak = "perfect", "100%", "idealne" itp. No chyba zeby wprowadzic ocene 6/5 dla mega-killerow. To po pierwsze.
Po drugie uwazam, ze ocena ogolna nie powinna byc sztywna srednia arytmetyczna z ocen za grafike, muzyke i grywalnosc. Czasem (wiem to po sobie), taka srednia nie jest do konca prawdziwa i az chcialoby sie dodac przynajmniej 0.5 czy 1 do oceny ogolnej bo gra po prostu zasluguje na wiecej.
GBC, TV POKER, BSS-01, C64, CDTV, A800XE, A2600 Jr, FC, SMS 2, GEN 2+32X, SNESx2+SGB, SATURN, PSX, N64x2, DC, NGC+AGP, PS2, XBOX, WII :roll:

"Two things that kill videogaming: piracy and TASes"

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Oceny gier

Post autor: Axi0maT » 2007-09-05, 16:01

Ja bym ta skale zostawil... Ba... powiem wiecej - poszerzylbym ja!!! Brakuje mi bowiem tutaj zera... Czyli ocenianie 0-10. Dlaczego? Bo niektore stare gry moga nie posiadac oprawy graficznej (gry tekstowe), lub dzwieku (to akurat czesciej spotykany przypadek). Co prawda jeszcze taka gra na retroage nie byla opisywana ale warto zostawic sobie furtke na taka ewentualnosc.

Skala 10 stopniowa bardzo mi odpowiada poniewaz zwieksza to mozliwosc zroznicowania ocen. W przypadku 5 stopniowej oceny, gry ktore dotychczas mialy za grafike 9 i 10 teraz wrzucone by zostaly do jednego wora. Ja 10 zostawiam dla gier naprawde wybitnych. Poza tym uwazam ze taka ocene mozna wystawic tylko dla gier na konsole ktora "zakonczyla juz swoj zywot" - czyt. nie wychodza na nia juz zadne gry. W ten sposob mozna wyroznic naprawde najlepsze gry. A tak? Stawiasz 10 a za pol roku wychodzi gra ktora bije na glowe to co dotychczas uwazales za dobre.

Mi osobiscie skala 0-10 wydaje sie i tak za mala... Dlatego wykorzystuje jeszcze polowki aby lepiej zroznicowac ocene gry.
Inlagd sill pisze: Ja najbardziej identyfikuje sie z pieciostopniowa skala. Dlaczego nie dziesieciostopniowa? Jest najzwyczajniej za skomplikowana.
Po pierwsze Ty sie z nia identyfikujesz, wiec moze masz jakies przyzwyczajenie. Po drugie gdzie tu cokolwiek skomplikowanego? Ja osobiscie nie postrzegam tego tak jak to opisales. Jakis slowny opis tego co dana cyfra reprezentuje. Mniej wiecej umieszczam gre na skali w zaleznosci od tego co soba prezentuje. Im wiecej tym lepiej. Nigdy nie poslugiwalem sie slownym uzasadnieniem typu "dobra gra" albo "srednia gra".
Inlagd sill pisze: (5 jest ponizej, a 6 powyzej polowy skali)
Postaw 5,5 i po problemie :P

Dla mnie wiekszym problemem jest to, jak oceniac np grafike w grze. Oceniam to co widze? A wiec czy to co widze cieszy oko? Czy to w jaki sposob gra wykorzystuje moc konsoli (i nie chodzi o to czy gra jest dobrze czy zle napisana - patrz temat o "max mocy z GameCube"). Wezmy na ruszt takiego Donkey Konga za GC. Gimiak trzasnal mu tam 8 za grafe. Faktycznie tzw. "Look and Feel" jest bardzo dobry. Malpy bujajasie w rytm muzyki, wszystko jest ladnie dopasowane, kolorowe i ogolnie ok... Ale jesli spojrzec na to od strony technicznej - w jakim stopniu gra wykorzystuje moc konsoli to ledwo sie lapie na 4 bo sa jest to banalne wyswietlanie animowanych bitmapek (takie cos bylo 15 lat temu na amidze). Jesli oceniamy to co widzi oko ludzkie to ok. Niech bedzie te 8. Metroid pewnie dostanie 10. W 5cio stopniowej skali bedzie miedzy niemi tylko 1 punkt roznicy. Czy to dobrze czy to zle? Odpowiedzcie sobie sami. Ja wiem ze to jest po prostu smiech na sali.

Co do ocen czytelnikow/uzytkownikow odwiedzajacych serwis to jesli weszloby to w zycie to faktycznie ograniczylbym sie tylko do 5cio stopniowej skali ocen i to w dodatku dotyczyloby to tylko oceny ogolnej. I wowczas moznaby uzyc opisu slownego takiego jaki podal Inlagd Sill (ale bez ocen numerycznych):

Ocena czytelnikow:
Dobra gra
Inlagd sill pisze: Jeszcze jeden pomysl, a raczej pytanie: czy ocena koncowa powinna byc wedlug was wypadkowa skladowych ocen grafiki, dzwieku i grywalnosci, czy osobna - ogolna - ocena?
To ma swoje plusy i minusy. Zerknij np. na recenzje gry Top Gear Overdrive na N64. Grafika i dzwiek sa rewelacyjne, ale grywalnosc ledwie srednia. Ocena ogolna ktora jest wypadkowa trzech wspolczynnikow jest w tym przypadku o wiele za wysoka... przynajmniej moim zdaniem.
Z drugiej strony TO jest wlasnie ocena ogolna - skoro dwa elementy sa swietne to ciagnie to ocene gry w gore. Jak najbardziej logiczne.

Moim zdaniem ocena ogolna mimo wszystko powinna zostac srednia arytmetyczna. Moze jakies gry zostana w ten sposob poszkodowane (ale zawsze mozna o tym wspomniec w recenzji), ale jest to chyba najmniejsze zlo.
Dla przykladu wezmy np taka Zelda Ocarine of Time:
Grafa - 7,5 no moze 8 w kazdym badz razie bez zbednych rewelacji,
Dzwiek - ledwie 7 - mialczenie kota bywa przyjemniejsze niez niektore z kawalkow w grze ;)
Grywalnosc - 10,
Ocena ogolna - 8
Z pewnoscia Zelda na tyle nie zasluguje...

Inlagd sill
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1384
Rejestracja: 2006-02-25, 07:56

Re: Oceny gier

Post autor: Inlagd sill » 2007-09-05, 16:49

AdamGilmore pisze:Mi by skala 5-stopniowa nie przeszkadzala tylko czym sie niby rozni 5/5 od "kontrowersyjnej" 10/10? Obydwie i tak = "perfect", "100%", "idealne" itp.
5/5 od 10/10 rozni sie dla mnie tym, czym rozni sie 10/10 od 100/100: matematycznie niczym, ale im wieksza skala, tym maksymalna ocena zyskuje na wartosci i tym bardziej jej uzycie jest "kontrowersyjne". Inaczej: duzo gier zasluguje na 5/5, o wiele mniej na 10/10, a juz niewiele na 100/100. A przynajmniej ja to tak odbieram.
Axi0maT pisze:
Inlagd sill pisze:Ja najbardziej identyfikuje sie z pieciostopniowa skala. Dlaczego nie dziesieciostopniowa? Jest najzwyczajniej za skomplikowana.
Po pierwsze Ty sie z nia identyfikujesz, wiec moze masz jakies przyzwyczajenie. Po drugie gdzie tu cokolwiek skomplikowanego?
Dokladnie to napisalem: dla mnie skala pieciostopniowa jest czytelniejsza i prostsza od dziesieciostopniowej.
Axi0maT pisze:
Inlagd sill pisze:(5 jest ponizej, a 6 powyzej polowy skali)
Postaw 5,5 i po problemie :P
Jesli wolalbym nie uzywac wiecej niz pieciu stopni, to co sklania cie myslec, ze moglbym polubic polowki na dziesieciostopniowej skali? :wink:
Axi0maT pisze:Co do ocen czytelnikow/uzytkownikow odwiedzajacych serwis to jesli weszloby to w zycie to faktycznie ograniczylbym sie tylko do 5cio stopniowej skali ocen i to w dodatku dotyczyloby to tylko oceny ogolnej.
Dlaczego recenzent i uzytkownik maja miec rozne skale? Na miejscu uzytkownika zmuszonego uzywac wezszej skali niz recenzent czulbym sie pokrzywdzony. :(
Axi0maT pisze:Moim zdaniem ocena ogolna mimo wszystko powinna zostac srednia arytmetyczna. Moze jakies gry zostana w ten sposob poszkodowane (ale zawsze mozna o tym wspomniec w recenzji), ale jest to chyba najmniejsze zlo.
A moim zdaniem jest odwrotnie: srednia arytmetyczna i tak widac, wystarczy rzucic okiem na (az trzy) pozostale oceny. Wieksza wartosc ma dla mnie ocena ogolna, kiedy nie jest suchym wynikiem wyciagania sredniej.
Dla bardziej wymagających: Serwis i forum Syzygia.pl

philemon
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 166
Rejestracja: 2007-03-09, 10:53
Lokalizacja: Dublin
Kontakt:

Re: Oceny gier

Post autor: philemon » 2007-09-05, 19:14

Wystawcie ankiete i problem z glowy. :wink:

Osobiscie podpisuja sie wszystkimi lapami pod wypowiedzia/argumentami Inlagda. Skala 5cio stopniowa jest bardziej czytelna i przejrzysta a poza tym wyniki jest latwiej zapamietac (ewentualnie mozna by dodac dobrze juz sprawdzony :smile: system polowkowy w postaci plusa/minusa, czy nawet dwoch).

Dodatkowo, pod recenzja mozna by uwydatanic inna czcionka mocniejsze i slabsze strony gry - to jest naprawde pomocne przy pobieznym czytaniu (po prostu suche fakty).

IMO, ocena koncowa powinna byc wypadkowa wszystkich ocenionych walorow gry bowiem jest jak najbardziej obiektywna (i nie prawcie mi tu o relatywnosci prosze :wink: ).

Inlagd sill
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1384
Rejestracja: 2006-02-25, 07:56

Re: Oceny gier

Post autor: Inlagd sill » 2007-09-05, 20:15

philemon pisze:Wystawcie ankiete i problem z glowy. :wink:
Prosze bardzo. :wink:
Dla bardziej wymagających: Serwis i forum Syzygia.pl

Awatar użytkownika
ashka
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 687
Rejestracja: 2006-08-01, 16:29
Lokalizacja: z Innej Planety
Kontakt:

Re: Oceny gier

Post autor: ashka » 2007-09-05, 21:09

Zaglosowalam na 5cio stopniowa, bo argumentacja sledzia do mnie przemawia. ALE tak samo klarowanie mozna by opisac skale 10-stopniowa i wtedy i ta by mi pasowala :)

Na IGN/Gamespot zawsze bola mnie oceny 5-6, bo tak naprawde nie wiadomo, co to znaczy... sredniak? To czym jest 4? O ile 7 jest lepsze od 6?

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Oceny gier

Post autor: Axi0maT » 2007-09-05, 21:29

philemon pisze:Dodatkowo, pod recenzja mozna by uwydatanic inna czcionka mocniejsze i slabsze strony gry - to jest naprawde pomocne przy pobieznym czytaniu (po prostu suche fakty).
Rewelacjny pomysl!!! Ze tez nikt na to nie wpadl... Do wdrozenia ze skutkiem natychmiastowym... Mysle ze nie bedzie wiekszych sprzeciwow ze strony "wladz" retroage" bo taki system opisowy z pewnoscia pomoze w ocenie gier.
Inlagd sill pisze: Dlaczego recenzent i uzytkownik maja miec rozne skale? Na miejscu uzytkownika zmuszonego uzywac wezszej skali niz recenzent czulbym sie pokrzywdzony. :(
A to dlatego ze recenzent jest swietnie zaznajomiony z gra ktora opisuje. Spedzil przy niej kilkanascie, jesli nie kilkadziesiat godzin i ma wieksze doswiadczenie niz potencjalny uzytkownik ktory wchodzi doserwisu i klika na ocene pomimo ze w nia nie gral! Nie kazdy tak robi ale tacy z pewnoscia sie zdarzaja - a niechg trafi ci sie jeszcze user z neostrada ktory przy kazdym polaczeniu z siecia otrzymuje inny numer IP... moze glosowac do oporu samymi jedynkami na takiego Gears of War i mozesz mu naskoczyc :P

Dla userow przewidzialbym ocene na zasadzie skali 5cio stopniowej ale nie w cyfrach ale w ocenie slownej (wartosc liczbowa bylaby zapisywana do bazy na podstawie wyboru usera z ComboBoxa odpoweidniego tekstu), np.
- wysmienita
- dobra
- przecietna/sredniak
- kiepska
- beznadziejna

nie chce nic mowic ale juz przy wymienianiu tej skali cisely mi sie na usta slowa typu idealna/doskonala, bardzo dobra, niezla itd... az sie prosi o skale 10cio stopniowa... ale jak widac jestem w zdecydowanej mniejszosci :mad:

Gimiak
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2120
Rejestracja: 2005-12-18, 22:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Oceny gier

Post autor: Gimiak » 2007-09-05, 22:48

Skala pieciostopniowa wg jest ok, w sumie i tak wrzucam wszystkie recenzje do nowego szablonu. Zobaczymy czy przejdzie. ;) Oceny uzytkownikow na razie nie bedzie, pojawia sie wraz z wprowadzeniem baz danych za ho ho i jeszcze troche. :P Realnie rzecz biorac, to sadze, ze autorski CMS pojawi sie w nastepnym roku. Na razie nie jestem w stanie wyprodukowac wiecej z siebie niz to co jest teraz - mam 2 prace. :angel:
Rewelacjny pomysl!!! Ze tez nikt na to nie wpadl... Do wdrozenia ze skutkiem natychmiastowym... Mysle ze nie bedzie wiekszych sprzeciwow ze strony "wladz" retroage" bo taki system opisowy z pewnoscia pomoze w ocenie gier.
Sprobuje to zrobic do konca tygodnia, na razie wersje testowa do wgladu i oceny. :(

Gimiak
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2120
Rejestracja: 2005-12-18, 22:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Oceny gier

Post autor: Gimiak » 2007-09-11, 09:33

Sillu ustawiles na jakis okres ankiete? Bo jasno wynika, ze ludzie chca skali 1-5, zatem skala zostaje zmieniona. Liczby w grach, ktore znajduja sie juz w serwisie zostana w swoim czasie poprawione.

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Oceny gier

Post autor: Axi0maT » 2007-09-11, 09:40

Nie zgadzam sie z toba Gimiaku... W chwili obecnej wyglada to tak ze niektorym jest wszystko jedno. Przy tym wyniku mozna powiedziec ze jest tylu samo zwolennikow zmian co pozostania przy starym rozwiazaniu.

Proponuje zajac sie czyms bardziej konstruktywnym co przyniesie wymierne korzysci niz robic sobie bezsensowna robote w postaci zmiany wszystkich ocen w juz istniejacych recenzjach. Widac ze macie za duzo czasu skoro takie glupoty przychodza wam do glowy.
Wezcie sie do roboty i zajmijcie sie czyms konkretnym!!!

Inlagd sill
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1384
Rejestracja: 2006-02-25, 07:56

Re: Oceny gier

Post autor: Inlagd sill » 2007-09-11, 10:18

Axi0maT pisze:Wezcie sie do roboty i zajmijcie sie czyms konkretnym!!!
Znajdzcie prace, zalozcie rodzine, a nie tylko w gry gracie!!! :grin:
Dla bardziej wymagających: Serwis i forum Syzygia.pl

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Oceny gier

Post autor: Axi0maT » 2007-09-11, 12:58

Inlagd sill pisze: Znajdzcie prace, zalozcie rodzine, a nie tylko w gry gracie!!! :grin:
Mialem na mysli tylko i wylacznie dzialalnosc zwiazana z serwisem... wiec nie chodzilo mi o robienie bachorkow :wink:

ODPOWIEDZ