Zakup RETRO konsoli SEGA (oryginalnej)

ODPOWIEDZ
Jarek74
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 5
Rejestracja: 2019-06-18, 10:28

Zakup RETRO konsoli SEGA (oryginalnej)

Post autor: Jarek74 » 2019-06-18, 11:23

Zakup sprzętu:

Witam

Ponieważ nie znalazłem podobnego tematu chciałbym podzielić się moim doświadczeniem co do zakupu oryginalnej jednostki SEGA Mega Drive 1 po latach (wersja PAL-G). Ponieważ jako RETRO-FAN gier z lat 80-90 zapragnąłem posiadać oryginalną maszynkę (jakoś mnie te ukazujące się ostatnio wersje mini z ograniczoną do pamięci wewnętrznej na stałe wbudowanych gier nie przekonują)... zacząłem przeglądać aukcje internetowe. Stwierdzam, że bardzo trudno znaleźć egzemplarz w dobrym stanie wizualnym - pomijam już to, co znaleźć można potem pod obudową - jednak zakupiłem.

Niestety różnie bywa przy takich zakupach - tu trochę loteria - w moim przypadku obudowa przyszła pęknięta mimo, że na zdjęciach było OK. Na szczęście "wnętrzności" okazały się prawie jak nowe.

Jako drugi zakup Interesowała mnie jednostka PAL-G Made in Malasia lub Made in Thailand. Dlaczego nie Made in China? --- Niestety wersja Made in China, którą ja w międzyczasie również miałem zakupioną miała obudowę wykonaną z jakiegoś innego plastiku. Włącvznik ON/OFF trzeszczał niesamowicie przy włączaniu/wyłączaniu. Pod naciskiem dłoni wydobywało się skrzypienie jak ze starej szafy. Wszystkie SEGI w sumie skrzypią nieco, ale te Chińskie mam wrażenie, że trzeszczą najbardziej. Włącznik POWER w wersjach Malasia/Thailand o wiele gładziej chodzi i nie trzeszczy tak.
Z tego względu radzę zainteresowanym osobom szukać takich właśnie wersji.

Co jeszcze zauważyłem.... Faktura plastiku .... w wersji Chińskiej jest "dziadowska".... w wersjach Thailand (i Malasia) jest bardzo fajny mat, przyjemny dla oka. Przynajmniej takie odnoszę wrażenie z oglądu posiadanych przeze mnie egzemplarzy.

Po zakupie można zwrócić też uwagę na to, czy są ekrany. Powinny być dwa ekrany metalowe posrebrzane do odprowadzania ciepła - jeden pod płytą główną, drugi nad nią. Ten spodni powinno być widać przez kratki na spodzie - jeśli nie widać, znaczy że ich nie ma - czyli ktoś je wyrzucił..... Jeśli są, to o tyle fajnie gdyż wówczas można podpatrzeć czy nie są skorodowane - dadzą tym samym wskaźnik świadczący o tym w jakich warunkach przetrzymywano konsolę. U mnie na szczęście były - i były wcale, wcale... zero korozji.

Procesor główny - Część konsol MD1 ma główny procesor (68K) firmy Hitachi cześć Motorola, a jeszcze inne (starsze) Synergics. Podobno te ostatnie były niewystarczająco wydajne i w późniejszych wersjach je zastępowano właśnie Motorolą i Hitachi. W wersji Malezyjskiej i Thailandzkiej mam Hitachi. Miałem wersję Chińską i tam był Motorola, ale miał (podobno fabrycznie) odgiętą jedną nóżkę do góry i pod nią wlutowany rezystor (Płyta główna VA6), gdyż eliminuje to ponoć jakieś problemy wynikające z podmiany jednego układu na płycie głównej. Nie znam szczegółów. Ale czytałem na zachodnich forach.... gdy traficie na coś takiego to tak podobno ma być :) TUTAJ o tym --- https://www.elotrolado.net/hilo_megadri ... ca_2274229

W wersji PAL-G z płytą główną VA6 z procesorem od HITACHI nie mam tego rezystora. Co jeszcze rzuciło mi się w oczy.... rezystory.... w wersji malezyjskiej są czarne i wlutowane bardzo równo, w wersji chińskiej niebieskie i wlutowane bardzo krzywo, że nie da się nawet ich wyprostować co w pewnym stopniu demaskuje jakby dziadowski montaż (z konsol, które miałem właśnie chińska nie działała). Nadmienię, że aby kupić jeden zadowalający mnie egzemplarz kupiłem trzy konsole..... :(

Są też różnice w układach na płycie głównej. Ale nie będę się tu o tym rozpisywał - więcej szczegółów znajdziecie tutaj - podaję link - http://www.sega-16.com/forum/showthread ... m-bad-ones

Rewizje sprzętu: https://segaretro.org/Sega_Mega_Drive/H ... _revisions

Generalnie wersje PAL MD1 mają lepszy dźwięk niż wersje Mega Drive II gdyż w drugim przypadku zamieniono układ dźwiękowy. Poza tym wersja Mega Drive 1 ma gniazdo słuchawek z opcją STEREO (tego nie ma w MD-II). Jedyną różnicą co do dźwięku w MD-1 jest płyta główna VA7 (ale nie wiem czy była stosowana w wersji PAL) - ta jedyna płyta (w MD-1) ma gorszy dźwięk, bo w zasadzie jest to rozwiązanie stosowane w pierwszych egzemplarzach Mega Drive II z innym układem dźwięku. Jeśli chodzi o MD-1 to VA7 można poznać po innym układzie wyjść z tyłu konsoli. W przypadku płyty VA7 jest inny układ wyjść. Radzę takich unikać.

Jest jeszcze jedna istotna różnica. Konsole MD1 PAL z białym małym napisem nad gniazdem Cartridge (HIGH RESOLUTION GRAPHICS) - zwykle płyta główna VA4 - nie mają wbudowanego systemu TMSS, a konsole bez tego napisu mają TMSS. Zewnętrznie objawia się to brakiem (nie ma TMSS) bądź wystąpieniem (jest TMSS) napisu na ekranie po załączeniu gry:

Obrazek

...na ekranie. Jest to system blokady regionu dla gier. Więcej o tym tutaj: https://segaretro.org/TradeMark_Security_System . Może się wiec okazać, że gra która działa na konsoli bez TMSS nie zdziała na konsoli z TMSS.
Ale czy to gorzej mieć wersję z TMSS? Nie. Zwykle bowiem konsole te (z TMSS) są nowsze, więc może być szansa, że kondensatory i inne układy są w niej nowsze (tak mi się wydaje).

Życzę powodzenia w zakupach, a jeśli ktoś ma coś ciekawego do dodania, to piszcie :)

PS. Zauważyłem, że w obudowie można wymienić (te części można podmieniać):

- klapka osłonowa gniazdka na gry (odkręcalna część);
- biały plastik z diodką zasilania;
- przycisk 'resret'.

Przycisku głośności nie próbowałem oddzielić od obudowy bo coś nie szło a bałem się coś złamać (ale gdzieś czytałem, że można go wyjąć).

Jeśli chodzi o Mega Drive II - to tutaj z tego co wiem też występują różne płyty główne.... Początkowo były w nich płyty główne zajmujące całą obudowę, gdzie montowano nieco inne układy (np. procesor Motorola 60000 był w innej obudowie - kwadratowej z nóżkami na każdej stronie - w MD1 był podłużny z nóżkami na dwóch dłuższych bokach), a pod koniec produkcji MD II - płyty zmodernizowane, węższe, na których układy były zintegrowane w jeden (np. Procesory 68K i Z80). Nie wiem czy w tych węższych nie jest lepszy dźwięk niż w tych z początku produkcji wersji MD II. Ale aby to rozkminić trzeba by przejrzeć drugi link, który wyżej wrzuciłem i generalnie poszukać w necie na zachodnich forach. Z tego co widziałem coś tam o tym jest.

O samych grach:

Generalnie polecam SEGA Mega Drive dla maniaków retro. Konsola ma nieco inny "klimat" niż Super Nintendo (też posiadam), gdyż więcej na niej jest gier z klimatem a'la automaty. Na Maga Dive i SNES jest dużo gier tych samych (np. wersja Robocop 3).... Jednak Nintendo bardziej skupiło się na swoich wersjach gier - też fajnych - ale jednak nieco 'innych' . Mniej zatem jest na NINIE typowo automatowych klonów (choć też występują, np.: Final Fight, Captain Commando). Ale nie ma aż tylu co na Mega Drive, np. Altered Beast, Double Dragon 1, Air Buster.... itd... Obie konsole się zatem uzupełniają i obie warto mieć.

W porównaniu z AMIGĄ (500/600) - kiedyś też ją miałem....
Co jeszcze można zauważyć skupiając się na erze gier 16 Bit? Dla mnie jest to fakt, że gry te (na SNES i MegaDrive) są po prostu lepsze niż np. na komputerach takich jak AMIGA. Miałem kiedyś Amigę 600, ale nie kupuję jej już (dla sentymentu). Dlaczego? Gry, które występują i na AMIDZE i np. Mega Drive (np. Alien 3, Turrican, Double Dragon) - sumarycznie są bardziej rozbudowane, bardziej kolorowe, mają więcej efektów wizualnych na konsoli. AMIGA ma swoją charakterystyczną oprawę dźwiękową, często jest to jedyny plus Amigi (dlatego często maniacy AMIG kręcą filmiki na YT typu "MegaDrive vs AMIGA sound) - ponieważ często to jedyne w grach, co na Amidze jest lepsze - ale mimo to suma-sumarum gry na konsolach 16bit są [moim zdaniem] po prostu.... kilka razy lepsze (np. Street Fighter II na Amigę albo Final Fight na Amigę - na tym grać się nie da)..... w odróżnieniu do wspomnianych konsol. Tu jest miodnie, szybko, płynnie.... Inny przykład Mortal Kombat II. Na amidze 600 z drogim dopałem gra wyglądała gorzej niż na Mega Drive.
Poważnie.... Jeśli mam wydać kasę na starą AMIGĘ (a ceny na aukcjach są spore, nieżadko za to można kupić dwie wspomniane konsole), to już wolę SNES i MegaDrive z oryginalnymi grami na Cartrigeach, niż (zwykle) piratach zapisanych na kartach flash, czy wątpliwie działających po latach dyskietkach jakich multum na na AMIGĘ, które też i są grami po prostu gorszymi (z małymi wyjątkami - ale te są wszędzie.... np. Chaos Engine - bardzo spoko gra na Amigę).

Generalnie jeśli ktoś pokochał granie w starych budach automatowych w latach 90-tych - to chcąc poczuć tamten klimat - do grania RETRO polecam konsole takie jak MegaDrive SEGA czy SNES.

mattlsp
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 2
Rejestracja: 2019-11-24, 03:51

Re: Zakup RETRO konsoli SEGA (oryginalnej)

Post autor: mattlsp » 2019-11-26, 16:03

Bardzo ciekawy wpis. :) Posiadam również i SMD i SNESa, mam podobne odczucia co do gier na wspomniane systemy. Aktualnie sam próbuję usunąć pewien problem na mojej Sedze ale to dłuższa historia. Tak przy okazji to jako wieloletni posiadacz różnych sprzętów z tamtych czasów (mam również Sege Master System, Commodore 64, Atari 2600 jr) - gorąco polecam podłączenie ich do monitora CRT (ja mam Commodore 1702) z wejściami innymi niż antenowe RF. Piękny, nie rozmyty obraz deklasujacy zwykle telewizory czy już w ogóle te nowoczesne tv LCD z upscalingiem.

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: Zakup RETRO konsoli SEGA (oryginalnej)

Post autor: alf » 2020-08-10, 16:50

Troche odkopie temat.
Jarek74 pisze:
2019-06-18, 11:23
Jest jeszcze jedna istotna różnica. Konsole MD1 PAL z białym małym napisem nad gniazdem Cartridge (HIGH RESOLUTION GRAPHICS) - zwykle płyta główna VA4 - nie mają wbudowanego systemu TMSS, a konsole bez tego napisu mają TMSS. Zewnętrznie objawia się to brakiem (nie ma TMSS) bądź wystąpieniem (jest TMSS) napisu na ekranie po załączeniu gry:

Obrazek

...na ekranie. Jest to system blokady regionu dla gier. Więcej o tym tutaj: https://segaretro.org/TradeMark_Security_System . Może się wiec okazać, że gra która działa na konsoli bez TMSS nie zdziała na konsoli z TMSS.
Ale czy to gorzej mieć wersję z TMSS? Nie. Zwykle bowiem konsole te (z TMSS) są nowsze, więc może być szansa, że kondensatory i inne układy są w niej nowsze (tak mi się wydaje).
Czy każda konsola Mega Drive 1 z napisem HIGH RESOLUTION GRAPHICS jest pozbawiona blokady regionalnej (TMSS) ?
Czy brak TMSS oznacza, że wkładam do konsoli PAL kartridż z dowolnego regionu (np. JAP) i odpala się bez problemow ? (pomijam fakt niedopasowania częstotliwości odświeżania)
Czy do Mega Drive PAL pasują w ogóle kartridże z innych regionów (pod względem mechanicznym - czy da się je bez problemu włożyć do slotu) czy trzeba dokonywać przeróbek slotu ?

Awatar użytkownika
ufix
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 267
Rejestracja: 2012-08-12, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zakup RETRO konsoli SEGA (oryginalnej)

Post autor: ufix » 2020-08-10, 17:44

alf pisze:
2020-08-10, 16:50
Czy każda konsola Mega Drive 1 z napisem HIGH RESOLUTION GRAPHICS jest pozbawiona blokady regionalnej (TMSS) ?
Tak, chyba, że była składana z kilku konsol ;p
alf pisze:
2020-08-10, 16:50
Czy brak TMSS oznacza, że wkładam do konsoli PAL kartridż z dowolnego regionu (np. JAP) i odpala się bez problemow ? (pomijam fakt niedopasowania częstotliwości odświeżania)

Czy do Mega Drive PAL pasują w ogóle kartridże z innych regionów (pod względem mechanicznym - czy da się je bez problemu włożyć do slotu) czy trzeba dokonywać przeróbek slotu ?
Nie. Kartridże JP nie pasują kształtem do konsol EU/US. Do tego późniejsze gry potrafią rozpoznać region konsoli (np Bare Knuckle 3 potrafi rozpoznać wersję US konsoli mimo tego, że zarówno konsole JP i US działają w 60Hz). Można to obejść za pomocą przeróbki konsoli (2 switche - 50/60HZ i język JP/ANG) lub za pomocą GameGenie/ActionReplay. Urządzenia te omijają zarówno problem kształtu kartów (kartridż wpina się w urządzenie a dopiero je do slotu konsoli) jak i blokady regionalne (można znaleźć w internecie kody omijające zabezpieczenia konkretnych gier).

Dodatkowo wiele gier z regionu PAL (szczególnie wczesnych) jest słabo zoptymalizowana - Gry nie odpalają się na całym ekranie konsoli (na dole i górze ekranu pojawiają się czarne pasy) i działają wolniej ze względu na złą częstotliwość. Wpływa to na grywalność jak i na muzykę, która jest za wolna.

Osobiście polecam przeróbkę - przełączniki można bardzo zgrabnie ukryć z tyłu konsoli wykorzystując istniejące otwory, a sama przeróbka jest banalna - sam ledwo trzymam lutownicę w rękach a i tak dałem radę ;P Przeróbka pozwala zarówno odpalać gry z innych regionów jak i odpalać starszy gry PAL w poprawnej rozdzielczości i prędkości. A dodatkowo wiele gier na jednym kartridżu ma kilka wersji językowych - np. SoR odpalone na konsoli ustawionej na 60Hz/JP włączy się jako Bare Knuckle ;p

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: Zakup RETRO konsoli SEGA (oryginalnej)

Post autor: alf » 2020-08-17, 10:24

Stałem się szczęśliwym posiadaczem oryginalnej Mega Drive model 1 wyciągniętej prosto z niemieckiego śmietnika :D

Konsola już rozebrana na części i umyta. Miała trochę trawy i klejącego syfu który dostał się przez potencjometr od zmiany głośności. Muszę jeszcze skleić plastik przy gnieździe zasilania bo odpadł więc gniazdo przesuwa się do tyłu przy próbie podłączenia zasilacza. Zeszlifowałem też rdzę ze spodu blachy EM która ochrania płytę główną przed zakłóceniami z zewnątrz. Poza tym wszystko wygląda okey. Ciekawy patent z montażem LEDa - myślałem że trzeba to uciąć by móc odłączyć od przedniej części konsoli. Na szczęście nie ma takiej potrzeby - LEDa można wyjąć i z powrotem włożyć normalnie. Łatwo można go podmienić na inny kolor, ale zostawiam fabrycznego czerwonego by nie robić wiochy.

@ufix masz jakiś link do instrukcji modyfikacji na 60hz i zdjęciu blokady regionalnej ? Mówisz że do przełączników można wykorzystać jakieś otwory w konsoli - masz jakąś radę jak to najładniej zrobić ?

Awatar użytkownika
ufix
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 267
Rejestracja: 2012-08-12, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zakup RETRO konsoli SEGA (oryginalnej)

Post autor: ufix » 2020-08-17, 10:53

Nie wiem czy korzystałem dokładnie z tego poradnika, ale wygląda podobnie:

https://mdpal60.net/wiki/megadrive/regionmod/start (strona może ostrzegać o braku certyfikatu)

Zamiast przełącznika widocznego na zdjęciach w poradniku polecam dźwigienkowy 3 pozycyjny (ON/OFF/ON pozwala na regiony PAL, NTSC-US i NTSC-JP):
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Dzięki kształtowi i sposobowi montażu można wykorzystać dziurę znajdującą się na środku z tyłu konsoli:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Wykonywałem tego moda ładnych parę lat temu, więc nie pamiętam czy wymagało to powiększenia tego otworu czy nie i jak to wewnątrz konsoli wygląda, ale ostateczny efekt jest bardzo dobry - przełącznik nie jest zupełnie widoczny od przodu konsoli i można na ślepo przełączyć na wybrany region.

Jeszcze mała wskazówka - gry sprawdzają region konsoli tylko podczas uruchomienia, więc część gier z blokadą regionalną można uruchomić przez przełączenie regionu na włączonej konsoli - np. SoR2 w wersji PAL nie odpali się jeśli konsola jest ustawiona od początku na 60Hz, jednak możemy przełączyć region po wyświetleniu logo "Sega" i tym samym gra przestawi się na region NTSC i umożliwi grę na pełnym ekranie bez czarnych pasków i w płynniejszej wersji.

Bonusem jest też możliwość sprawdzenia innych wersji gier - np europejski kartridź SoR zawiera też Bare Knuckles i to która gra się odpali zależy od regionu konsoli :)

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: Zakup RETRO konsoli SEGA (oryginalnej)

Post autor: alf » 2020-08-17, 11:25

O kurka ale prędka odpowiedź!

Dziękuję za wszelkie informacje. Moda zapewne wykonam ale w nieco późniejszym terminie bo najpierw wypadałoby sprawdzić czy konsola w ogóle działa. Niestety muszę poczekać na kabel RGB bo nie ma go na razie na stanie. Nie mam też za bardzo gier, będę musiał coś wykombinować. Na początek razem z konsolą dostałem kartridż o nazwie Mega Games - na labelu widze 3 gry: jakaś piłka nożna, Columns i Hang On.

Awatar użytkownika
ufix
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 267
Rejestracja: 2012-08-12, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zakup RETRO konsoli SEGA (oryginalnej)

Post autor: ufix » 2020-08-17, 18:10

Super Hang On to świetna gra i akurat jedna z tych, które zyskują na odpaleniui w 60Hz, więc w sam raz na początek :)

Keitaro
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 785
Rejestracja: 2007-11-13, 20:22

Re: Zakup RETRO konsoli SEGA (oryginalnej)

Post autor: Keitaro » 2020-08-17, 19:50

Szaunek za te źdbła trawy w konsoli! Bardzo lubię jak ktoś odratowuje takie sprzęty i tchnie w nie drugie życie :)

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: Zakup RETRO konsoli SEGA (oryginalnej)

Post autor: alf » 2020-08-24, 10:38

Konsola umyta, sklejona przy gnieździe zasilania i złożona do kupy. Potraktowałem ją lakierniczym środkiem odświeżającym plastik który ożywił jej czarny kolor. Prezentuje się teraz jak najbardziej okey. Do tego blachę która chroni płytę główna od spodu oszlifowałem ręcznie pozbywając się plam rdzy. To chyba była najbardziej żmudna robota drapać te rude plamy, ale teraz blacha jest "zdrowa".

Kabel RGB z wyprowadzonym jack (by zapewnić dźwięk stereo) jest już w drodze. Dam znać gdy w końcu odpalę konsolę :D

Keitaro
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 785
Rejestracja: 2007-11-13, 20:22

Re: Zakup RETRO konsoli SEGA (oryginalnej)

Post autor: Keitaro » 2020-08-24, 20:11

Zrób jakieś zdjęcia jak Ci to wyszło :) Chętnie obejrzymy!

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: Zakup RETRO konsoli SEGA (oryginalnej)

Post autor: alf » 2020-08-25, 08:01

Po złożeniu konsola wygląda jak konsola. Blacha w większości jest przykryta przez obudowę. Niestety ślady korozji których się pozbywałem mogły świadczyć, że konsola leżała sporo czasu w kiepskich strychowych lub piwnicznych warunkach. Na szczęście płyta główna jest cała i zdrowa.

Wyczyściłem też 3-przyciskowego pada którego dostałem razem z konsolą. Pytanie: czy wiecie może skąd wziąć do niego nowe gumki pod przyciski ? dla SNESa bez problemu znalazłem je na naszym portalu aukcyjnym ale dla Mega Drive nie widze...

Keitaro
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 785
Rejestracja: 2007-11-13, 20:22

Re: Zakup RETRO konsoli SEGA (oryginalnej)

Post autor: Keitaro » 2020-08-27, 21:46

Nie jest to najschludniejsze rozwiązanie, ale niewykluczone, że gumki podejdą od innego pada czyli NES / SNES. Tylko trzeba by to porównać wizualnie i oczywiście podocinać :undecided:

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Zakup RETRO konsoli SEGA (oryginalnej)

Post autor: Kiriki-kun » 2020-11-18, 08:18

Oczywiście Aliexpres przeszukaj. Możesz też popatrzeć za zestawami naprawczymi do pilotów, lub jakimiś uniwersalnymi gumkami i rzeźbić. Oczywiście to jest wariant ostateczny, jak nic nie znajdziesz :)

ODPOWIEDZ