Czyszczenie płyt CD/DVD/Blu-ray/GD-ROM ;)

Ukukuki
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 3400
Rejestracja: 2008-01-25, 19:20
Lokalizacja: okolice Mielca

Czyszczenie płyt CD/DVD/Blu-ray/GD-ROM ;)

Post autor: Ukukuki » 2009-12-01, 20:11

Mam parę brudnych gier na DC, jak sobie z tym radzicie i jaka według was jest najlepsza metoda pozbycia się tłustych śladów, kurzu itp. Na różnych forach znalazłem pełno sposobów ale chciał bym poznać wasze, no i taki temat na forum zawsze się przyda :smile: .
Famicom!

ramzes64
Redaktor
Redaktor
Posty: 4174
Rejestracja: 2006-02-26, 01:50
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Czyszczenie płyt CD/DVD/Blu-ray/GD-ROM ;)

Post autor: ramzes64 » 2009-12-01, 21:02

ja nie czyszcze ;) ... gry sa w pudelkach to sie nie kurzą, nie dotykam ich paluchami, wic nie sa tluste

* no ale to moze tylko ja nie dbam ;)
Professional N I N T E N D O Game Tester - od 1998r.

kawka
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 511
Rejestracja: 2007-08-29, 15:43
Lokalizacja: Perła Mazur
Kontakt:

Re: Czyszczenie płyt CD/DVD/Blu-ray/GD-ROM ;)

Post autor: kawka » 2009-12-01, 21:13

Dbam o płytki i w ogóle całą kolekcję, a od czasu do czasu jak trzeba również czyszczę. Do czyszczenia zabrudzonych płyt osobiście polecam izopropanol. Najlepsza chyba dostępna metoda. Wcześniej nie czyściłem płytek wogóle, a jak już musiałem to kończyło się na zwykłym chuchnięciu i przetarciu przed włożeniem do czytnika. Pewnego razu chuchnięcie jednak nie pomogło i gra zawieszała mi się zawsze w tym samym miejscu, chociaż była jak nowa. Zachodziłem w głowę co jest, bo reszta gier chodziła normalnie oprócz tej jednej. Już zaczynałem podejrzewać najgorsze, że mi laser pada w konsoli. Ktoś mi doradził izopropanol. Kupiłem, namoczyłem płatek kosmetyczny, przeczyściłem i odpaliłem. Od tamtej pory śmiga elegancko bez żadnych niespodzianek. Tak więc polecam. Ostatnio nawet czyściłem namoczonymi patyczkami również kartridże do SNESa. A i do soczewek też się nadaje :smile:

ramzes64
Redaktor
Redaktor
Posty: 4174
Rejestracja: 2006-02-26, 01:50
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Czyszczenie płyt CD/DVD/Blu-ray/GD-ROM ;)

Post autor: ramzes64 » 2009-12-01, 21:24

isopropanol powiadasz?

http://north.pl/karta/kontakt-ipa-plus- ... 01172.html - coś takiego?

czy w plynie
http://north.pl/karta/isopropanol-1000m ... 66469.html ;)

no ja przewaznie tak jak "Wcześniej nie czyściłem płytek wogóle, a jak już musiałem to kończyło się na zwykłym chuchnięciu i przetarciu przed włożeniem do czytnika."
Professional N I N T E N D O Game Tester - od 1998r.

Ukukuki
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 3400
Rejestracja: 2008-01-25, 19:20
Lokalizacja: okolice Mielca

Re: Czyszczenie płyt CD/DVD/Blu-ray/GD-ROM ;)

Post autor: Ukukuki » 2009-12-01, 22:01

Żeby nie było nie syfie płytek ale czasami kupuje się używane nie? ;p Zwłaszcza ten komplet DC który ostatnio kupiłem nie dość ,że śmierdzi dziwnie to jeszcze niektóre płyty mają tłuste ślady albo kropki pewnie po chuchaniu ;p.

A metoda z ciepłą wodą plus jakiś płyn do naczyń, ktoś stosuje? Jak coś mam szmatki z mikrowłókien lub bawełniane podkoszulki :smile: .
Famicom!

kawka
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 511
Rejestracja: 2007-08-29, 15:43
Lokalizacja: Perła Mazur
Kontakt:

Re: Czyszczenie płyt CD/DVD/Blu-ray/GD-ROM ;)

Post autor: kawka » 2009-12-01, 22:18

Ja mam litr izopropanolu w płynie. Oczywiście w sprayu też może być, jak kto woli. Jednak ten w butelkach cieszy się chyba większą popularnością i nic dziwnego, bo to drażniący wzrok i węch środek, więc kto by chciał taki rozpylać w powietrzu :wink:
Ukukuki pisze:Żeby nie było nie syfie płytek ale czasami kupuje się używane nie? ;p
Dokładnie :smile:
Ukukuki pisze:A metoda z ciepłą wodą plus jakiś płyn do naczyń, ktoś stosuje?
Ja stosuję, ale tylko do czyszczenia okularów :wink:

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Czyszczenie płyt CD/DVD/Blu-ray/GD-ROM ;)

Post autor: Axi0maT » 2009-12-01, 22:59

Ukukuki pisze:A metoda z ciepłą wodą plus jakiś płyn do naczyń, ktoś stosuje?
Ja wszystkie plytki CD/DVD czyszcze zwyklym wacikiem zwilzonym woda. Delikatnie przecieram a potem wycieram drugim waciekiem - suchym. Wszystko czyszcze w ten sposob - konsole, kartridze, plyty itd. Jesli cos nie puszcza to czasem probuje troszke umaczac w zwyklym mydle, ale tylko jesli normalnie nie idzie. Poki co sprawdza sie :)

Ukukuki
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 3400
Rejestracja: 2008-01-25, 19:20
Lokalizacja: okolice Mielca

Re: Czyszczenie płyt CD/DVD/Blu-ray/GD-ROM ;)

Post autor: Ukukuki » 2009-12-02, 15:41

Jeśli macie płytę lustro i odcisk palca na niej, nie warto czyścić :grin: , na szczęście pierw przetestowałem na jakiejś mniej ważnej płycie. Trzeba mieć wyczucie, jeden za mocny ruch i mamy malusieńkie ryski których praktycznie nie widać. Te płyty bardziej zasyfione czyściłem płynem do LCD, kamer czy okularów plus szmatka z mikro włókien nawet jestem zadowolony. Tak przy okazji, PS3 fat nawet gdy czyścicie szmatką z mikro włókien to i tak będziecie mieć malusieńkie ryski które widać pod odpowiednim kontem ;p. Wszystkie kolory piano są do niczego zwłaszcza piano black, zdecydowanie wole coś w stylu X360, przynajmniej nie rysuje się od czyszczenia.

Warto też wspomnieć o tych "szmatkach" w PS3 (w Wii też pewnie są, ale nie mam więc nie jestem w 100% pewny). Wiem o 2 warstwach dalej nie mam jak tam zaglądnąć do środka. Idealnie czyszczą płytki z kurzu.
Famicom!

Awatar użytkownika
hat
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1718
Rejestracja: 2009-03-14, 22:03
Lokalizacja: miasto biznesu i seksu

Re: Czyszczenie płyt CD/DVD/Blu-ray/GD-ROM ;)

Post autor: hat » 2009-12-02, 21:46

Fakt izopropanol jest dobry na zabrudzenia (zwłaszcza tłuste), tylko dobrze jest założyć do tego rękawiczki. Straszne świństwo i wnika przez skórę a do tego łatwopalne. A z GD-Romami do DC to trzeba szczególnie uważać bo są bardzo podatne na uszkodzenia.
Obrazek

Ukukuki
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 3400
Rejestracja: 2008-01-25, 19:20
Lokalizacja: okolice Mielca

Re: Czyszczenie płyt CD/DVD/Blu-ray/GD-ROM ;)

Post autor: Ukukuki » 2009-12-02, 22:12

hattori pisze: A z GD-Romami do DC to trzeba szczególnie uważać bo są bardzo podatne na uszkodzenia.
Możesz rozwinąć? Domyślam się ,że chodzi o "górę", poprzednio jak miałem DC na żadną inną konsole nie spotkałem tyle uwalonych gier od góry. Warstwa odbijająca laser albo jest za cienka albo za słabo się trzyma.
Famicom!

Awatar użytkownika
hat
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1718
Rejestracja: 2009-03-14, 22:03
Lokalizacja: miasto biznesu i seksu

Re: Czyszczenie płyt CD/DVD/Blu-ray/GD-ROM ;)

Post autor: hat » 2009-12-02, 22:24

Rozwijam :smile: . Chodzi oto że GD-Rom korzysta z takiego samego lasera jak CD-Rom a ma sporo większą pojemność. Przez co dane na płycie upakowane są gęściej. Co powoduje że do uszkodzenia nośnika wystarczy dużo mniejsza "ryska" niż w standardowym CD.
Obrazek

Awatar użytkownika
BigBoss
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 703
Rejestracja: 2007-11-03, 16:04
Lokalizacja: Zawadzkie/Opolskie
Kontakt:

Re: Czyszczenie płyt CD/DVD/Blu-ray/GD-ROM ;)

Post autor: BigBoss » 2015-11-24, 21:12

Ostatnio mam problem z płytami. Dotarła do mnie gra na PS4, która w skutek połamanego pudełka latała sobie w środku podczas przesyłki. Jako, że jestem nadgorliwy pod tym względem zauważyłem smugę i przetarłem mikrofibrą. Od tego wszystko się zaczęło, syf nie do zmycia. Co gorsza, konsola zabrudziła mi później inną płytę i naprawdę opadają mi już ręce. Mam PS4 od miesiąca i tylko stres, nigdy wcześniej nie musiałem czyścić płyt. Próbowałem na mokro, na sucho, różnymi szmatkami z mikrofibry, mokrym papierem itd. Nic nie przynosi skutku, nie umiem pozbyć się licznych śladów kurzu albo smug po przecieraniu, boje się też włożyć jakąkolwiek nową grę do konsoli. Próbowałem też wilgotnych szmatek antystatycznych do czyszczenia monitora, obiektywów itd i wszystko schodzi bardzo ładnie, płytka się błyszczy ale po chwili pojawiają się smugi od tej substancji. Myślałem, że wyparują ale tak się nie dzieje. Jest jakiś ratunek?

Moje kilkunastoletnie gry wyglądają i pachną nowością a najnowsze doprowadzone zostały do tragicznego stanu :(
N64|GCN|Wii|PSX|PS2|PS3|PS4|PSP|DC|X|360
Kolekcja Last.FM

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Czyszczenie płyt CD/DVD/Blu-ray/GD-ROM ;)

Post autor: Kiriki-kun » 2015-11-24, 22:20

spirytus/wódka? Płyn do czyszczenia okien. Nie wiem tylko jak zareagują z płytą. Niby nic nie powinno się dziać, ale kiedyś po przejechaniu alkoholem plastik zrobił mi się lepki, więc nie wiem.

mattek
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 216
Rejestracja: 2013-04-25, 15:06
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Czyszczenie płyt CD/DVD/Blu-ray/GD-ROM ;)

Post autor: mattek » 2015-11-24, 22:37

Spirytus lub IPA - da radę na 99%. Ostatnio miałem kilka gier, które posiadały jakby tłusto-matowe zabrudznie na powierzchni. Nie schodziło niczym. Moczenie w wodzie z płynem, polerowanie ścierkami nic nie dawały. W końcu namoczyłem starym, dobrym spirytusem wacik i przetarłem - lustro.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
BigBoss
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 703
Rejestracja: 2007-11-03, 16:04
Lokalizacja: Zawadzkie/Opolskie
Kontakt:

Re: Czyszczenie płyt CD/DVD/Blu-ray/GD-ROM ;)

Post autor: BigBoss » 2015-11-24, 23:29

Wacik próbowałem to się strzępił na płycie. Płyn do mycia naczyń także odpada, zostawia takie smugi jak te ściereczki. Wypolerowałem mikro fibrą, lepiej już nie będzie, chyba jestem zbytnio uczulony na to bo każdy okruszek kurzu spadający na tą płytę mnie irytuje. Wypróbuje kiedyś ten izopropanol, każdy go poleca, ale póki co nie mam do niego dostępu. Śmieszne jest to, że nie ma żadnych rys czy zabrudzeń, jedynie te drobinki kurzu, które mocno wbijają się w płytę i to mnie tak denerwuje. Kupię jakiś film bluray za grosze i sprawdzę, czy konsola zostawi mi na niej jakieś ślady.
N64|GCN|Wii|PSX|PS2|PS3|PS4|PSP|DC|X|360
Kolekcja Last.FM

ODPOWIEDZ