Ogolne zazalenia, uwagi i sugestie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
setezer
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 654
Rejestracja: 2005-12-22, 13:59
Lokalizacja: Borzymin
Kontakt:

Ogolne zazalenia, uwagi i sugestie

Post autor: setezer » 2007-05-27, 09:38

Nie ma takiego tematu, a mysle ze warto by byl.

Ja sie nieco zawiodlem nad dzialalnoscia korekty, na strone trafiaja materialy ze spora iloscia bledow, we wiekszosci to drobne wpadki, ale jednak. Do tego po wyliczeniu przez czytelnikow tych bledow nic nie zostaje zmienione. O ile nadzieja, ze Sezon na misia zostanie poprawiony jest duza, to juz tych starszych tekstow malutka. Wiem, ze to wina braku czasu, ale moze warto by przed wstawieniem dokladniej sprawdzac, by potem nikt nie marudzil, ze bledy sa.

Pozdrawiam.

Gimiak
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2120
Rejestracja: 2005-12-18, 22:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Ogolne zazalenia, uwagi i sugestie

Post autor: Gimiak » 2007-05-27, 10:06

Zgodze sie z toba, ze sekcja korekty troche kuleje. Doszedlem do wniosku, ze kazdy autor recenzji odpowiada za swoja czesc, zatem jezeli dostane od nich poprawiona tresc to podmienie to co jest. Pewnym problem jest to, ze swoje recenzje poprawiam bedac w drugiej pracy tj. od 8 do 16. Reszte rzeczy robie w domu. Niestety w ostatnim czasie nie mialem czasy aby w pracy poprawic moje recenzje - oddanie projektu, szkolenie itp.
No to ja juz, niech teraz reszta autorow sie tlumaczy / bierze do poprawiania. ;)

Inlagd sill
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1384
Rejestracja: 2006-02-25, 07:56

Re: Ogolne zazalenia, uwagi i sugestie

Post autor: Inlagd sill » 2007-05-27, 10:09

setezer pisze:Ja sie nieco zawiodlem nad dzialalnoscia korekty, na strone trafiaja materialy ze spora iloscia bledow, we wiekszosci to drobne wpadki, ale jednak. Do tego po wyliczeniu przez czytelnikow tych bledow nic nie zostaje zmienione
Nie ma chyba osoby specjalnie odpowiedzialnej za korekte, wiec nie ma tez dzialalnosci korekty, jest tylko autor tekstu i Gimiak wrzucajacy tekst na serwer. :wink:

Tak czy siak, bledy faktycznie sie pojawiaja, ale nie wydaje mi sie, zeby ich bylo ani mniej ani wiecej, niz zwykle, po prostu czesc czytelnikow stala sie na bledy bardziej wyczulona (i dobrze!).

Staram sie zauwazone bledy (w miare mozliwosci i czasu) poprawiac, komentujac kolejne artykuly. Prawde mowiac, nie sprawdzalem jednak, czy te poprawki sa nanoszone. Jesli sa, to jest OK i nie widze zw. z tym jakiegos specjalnego problemu, a jesli nie sa, to nalezy nad tym popracowac (czytaj: przyciskac Gimiaka do ich wprowadzania).

Co do tekstow archiwalnych, to sprawa wyglada gorzej, bo jest mniej osob zainteresowanych szukaniem w nich bledow. Sam zreszta nie obiecywal gruszek na wierzbie, jak znajde na to czas, to czasem cos poprawie i podrzuce Gimiakowi.

I to chyba tyle ode mnie, ciekawe jak inni widza to wszystko (czyli bledy i korekte na retroage.net). :)
Dla bardziej wymagających: Serwis i forum Syzygia.pl

Awatar użytkownika
setezer
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 654
Rejestracja: 2005-12-22, 13:59
Lokalizacja: Borzymin
Kontakt:

Re: Ogolne zazalenia, uwagi i sugestie

Post autor: setezer » 2007-05-27, 11:22

Starszych tekstow - mialem na mysli np. te formulki od Axiomata.
Doszedlem do wniosku, ze kazdy autor recenzji odpowiada za swoja czesc, zatem jezeli dostane od nich poprawiona tresc to podmienie to co jest.
To jest dobre rozwiazanie, ale najlepiej gdy tekst sprawdzaja co najmniej dwie osoby, a optymalnie to trzy. Nikt z nas nie jest (chyba) dyplomowanym polonista, a co za tym idzie drobne wpadki zdarzaja sie kazdemu. Juz nie mowie o literowkach, bledach ortograficznych, gdyz te latwo wychwycic w programach do edycji tekstu. Gorzej ma sie sprawa z poprawnym skladaniem zdan, powtorzeniami (ktorych nie cierpie), niepoprawnymi formami i interpunkcja (najtrudniejsza sprawa).

Gdybym ja wrzucal teksty Mejsa bez wlasnej korekty, to nie wiem czy bylyby tak pozytywnie przyjmowane. Nie bede brutalny i nie ujawnie oryginalnych wersji, ale np. list od Mejsa:
Oto recenzja, jak zwykle slabo sprawdzona.
Czytaj: wcale niesprawdzona.
Jest to taki luzny felieton, w ogole go nie sprawdzalem z powodu braku czasu, za bledy przepraszam, przynajmiej bedziesz mogl sobie poszydzic.
Hm...

I wiele innych, mam nadzieje, ze Mejs sie nie obrazi, pokazuje tylko realia. Gdy sam napisze recenzje, to staram sie ja dokladnie sprawdzac, najpierw tylko w notatniku, ze dwa razy czytam dokladnie. Nastepnie wrzucam do AbiWord (darmowy edytor z podkreslaniem bledow, calkiem niezly) i sprawdzam wszystkie podkreslenia. Potem laduje to na strone i Firefox (przegladarka) tez podkresla, czytam ponownie. Umieszczam na stronie. Nastepnie prosze DCF'a, by przeczytal, czesto jakis blad znajduje, potem jeszcze Mejs, czasem tez cos znajdzie, a nawet mimo tego zdarzaja sie wpadki, ale zawsze zaraz po przeczytaniu sugestii weryfikuje i poprawiam.
Jesli sa, to jest OK i nie widze zw. z tym jakiegos specjalnego problemu, a jesli nie sa, to nalezy nad tym popracowac (czytaj: przyciskac Gimiaka do ich wprowadzania.
No wlasnie nie zawsze sa wprowadzane, ale Gimiaka nie mozna za to winic. Bledy wytkniete w komentarzach niech stanowia wskazowke dla recenzenta gdzie ma naniesc poprawki i niech gotowy tekst wysyla do szefa.
po prostu czesc czytelnikow stala sie na bledy bardziej wyczulona (i dobrze!).
Z Toba wlacznie (i dobrze!).

Wazne by wytkniete bledy zostaly poprawione, by nie bylo sytuacji jak na swiatN, mimo Jonny'ego zdarzaja sie wpadki, a napisanie o nich w komentarzach nic nie zmienia. Zatem mamy "szyb widny" czy "nieprzespanych". Jak zwykle podoba mi sie postawa Mroowy, ktory po wytknieciu bledu w recenzji FFVI od razu poprawil.

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Ogolne zazalenia, uwagi i sugestie

Post autor: Axi0maT » 2007-05-28, 07:43

No tu jest spory problem. Zacznijmy od tego ze pomimo ze z zewnatrz RetroAge wyglada tak ladnie to wewnatrz wcale nie jest tak rozowo. Nie chce wyciagac tu na wierzch stosunkow pomiedzy poszczegolnymi osobami wspierajacymi RetroAge, ale o paru sprawach warto wspomniec.
Zacznijmy od tego ze RetroAge to stronka Gimiaka i w duzym stopniu od niego jestesmy uzaleznieni (my czyli. ja, AdamGilmore, Inlagd i SoberPL). To on tu jest szefem i on nadaje stronie odpowiedni kierunek. Przyznaje sie ze osobiscie bardzo mocno go cisne w niektorych sprawach, ale Gimiak to ludek ktory wyslucha i pokiwa glowa ;) , a ze wzgledu na jego brak czasu do tematu wracamy dopiero za jakis czas (np. 2-3 miesiace). Mozna powiedziec ze to co widac na stronce to efekt moich noworocznych narzekan :?

Osobiscie mam inna wizje RetroAge - szczegolnie odnosnie ilosci aktualizacji. Gimiakowi wystarczaja 2 tygodniowo - mnie satysfakcjonuje 1 dziennie. I tu trzeba przyznac racje Gimiakowi, bo gdybysmy mieli wiecej aktualizacji to wiecej byloby do poprawki. Problem z korekta zostal zauwazony szczegolnie po krytycznych uwagach setezera, bo przedtem jakos niespecjalnie na to zwracalismy uwage. Jak ktos to slusznie powyzej zauwazyl, mamy sytuacje gdzie recenzent jest w pelni odpowiedzialny za tekst ktory na stronce sie ukazuje. Gimiak jedynie nanosi poprawki aby dopasowac tekst do stronki (html)... choc i w tym temacie poczynilismy ostatnio pewne zmiany i czesciowo zajmujemy sie tym elementem. Droga do poprawki jest wiec dluga, bo recenzent musi zebrac poprawki, zmienic tekst, przygotowac forme pod html, Gimiak ponownie obrabia material i wrzuca na strone.

Musze powiedziec ze problem z bledami dotyczy przede wszystkim moich recenzji - glownie za sprawa ilosci tekstu. Przy takiej ilosci niesposob wrecz nie popelnic bledow. Recenzja jest czytana 2-3 razy przed wrzuceniem na stronke.... problem w tym ze wylacznie przez autora tekstu, a wiec szansa na wychwycenie bledow logicznych jest raczej znikoma. Ortografow w moich recenzjach raczej nie ma - moze jakies pojedyncze literowki - szczegolnie "te" i "ta". Jawnym bledem sa powtorzenia i interpunkcja (choc tu juz w niewielkim stopniu).

Co do poprawek do istniejacych recenzji to ze wzgledu na obecny wydluzony system, ktory opisalem powyzej, nie przewiduje zmian bo jest to po prostu uciazliwe. Osobiscie nastawiam sie na kolejne aktualizacje i niespecjalnie ogladam sie za siebie. Do tematu chetnie wroce ale w sytuacji kiedy bedziemy mieli np. bezposredni dostep do stronki - wowczas poprawianie zajmie doslownie 15 minut i nie bedzie problemem. Na chwile obecna na RetroAge brak jakiegokolwiek systemu zarzadzania trescia. Nie domagam sie zadnych praw bo stronka jest Gimiaka, ale taki wglad i aktualizacja danych w pewnym momencie bedzie po prostu niezbedna jesli stronka ma sie dalej rozwijac i nabrac tempa... a mi osobiscie na tym wlasnie najbardziej zalezy, bowiem ilosc odwiedzin na stronie jest wyraznie zalezna od ilosci pojawiajacych sie na niej aktualizacji.

Gimiak
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2120
Rejestracja: 2005-12-18, 22:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Ogolne zazalenia, uwagi i sugestie

Post autor: Gimiak » 2007-05-28, 08:48

Masz sporo racji kolego, dlatego w takim przypadku jak jest teraz moglbym wysylac strone z dana recenzja do poprawy. Wtedy zajeloby mi to jeszcze mniej czasu. W ostatnim czasie zaczalem sie zastanawiac czy aby przypadkiem mimo tych wszystkich aktualizacji nie stoimi w miejscu. Spojrzmy na to z takiej perspektywy:
- ciagle jest to prymitywna strona, ktora w bardzo niewielkim stopniu wykorzystuje php. Powiedzmy sobie szczerze - jest to ulepszona wersja tego co bylo kiedys czyli witryny w htmlu,
- kazda z recenzentow zapewne chcialby sam umieszczac artykuyly wtedy kiedy je skonczy, a nie wtedy kiedy ja mam czas to zrobic. Ponownym problemem jest tutaj prymitywizm witryny i brak systemu zarzadzania czyli popularnych CMSow. Ja rowniez bardzo chcialbym aby taki element sie pojawil. Co stoi na przeszkodzie? Ponizsze elementy:
1. Nie chcialbym korzystac z czyjegos rozwiazania tylko stworzyc swojego CMSa.
2. Stworzenie takiego tworu zajmie mi pewnie sporo czasu (pozytywna opcja to pol roku).
3. Nalezaloby ponownie dodac wszystko do serwisu, gdyz w tej wersji jest to niemozliwe. Z tego co zauwazylem to CMSy wrzucaja wszystkie strony do jednego folderu. W aktualnej wersji witryny mam wszystko "ladnie" poukladane w odpowiednich folderach co widac zreszta w adresie strony.

Co teraz? Sa dwie drogi:
1. jedziemy dalej tak jak jest stojac w miejscu
2. rozpoczynam(y) produkcje nowego tworu czyli CMSa.
Przy drugiej opcji pojawia sie tylko jeden "maly" haczyk, mianowicie jestem sam i nie jestem w stanie sie rozdwoic. Zatem nie moge jednoczesnie walczyc z nowym portalem i kilkukrotnie aktualizowac stara wersje. :x

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Ogolne zazalenia, uwagi i sugestie

Post autor: Axi0maT » 2007-05-28, 10:10

Gimiak pisze:Masz sporo racji kolego, dlatego w takim przypadku jak jest teraz moglbym wysylac strone z dana recenzja do poprawy. Wtedy zajeloby mi to jeszcze mniej czasu.
Bardzo dobre rozwiazanie - na chwile obecna najlepsze z mozliwych.
Gimiak pisze: - ciagle jest to prymitywna strona, ktora w bardzo niewielkim stopniu wykorzystuje php.
Nie przesadzaj - do obecnych zastosowac jest jak znalazl.
Gimiak pisze: - kazda z recenzentow zapewne chcialby sam umieszczac artykuyly wtedy kiedy je skonczy, a nie wtedy kiedy ja mam czas to zrobic.
Moim zdaniem caly CMS nie jest potrzebny. Zrobilbym to tak jak sie robie na porzadnej witrynie. Czyli:
1. Recenzent wrzuca material
2. Admin zatwierdz material do korekty (wstepne przejrzenie czy to sie wogole przyda)
3. Korekta tekstu
4. Admin zatwierdzaz i w tym momencie aktualizacja pojawia sie na stronie
Gimiak pisze: 1. Nie chcialbym korzystac z czyjegos rozwiazania tylko stworzyc swojego CMSa.
Zgadza sie - tym bardziej ze podpiecie takiego narzedzia wymagaloby zazwyczaj przebudowy calego serwisu o czym wspomnieles tu:
Gimiak pisze: 3. Nalezaloby ponownie dodac wszystko do serwisu, gdyz w tej wersji jest to niemozliwe.
Dlatego caly CMS jest niepotrzebny. Zrobmy swoj ktory bedzie najbardziej nam odpowiadal i dostosujmy go do obecnej formy witryny.
Gimiak pisze: 2. Stworzenie takiego tworu zajmie mi pewnie sporo czasu (pozytywna opcja to pol roku).
Jesli napiszemy wlasny CMS to jestesmy w stanie zrobc to o WIELE predzej.
Gimiak pisze: Z tego co zauwazylem to CMSy wrzucaja wszystkie strony do jednego folderu. W aktualnej wersji witryny mam wszystko "ladnie" poukladane w odpowiednich folderach co widac zreszta w adresie strony.
tak jak napisalem powyzej... mozemy zrobic sobie tak jak nam sie bedzie podobalo... i uzyjemy sobie tyle katalogow ile bedzie trzeba!
Gimiak pisze: Co teraz? Sa dwie drogi:
1. jedziemy dalej tak jak jest stojac w miejscu
2. rozpoczynam(y) produkcje nowego tworu czyli CMSa.
Przy drugiej opcji pojawia sie tylko jeden "maly" haczyk, mianowicie jestem sam i nie jestem w stanie sie rozdwoic. Zatem nie moge jednoczesnie walczyc z nowym portalem i kilkukrotnie aktualizowac stara wersje. :x
Hmmm... i tu jest faktycznie problem. Ja moglbym takiego CMSa stworzyc, tylko mam dwa male "ale".
1. Obecnie rowniez jestem zajety i za wiele czasu nie moglbym poswiecic.
2. PHP nie znam i nie zamierzam sie go uczyc - nie projektuje stron wiec znajomosc PHP jest jak dla mnie zbedna. Mozemy napisac to w ASP - technologi jest niestety piekielnie droga i nie ma szans aby to wdrozyc, wiec na starcie odpada. Druga technologia ktora znam (mowie wylacznie o zastosowaniu do witryn internetowych) to JSP - w chwili obecnej - jak dla mnie w sam raz. Na koniec wspomne o J2EE... to juz niestety kobyla i bez sensu tworzyc taka stronke w tak rozbudowanej technologii. Poki co rozgraniczenie na warstwy jest nam zupelnie niepotrzebne - nie sa przeprowadzane zadne transakcje finansowe itd (choc biorac pod uwage retro-studio w przyszlosci byc moze bedzie taka potrzeba).
Proponuje wiec stworzenie CMSa calkowicie niezaleznego od strony. Czyli tak jakby osobny portalik tylko i wylacznie w celu wprowadzania aktualizacji na RetroAge. Na chwile obecna nie jest to az takie skomplikowane. W drugim etapie mozna pomyslec o bezposrednim przerobieniu calej strony i pozbyciu sie plikow html i przeniesieniu calego tekstu do bazy danych - czyli stworzenie tego w pelni profesjonalny sposob. W ten sposob unikniemy nieszczesnych poprawek ktore jak pamietamy zajely swego czasu Gimiakowi sporo czasu (a zmiany nie byly takie znowu wielkie). Pozostaje szablon - ktory modyfikuje admin wedle uznania, a nastepnie przy wejsciu na stronke jest on dynamicznie wypelniany danymi z bazy i juz gotowe... Polecam zastanowic sie nad tym rozwiazaniem, tym bardziej ze przed nami sezon ogorkowy i niektorzy z nas beda mieli wiecej czasu niz zwykle.

Gimiak
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2120
Rejestracja: 2005-12-18, 22:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Ogolne zazalenia, uwagi i sugestie

Post autor: Gimiak » 2007-05-28, 11:16

Jak dla mnie PHP jest ok, dlatego pewnie znowu w nim dlubie. Wyzej wymienionych jezykow nie znam. Jak zawsze w moim przypadku jest brak czasu. Najwczesniej moge sie ponownie zabrac za PHP za 2 tygodnie. Do przejscia czeka mnie biblia php (ponad 600 stron) + kurs PHP. Wypadaloby sie takze mocno doinformowac z hackingu, w celu zabezpieczenia przyszlego serwisu z takiego typu atakami. W tym temacie to jestem leszczem.

Inlagd sill
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1384
Rejestracja: 2006-02-25, 07:56

Re: Ogolne zazalenia, uwagi i sugestie

Post autor: Inlagd sill » 2007-05-28, 11:22

Axi0maT pisze:Osobiscie mam inna wizje RetroAge - szczegolnie odnosnie ilosci aktualizacji. Gimiakowi wystarczaja 2 tygodniowo - mnie satysfakcjonuje 1 dziennie.
Wg. mnie 2 w tygodniu to i tak sporo. Przypomne w tym miejscu moja najswietsza zasade: prace nad jakakolwiek (niezarobkowa) strona powinny wynikac z checi, a nie z poczucia jakiegos urojonego obowiazku. Tylko wtedy ma to sens, czuje sie satysfakcje, a jakosc pracy jest dobra.
Gimiak pisze:Nie chcialbym korzystac z czyjegos rozwiazania tylko stworzyc swojego CMSa.
I chwala Ci za to. Z calym szacunkiem dla panthergames.pl i innych serwisow stawianych na gotowcach, a broniacych sie ich zawartoscia, jest to jednak lipa straszna.

Nawiazujac do reszty wypowiedzi moich przedmowcow, nie widze zadnej potrzeby tworzenia nowego CMSa. Po wielu przebudowach retroage.net nie tylko wyglada, ale i dziala bardzo porzadnie. Nie widze w zw. z tym potrzeby zadnej rewolucji w tym zakresie, a zmierzam do tego, ze to nie CMS jest problemem, tylko korekta i umieszczanie tekstow, a wiec to ja nalezy poprawic i to o tym bede pisal dalej.
Axi0maT pisze:1. Recenzent wrzuca material
2. Admin zatwierdz material do korekty (wstepne przejrzenie czy to sie wogole przyda)
3. Korekta tekstu
4. Admin zatwierdzaz i w tym momencie aktualizacja pojawia sie na stronie
Podsumowujac, poza Gimiakiem i autorem tekstu, powinien go (ten tekst) zobaczyc rowniez korektor. I ja sie z tym zgadzam i moge w tej kwestii sluzyc innym swoja pomoca. Sprobuje jednak ujac to nieco inaczej (wydaje mi sie, ze prosciej, a w praktyce i szybciej).

Gimiak i tak powinien wiedziec nad czym ktos pracuje, nie ma wiec potrzeby, zeby tekst lezal u niego az do przekazania korektorowi. Autor tekstu odsyla go wiec bezposrednio do korektora i to z nim ustala poprawki. Poprawiona wersja w postaci kodu gotowego do wklejenia na strone (jest to schemat, wiec potrafi to zrobic kazdy) trafia do Gimiaka, ktory wrzuca ja na serwer i nie musi sobie zaprzatac glowy niczym wiecej poza jej lektura.
Wypadaloby sie takze mocno doinformowac z hackingu, w celu zabezpieczenia przyszlego serwisu z takiego typu atakami. W tym temacie to jestem leszczem.
Warto zaczac od innego niz captcha zabezpieczenia forum.

Widzialem juz sprawnie dzialajace testy logiczne ("ile jest 2+3", "jaki jest kolor slonca" itp.) zamiast przepisywania obrazka nie bedacego ZADNA forma obrony przed jakimikolwiek botami.
Ostatnio zmieniony 2007-05-28, 11:23 przez Inlagd sill, łącznie zmieniany 1 raz.
Dla bardziej wymagających: Serwis i forum Syzygia.pl

Awatar użytkownika
ashka
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 687
Rejestracja: 2006-08-01, 16:29
Lokalizacja: z Innej Planety
Kontakt:

Re: Ogolne zazalenia, uwagi i sugestie

Post autor: ashka » 2007-05-28, 11:22

Nie bardzo rozumiem, dlaczego nie skorzystacie z gotowego rozwiazania. Beda wygodniejsze (panele adminow, role, uprawnienia), profesjonalnie napisane, zabezpieczone przed atakami, zapewnia uzytecznosc, ktorej wam obecnie brakuje.
Jesli bedzie to CMS w jezyku, ktory np. Gimiak zna (PHP), to zawsze moze sobie dopisac do niego dodatki, gdy mu jakiejs funkcjonalnosci zabraknie.
I retroage bedzie sie nadal rozwijac.

A swojego CMSa mozna sobie hobbystyczne szlifowac az do calkowitego wymarcia PHP ;d
Kwestia co jest celem: rozbudowana witryna o konsolach czy wlasny kod.....

Inlagd sill
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1384
Rejestracja: 2006-02-25, 07:56

Re: Ogolne zazalenia, uwagi i sugestie

Post autor: Inlagd sill » 2007-05-28, 11:44

ashka pisze:Nie bardzo rozumiem, dlaczego nie skorzystacie z gotowego rozwiazania.
Lepsze ciasne, ale wlasne: panujesz nad kodem, mozesz go napisac poprawnie, wiesz co on zawiera i potrafisz to zmieniac bez ograniczen wg. upodoban i potrzeb, osiagasz lepsza SEO, serwis nie wyglada jak mnostwo innych, a jego tworzenie nie jest jedynie jego - lepszym lub gorszym - zarzadzaniem.

Poza tym mam do gotowcow opory ideologiczne, bo to troche tak jak z kupowaniem najblizszym recznie robionych prezentow. Dla osoby obdarowywanej duzo bardziej wartosciowe beda zrobione przez nas wlasnorecznie. Pewnie, ze czasem moga byc gorsze (chociaz nie musza!), ale jest w nie wlozone wlasne serce i wlasna praca.
ashka pisze:Kwestia co jest celem: rozbudowana witryna o konsolach czy wlasny kod...
Rozbudowana witryna o konsolach postawiona na wlasnym kodzie? :wink:
Dla bardziej wymagających: Serwis i forum Syzygia.pl

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Ogolne zazalenia, uwagi i sugestie

Post autor: Axi0maT » 2007-05-28, 12:20

ashka pisze:Nie bardzo rozumiem, dlaczego nie skorzystacie z gotowego rozwiazania. Beda wygodniejsze (panele adminow, role, uprawnienia), profesjonalnie napisane,
Gotowe rozwiazanie narzuca odpowiednia strukture strony ktorej w chwili obecnej nie ma... mozna zaryzykowac ze strona jest napisana po gimiakowemu... a takiego gimiakowego CMSa jeszcze nie stworzyli :?
ashka pisze: Jesli bedzie to CMS w jezyku, ktory np. Gimiak zna (PHP), to zawsze moze sobie dopisac do niego dodatki, gdy mu jakiejs funkcjonalnosci zabraknie.
Jak bedzie wlasny CMS to bez roznicy w jakim to bedzie jezyku. Gimiak nie ma czasu na wrzucanie aktualizacji a co dopiero na robienie tego CMSa! CMSem musi sie zajac ktos inny... powiedzmy ze bym sie tego podjal, a Inlagd zajmie sie korekta... wowczas staniemy na nogi.
ashka pisze: A swojego CMSa mozna sobie hobbystyczne szlifowac az do calkowitego wymarcia PHP ;d
Kwestia co jest celem: rozbudowana witryna o konsolach czy wlasny kod.....
Bez sensu... co ma jedno do drugiego to nie rozumiem. Sugerujesz ze stworzenie wlasnego CMSa spowolni rozwoj strony?
Inlagd sill pisze: Wg. mnie 2 w tygodniu to i tak sporo. Przypomne w tym miejscu moja najswietsza zasade: prace nad jakakolwiek (niezarobkowa) strona powinny wynikac z checi, a nie z poczucia jakiegos urojonego obowiazku. Tylko wtedy ma to sens, czuje sie satysfakcje, a jakosc pracy jest dobra.
A ja uwazam inaczej. Ludzie pojawiaja sie na stronce kiedy cos sie na niej dzieje - czyt. sa czeste aktualizacje. Jesli ktos zauwazy ze kilka razy z rzedu pojawia sie codziennie aktualizacja to bedzie odwiedzal taka witryne regularnie, bo wie ze codziennie znajdzie na niej cos nowego. Ja rowniez jestem za tym, aby przygotowany material mial odpowiednia jakosc, ale spojrz na to chlodnym okiem. Jest nas 5 osob - uwazam ze jedna aktualizacja tygodniowo na kazdego z nas to wcale nie tak duzo - tym bardziej ze wcale nie musi byc to recenzja. Do opisania i przede wszystkim sfotografowania jest cala masa gier i akcesoriow z nimi zwiazanych. Ja osobiscie mam tyle materialu ze moge zasypywac RetroAge codziennie bez przerwy przez co najmniej kwartal i wciaz przybywa mi nowych rzeczy... moim zdaniem na RetroAge mamy do czynienia z waskim gardlem w postaci braku CMSa, bo Gimiak sie przeciez nie rozdwoi zeby wrzucac to caly czas na strone.

Gimiak
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2120
Rejestracja: 2005-12-18, 22:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Ogolne zazalenia, uwagi i sugestie

Post autor: Gimiak » 2007-05-28, 12:39

Powiem wam tak, ze podoba mi sie pomysl z mini cms'em tzn. mam pewien pomysl z nim zwiazany. Bedzie on dostepny tylko dla admina, redaktora i osobe korygujaca dany tekst. Nie bedzie to polaczone z RA. Na pewno jest mozliwosc aby zrobic to w taki sposob aby ostateczna wersja zapisywala sie w pliku *.php. Jezeli taka mozliwosc istnieje, a pewnie tak to przyspieszy to prace aktualizacyjne. :mrgreen:

Na razie jednak tak jak juz wspominalem wczesniej bedziemy musieli sie jeszcze troche pomeczyc. Wysle wam gotowe szablony do uzupelniania w htmlu. Aktualizacja takich materialow pojdzie znacznie szybciej. :)

Awatar użytkownika
ashka
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 687
Rejestracja: 2006-08-01, 16:29
Lokalizacja: z Innej Planety
Kontakt:

Re: Ogolne zazalenia, uwagi i sugestie

Post autor: ashka » 2007-05-28, 17:59

Axi0maT pisze:
ashka pisze:Nie bardzo rozumiem, dlaczego nie skorzystacie z gotowego rozwiazania. Beda wygodniejsze (panele adminow, role, uprawnienia), profesjonalnie napisane,
Gotowe rozwiazanie narzuca odpowiednia strukture strony ktorej w chwili obecnej nie ma... mozna zaryzykowac ze strona jest napisana po gimiakowemu... a takiego gimiakowego CMSa jeszcze nie stworzyli :?
Obecne gotowe rozwiazania narzucaja tylko jedno: ogromna dowolnosc. Jakos nie bardzo widze problemu w przeniesieniu obecnej strony chocby to takiej joomli.
Axi0maT pisze:
ashka pisze:A swojego CMSa mozna sobie hobbystyczne szlifowac az do calkowitego wymarcia PHP ;d
Kwestia co jest celem: rozbudowana witryna o konsolach czy wlasny kod.....
Bez sensu... co ma jedno do drugiego to nie rozumiem. Sugerujesz ze stworzenie wlasnego CMSa spowolni rozwoj strony?
To ta strona sie rozwija?
;)

Dobry CMS moze jej tylko pomoc. Pisanie wlasnego CMSa owszem, spowolni jej rozwoj, bo ktos, kto do tej pory dodawal teksty czy zdjecia (ty, Gimiak, sledz w zalewie) czesc czasu poswieci czemus innemu - CMSowi.

Ja nie twierdze, ze proba napisania wlasnego CMSa to beznadziejny pomysl (choc IMHO to tworcze marnowanie czasu). Ten, kto go bedzie pisal, z pewnoscia sie wiele nauczy. Ale wlasny CMS to dopiero w przyszlosci, a strona wymaga podjecia jakis dzialan juz teraz.

To wasza strona i wasza decyzja, ja tylko moge kibicowac. Ja bym sobie wlasnego CMSa darowala, postawila cos fajnego (najpierw na probe, zeby sie znowu nie okazalo, ze ktos tam cos w Perlu napisal ;) ;) ) i zajela sie trescia. Ale to ja.

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Ogolne zazalenia, uwagi i sugestie

Post autor: Axi0maT » 2007-05-29, 07:55

ashka pisze: Obecne gotowe rozwiazania narzucaja tylko jedno: ogromna dowolnosc. Jakos nie bardzo widze problemu w przeniesieniu obecnej strony chocby to takiej joomli.
joomla mogla by byc, ale zwroc uwage ze w ten sposob bedziemy pakowac sie w MySQLa... jedno pociaga za soba kolejne. Jak mialbym sie w tym babrac i dostosowywac w obydwie strony (CMS do strony i stronke do CMSa - a to akurat masa roboty ze wzgledu na sposob w jaki strona jest zrobiona) to juz wolalbym napisac cos samemu, tym bardziej ze prosty CMS to nic skomplikowanego.
ashka pisze: To ta strona sie rozwija?
Wyobraz sobie ze tak!!! Oczywiscie zalezy co rozumiesz pod pojeciem rozwoju strony. Jesli dla ciebie rozwoj oznacza zataczanie coraz szerszych kregow tematycznych, typu teraz zajmujemy sie konsolami, jutro dozucimy cos o gotowaniu, pojutrze o historii drugiej wojny swiatowej, a za tydzien bedziemy konkurencja dla onetu to mozna smialo powiedziec ze sie NIE rozwijamy.
Mysle ze warto zwrocic uwage na to jak konsekwentnie dozymy do obranego celu. Nie znajdziesz w internecie strony (w jezyku polskim oczywiscie), na ktorej znajdziesz tyle zdjec gier i akcesoriow - do wielu z nich coraz czesciej pojawiaja sie rowniez opisy dlatego jak dla mnie bez sensu lapac sie za kilkanascie tematow kiedy tak naprawde nie zglebilismy jeszcze nawet jednej konsoli w 50% !!! (No... moze dzial GameBoy ma juz wiekszosc opisana i niewiele juz przy nim roboty zostalo)
ashka pisze: Pisanie wlasnego CMSa owszem, spowolni jej rozwoj, bo ktos, kto do tej pory dodawal teksty czy zdjecia (ty, Gimiak, sledz w zalewie) czesc czasu poswieci czemus innemu - CMSowi.
Tak, ale potem jak juz bedziemy mieli takiego sprawnego CMSa to przyspieszy to rozwoj stronki.
ashka pisze: Ja nie twierdze, ze proba napisania wlasnego CMSa to beznadziejny pomysl (choc IMHO to tworcze marnowanie czasu). Ten, kto go bedzie pisal, z pewnoscia sie wiele nauczy. Ale wlasny CMS to dopiero w przyszlosci, a strona wymaga podjecia jakis dzialan juz teraz.
Bzdura... jak juz tak sie czepiac, to mozna smialo powiedziec ze przesiadywanie na tym forum jest rowniez strata czasu (na swoj sposob). Jesli cos powstanie w wyniku takiego projektu to znaczy ze bylo warto - nawet jesli mialoby to zajac pol roku swobodnej pracy :P
ashka pisze: To wasza strona i wasza decyzja, ja tylko moge kibicowac. Ja bym sobie wlasnego CMSa darowala, postawila cos fajnego (najpierw na probe, zeby sie znowu nie okazalo, ze ktos tam cos w Perlu napisal ;) ;) ) i zajela sie trescia. Ale to ja.
Perl.... fuj.... bleah :?

ODPOWIEDZ