PSP wydaje dziwne dźwięki

PlayStation Portable
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
M-Chan
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 474
Rejestracja: 2012-07-17, 10:25
Lokalizacja: Rougetsu Island

PSP wydaje dziwne dźwięki

Post autor: M-Chan » 2020-01-20, 12:28

Odpaliłem właśnie 6 grę w całym żywocie posiadanej przeze mnie konsoli PSP (model 2000) i po krótkim czasie z konsoli zaczęły się wydobywać dziwne dźwięki - ewidentnie przy doczytywaniu, przywodzące na myśl ocierające się o siebie dwa metalowe elementy...

W pierwszej kolejności pomyślałem, że to uszkodzone UMD, ale nie widać na nim żadnych mechanicznych uszkodzeń poza delikatnymi rysami na obudowie, poza tym działający wcześniej bez problemu UMD z grą nr 5, też już wydaje takie dźwięki przy wczytywaniu zawartości.
Gołym okiem nic niepokojącego w bebechach nie widać, nic nie blokuje szyn z laserem, o kurzu raczej nie ma mowy przy grze nr 6 i latach spędzonych w futerale (hibernację tą przerywa jedynie comiesięczne ładowanie baterii).
W działaniu też nie widać różnic, ładowanie nie zwalnia, system nie wywala żadnych błędów odczytu.

Po przeszukaniu neta znalazłem sporo podobnych przypadków, ale zero rozwiązań, poza jedną teorią która zakłada iż jest to spowodowane pocieraniem o fragment obudowy mechanizmu odpowiedzialnego za szynę z laserem , a rozwiązanie zakłada łamanie obudowy...

Czy ktoś z Was spotkał się z podobnym problemem?
I czy da się zgrać na PSP zawartość dysku na kartę pamięci, bez modowania konsoli?

Poniżej link do podobnego przypadku, dźwięk od 00:37.

https://www.youtube.com/watch?v=Z1php_5ZaBA

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: PSP wydaje dziwne dźwięki

Post autor: kolo » 2020-01-20, 19:12

Konsola głównie leży? Jeśli czujesz się na siłach dobierz się do napędu lasera, rozbierz go, wyczyść i nasmaruj odpowiednim smarem, następnie złóż do kupy. Najważniejsze elementy to kółka zębate i ślimak.
Zawsze miałem tylko tłuściochy, ale zasada przemieszczania lasera jest praktycznie zawsze taka sama.
Niektóre gry oferują opcję zgrania części danych na kartę pamięci, ale wciąż będziesz potrzebował lasera i płytek do odpalenia gier.
Sega, Sega über alles
Obrazek

Awatar użytkownika
M-Chan
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 474
Rejestracja: 2012-07-17, 10:25
Lokalizacja: Rougetsu Island

Re: PSP wydaje dziwne dźwięki

Post autor: M-Chan » 2020-01-24, 13:20

Głównie leży - tak jak pisałem - od wyjścia z fabryki ujrzała właśnie 6 grę...
Kolejna konsola od Sony "wysokiej jakości", która powoli działa jak stary magnetowid, zniesiony ze strychu po 10 latach, choć w przypadku tego sprzętu to było by zrozumiałe bo parciała guma, która była częścią "mechanizmu naciągu taśmy", tu już mi brak zrozumienia, jak sprzęt praktycznie nowy, zadbany i przechowywany w futerale gdzie nie dostaje się kurz, może sam z siebie zacząć tak działać...
Co do rozkręcania to za dużo tu drobniutkich elementów jak dla mnie :/ A trzeba tu rozkręcić praktycznie całą konsolę, by dostać się do tego mechanizmu.
Chodziło mi bardziej o program, który pozwala zrzucić na kartę całość posiadanej na UMD gry i odpaleniu jej z memory card, ale z tego, co wyczytałem to bez przeróbki nie ma szans.

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: PSP wydaje dziwne dźwięki

Post autor: kolo » 2020-01-24, 17:52

Tak, do zgrywania płytek na kartę konieczna jest jakaś przeróbka.
Paradoksalnie niektóre rzeczy psują się częściej jeśli sprzęt leży. Mechanizm poruszania lasera wymaga smarowania żeby pracował prawidłowo, z czasem smar gęstnieje, zanieczyszcza się i nie działa prawidłowo, zarówno w leżącym jak i regularnie używanym sprzęcie, w leżącym czasem nawet wcześniej. Podejrzewam że to właśnie problem ze smarem jest przyczyną tych hałasów. Ewentualnie jest to ślizgająca się na tacce płytka, lub tacka ślizgająca się na trzpieniu silnika - bez rozebrania możemy sobie gdybać.
Sega, Sega über alles
Obrazek

ODPOWIEDZ