The Getaway i The Getaway: Black Monday

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mentor93
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1201
Rejestracja: 2012-02-12, 15:20

The Getaway i The Getaway: Black Monday

Post autor: mentor93 » 2013-08-07, 12:04

The Getaway: http://www.mobygames.com/game/ps2/getaway
Black Monday: http://www.mobygames.com/game/ps2/getaway-black-monday

Myślę, że The Getaway było jedną z lepszych (jeśli nie najlepszych) gier akcji wydanych na PS2. Klimat Londynu, gangsterska opowieść i kompletne zanurzenie gracza w świat gry przez zlikwidowanie HUD-u. Pamiętam, że największą ciekawość wzbudziły we mnie słowa twórców, którzy utrzymywali, że przenieśli do gry cały Londyn kropka w kropkę. Choć te przechwałki mogą być trochę na wyrost, wirtualne miasto na pewno budzi respekt, odzwierciedlono wszystkie ważniejsze i znane miejsca Londynu (łącznie z moim ulubionym w grze - mostem nad Tamizą). Rozbijanie się po mieście "pożyczonym" wozem jest bardzo przyjemne, również ze względu na całkiem niezły, chociaż trochę ciężkawy, model jazdy. Twórcy starali się zachować w grze jak największy realizm przedstawionego świata - między innymi poprzez wspomnianą już eliminację interfejsu oraz takie drobne smaczki jak włączający się kierunkowskaz. Dziwi zatem, że życie odnawia się tu znanym ze współczesnych FPS-ów sposobem "ukryj się i poczekaj".

Gra to opowieść Marka Hammonda, byłego gangstera, którym znów interesują się bossowie przestępczego świata. Ci skutecznie przekonują Hammonda do wykonania jeszcze kilku zadań - porywają jego syna, zabijają żonę i grożą, że zabiją również pierworodnego. Fabułę zapamiętałem jako dobrą gangsterską historię, choć raczej bez polotu i fantazji. Sam Mark Hammond raczej nie jest zbyt charyzmatyczną postacią, którą zapamiętałoby się na dłużej, ale kiedy otwiera usta, nie powoduje zgrzytania zębami.

Kontynuacji, "Black Monday", nie przeszedłem, chociaż mam ją w swojej kolekcji. Może kiedyś się za nią wezmę, bo pierwsze The Getaway wspominam bardzo dobrze. Były też plany wydania trójki na PS3, ale gra została zawieszona (lub anulowana). Szkoda, bo jej trailer był swego czasu dosyć... intrygujący (wówczas zachwyciła mnie ta realistyczna grafika :) ):
https://www.youtube.com/watch?v=GIUjWgmKVV0

Jeśli komuś brakuje dobrych gier, których akcja dzieje się w stolicy Zjednoczonego Królestwa, powinien się tym tytułem zainteresować. Chyba nie jestem jedynym na forum, którego ta gra urzekła? :)
Obrazek
PSX | PS2 | PS3 | PS4 | Gamecube

Don
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 285
Rejestracja: 2013-04-20, 11:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: The Getaway i The Getaway: Black Monday

Post autor: Don » 2013-08-08, 14:24

Obawiam się jednak, że najlepsze co ta gra miała to podrasowane screeny przed premierą :lol:

I o ile w zapowiedziach gra brylowała i roztaczała super perspektywy to rzeczywistość (a właściwie zderzenie z nią) okazała się brutalna dla tej produkcji. Wytrzymałem całe 15 minut (grałem w okresie premiery, nie po X latach) i powiedziałem sobie, że szkoda mojego czasu.

frodo666
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1386
Rejestracja: 2011-03-03, 15:01

Re: The Getaway i The Getaway: Black Monday

Post autor: frodo666 » 2013-08-08, 14:29

mentor93 pisze:Myślę, że The Getaway było jedną z lepszych (jeśli nie najlepszych) gier akcji wydanych na PS2.
Że co?

Obrazek

Przecież ta gra to bardzo średnia półka, a nawet bym powiedział, że zalatuje crapiszonem. Sztywne to to jak mało co. Gra kompletnie bez jakiegokolwiek wyrazu.
Obrazek

Awatar użytkownika
mentor93
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1201
Rejestracja: 2012-02-12, 15:20

Re: The Getaway i The Getaway: Black Monday

Post autor: mentor93 » 2013-08-08, 15:30

To tylko moja opinia :) Grałem kilka lat temu, wtedy gra mi się bardzo spodobała. I w moim osobistym rankingu najlepszych strzelanek GTA-podobnych na PS2 zajęłaby dosyć wysokie miejsce.
Obrazek
PSX | PS2 | PS3 | PS4 | Gamecube

dominator1
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 3
Rejestracja: 2013-11-11, 21:13

Re: The Getaway i The Getaway: Black Monday

Post autor: dominator1 » 2013-11-11, 21:20

Aż musiałem się zarejestrować :) The Getaway 1 to była zarąbista gra. Wspaniała fabuła, Dość wiernie jak na tamte czasy odwzorowany Londyn. Dość realistyczna, a przynajmniej się starali w porównaniu np do GTA. Grafika też niezła. Pamiętam , że z niecierpliwością czekałem na Black Monday bo zapowiadali jeszcze większy Londyn a tym czasem zmian było bardzo mało. Dodali kilka ulic, a fabuła już mniej ciekawa.. Cały czas żyje nadzieją, że The Getaway 3 wyjdzie na ps4 :) Myśle, że ta gra jako jedyna może zagrozić serii GTA.

Ukukuki
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 3400
Rejestracja: 2008-01-25, 19:20
Lokalizacja: okolice Mielca

Re: The Getaway i The Getaway: Black Monday

Post autor: Ukukuki » 2013-11-11, 21:40

Grałem w okolicach premiery u kolegi, byłem młody wiele gier mi się podobało. Kolega jeszcze mi nawciskał ,że ma grę podobną do GTA, napalony poleciałem z nim zobaczyć co tam ma a to było to. W mojej opinii słaba gierka a do GTA to jej bardzo daleko. Wiem ,że niektórym się podobała (między innymi koledze) mnie odrzuciła.
Famicom!

Awatar użytkownika
mentor93
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1201
Rejestracja: 2012-02-12, 15:20

Re: The Getaway i The Getaway: Black Monday

Post autor: mentor93 » 2013-11-12, 00:31

Z tego, co widziałem w Internecie, opinie są dosyć rozbieżne. W przeciwieństwie do GTA tutaj nie ma tak radosnej rozwałki i takiego humoru, który jest jednym z moich ulubionych elementów GTA. Może dlatego podoba się tym, którzy mogą ścierpieć takie braki, a nie podoba tym, którzy oczekują jednak czegoś więcej.
Obrazek
PSX | PS2 | PS3 | PS4 | Gamecube

ODPOWIEDZ