Hidden Gems na PSX

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Hidden Gems na PSX

Post autor: Forte » 2021-08-12, 12:08

Tak mnie naszło, żeby pogadać o tytułach na szaraka, które pomimo tego, że są bardzo dobre - nigdy nie przebiły się do masowej świadomości. Wszyscy graliśmy w Tekkeny i Crashe, ale co z mniej popularnymi tytułami? Ja mam takie dwa:

Muppet Monster Adventure

Rewelacyjny tytuł, który pierwszy raz miałem okazję widzieć na pudełku kupionego PSOne. Tak mnie ten screen zaintrygował, że po pewnym czasie zaopatrzony byłem już w swój egzemplarz. W grze kierujemy bratankiem Kermita - Robinem, który musi uratować pozostałe Muppety. Zostały one bowiem zmienione w potwory. Robin wyrusza do upiornego świata i przemierza naprawdę sporej wielkości levele nafaszerowane różnorodnymi zdnajdzkami.
Muszę przyznać, że gra nadal robi na mnie wrażenie, nie tylko wizualnie ale i muzycznie. Kawałki są po prostu niesamowicie klimatyczne.
Mimo to, nigdy nie widziałem jej praktycznie w żadnych zestawieniach topowych gier na PSX. Wyszła stosunkowo późno w cyklu życia szaraka, bodajże 2000 rok - i była krytykowana za zbytnie podobieństwo do Spyro. Na moje, gra się lepiej niż w Spyro ;)

Bugs Bunny: Lost in Time
Jestem przekonany, że większość forumowiczów zna ten tytuł - ale nadal jest on dla mnie Hidden Genem w Szarakowej bibliotece. Mimo tego, że w ostatnich latach przebił się nieco w świadomości entuzjastów PlayStation, nie tylko jako przykład dobrze zrobionego platformera - ale i wyjątkowo udanego tytułu opartego na marce Warner Bros. Lost in Time jest, jak kilka odcinków kreskówki połączonych główną linią fabularną. Bugs musi odnaleźć drogę powrotną przez kilka er czasowych, spotykając znane postaci - Almera, Yosemite Sama czy Marvina Marsjanina. Humor stoi na bardzo wysokim poziomie i jest wyrwany żywcem z kreskówek o gadającym króliku. Grafika i muzyka również trzymają fason, i pokusiłbym się o stwierdzenie, że Behaviour Interactive - użyło tutaj jakiejś wczesnej formy Cell Shadingu.

A Wy? Jakie macie Hidden Gemy w swoich bibliotekach?
Sega!

Awatar użytkownika
cissic
'jeszcze jeden stopien i...'
'jeszcze jeden stopien i...'
Posty: 923
Rejestracja: 2016-03-16, 09:58

Re: Hidden Gems na PSX

Post autor: cissic » 2021-08-13, 13:56

To ja może z o swojej ulubionej grze wspomnę - Tenchu: Stealth Assassins. Temat ogólnie jest znany, a gra ciągle żyje w świadomości graczy pamiętających PSXa i tu nie ma co specjalnie rozwijać tematu. Jednak mało kto wie, że w JP wypuszczono reedycję gry z dodatkami i edytorem poziomów pod tytułem Tenchu: Shinobi Gaisen. Wypuszczono też paczkę 100 misji pod tytułem Tenchu: Shinobi Hyakusen. Dodatkowo rozszerzenie ma 22 ukryte misje. Bardzo fajne rzeczy w zaskakująco niskich cenach. Jak macie przerobione szaraki lub kumacie krzaczki/macie cierpliwość do prób i błędów, to polecam zwłaszcza dodatek. Gaisen ma natomiast 4 jezyki do wyboru - prócz oczywiście japońskiego możemy pykać po angielsku, włosku i francusku.

Awatar użytkownika
Spyro1993
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2184
Rejestracja: 2008-06-29, 16:49
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Re: Hidden Gems na PSX

Post autor: Spyro1993 » 2021-08-13, 21:16

Forte pisze:
2021-08-12, 12:08
Bugs Bunny: Lost in Time
Jestem przekonany, że większość forumowiczów zna ten tytuł - ale nadal jest on dla mnie Hidden Genem w Szarakowej bibliotece. Mimo tego, że w ostatnich latach przebił się nieco w świadomości entuzjastów PlayStation, nie tylko jako przykład dobrze zrobionego platformera - ale i wyjątkowo udanego tytułu opartego na marce Warner Bros. Lost in Time jest, jak kilka odcinków kreskówki połączonych główną linią fabularną. Bugs musi odnaleźć drogę powrotną przez kilka er czasowych, spotykając znane postaci - Almera, Yosemite Sama czy Marvina Marsjanina. Humor stoi na bardzo wysokim poziomie i jest wyrwany żywcem z kreskówek o gadającym króliku. Grafika i muzyka również trzymają fason, i pokusiłbym się o stwierdzenie, że Behaviour Interactive - użyło tutaj jakiejś wczesnej formy Cell Shadingu.
Oj, rewelacyjna gra, przy której spędziłem sporo czasu. Szkoda, że nie zrobiono remake na PS4. :D

A ja ze swojej strony mogę podrzucić równie dobrze wykonaną platformówkę jak tytuł powyżej - Donald Duck: Quack Attack.
Mój friendcode:
Nintendo 3DS: 1075-0891-4847
Nintendo Switch: SW-7223-6894-3313

(2b v ~2b) - Szekspir

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Re: Hidden Gems na PSX

Post autor: Forte » 2021-08-15, 10:23

Tenchu - pamiętam, że grałem trochę w 1 na PSX, dzisiaj nie miałbym już do niej cierpliwości, ze względu na sterowanie - dawniej, imponowała mi bardzo mocno swoim zaawansowaniem :)

Co do Bugsa, była jakaś nowa o Rimejku? Nic nie wiem, a szarpałbym jak Reksio szynkę.

Znalazłem jeszcze jednego Hidden Gems na PSX, chociaż nieco nieokrzesanego:

Blood Omen: The Legacy of Kain
Czyli pierwsza część w cyklu Soul Reavera/Legacy of Kain series. Całkiem sympatyczny, nieco staroszkolny RPG/hack'n'slash z 1996 roku, wydany tylko na szaraka i później na PC. Klimat jest naprawdę spoko, zwłaszcza muzyka i dialogi robią wrażenie. Niestety interfejs jest mało intuicyjny, wręcz paskudnie się zestarzał - i trzeba się trochę z początku namęczyć, żeby go zrozumieć. Nie pomagają też częste loadingi - ale warto. Właśnie przechodzę.
Sega!

Awatar użytkownika
cissic
'jeszcze jeden stopien i...'
'jeszcze jeden stopien i...'
Posty: 923
Rejestracja: 2016-03-16, 09:58

Re: Hidden Gems na PSX

Post autor: cissic » 2021-08-16, 13:28

Forte pisze:
2021-08-15, 10:23
Znalazłem jeszcze jednego Hidden Gems na PSX, chociaż nieco nieokrzesanego: Blood Omen: The Legacy of Kain
Całkiem fajna gra, ale to takie lekkie multi bo akurat w nią grałem w okolicach 96 roku na PC

Awatar użytkownika
cissic
'jeszcze jeden stopien i...'
'jeszcze jeden stopien i...'
Posty: 923
Rejestracja: 2016-03-16, 09:58

Re: Hidden Gems na PSX

Post autor: cissic » 2021-08-16, 13:31

jakiś babol jest w kodzie "dziewiątki" nie wchodzą w edytorze

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Re: Hidden Gems na PSX

Post autor: Forte » 2021-08-18, 10:09

cissic pisze:
2021-08-16, 13:28
Forte pisze:
2021-08-15, 10:23
Znalazłem jeszcze jednego Hidden Gems na PSX, chociaż nieco nieokrzesanego: Blood Omen: The Legacy of Kain
Całkiem fajna gra, ale to takie lekkie multi bo akurat w nią grałem w okolicach 96 roku na PC
Technicznie tak, jak i Bugs - ale zdobyć wersję na PC Blood Omena graniczy chyba dzisiaj z cudem. Łatwiej jest na PSXa, chociażby przez PS Store - a i wersja na PC to port z Szaraka.
Sega!

Awatar użytkownika
cissic
'jeszcze jeden stopien i...'
'jeszcze jeden stopien i...'
Posty: 923
Rejestracja: 2016-03-16, 09:58

Re: Hidden Gems na PSX

Post autor: cissic » 2021-08-19, 14:03

Forte pisze:
2021-08-18, 10:09
Technicznie tak, jak i Bugs - ale zdobyć wersję na PC Blood Omena graniczy chyba dzisiaj z cudem. Łatwiej jest na PSXa, chociażby przez PS Store - a i wersja na PC to port z Szaraka.
Jasne, ale ja to taki mocno ortodoksyjny jestem w temacie gemów systemowych (tych ukrytych też), bo jeśli jakiś system definiują gry multi, to wielka to strata dla tego systemu

ODPOWIEDZ