Famicom - jaki telewizor by odpalić (parametry NTSC/PAL)

ODPOWIEDZ
Tyk-tok
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 25
Rejestracja: 2019-06-17, 18:42

Famicom - jaki telewizor by odpalić (parametry NTSC/PAL)

Post autor: Tyk-tok » 2019-10-06, 19:52

Witam, pytanie odnośnie japońskiego Famicoma. Mam wersje HVC-002 czyli tylko z gniazdem RF. Według znalezionych informacji konsola współgra z telewizorami które obsługują format NTSC. Wiec mam pytanie, jaki telewizor pasuje do tego ? Z nowszych znalazłem np taki Funai 40FDB7555/10 z 2015 roku, w instrukcji http://funai.pl/temp/upload_files/Manua ... 555_PL.pdf widnieje informacja ze NTSC 60 hz jest obsługiwane na gniazdach SCART, AV oraz HDMI, natomiast nie wiem czy przez zwykłe gniazdo RF wyszuka mi tej czestotliwosci.

Wyczytalem ponadto ze mozna przekonwertowac sygnał wykorzystując magnetowid vhs by odpalic famicoma na PAL'owym telewizorze, np ten magnetowid Akai vs-r160 https://apollo-ireland.akamaized.net/v1 ... ;s=644x461 na klapce widnieje info o Multisystemie Pal, Secam, NTSC (4.43) - NTSC PB on PAL TV. Jest to jakieś rozwiązanie, czy szukać telewizora ? Prosiłbym o doradę, nie chciałbym dorabiać av-moda do konsoli, wole mieć ją w oryginalnym, nienaruszonym stanie :D

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Famicom - jaki telewizor by odpalić (parametry NTSC/PAL)

Post autor: Kiriki-kun » 2019-10-06, 21:31

Jeżeli już masz telewizor, a kolejnego szukasz tylko pod Famicona, to może lepszy byłby jakiś konwerter? Ogólnie lepszy wygodniejszy byłby dobry konwerter.

Jeśli chodzi o jakąś konwersję przez vhs'a, to dużym problemem może być opóźnienie. Przy filmach nie było to istotne, więc jeżeli pechowo trafisz to może być niegrywalny zestaw.

Awatar użytkownika
PapaHerbal
Moderator
Moderator
Posty: 1557
Rejestracja: 2011-12-15, 14:15
Lokalizacja: Solny Gród

Re: Famicom - jaki telewizor by odpalić (parametry NTSC/PAL)

Post autor: PapaHerbal » 2019-10-07, 14:36

Też miałem problem z Famicomem podłączonym po RF. Obraz bw i szum zamiast dźwięku. Generalnie ten sam problem występuje również z pozostałymi starymi konsolami pracującymi w NTSC, które nie posiadają innych wyjść niż antenowe.
Kiriki-kun ma rację, zamiast szukać TV, rozejrzyj się lepiej za odpowiednim konwerterem. W moim przypadku, problem rozwiązał taki oto wynalazek z AliExpress:
https://www.aliexpress.com/item/3280649 ... b201603_52
Ten sprytny sprzęcik konwertuje sygnał TV do AV, posiada też pilota. Menu co prawda po chińsku, ale spokojnie do ogarnięcia.
Testowałem na tym Fami, Odyssey 2 i stare japońskie pongi (np. Nintendo TV-Game 15) i wszystko działa bardzo ładnie.

Na dzień dzisiejszy korzystam z Sharp Twin Famicoma, który ma wyjście AV - to też dobre rozwiązanie, bo zyskujesz dodatkowo Famicom Disk System.
Obrazek

Tyk-tok
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 25
Rejestracja: 2019-06-17, 18:42

Re: Famicom - jaki telewizor by odpalić (parametry NTSC/PAL)

Post autor: Tyk-tok » 2019-10-07, 15:08

Szukam telewizora bo jestem po przeprowadzce. Nie specjalnie pod famicoma, no ale dlaczego by nie kupic taki który będzie pasował również do famicoma jeżeli już szukam ? :)

PapaHerbal: To urządzonko z AliExpress konwertuje Ntsc na PAL na sygnał AV czyli jakościowo lepszy ? Nie widze żadnych pstryczków i przycisków więc ustawienia odbywają się tylko przez pilota ? Będzie działać na starych telewizorach CRT oczywiście PAL'owym ?

Awatar użytkownika
PapaHerbal
Moderator
Moderator
Posty: 1557
Rejestracja: 2011-12-15, 14:15
Lokalizacja: Solny Gród

Re: Famicom - jaki telewizor by odpalić (parametry NTSC/PAL)

Post autor: PapaHerbal » 2019-10-07, 16:17

Tak, wszelkie ustawienia przy użyciu pilota. Sprzęt miałem podpięty pod LCD Sony Bravia i 100Hz CRT Panasonic Quintrix (oba multisystemowe). Jeśli chodzi o działanie na stricte PAL-owskim CRT-ku, to musiałbym sprawdzić.
Obrazek

Tyk-tok
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 25
Rejestracja: 2019-06-17, 18:42

Re: Famicom - jaki telewizor by odpalić (parametry NTSC/PAL)

Post autor: Tyk-tok » 2019-10-07, 17:07

Gdybym był pewny, że na telewizorze PAL, bez multisystemu bedzie wszystko działało, to w sumie kupiłbym ten konwerter no i temat by się rozwiązał :)

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Famicom - jaki telewizor by odpalić (parametry NTSC/PAL)

Post autor: Kiriki-kun » 2019-10-07, 20:21

Swoją drogą sam niedawno po przeprowadzce kupowałem telewizor, i miałem podobną koncepcję jak twoją. Przy czym ja stwierdziłem, że skoro już kupuje telewizor, to kupię że scartem i nie będę miał problemów z podłączeniem konsol.

Wszystko działa, tylko że mam prawie sekundowego laga. W skrócie, podłączyć mogę, ale gry są niegrywalne.
Niestety aktualnie nikt nie zwraca takiej uwagi na lagi na starych wejściach, co w połączeniu z wbudowanymi upscalerami nie zawsze dobrze działa.
Teraz chyba bym szedł z konsolą sprawdzić jak zachowujesię stary sprzęt, na danym modelu telewizora

Tyk-tok
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 25
Rejestracja: 2019-06-17, 18:42

Re: Famicom - jaki telewizor by odpalić (parametry NTSC/PAL)

Post autor: Tyk-tok » 2019-10-28, 20:38

Nadal nie wiem czy kupować ten konwerter z aliexpress, niby to nie ogromny koszt ale szkoda 70 zł na coś, co nie zadziała na telewizorze bez multisystemu, gdyby mi ktoś potwierdził, to było by super :p

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Famicom - jaki telewizor by odpalić (parametry NTSC/PAL)

Post autor: Kiriki-kun » 2019-11-17, 00:11

Ja kiedyś kupowałem konwerter z ali, właśnie za jakieś 70 zł. Jakiś rgb na vga, i działał dobrze.
Generalnie kupuje trochę elektroniki na Ali, i raczej działa. Nie zawsze Tak dobrze jak by się chciało, Ale działa

ODPOWIEDZ