EONY MINI GAME Anniversary Edition Entertainment System built-in 620 classic games

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

EONY MINI GAME Anniversary Edition Entertainment System built-in 620 classic games

Post autor: Axi0maT » 2021-03-03, 12:45

Obrazek
ITEM NO: LH-3333
kod kreskowy : 6291061027745

Takie oto cudo ostatnio trafiło w moje ręce więc postanowiłem podzielić się spostrzeżeniami. Jak widać chińczykom nie wystarczyła już produkcja klonów Famicoma pod nazwami Pegasus i pochodnymi i postanowili sklonować też Nintendo Classic Mini (popularnie nazywanego mini NESem). Klony te zaczęły pojawiać się już jakiś czas temu w różnych wersjach - widziałem je pod nazwą m.in. EONY, TV Retro Pegasus, Family computer System itd. Łączy je jeden wspólny mianownik - wbudowane 620 gier. Widziałem listy w internecie i śmiem wątpić, że różnią się one po prostu producentem więc każdy chińczyk ładuje do środka inne gry i mogą różnić się one również jakością wykonania.

Na chińskim aliexpress można zdobyć analogiczne ustrojstwo za 50 zyka + nieco ponad 6 zł wysyłka
https://pl.aliexpress.com/item/10050016 ... hweb201603_

na wish.com pady od 26 zyka, a konsolka z padami ok 90 zł.
https://www.wish.com/product/5e605de05d ... modal=true

W Polsce do kupienia w różnych miejscach w cenach mniej więcej od 100 do 130 zł.

Do mnie sprzęt trafił trochę przypadkiem, bo zdobyłem go ze zwrotów pewnej sieci sklepów. Wiadomo było od początku że urządzenie nie działa poprawnie ale za 15 zyka postanowiłem zaryzykować żeby raz że poeksperymentować a dwa dla samej obudowy którą mógłbym postawić sobie na półce. W najlepszym wypadku liczyłem na ożywienie sprzętu. O dziwo maszynka włączyła się od razu i przywitała mnie ekranem wyboru gier. Okazało się jednak że czego bym nie robił na padzie to nic nie można było zrobić. Szybkie dochodzenie doprowadziło do odnalezienia winnego - uszkodzony był port USB znajdujący się w konsoli. Odżałowałem całe 1,24 pln za nowe gniazdo i po szybkiej wymianie cieszyłem się już w pełni sprawnym sprzętem. Przejdźmy zatem do opisu właściwego.

Konsola zapakowana jest w pudełko o wymiarach 195x140x75 mm. Wewnątrz znajdziemy konsole z wbudowanymi kabelkami oraz dwa pady. Sam wymiar konsoli to 130x100x45 mm, joypady identyczne z NESowymi. Odzwierciedlenie wizualne pierwowzoru czyli mini NESa jest całkiem przyzwoite, zgrzyt zaczyna się w momencie dotknięcia plastiku który zalatuje szajsem na kilometr (chociaż przyznam że miałem już do czynienia z o wiele gorszymi). Z konsoli wystaje potrójny kabel z czego pierwszy cinch (żółty) odpowiada za obraz, kolejny cinch (biały) za dźwięk mono, a ostatni to USB (czerwony) za pomocą którego konsola pobiera zasilanie po podłączeniu pod port USB w telewizorze. Długość kabli to 155cm, są cienkie i bardzo kiepskiej jakości, tylko patrzeć jak pękną i wymagane będzie podlutowanie czegoś solidniejszego. Konsola ma dwa porty USB do których montujemy pady oraz dwa przyciski odpowiedzialne odpowiednio za włączenie konsoli oraz reset. Całość dopełnia czerwona dioda sygnalizująca włączenie urządzenia.

Pad z kablem o długości 95cm z kolorowymi przyciskami, dwa dolne odpowiadają za A i B, natomiast górne to wariant Turbo - odpowiednio TA oraz TB. Dodatkowo mamy dwa klasyczne przyciski Select i Start. Wykonanie równie kiepskie co opisywanej konsoli - kiepski plastik i jeszcze gorszej jakości kabel. W przypadku mojego egzemplarza największym problemem okazał się krzyżak, który osadzony jest dość nisko i niewiele wystaje poza obręb wycięcia w którym się on znajduje. O ile jeszcze wciskanie kierunków nie nastręcza problemów (po jakimś czasie czuć jednak jak kciuk ociera się o wcięcie w obudowę bo przy przyciskaniu krzyżak schodzi poniżej jej obrysu), o tyle wykonywanie skosów jest iście karkołomne trzeba cisnąć oba kierunki, krzyżak zapada się w dół a nam plastik obudowy wrzyna się w palca. Koszmar! Pady są na USB ale niestety nie da się podpiąc innych zwykłych padów ponieważ i tak one nie działają z konsolą. Tak samo pad od tego klona podłączony do PC i konsol nie jest wykrywany poprawnie. Mamy więc do czynienia z wykorzystaniem standardowej wtyczki USB ale o żadnym standardzie obsługi nie może być tu jednak mowy.

Konsola oferuje 620 gier i nie będzie to chyba zaskoczeniem, że gier jest oczywiście mniej i są one powielone w różnych wariantach (a to inne plansze np. w klasycznych Tanksach, a to startujemy z dużo większą liczbą żyć, a to zmieniona jest fizyka poruszania się). Samych gier jest jednak całkiem sporo i byłem pozytywnie zaskoczony, bo spodziewałem się 30 gier powielonych na różne sposoby. Tymczasem gier jest jakieś 300 sztuk, może ciut więcej - nie liczyłem dokładnie. Drugim pozytywnym zaskoczeniem jest dobór gier, które na takie składanki zwykle nie trafiają. Prócz klasycznej Contry, Mario, Tetrisa, Popeye, Excitebike czy Pinballa mamy tu takie killery jak choćby Adventure Island 1 i 2, Double Dragon 2 i 3, Chip & Dale 1 i 2, Ninja Gaiden, Goonies i Silkworm. Zdecydowana większość (jakieś 80%) to jednak stali bywalcy składanek na żółtych kartridżach z serii 1000000 in 1. Jest też trochę śmieci, których nie znam totalnie i wyglądają mi na wesołą twórczość małych żółtych rączek. żeby nie było nam smutno to oczywiście są też crackowane wersje różnych gier jak choćby wspomniany Adventure Island czy Jackie Chan's Action Kung Fu w których podmienione są bohaterowie i możemy zagrać Mario! To uczucie kiedy Mario pociąga z laczka jakimś kolesiom - coś z pogranicza niesmaku i zażenowania ale jednak wywołuje uśmiech na twarzy przez pierwszych kilka sekund. Z racji braku slotu nie da się korzystać z gier na kartridżach ani nie ma też opcji wgrania innych gier.


Obraz generowany przez konsole jest całkiem znośnej jakości i nie odbiega specjalnie od tego co oferują inne klony. Na plus sprzętu w mojej opinii jest zasilanie z telewizora, dzięki czemu nie ma już problemu z fajczącymi się ciągle zasilaczami na które to cierpią niemal wszystkie Pegasusowe klony.

Podsumowując sprzęt kiepsko wykonany, niemal niegrywalny z poziomu koszmarnego wykonania padów (których nie można zastąpić niczym innym). Całość ratuje stosunkowo ciekawy zestaw gier jak na tego typu klony. Tylko jak w to grać? Ode mnie solidne 3/10… ale jakbym miał za to wydać stówkę to bym sobie darował. Konsolka EONy to sprzęt skierowany chyba wyłącznie do napalonych zbieraczów klonów, reszta z pewnością wyda kasę na coś innego albo na innego Pegasusa których jest na pęczki.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
philipo
Sponsor
Sponsor
Posty: 258
Rejestracja: 2006-12-26, 11:32
Lokalizacja: Lipnica k/ Kolbuszowej
Kontakt:

Re: EONY MINI GAME Anniversary Edition Entertainment System built-in 620 classic games

Post autor: philipo » 2021-03-03, 13:14

Dzięki za wyczerpujący opis, będę miał w pamięci aby się nie napalać na tego typu wynalazki ;-)

Tomek Walancik
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 643
Rejestracja: 2021-01-20, 11:00
Lokalizacja: Polska (Zachodniopomorskie)
Kontakt:

Re: EONY MINI GAME Anniversary Edition Entertainment System built-in 620 classic games

Post autor: Tomek Walancik » 2021-03-03, 14:34

No to się rozpisałeś :)
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: EONY MINI GAME Anniversary Edition Entertainment System built-in 620 classic games

Post autor: Axi0maT » 2021-03-03, 15:30

Moze troche... ale chcialem opisac mozliwie wszystko jak najbardziej dokladnie. W sumie gdyby nie fakt ze to klon to by opis wyladowal na stronie glownej ale tam nie ma miejsca na takie smiecichy. Pozostaje forum.

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: EONY MINI GAME Anniversary Edition Entertainment System built-in 620 classic games

Post autor: Kiriki-kun » 2021-03-07, 12:06

Za 15 zł wygląda na dobrą obudowę na Rasberry Pi. Chciaż że by było ja przemalować żeby kolorystycznie pasowała.

ODPOWIEDZ