Jak w prosty sposób sprawdzić "przebieg" używanej PS3

ODPOWIEDZ
frodo666
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1386
Rejestracja: 2011-03-03, 15:01

Jak w prosty sposób sprawdzić "przebieg" używanej PS3

Post autor: frodo666 » 2013-02-02, 02:01

Jako iż wielkimi krokami zbliża się kolejna generacja i PS3 może lada dzień stać się retro przygotowałem taki mały poradnik, który pomoże Wam sprawdzić "przebieg" używanej konsoli.

"Mało używana" widnieje chyba w każdym opisie PS3 z drugiej ręki ;)
Żeby nie dać się zrobić w balona przedstawię Wam sposób na łatwe sprawdzenie "licznika" PS3. Jest to sposób prawie, że niezawodny o ile w konsoli od nowości znajduje się seryjny dysk. Pisząc "prawie" mam namyśli to, że możliwe jest resetowanie statusu S.M.A.R.T. dysku, ale przeciętny użytkownik komputera raczej nie ma o tym pojęcia wiec dobra nasza :)
Jak już wspomniałem całość zabiegu sprowadza się na odczytaniu statusu S.M.A.R.T. dysku SATA PS3.
wikipedia pisze:S.M.A.R.T. (ang. Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology) – system monitorowania i powiadamiania o błędach działania twardego dysku.

Technologia ta została zaimplementowana w dyskach ATA-3, późniejszych ATA (czyli IDE), ATAPI oraz SCSI-3, aby zwiększyć bezpieczeństwo składowanych danych. Dzięki niej dysk potrafi ocenić swój stan i jeśli awaria jest wysoce prawdopodobna zaalarmować system operacyjny i użytkownika komputera. System zapewnia skuteczne ostrzeganie o zbliżającej się awarii w około 30 do 40% przypadków
Bierzemy się do roboty! :)

1. Wyciągamy dysk twardy z konsoli, nie ma potrzeby odkręcania sanek.
2. Podłączamy dysk do komputera przez SATA lub USB. Jeśli mamy w kompie złącze SATA to nie ma problemu, wystarczy odpowiedni kabelek, natomiast jeśli chcemy podłączyć dysk pod port USB będziemy potrzebowali adaptera, który jest tani i łatwo dostępny. Uwaga! Jeżeli Windows będzie chciał formatować dysk to pod żadnym warunkiem się na to nie zgadzamy :-)
3. Ściągamy darmowy program CrystalDiskInfo (link) i instalujemy. Mógłby być też popularny HD Tune, ale nie radzi sobie dobrze z odczytywaniem statusu dysku podłączonego przez USB.
4. Odpalamy CrystalDiskInfo, z menu kontekstowego wybieramy dysk -> dysk z PS3 i wiemy już wszystko ;)

Mój dysk w laptopie uruchamiał się 824 razy i łącznie pracował przez 5928 godzin.

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Ostatnio zmieniony 2013-02-02, 07:25 przez frodo666, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Kwaśny
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1222
Rejestracja: 2011-10-09, 13:08
Lokalizacja: BDG

Re: Jak w prosty sposób sprawdzić

Post autor: Kwaśny » 2013-02-02, 03:35

Poradnik jak najbardziej na plus, tylko, że trzeba wpierw kupić konsolę, żeby móc ją sprawdzić :P
 Pokaż
Obrazek

frodo666
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1386
Rejestracja: 2011-03-03, 15:01

Re: Odp: Jak w prosty sposób sprawdzić "przebieg" używanej P

Post autor: frodo666 » 2013-02-02, 06:51

Jeżeli sprzedający napisał anonsa w zgodzie ze swoim sumieniem i zależy mu na sprzedaży to myślę, że nie miałby nic przeciwko w udowodnieniu przebiegu sprzętu ;-) a wręcz cieszyłby się kolejnym asem w rękawie.

Tak swoją drogą obecna generacja to chyba najbardziej awaryjne konsole wszech czasów i wszystkie środki ostrożności przed zakupem są wysoko wskazane.
Obrazek

ODPOWIEDZ