Kolekcjonowanie gier na PC w big boxach

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PapaHerbal
Moderator
Moderator
Posty: 1557
Rejestracja: 2011-12-15, 14:15
Lokalizacja: Solny Gród

Kolekcjonowanie gier na PC w big boxach

Post autor: PapaHerbal » 2021-05-26, 13:48

Taki oto temat zapodaję, choć wiem, że większość bywalców tego forum skupia się raczej na sofcie konsolowym. Niemniej myślę, że temat wart uwagi z racji tego, że istnieje całkiem spore grono kolekcjonerów takich właśnie retro wydań gier PC-towych.

Zacznę od tego, że pierwsze moje oryginalne gry to były właśnie gry na PC w big boxach (nikt tego tak wówczas nie nazywał). Pierwsze tytuły, które zakupiłem to: Dune wydane przez IPS, Tajemnica Statuetki z Metropolis i Heartlight od X-landu. Potem kiedy tylko pozwalały na to fundusze, dokupowałem kolejne pozycje. W pewnym momencie posiadany przeze mnie sprzęt już nie nadawał się do grania w nowsze tytuły a moja ciekawość skierowała się w stronę konsol i zaniechałem kupowania "big boxów".
Dopiero po latach zainteresowałem się odkurzeniem mojej kolekcji i rozszerzeniem jej o kolejne tytuły w takich właśnie wydaniach.

Po jasną cholerę bawić się w jakieś big boxy skoro większość tytułów została wznowiona w poręcznych DVD boxach a i dostęp do wersji cyfrowych taniutki?
W moim przypadku powodów jest kilka:
-nostalgia- zazwyczaj uzupełniam swoją kolekcję o gry, w które kiedyś już grałem/ukończyłem, czasem to tytuły, o których czytałem np. w Secret Service
-klimat starych wydań - często masa fajnych dodatków (komiksów, gazetek, katalogów gier, tablic z kodami zabezpieczającymi, hint booków, etc)
-masa przygodówek point & click - gatunek dziś praktycznie wymarły a nie ukrywam, że bardzo przeze mnie ceniony, większości z tych gier ze świecą szukać na konsolach

Moja kolekcja wydań big boxowych nie jest jakaś mega pokaźna i obejmuje ok 100 tytułów na ten moment. Ale są to tytuły, dość mocno sprofilowane. W związku z tym, że jak wcześniej wspomniałem bardzo lubię przygodówki p&c, trzon mojej kolekcji stanowią gry od Lucas Arts oraz Sierra On-Line, ale są też RTS-y, takie jak wszystkie części WarCrafta, którego uwielbiam i nie wyobrażam sobie grania w tę grę na konsoli (choć dwójka wyszła na PS1). Są DOOMy, Quake'i oraz Star Warsy i Tomb Raidery i cała masa innych godnych uwagi.

A jaki jest Wasz stosunek do kwestii kolekcjonowania takich wydań? Wiem, wiem miejsca zajmuje to co nie miara a i ceny poszły ostatnio mocno w górę.

Poniżej w celach ilustracyjnych jedna z moich półek z grami od Lucas Arts i Sierry (kilkanaście tytułów z tej stajni zalega na innej półce). :)
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Obrazek

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: Kolekcjonowanie gier na PC w big boxach

Post autor: alf » 2021-05-28, 10:31

Na czym uruchamiasz te gry ? Nowożytny komp czy może masz jakiś setup z epoki ?
Dla mnie osobiście gry na komputer nie mają wartości, nie mam żadnego sentymentu. Komputer, szczególnie jakoś 20 lat temu, kojarzy mi się z najbardziej spiraconą platformą. Właściwie każdą grę bez problemu można było sobie kiedyś załatwić od kolegi na dowolnej płycie ;) może dlatego nie mam żadnej nostalgii, bo ciężko mieć pociąg do płyt podpisanych markerem. Poza tym, wiele scrackowanych gier na kompa "chodziło bez płyty", co było zaletą w stosunku oryginałów które często wymagały płyty w napędzie.

Awatar użytkownika
PapaHerbal
Moderator
Moderator
Posty: 1557
Rejestracja: 2011-12-15, 14:15
Lokalizacja: Solny Gród

Re: Kolekcjonowanie gier na PC w big boxach

Post autor: PapaHerbal » 2021-05-28, 20:18

Mam kilka retro PC-tów w różnych konfiguracjach.

Desktopy:
-IBM 5162 XT/286 z grafiką CGA / Sound Blaster 2.0
-IBM 486 DX2 66 / Voodoo Diamond Monster / Matrox Millenium / Gravis Ultrasound
-IBM 300GL Pentium 200 / Voodoo 2 Diamond Monster 2 / Matrox Mystiqe / Sound Blaster AWE 64
-Compaq Pentium III / Riva TNT 2 Elsa Erazor II / Sound Blaster Live!
Laptopy:
-Dell Inspiron Pentium III 1000 ATI Rage
-Toshiba Tecra Pentium III 500
-IBM Think Pad
-Alienware Aurora m9700 / Turion 64 / 2xGeforce 7900GS

więc nie ma rzeczy nie do odpalenia :evil:

Co do najbardziej spiraconej platformy to fakt, ale wiele konsol też było nad Wisłą piraconych na potęgę na czele z PS1 i 2.
Oryginalne wydania gier PC były dla nas w latach 90-tych praktycznie poza zasięgiem (nawet recenzenci czasopism jechali na piratach, kiedyś w rozmowie z Piotremem Mańkowskim, rednaczem Pixela (dawniej SS) usłyszałem: "panie Łukaszu, w 95-tym to myśmy oryginałów na oczy nie widzieli"). Dawniej gra wydana premierowo była nieraz bardziej dopasiona dodatkami niż niejedna współczesna tzw. "limitka". Nie sposób pominąć klimatu tych wydań i często genialnej oprawy graficznej pudełek.
I teraz właśnie nadrabiam nostalgiczne zaległości. :)
Obrazek

Lonewolf
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 2
Rejestracja: 2015-04-23, 23:41

Re: Kolekcjonowanie gier na PC w big boxach

Post autor: Lonewolf » 2022-10-22, 00:05

Witam
Ostatnio wpadły mi dwa big boxy oryginalnych Falloutów z polskiej dystrybucji.Z racji tego,że w ostatnich latach można było spotkać się z podróbkami a chcę się ich pozbyć,to chciałem spytać czy moje big boxy są oryginalne ?.Przesyłam na początek dwa zdjęcia. Oczywiśćie mogę dosłać więcej zdjęć.
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ