Problem z kręceniem płyt w PS2 Slim

ODPOWIEDZ
Maraz
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 352
Rejestracja: 2012-04-02, 15:40
Lokalizacja: Gdańsk

Problem z kręceniem płyt w PS2 Slim

Post autor: Maraz » 2012-09-14, 13:15

Kupiłem niedawno slima, sprzedający w aukcji pisał, że konsola nie zawsze radzi sobie z czytaniem płyt. Przy próbie gry w Undegrounda, w pewnym momencie płytka przestała się kręcić i ruszyła dopiero kiedy dałem obciążenie w postaci dwóch zasilaczy na klapę od napędu. I teraz mam pytanie, czy to wynika jakoś z uszkodzenia (starcia się) tego "dynksa" z tyłu klapy, który naciska guzik i informuje konsolę, że klapa jest zamknięta, czy to coś związanego z trzpieniem (a dokładniej potrzeby poczucia jakiegoś obciążenia na nim)? Chciałbym to jakoś wyregulować, bo nie będzie mi się chciało szukać jakiś cegieł za każdym razem kiedy chcę pograć :P

A przy okazji, większość z gier w tym zestawie ma piekne rysy w postaci okręgu na podobnej wysokości na płycie i strzelam, że to w jakiś sposób sprawka lasera - jak sobie z tym poradzić? Podnieść trzpień? I jeśli tak to w jaki sposób?

Awatar użytkownika
kanarekkk
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 2512
Rejestracja: 2011-06-09, 12:51
Lokalizacja: TRN
Kontakt:

Re: Problem z kręceniem płyt w PS2 Slim

Post autor: kanarekkk » 2012-09-14, 17:59

Wymienic laser, plyte kreci dopiero jak laser plyte widzi ;) najlepiej z tasma ;) Ja mialem uszkodzone obydwie czesci i mi plyta tez nie krecila, juz po samej zmianie tasmy od lasera bylo duzo lepiej. Te okregi sa wlasnie od zajechanego lasera;) a odnosnie klapki, to mialem zdezelowana od Swapa, ale trybila normalnie po dokreceniu obudowy ;)
Obrazek

Maraz
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 352
Rejestracja: 2012-04-02, 15:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Problem z kręceniem płyt w PS2 Slim

Post autor: Maraz » 2012-09-14, 18:31

Czyli mówisz, że laser ma najzwyklejsze problemy ze wzrokiem :P Myslałem, że jakoś się wymigam od jego wymiany, no ale widzę, że nie ma innego wyjścia. Dzięki za response :)

Awatar użytkownika
kanarekkk
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 2512
Rejestracja: 2011-06-09, 12:51
Lokalizacja: TRN
Kontakt:

Re: Problem z kręceniem płyt w PS2 Slim

Post autor: kanarekkk » 2012-09-14, 22:44

Sprobuj jeszcze trymowania lasera, w slimkach dobranie sie do lasera jest zalosnie proste, co mozesz przeczytac na stronie glownej w artykule mojego autorstwa ;)

edit.
Link do arta o wymianie lasera ;)
http://retroage.net/index.php?option=co ... Itemid=156
Obrazek

Maraz
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 352
Rejestracja: 2012-04-02, 15:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Problem z kręceniem płyt w PS2 Slim

Post autor: Maraz » 2012-09-18, 00:36

Wymieniłem laser (sam, bez taśmy) i nic się nie zmieniło. Wkurzyłem się, zdjąłem obudowę i zacząłem testować konsolę przy zaklejonych czujnikach otwartej klapy. Dopiero wtedy płyta kręci się i to za każdym razem. Wychodzi na to, że problem kręcenia płyty wynika z samej obudowy (przykręcanie nic nie dawało). Pozostaje tylko sprawa tego, że i tak w tym stanie (bez obudowy) ma problemy z odczytem płyty. Raz jest bez problemu, czyta jak marzenie, a potem potrafi przez godzinę oponować. Spróbuję wymiany taśmy i dam znać.

Ps. Kudosy za artykuł, bardzo prosto i skutecznie pomógł :)

Awatar użytkownika
kanarekkk
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 2512
Rejestracja: 2011-06-09, 12:51
Lokalizacja: TRN
Kontakt:

Re: Problem z kręceniem płyt w PS2 Slim

Post autor: kanarekkk » 2012-09-18, 07:34

Jedna sprawa ;) Ile dales za ten laser? :D

Noo i opisz objawy, jak wciskasz mikrostyki przy zdjetej obudowie, najlepiej bez plyty, a potem z plyta, najlepiej z wizja, i wlaczonym browser ;) Plyta kreci sie non stop i dlugo, dlugo zadnej reakcji na ekranie, oprocz napisu reading disc?Klapka mocno odstaje od obudowy? Kojarzy mi sie, ze tez cos musialem klasc, ale jak mialem konsole nie skrecona.
Obrazek

Maraz
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 352
Rejestracja: 2012-04-02, 15:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Problem z kręceniem płyt w PS2 Slim

Post autor: Maraz » 2012-09-18, 09:57

40 złociszy dałem, na alledrogo nie widziałem droższych niż 45 zł, chyba że do Fatów albo lasery z całym mechanizmem (trzpień itp).

Płyta kręci się cały czas, jest reading disc, po chwili łapie "Playstation 2 disc". Jeśli próbuję ją odpalić, to jest kilka scenariuszy:
1. Pojawia się logo Playstation 2, gra się odpala (będzie można grać i grać)
2. Pojawia się logo Playstation 2 i się udławił - wraca do menu browser.
3. W ogóle nic nie pokaże, tylko powróci do browser i próbuje odczytać płytę - "reading disc..."

Nie muszę mówić, że scenariusz 1 zdarza się rzadziej niż 2 i 3, a te z kolei zależą od fochów slima, albo kilka razy z rzędu 2, albo to samo z 3. Ewentualnie wypluje mi ze Disc could not be read, ale to bardzo rzadko.

Klapa nie odstaje zbyt mocno, ale problem leży, zdaje się, w tym styku w lewym górnym rogu mechanizmu (patrząc na przedni panel).

Pobawie się z tym jeszcze trochę, a potem pewnie rzucę to w cholerę jak mi się nie uda :P

Awatar użytkownika
kanarekkk
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 2512
Rejestracja: 2011-06-09, 12:51
Lokalizacja: TRN
Kontakt:

Re: Problem z kręceniem płyt w PS2 Slim

Post autor: kanarekkk » 2012-09-18, 11:15

To nie wina tasmy ;) na oryginalnym i nowym masz tak samo? Sprawdz jeszcze na plytach CD, moga byc nawet audio. Zawsze mozesz sprobowac skalibrowac laser, tylko zapamietaj oryginalne ustawienie, zebys mogl do niego potem powrocic ;)

Co do klapki, nie mam chwilowo pomyslu, pozostaje Ci chwilowo zaopatrzyc sie w ceglowki :D


Jakby co to podbij na gg, bedziemy mysllec :D
Obrazek

Maraz
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 352
Rejestracja: 2012-04-02, 15:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Problem z kręceniem płyt w PS2 Slim

Post autor: Maraz » 2012-09-18, 13:04

Dzięki za przypomnienie, mialem testować CD, ale ze złości zapomniałem :P
Audio odpala bez zająkniecia, gry na PSX, a jedyną która mam w NTSC to Crash Bandicoot i odpala go też bez problemu. Najwidoczniej dławi się na DVDkach, raz odpala, a raz nie. Może to po prostu wina rys na płytach? Chyba na tym skończę walkę, jakoś naprawię swoje egzemplarze gier :)
Dzięki za pomoc Kanarekkk :)

Awatar użytkownika
kanarekkk
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 2512
Rejestracja: 2011-06-09, 12:51
Lokalizacja: TRN
Kontakt:

Re: Problem z kręceniem płyt w PS2 Slim

Post autor: kanarekkk » 2012-09-18, 13:12

Gdzies na polskich forach, nie pamietam juz ktorych, jest jak zainstalowac FMCB na nieprzerobionej konsoli ;) Ale, ale, odpalilo Ci Crasha w ntsc na palowej konsoli? Nie masz tam chipa przypadkiem? Jesli masz, to jest gotowiec z homebrew do wypalenia na plyte CD, gdzie masz wiekszosc dostepnych na ps2 aplikacji, lacznie z FMCB ;)
Obrazek

Maraz
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 352
Rejestracja: 2012-04-02, 15:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Problem z kręceniem płyt w PS2 Slim

Post autor: Maraz » 2012-09-18, 13:16

To jest wersja NTSC, nie wspomniałem o tym :) Kupiłem zestawik amerykańca z 45 grami, nie są mi straszne podziały regionalne :) A co do FMCB, to własnie sie do niego przymierzam :)

Awatar użytkownika
kanarekkk
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 2512
Rejestracja: 2011-06-09, 12:51
Lokalizacja: TRN
Kontakt:

Re: Problem z kręceniem płyt w PS2 Slim

Post autor: kanarekkk » 2012-09-18, 13:23

Aha; ) To powodzenia ;) Daj znac, jak poszlo.
Obrazek

ODPOWIEDZ