Uncharted (seria)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mentor93
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1201
Rejestracja: 2012-02-12, 15:20

Uncharted (seria)

Post autor: mentor93 » 2013-08-16, 14:03

Bodajże najlepsze exclusive'y na PS3 (przynajmniej do czasu ukazania się The Last of Us). Druga część serii zebrała wysokie noty i ma średnią ocen przyznającą jej tytuł jednej z najlepszych gier wszech czasów (chociaż osobiście raczej bym się powściągnął od nadania jej takiego tytułu).

Kiedy czytałem pierwsze zapowiedzi i później recenzje pierwszego Uncharted, gra w ogóle mnie nie zaciekawiła. Wydała mi się jakąś podróbką Indiany Jonesa zmiksowaną z Tomb Raiderem, może i dobrą, ale nie wartą uwagi. Moje zdanie zmieniło się, kiedy później w tę grę zagrałem. Byłem oszołomiony grafiką i widokami, jakie potrafiła wyświetlić konsola. Ale przede wszystkim gra mistrzowsko prowadziła akcję, wzbudzając we mnie dziecinne pragnienie odkrycia "tajemnicy". Bardzo mi się też podobało wyważenie strzelanin z elementami zręcznościowymi. Jakiś czas później kupiłem dwójkę, rok temu grałem w trójkę... I tę ostatnią część uznaję za najlepszą w cyklu, głównie jednak z powodu klimatów orientu, które podobają mi się znacznie bardziej niż dżungla albo chłodny Tybet. No i trójka sensownie wyszła z tematów paranormalnych, co zaliczam jej jako duży plus. I o ile dwójka jakoś nie oczarowała mnie swoją grafiką, tak trójka zrobiła piorunujące wrażenie dbałością o szczegóły, oświetleniem i ogólnym poziomem grafiki.

Nie grałem w mobilne Uncharted i pewnie przez długi czas nie zagram - Vita byłaby dla mnie niepotrzebnym wydatkiem, a dla jednej gry nie warto mi tej konsoli kupować. Za to nie miałbym nic przeciwko zapowiedzi Uncharted 4 na PS4 :)
Obrazek
PSX | PS2 | PS3 | PS4 | Gamecube

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2741
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Uncharted (seria)

Post autor: kolo » 2013-08-16, 21:41

Grałem już we wszystkie części na PS3 i szczerze mówiąc nie wiem co sprawia że ludzie się tak nimi podniecają. Owszem grafika jest bardzo dobra (może nawet świetna, choć trójka mi się niezbyt podobała), ale jeśli chodzi o gameplay to po prostu kolejna dobra gra z niezłą fabułą.
Najbardziej podobała mi się jedynka, była trochę bardziej upierdliwa niż nowsze części ale to właśnie tam były najlepsze elementy wspinaczkowe, strzelane też nie miały litości ale jak dla mnie to nawet lepiej.
Uwielbiałem patrzeć jak siostra grała w jedynkę, nie widziałem nigdy kabaretu, komedii ani gry która potrafiła by mnie tak rozśmieszyć :evil:

Możliwe że powodem mojego braku oczarowania jest bardzo duża filmowość serii... Niby super, ale zdecydowanie wolę książkowość co automatycznie sprawia że gry akcji są u mnie na nieomal straconej pozycji, są intensywne ale tylko na chwilę.
Sega, Sega über alles
Obrazek

Awatar użytkownika
mentor93
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1201
Rejestracja: 2012-02-12, 15:20

Re: Uncharted (seria)

Post autor: mentor93 » 2013-08-16, 21:54

Właśnie ta filmowość stanowi atut serii, ale nie każdemu musi się ona podobać ;) Mnie NG zauroczyło, nigdy wcześniej w żadnej grze nie widziałem tak płynnego przechodzenia między przerywnikami a właściwą akcją.

Nie powiedziałbym, że w jedynce były najlepsze etapy zręcznościowe. Co najwyżej, że w innych częściach nie było żadnych zauważalnych nowości w tym względzie, więc dostaliśmy właściwie to samo, co w pierwszej części i to mogło się znudzić.
Obrazek
PSX | PS2 | PS3 | PS4 | Gamecube

Don
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 285
Rejestracja: 2013-04-20, 11:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Uncharted (seria)

Post autor: Don » 2013-08-18, 09:37

Seria Uncharted to zdecydowanie nr 1 na mojej kupce wstydu. W jedynkę grałem swego czasu trochę, ale kolejne hordy przeciwników (czyt. więcej strzelania niż eksploracji) skutecznie mnie znużyły. Jednak zamierzam uporać się z serią, zwłaszcza ze względu na rewelacyjny polski dubbing w 2 i 3. Tak już mam, że zmęczony po pracy nie mam siły na zbytnie skupianie się na angielskich dialogach/wytężania wzroku na polskie podpisy.
kolo pisze:Możliwe że powodem mojego braku oczarowania jest bardzo duża filmowość serii... Niby super, ale zdecydowanie wolę książkowość co automatycznie sprawia że gry akcji są u mnie na nieomal straconej pozycji, są intensywne ale tylko na chwilę.
Kolo wytłumaczysz bliżej jak rozumiesz książkowość VS filmowość gier? Bo nie bardzo łapię analogię w przypadku książek :)

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2741
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Uncharted (seria)

Post autor: kolo » 2013-08-18, 10:10

Filmowość w grach zazwyczaj wygląda tak: bum, jebudu -> wątek romantyczny -> bum, jebudu -> pościg -> bum, jebudu -> zdrada -> bum, jebudu -> bum, jebudu -> napisy końcowe :)
W skrócie - bardzo intensywnie ale fabuły jest tak naprawdę niewiele i jest podawana tak szybko że aby cokolwiek z niej zrozumieć trzeba ją spłycić.
A książkowość to w pewnym stopniu antyteza, na spokojnie odkrywasz świat, bez niepotrzebnych nerwów i efektów specjalnych, ale z nie mniejszymi emocjami i zazwyczaj bardziej rozbudowaną warstwą fabularną. Przy czym przez rozbudowaną niekoniecznie mam na myśli niemiłosiernie długą i przekombinowaną, raczej zawierającą od czasu do czasu jakiś bardziej rozbudowany ale delikatny (w porównaniu z głównym nurtem) wątek poboczny, czyli odpada: "Franek, kumpel Władka (który jest bratem Staszka, chłopaka naszej koleżanki) zginął w eksplozji kiedy siedział w kiblu, koniec".

Uncharted jest bardzo mocno filmowy ale zawiera odrobinę książkowych elementów (choćby dziwny artefakt mocno pobudzający ciekawość), no i nie jest aż tak prymitywny więc da się przeżyć.
Sega, Sega über alles
Obrazek

frabi
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 561
Rejestracja: 2012-03-10, 11:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Uncharted (seria)

Post autor: frabi » 2013-08-18, 10:40

kolo pisze:[...]
A książkowość to w pewnym stopniu antyteza, na spokojnie odkrywasz świat, bez niepotrzebnych nerwów i efektów specjalnych, ale z nie mniejszymi emocjami i zazwyczaj bardziej rozbudowaną warstwą fabularną.
Ciekawe definicje. Myślałem, że przez książkowość będziesz miał na myśli konieczność użycia wyobraźni do wciągnięcia się w świat gry - wtedy Space Invaders byli by mega książkowi ;)

A żeby nie tylko offtopować - Uncharted2 to moja pierwsze gra na PS3 (i na konsole w ogóle) i na początku jakoś nie mogłem się wciągnąć. To wspinanie, skakanie zanim dojdzie się do jakieś konkretnej akcji. Często też gdzieś grzązłem nie mogąc znaleźć tego punktu gdzie trzeba było przebić się dalej. Nawet odłożyłem grę na półkę na jakiś czas jak już miałem więcej gier. Ale potem wróciłem, wciągnęło, potem szybko jedynka no i trójka.
Ogólnie dobre rzemiosło - gry napchane akcją, mega widowiskowe piękne wizualnie, ale też nieco urozmaicone i mające jako taki scenariusz.
Z drugiej strony mega liniowość i skryptoza (szczególnie w trójce), żadnych odkrywczych pomysłów. Świetna zabawa, ale nic przełomowego.
C64C&G, A500, A2600, A7800, Videopac, Saba Channel F, SMS, SMD, NES, SNES, N64, PSX, Vectrex, PS3, 3DO, GB Classic, Color, Pocket, Advance & SP, NDS Lite, Sega GG, 3DO
wish list: Entex Adventure Vision, Magnavox Oddysey, A2600 Heavy Sixer, Metal Slug Arcade

ODPOWIEDZ