Famicom AV Mod z poradnika technicznego - Problem

Tyk-tok
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 25
Rejestracja: 2019-06-17, 18:42

Famicom AV Mod z poradnika technicznego - Problem

Post autor: Tyk-tok » 2020-02-11, 21:00

Witam, podjąłem się padacznej próby zrobienia av moda do Famicoma, Hvc-cpu-07 z poradnika tego co na stronie głównej jest https://retroage.net/poradniki-technicz ... com-av-mod

Jako ze elektronike tak srednio ogarniam tzn lutuje jakies proste rzeczy, mialem pod ręką stare kable z czinczą to spróbowałem zrobić tego moda bo wygłądalo to na prostą robote nawet dla laika no i lipa. W internecie znalazlem kilka przypadków robienia podobnych modów tylko i wylacznie wykorzystując kabelki na tej samej plycie glownej czyli cpu-07 i im działało. Co uzyskałem to jednolity obraz, raz niebieski, raz czerwony, raz biały, co pstryknięcie przycisku POWER. Konsola ponadto buczy, wyczytalem ze jak odepne pada z mikrofonem to przestanie, no i tak sie stalo. W sumie nie wiem co dalej. Drucik z masy skręciłem z obu kabli w jeden i razem połączony przylutowalem to miejsca zaznaczonego czarną kropką, Biały do punktu żółtego czyli wedlug schematu VIDEO no a zielony do czerwonego czyli AUDIO. Sprawdzilem wczesniej multimetrem kable czy nie uszkodzone, przewodzą sygnał i mase i wiec chyba ok.

Domyslam sie, ze same kable nie wystarczą i bedzie trzeba uzyc jakis rezystorów itp, niestety wiekszosc poradników angielsko jezycznych czy ruskich jest dla mnie malo czytelna i nie łapie tego, moze jak ktoś tutaj wytłumaczy łopatologicznie, to bym dal rade. Byłbym bardzo wdzieczny na wszelką pomoc.

Zdjecie obrazu jaki mi sie wyswietla: https://zapodaj.net/a15826bed5551.jpg.html
Zdjęcie płyty głównej z zaznaczonymi miejscami gdzie przylutowalem kable: https://zapodaj.net/9fbfb999f8168.jpg.html

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: Famicom AV Mod z poradnika technicznego - Problem

Post autor: alf » 2020-02-17, 15:40

Czemu przewody przy punkcie masy są poklejone (brązową) taśmą ?
Jesteś pewien, że po stronie telewizora prawidłowo podłączasz wyjście VIDEO z konsoli do wejścia VIDEO w tv ? (nie pomieszały Ci się kable ?)

Tyk-tok
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 25
Rejestracja: 2019-06-17, 18:42

Re: Famicom AV Mod z poradnika technicznego - Problem

Post autor: Tyk-tok » 2020-02-17, 19:56

Zakleiłem bo są odsłonięte miedziane druty (nie ma na nich gumy) które połączyłem lutując je po prostu bo były za krótkie. Wedlug multimetru przewodza jakis sygnal.

Mysle ze jestem pewien że w dobre gniazda podłączam, a nawet jakbym nie trafił to próbowałem wszystkich kombinacji.

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: Famicom AV Mod z poradnika technicznego - Problem

Post autor: alf » 2020-02-18, 15:56

Rozumiem. Brzmi troche jak druciarstwo.
Ponadto przewody widze są dość nadmiarowo długie (np. ten od audio sobie taki leży zawrócony a mógłby być krótszy). Nie wiem też do czego służy przełącznik widoczny na zdjęciu, wiszący na jakimś kablu (to część konsoli ?)

Gdybym był na Twoim miejscu:
1. Usunąłbym to co masz tam narobione teraz.
2. Sprawdziłbym czy konsola dalej bezbłędnie działa przez normalne wyjście video (antenowe). Dzięki temu upewnisz się że wszystko jest z nią okey (nic nie popsułeś).
3. Kupiłbym nowe przewody chinch i wlutował je stosując się do zasad:
a) długość przewodów prowadzonych wewnątrz konsoli możliwie jak najkrótsza
b) niczego nie przedłużamy (żadnego dolutowywania kabli do kabli wewnątrz konsoli) - wszystko ładnie ucięte na wymiar i przylutowane bezpośrednio do konsoli
4. Po tak wykonanym modzie, zweryfikowałbym konsolę na dwóch różnych telewizorach. Nie wiem czy to możliwe w dzisiejszych czasach, ale być może sygnał NTSC 60hz z konsoli nie jest prawidłowo odbierany przez wejście AV w Twoim telewizorze.

Tyk-tok
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 25
Rejestracja: 2019-06-17, 18:42

Re: Famicom AV Mod z poradnika technicznego - Problem

Post autor: Tyk-tok » 2020-02-18, 16:51

Właśnie robie to na oślep, przez antene nie jestem w stanie sprawdzic czy konsola w ogole działa poprawnie. Co wyciągnąłem przez analog to szare zakłocenia, żadnego obrazu z gry itp. Niestety mój telewizor nie wspiera NTSC wiec nie wiem czy konsola nawet jest sprawna. Ten przełącznik co wisi, to przełącznik POWER w konsoli.

Hmm musze przyznac ze nie zrobilem tego nadwyraz estetycznie. Troche za pochopnie sie wziąłem za to, mając to co widac na zdjęciu pod ręką. W sumie racja, odlutuje to wszystko. Niestety nadal nie wiem jak sprawdzic czy konsola działa na analogowym wejsciu.

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: Famicom AV Mod z poradnika technicznego - Problem

Post autor: alf » 2020-02-19, 09:53

Forumowym mistrzem od Famicomów jest użytkownik Verteks. Możesz go podpytać jak sprawdzić czy na wyjściu RF konsola działa poprawnie.
Ja bym od tego zaczął aby mieć pewność że ona w ogóle działa.

Druga rzecz - może slot na kartridże jest brudny i po prostu konsola nie łapie Ci gry ? To również tłumaczyłoby brak obrazu.

Awatar użytkownika
Verteks
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 162
Rejestracja: 2013-11-12, 16:47

Re: Famicom AV Mod z poradnika technicznego - Problem

Post autor: Verteks » 2020-02-19, 12:45

alf pisze:
2020-02-19, 09:53
Forumowym mistrzem od Famicomów jest użytkownik Verteks. Możesz go podpytać jak sprawdzić czy na wyjściu RF konsola działa poprawnie.
Ja bym od tego zaczął aby mieć pewność że ona w ogóle działa.
Nie w kwestii AV moda - co do schematu i wykonania nic nie napiszę oprócz tego że uwaliłem swojego Famicoma jak to robiłem, mimo to przed uszkodzeniem konsoli udało mi się dostać obraz. Ogólnie to uznanym schematem na całym świecie jest ten: http://jpx72web.blogspot.com/2016/11/fa ... d-new.html - ten na głównej RA się różni z tego co widzę. Złącze antenowe możesz sprawdzić podłączając kabel antenowy do... radia. To znaczy nie tyle podłączając, tylko radio musi złapać falę z modulatora konsoli. Jeżeli TV podczas wyszukiwania urządzenia zatrzymuje się na jakiejś częstotliwości a nie ma obrazu na TV, to może uda ci się dostać dźwięk właśnie w ten dziwny sposób - próbowałem, da się.
alf pisze:
2020-02-18, 15:56
Rozumiem. Brzmi troche jak druciarstwo.
Ponadto przewody widze są dość nadmiarowo długie (np. ten od audio sobie taki leży zawrócony a mógłby być krótszy). Nie wiem też do czego służy przełącznik widoczny na zdjęciu, wiszący na jakimś kablu (to część konsoli ?)
No to jest druciarstwo w wykonaniu Nintendo heh.

Jednokolorowym obrazem bym się nie przejmował dopóki to nie jest czarny ekran, z widocznym brakiem reakcji TV na to że włączyłeś konsolę.

EDIT: Dobrze poruszaj kartridżem i resetuj w tym samym momencie, może po prostu gra nie łapie bo gniazdo wyrobione.

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: Famicom AV Mod z poradnika technicznego - Problem

Post autor: alf » 2020-02-19, 15:45

Verteks pisze:
2020-02-19, 12:45
uwaliłem swojego Famicoma jak to robiłem, mimo to przed uszkodzeniem konsoli udało mi się dostać obraz.
Możesz napisać coś więcej ? Uwaliłeś go korzystając ze schematu na retro-age czy może tego zagranicznego ? I o co chodzi z tym, że "udało Ci się dostać obraz" ? W sensie, że konsola chwile podziałała po czym odeszła ?

Awatar użytkownika
Verteks
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 162
Rejestracja: 2013-11-12, 16:47

Re: Famicom AV Mod z poradnika technicznego - Problem

Post autor: Verteks » 2020-02-19, 16:49

alf pisze:
2020-02-19, 15:45
Verteks pisze:
2020-02-19, 12:45
uwaliłem swojego Famicoma jak to robiłem, mimo to przed uszkodzeniem konsoli udało mi się dostać obraz.
Możesz napisać coś więcej ? Uwaliłeś go korzystając ze schematu na retro-age czy może tego zagranicznego ? I o co chodzi z tym, że "udało Ci się dostać obraz" ? W sensie, że konsola chwile podziałała po czym odeszła ?
Zrobiłem sam obraz według tego poradnika co ja zapodałem, działało. Jak dorobiłem dźwięk to nie działał i obraz też przestał. Sprawdzam przez RF i też nic, tylko czarny ekran. Przed popsuciem konsoli to przez gniazdo RF to miałem tak, że albo miałem obraz i szum w głośnikach TV, albo dźwięk metodą którą zapodałem we wcześniejszym poście. Po popsuciu TV już nie wykrywał sprzętu.

Tyk-tok
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 25
Rejestracja: 2019-06-17, 18:42

Re: Famicom AV Mod z poradnika technicznego - Problem

Post autor: Tyk-tok » 2020-02-20, 17:48

Ruszalem kartridzem itp nic nie dalo, slot na karty wyglada na dobry, nie wyrobiony, nadal pojawia sie rozowy lub niebieski ekran. Co do wyszukiwania czestotliwosci na analogowym wyjsciu, to Famicom wyszukuje mi jakąś, ale są same zakłócenia, domyslam sie ze przez brak NTSC na analogu, no albo konsola walnieta. Testu z radiem nie mam jak zrobic, bo nie mam radia :) Doradzcie mi jakie na allegro kupic kabelki i końcówki bo bede zamawiał i robil kolejna probe.

Awatar użytkownika
kanarekkk
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 2512
Rejestracja: 2011-06-09, 12:51
Lokalizacja: TRN
Kontakt:

Re: Famicom AV Mod z poradnika technicznego - Problem

Post autor: kanarekkk » 2020-02-20, 18:11

Jeśli telewizor nie wspiera NTSC to obraz będzie po prostu czarno bialy. Skąd masz konsolę ? Jakieś sprawdzone źródło ?
Obrazek

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: Famicom AV Mod z poradnika technicznego - Problem

Post autor: alf » 2020-02-20, 18:33

@Tyk-tok: jeżeli zależy Ci na tej konsoli, to chyba jednak sugerowałbym poproszenie krzysiobala o pomoc. Ten chłop jest maniakiem jeżeli chodzi o te 8-bitowce, uwielbia pegazusy i hobbystycznie naprawia te konsole. Znajdziesz go na forum o pegazusie: http://forum.pegasus-gry.com/
Twoja konsola jest po prostu zbyt niepewna bo nawet nie masz możliwości zweryfikowania czy działa. Będziesz grzebał po omacku i robił eksperymenty, które mogą zakończyć się fiaskiem.

Awatar użytkownika
tbxx
Administrator serwisu
Administrator serwisu
Posty: 731
Rejestracja: 2007-10-09, 17:16
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Famicom AV Mod z poradnika technicznego - Problem

Post autor: tbxx » 2020-02-20, 22:28

Zrobiłem AV mody w kilku Famicomach. Szary obraz zawsze miałem w przypadku braku cartridge. Natomiast w przypadku brudnych styków cartridge występowały różne kolory (niebieski, zielony, fioletowy, szary....)

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: Famicom AV Mod z poradnika technicznego - Problem

Post autor: alf » 2020-02-21, 11:12

tbxx rzucił światełko nadziei ;)

Tyk-tok
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 25
Rejestracja: 2019-06-17, 18:42

Re: Famicom AV Mod z poradnika technicznego - Problem

Post autor: Tyk-tok » 2020-02-21, 17:05

alf pisze:
2020-02-20, 18:33
@Tyk-tok: jeżeli zależy Ci na tej konsoli, to chyba jednak sugerowałbym poproszenie krzysiobala o pomoc. Ten chłop jest maniakiem jeżeli chodzi o te 8-bitowce, uwielbia pegazusy i hobbystycznie naprawia te konsole. Znajdziesz go na forum o pegazusie: http://forum.pegasus-gry.com/
Twoja konsola jest po prostu zbyt niepewna bo nawet nie masz możliwości zweryfikowania czy działa. Będziesz grzebał po omacku i robił eksperymenty, które mogą zakończyć się fiaskiem.
Jakis czas temu kontaktowałem się z Krzysiobalem odnosnie niesprawnego SNesa. Krzys jednoznacznie odpowiedział, że nie zajmuje sie juz naprawami itp ze wzgledu na brak czasu i nieopłacalność więc arcymistrz elektroniki retro sprzętu odpada :/

Kartridze oryginalne czy z bazaru normalnie mi działają np na Pegasusie Mt 777dx z zajebiscie wyrobionym slocie na karty oraz na tanim zdezelowanym bazarze, plus były czyszczone kilka razy no po prostu błyszczą. Jak ruszam kartem i resetuje w famicomie, to brak reakcji, tylko jednokolorowe tło.

ODPOWIEDZ