Kącik RPG

ODPOWIEDZ
Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Kącik RPG

Post autor: Manifesto » 2015-04-17, 15:04

Niestety, po fuzji z Enixem Squaresoft zszedł na przysłowiowe psy. Wydawca najlepszych gier jRPG nagle stał się firmą, która zaczęła oferować średniaki. Mimo wszystko za PS2 nie było jeszcze najgorszej. Square-Enix wydało tak znakomite gry jak Dragon Quest VIII czy Final Fantasy XII (pod względem gameplayu ten tytuł bije moim zdaniem na głowę wszystkie poprzednie odsłony razem wzięte, tutaj jedynie genialny Tactics go przewyższa), Kingdom Hearts czy Radiata Stories. Jednak tak naprawdę tylko Tri-Ace i Level 5 ratowały sytuację, typowe tytuły Square zawiodły. Do dziś nie wiem, czemu nikt nie wpadł na to, aby stworzyć sequel tak genialnej gry jak Vagrant Story.
Za to na PS3 to już po prostu tragedia.

szczupi26
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 588
Rejestracja: 2014-04-27, 11:32

Re: Kącik RPG

Post autor: szczupi26 » 2015-04-17, 21:11

Finala dwunastego do dzisiaj za chiny nie mogę przełknąć (mimo 3 podejść), Kingdom Hearts ...... no cóż, również próbowałem ale mix z Disney-em ........ Odruch wymiotny za każdy razem. DQ VIII nie miałem okazji ograć jednak nie jesteś pierwszą osobą która wypowiada się o tym tytule w superlatywach więc przy nadarzającej sie okazji na pewno nadrobię zaległości ;)
Z PS3 zgadzam sie całkowicie, dno i wodorosty.
i5 4690K@4400 MHz + NOCTUA NH-U12P|ASRock Fatal1ty Z97|2x4GB G.SKILL TRIDENT X 2400MHz CL10
Gigabyte G1 GTX 1070|Kingston SM2280 M.2 120GB + TOSHIBA 1TB|CORSAIR 520HXEU-520W|CM DOMINATOR 690|BENQ GW2750HM|MICROLAB SOLO 5C

Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Kącik RPG

Post autor: Manifesto » 2015-04-18, 07:53

Ja miłośnikiem Final Fantasy nie jestem i nigdy nie byłem. Denerwują mnie bardzo losowe walki, które sprawaiają, że w gry te odechciewa się grać (i nie tylko ja mam takie zdanie o tych grach). Owszem, są gry, w których losowe walki mi za bardzo nie przeszkadzają (np. Suikoden, gdzie walki są bardzo szybkie), ale seria FF do takich nie należy. Dlatego właśnie lubię Final Fantasy XII, który oferuje całkowicie inną koncepcję gry. Owszem, pod względem osobowości postaci ta gra odstaje od wcześniejszych części, ale ogółem fabuła wcale nie jest słaba, wręcz przeciwnie. Fabuła takich gier jak Final Fantasy VIII i IX również nie była jakaś rewelacyjna, a moim zdaniem zdecydowanie gorsza niż w niektórych innych grach Square (z Xenogears i Chrono Crosse na czele). Zresztą dla mnie najlepszy FF to Tactics, tutaj nawet fabuła jest znacznie ciekawsza niż w klasycznych FF-ach. O gameplayu nie wspomnę.

Odnośnie Sagi Frontier - w tej chwili zacząłem grać Redem (scenariusz Emelii zaliczyłem) i muszę stwierdzić, że to jedna z najtrudniejszych gier jRPG w jakie grałem. Ale daje za to mnóstwo satysfakcji. Fabularnie jest niezła, aczkolwiek raczej przeciętna. Za to gameplay i system walki ma wyśmienity. Dowolność i nieliniowość to ogromna zaleta tego tytułu. Wreszczie mam grę, w którą będę grał miesiącami dozując ją sobie powoli i bez pośpiechu (gra tworzy data save i zapamiętuje, którymi postaciami ukończyło się przygodę) i wracając do niej między ogrywaniem innych tytułów. Do odkrycia mam jeszcze w niej mnóstwo sekretów :)

Murzin
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 91
Rejestracja: 2013-07-22, 10:07
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Kącik RPG

Post autor: Murzin » 2015-04-18, 12:21

Mi za to świetnie się gra w Kingdom Hearts, właśnie ten mix starych Disneyowskich kreskówek bardzo mi się podoba. Co do 12 Finala to podobał mi się, może bez jakiś fajerwerków, ale przyzwoita gra jak dla mnie i nareszcie jakaś odmiana w tym systemie walki.

szczupi26
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 588
Rejestracja: 2014-04-27, 11:32

Re: Kącik RPG

Post autor: szczupi26 » 2015-04-19, 13:39

Dla mnie ostatnim "prawdziwym" finalem była dziesiątka. Spędziłem przy niej ponad 500h nie żałując ani jednej. X-2 obrzydziła mnie swoją cukierkowatością, przekombinowanym systemem walki (zmiany ubrań żeby zmienić rodzaj ataków ???? co to ku**a było ??) i całkowicie niefinalowym sposobem prowadzenia fabuły. Kolejne części staczały się (i staczają dalej) ku totalnemu ścierwu.
i5 4690K@4400 MHz + NOCTUA NH-U12P|ASRock Fatal1ty Z97|2x4GB G.SKILL TRIDENT X 2400MHz CL10
Gigabyte G1 GTX 1070|Kingston SM2280 M.2 120GB + TOSHIBA 1TB|CORSAIR 520HXEU-520W|CM DOMINATOR 690|BENQ GW2750HM|MICROLAB SOLO 5C

Bloo
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 68
Rejestracja: 2014-11-08, 13:49

Re: Kącik RPG

Post autor: Bloo » 2015-04-21, 23:08

Fajnal Dziewiątka, to było to. Prawdziwa fantazja. Dziesiątka już nieco schodziła z dobrych torów. Dwunastka miała widocznie bolesny developing (odejście reżysera). Mi osobiście nie podszedł posmak offline MMO.

Za to Trzynastka i jej kontynuacje...


Spalić. Spalić żywcem.

szczupi26
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 588
Rejestracja: 2014-04-27, 11:32

Re: Kącik RPG

Post autor: szczupi26 » 2015-04-22, 08:38

Bloo jesteś swój chłop :D dla mnie FFIX również jest top 3 najlepszych finali ever
i5 4690K@4400 MHz + NOCTUA NH-U12P|ASRock Fatal1ty Z97|2x4GB G.SKILL TRIDENT X 2400MHz CL10
Gigabyte G1 GTX 1070|Kingston SM2280 M.2 120GB + TOSHIBA 1TB|CORSAIR 520HXEU-520W|CM DOMINATOR 690|BENQ GW2750HM|MICROLAB SOLO 5C

yrkill
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 452
Rejestracja: 2011-07-28, 23:58
Lokalizacja: Łódź

Re: Kącik RPG

Post autor: yrkill » 2015-04-22, 09:40

Bloo pisze:Fajnal Dziewiątka, to było to. Prawdziwa fantazja. Dziesiątka już nieco schodziła z dobrych torów. Dwunastka miała widocznie bolesny developing (odejście reżysera). Mi osobiście nie podszedł posmak offline MMO.

Za to Trzynastka i jej kontynuacje..
Dwunastka była zupełnie inna. Inna — wcale nie znaczy, że gorsza; ale była zbyt dobra na swoje czasy i jeśli ktoś oczekiwał X-3, to tego tam nie znalazł.

IX jest wyśmienita. Szkoda, że zapomniana przez Square.

Natomiast o ile 13 jest słaba (13-3 nawet nie ruszyłem), to 13-2 była bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Wyjątkowo przyjemna, kilka poziomów lepsza od 13.
n3ds, amiga1200, amiga cdtv, ds lite, n64, ps2, ps3, ps4, psp, smd2, snes, wii, wii u, vita

Bloo
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 68
Rejestracja: 2014-11-08, 13:49

Re: Kącik RPG

Post autor: Bloo » 2015-04-22, 10:45

@szczupi <fist bomb>

@yrkill No mi FF 13-2 w ogóle nie podszedł. Były widoczne poprawy względem poprzedniczki, ale grze brakowało duszy, brak wizji. No i irytowała mnie ta laska sklepikarka. Co jest tak trudnego w miasteczkach z różnymi sprzedawcami? A fabuła i voice acting to jeszcze gorsza żenada (ale przyznam, że Noel to chyba najnormalniejsza osoba w tej trylogii. I ma normalny kolor włosów!). Aż się boję "Lighting Returns".

Co do zapomnienia FF IX, to nie do końca. Bravely Default ma lekko podobny klimat i system walki :) No i przecudowną muzykę. Polecam.

yrkill
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 452
Rejestracja: 2011-07-28, 23:58
Lokalizacja: Łódź

Re: Kącik RPG

Post autor: yrkill » 2015-04-22, 13:42

Nie musisz mi polecać :). Uwielbiam BD, jedna z niewielu gier które sobie zostawiłem na półce po przejściu. Na sequel czekam jak rzadko kiedy :)
n3ds, amiga1200, amiga cdtv, ds lite, n64, ps2, ps3, ps4, psp, smd2, snes, wii, wii u, vita

Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Kącik RPG

Post autor: Manifesto » 2015-04-22, 15:51

yrkill pisze: Dwunastka była zupełnie inna. Inna — wcale nie znaczy, że gorsza; ale była zbyt dobra na swoje czasy i jeśli ktoś oczekiwał X-3, to tego tam nie znalazł.
Dokładnie. Inna koncepcja gry wcale nie oznaczała, że tytuł ten był słaby (nie lubię powoływać się na oceny, ale to 40/40 w Famitsu coś jednak znaczy). Mnie w tą grę grało się dużo lepiej niż w FF X, podobnie jak lepiej grało mi się w Vagrant Story niż w FF VI czy VII. Fabuła wcale nie była taka zła, a gameplay był na bardzo wysokim poziomie (choć gambity to rozwiązanie nieco kontrowersyjne, przyznaję).

A Final Fantasy IX to faktycznie chyba najlepszy "klasyczny" Final na PS1 (pod względem gameplayu i klimatu). Choć i tak Tacticsowi nie dorównuje. 8)

Bloo
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 68
Rejestracja: 2014-11-08, 13:49

Re: Kącik RPG

Post autor: Bloo » 2015-04-22, 17:11

Manifesto pisze: Dokładnie. Inna koncepcja gry wcale nie oznaczała, że tytuł ten był słaby (nie lubię powoływać się na oceny, ale to 40/40 w Famitsu coś jednak znaczy).
"Ale to 40/40 w Famitsu coś jednak znaczy". Niby co? Famitsu nigdy nie było wiarygodną gazetą, jeśli chodzi o oceny. To jest bardziej miesięcznik reklamowy. Zbyt często są podejrzanie "podekscytowani" niektórymi grami.

Dla przykładu, 40/40 dostało u nich również Final Fantasy XIII-2.

Dwunastka miała problemy w developingu, co widocznie widać w drugiej połowie gry. I jeśli dobrze pamiętam, ostatniego bossa mogłeś zabić nie dotykając pada - gambitami. Dla niektórych genialna sprawa, dla innych żenująca.

Fabuła była bardzo słaba. Główny bohater niewyrazisty. System rozwoju postaci to ze trzy kroki wstecz względem FF X.

Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Kącik RPG

Post autor: Manifesto » 2015-04-22, 19:14

Niby nic. Jeśli chcesz bardziej wiarygodnego źródła możesz sprawdzić oceny w innych miejscach. Na przykład na rpgamer.com, gdzie FF XII ma bardzo wysoką średnią ocen. Nikt nikomu nie broni uważać FF XII za słaba grę, jednym się podoba, innym nie, ale nikt mi nie przekona, że gra nie jest co najmniej bardzo dobra, bowiem grało mi się w nią znacznie lepiej niż w "walcz-co-kilka-sekund-do-znudzenia-FF X", która to gra również ma mało wyrazistego, głównego bohatera i której fabula przyprawiała mnie miejscami o mdłości. Tyle.

Lothar
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 19
Rejestracja: 2014-08-24, 14:56

Re: Kącik RPG

Post autor: Lothar » 2015-04-22, 19:39

RPGfan - 97 % średnia na www.gamerankings.com - 90% metacritics.com - 92 %

Jeśli FF XII to słaba gra to ja jestem sułtan. Każdy może mieć własne zdanie, ale gra zebrała rewelacyjne oceny i powszechnie została uznana za jedną z najlepszych odsłon serii. Może i zatwardziali miłośnicy gry byli zawiedzeni ale wielu ludziom gra bardzo przypadła do gustu. Może i główny bohater jest i bezpłciowy, ale nadrabiają to za to niektóre postacie drugoplanowe. A fabuła wcale nie jest słaba, jest moim zdaniem co najmniej na dobrym poziomie.

Bloo
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 68
Rejestracja: 2014-11-08, 13:49

Re: Kącik RPG

Post autor: Bloo » 2015-04-22, 19:44

No ja nigdzie nie piszę, że FF XII to słaba gra. Daleko jej od słabości :) Słaba to może być trylogia Trzynastki.

Dwunastka potrafiła uzależnić, miasta były żywe, polowanie na stworki wciągało no i system walki - jeśli komuś podszedł, to łoo :D

Chciałbym HD remaster...


A co do Tidusa, to dużo można o nim powiedzieć - irytujący, krzykliwy, amerykański surfer, skryty homoseksualista, ale niewyrazisty? Czasem był aż zbyt wyrazisty, hehe.

ODPOWIEDZ