Wymiana bateri w cartridge

ODPOWIEDZ
Keitaro
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 785
Rejestracja: 2007-11-13, 20:22

Wymiana bateri w cartridge

Post autor: Keitaro » 2020-08-19, 17:57

Rozbierając grę na MD spotkała mnie taka sytuacja:

Obrazek

Wiadomo było, że bateryjki w końcu padną. Ale że wyleją? Trochę się nie spodziewałem. Nie miła niespodzianka, tym bardziej iż kwas mógłby coś zalać i uszkodzić (tylko teoretycznie bo jest go relatywnie mało). Bateryjka była marki Sanyo i pochodziła z cartridge z regionu USA.

Obrazek

Trzeba więc było znaleźć zastępstwo dla oryginału. Temat oklepany, ale dostępne rozwiązania nie podobały mi się. Baterie z doczepionymi metalowymi nóżkami z chin mogą być lichej jakości i nie wiadomo czy zaraz również nam nie wyleją / nie padną. Koszyczki poziome polecane w necie są problematyczne. Walczyłem z jednym szlifując go namiętnie przez godzinę. Efekt był taki, że nic do niczego nie pasowało i poddałem się.

Rozwiązaniem okazał się koszyczek pionowy. Taki do montażu w pionie. Ja go założyłem oczywiście pioziomo. Koszyczek przykleiłem do cartridga dwustronną taśmą do montażu listew w aucie. Koszyczek ten jest niższy od tych poziomych, więc śmiało mieści się w miejsce starej baterii (jest tam około 6mm przestrzeni dostępnej). Przylutowałem do koszyczka dwa kabelki, a następnie do płytki. Kabelki podpiąłem z drugiej strony płytki (nie od strony chipów), bo tak wydawało mi się schludniej. Na upartego można je wypuścić otworami do tego przeznaczonymi.

Koszyczek mieści się to bezproblemowo, a cartridge zamyka się w normalny sposób. Do koszyczka spokojnie wchodzą Duracelle CR2032.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Może komuś przyda się mój sposób. Niewykluczone, że to znane rozwiązanie, a ja na nie po prostu nie trafiłem i musiałem od nowa wymyśleć ;P Niewykluczone, że to rozwiązanie podejdzie też do innych cartów (Famicom, SNES, N64). Do sprawdzenia.

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Wymiana bateri w cartridge

Post autor: kolo » 2020-08-19, 21:19

Niegłupi pomysł z pionowym koszyczkiem, ale dwustronna taśma może ci się odkleić zanim trzeba będzie wymienić baterię, zwłaszcza jeśli częściej używasz tego carta.
Sega, Sega über alles
Obrazek

Keitaro
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 785
Rejestracja: 2007-11-13, 20:22

Re: Wymiana bateri w cartridge

Post autor: Keitaro » 2020-08-19, 21:43

Słuszna uwaga. Mam nadzieję, że wytrzyma bo listwy w aucie nie odpadają ;) Koszyczek jest też delikatnie dociskany obudową cartridge oraz przylutowane sztywne kabelki pomagają. Taśma dwustronna składa się również z cienkiej gąbeczki pomiędzy.

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: Wymiana bateri w cartridge

Post autor: alf » 2020-08-21, 10:25

Keitaro pisze:
2020-08-19, 17:57
Baterie z doczepionymi metalowymi nóżkami z chin mogą być lichej jakości i nie wiadomo czy zaraz również nam nie wyleją / nie padną.
Bez przesadyzmu. To normalne baterie do lutowania, które bez problemu stosowane są np. w urządzeniach automatyki przemysłowej i jest okey. Nie wiem czy akurat z Chin ale podejrzewam że większość baterii na rynku jest produkowana w Chinach.
Sam własnie tego typu (poziomą) baterię wlutowałem 4 lata temu do kartridża w N64 (Zelda ocarina of Time) i działa bez problemu.

Twoje rozwiązanie jest bardzo pomysłowe i podoba mi się. Obawiałbym się jedynie tego o czym wspominał ufix - czyli wstrząśnięcie lub upadek kartridża może spowodować utrate sejvów jeżeli bateria na krótką chwilę rozłączy się w gnieździe. Możesz zrobić test i przedstawić nam wyniki :lol:

Keitaro
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 785
Rejestracja: 2007-11-13, 20:22

Re: Wymiana bateri w cartridge

Post autor: Keitaro » 2020-08-24, 20:11

Na tyle ile telepałem catridge to nic się nie rozłączyło :) Bateryjka również twardo siedzi w koszyczku.

Może przesadzam z tymi bateryjkami, ale wolę jak tam pisze Duracell czy coś podobnego aniżeli jakieś chińskie znaczki ;) Miałem dużo styczności z lipnej jakości podzespołami elektronicznymi montowanymi nawet w sprzęcie przemysłowym (np. kondensatory padały po pół roku), stąd wolę coś sprawdzonego :)

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Wymiana bateri w cartridge

Post autor: Kiriki-kun » 2020-11-18, 08:24

Ja bym się bardziej martwił korozją na stykach, dla pewności zabezpieczyłbym to jakimś preparatem. A baterie powinna starczyć na długie lata (w snesach z tego co pamiętam potrafią trzymać do 20 lat), więc nawet bardzo powolna korozja jest niebezpieczna.
Ja trafiłem na sklep w Gliwicach, gdzie można było poprosić o przygrzanie blaszek do dowolnej baterii

ODPOWIEDZ