Playstation TV

Melvin.FoX
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 406
Rejestracja: 2012-04-20, 10:43
Lokalizacja: P-ń

Playstation TV

Post autor: Melvin.FoX » 2016-05-20, 19:07

Czołem!

Pragnę podzielić się moimi wrażeniami z krótkiego obcowania z wynalazku ze stajni Sony jakim bez wątpienia jest Playstation TV.

Dla niewtajemniczonych dodam, że PS TV (nazwa Japońska to PS Vita tv) to nic innego jak PS Vita pozbawiona... prawie wszystkiego. Jest to po prostu serce konsoli a więc wszystko co potrzebne do uruchomienia systemu pozbawione peryferiów takich jak wyświetlacz, kontroler i głośniki. W te zaopatrzamy się dodatkowo podłączając konsolę do telewizoru przy pomocy portu HDMI oraz parując Dualshock 3 lub Dualshock 4.

Wyrwałem niedawno PS TV za 80 zł z wliczoną wysyłką i stwierdziłem, że to istna okazja. Swoją drogą wiem już czemu cena tej mikrokonsoli jest tak niska. Ale nie ubiegajmy faktów.

Pierwsze wrażenia były jak najbardziej pozytywne - wystarczyło wpiąć kabel HDMI, zasilanie oraz pada pod port USB a następnie nadusić przycisk zasilania. Pababam! Konsola działa i była prawie gotowa do użycia :) podałem datę, połączyłem z siecią bezprzewodową, połączyłem z kontem PSN, 70 MB aktualizacji i mogłem działać. Całośc okraszona dobrze znanym i przyjaznym nawet jak na obsługę padem menu z Vity.

Na pierwszy bój Remote Play - w końcu to był mój główny cel! Połączyłem obie konsolę w 2 minuty i sterowałem moim futurystycznym chlebakiem z innej części domu! Ale już po chwili radość z mojej twarzy spadła niczym kurs rubla. Lagi, lagi i jeszcze raz dupa blada :/ wina padła na architekturę sieciową, którą wzbogaciłem o Access Point w standardzie G, który był dosłownie metr (sufit) nad konsolą. Połączyłem sie z AP i o tyle o ile mój telefon wskazywał siłę sygnału na ok 85-90% to PS TV poradziło sobie na 55-60%. Było porównywalnie lepiej ale nie mogło być mowy nawet o akceptowalnym lagu a o płynnej rozgrywce nie wspominając. Na zabawy z ciągnięciem kabla ethernetowego w moim przypadku nie ma mowy tak więc na tym polu sprzęt poległ gorzej niż ja po ostatnich imieninach szwagra :/

Wyciągnąłem więc kilka cartów od Vity i pospiesznie wpiąłem je w port. MGS HD Collection, Assassin's Creed Liberation i Lego Władca Pierścieni. Pierwsza próba - "Tej aplikacji nie można użyć w tym systemie...". ŻE CO?! Ale... Ale jak?! No dobra to pogramy w asasynkę. Pyk - odpalam. "Tej aplikacji nie można użyć w tym systemie...". Gdy wkładałem Lego WP do slotu to czułem się jak moja żona wkładając babeczki do pieca - nikła nadzieja, że się uda. Fakt - było zaskoczenie, gdy gra ruszyła ale to żadne pocieszenie skoro z 6 gier, które posiadam na nośnikach działa 1. Powtarzam dużymi drukowanymi - JEDNA! A przecież na swojej stronie Sony wyraźnie mówi, żeby "nie przestawać grać" i "cieszyć się doskonałą gamą gier z PS Vita". To jest kiepsko jedna nuta a gdzie tu o gamie. OGame - chyba, że z tym mam tę rozrywkę porównać?

A co z resztą? Jest apka np. Netflix, która pozwala oglądać filmy i seriale. Na PS4 korzystam. Na PS TV - "Tej aplikacji nie można użyć w tym systemie...". Można to obejść wchodząc i logując się przez przeglądarkę ale to jak kupić nowe auto, tylko że nie mając prawa jazdy i tak trzeba jeździć Wigry. A reszta aplikacja. Mając ich w PS Store do wyboru...5 bałem się coś wybrać.

Do tego wszystkiego dochodzi brak możliwości streamingu Youtube z PS4, brak obsługi mikrofonu podłaczonego do Dualshocka 4 i tak mało miejsca w pamięci wewnętrznej, że bez kolejnego wydatku na kartę pamięci da się ściągnąc raptem 1 grę z PSOne Classics.

Czy warto kupic PS TV? W zasadzie to lepiej zrobiłbym gdybym wziął te 80 zł i spuścił je w klozecie. Kolejny niewypał Sony do którego koncern się nie przyznał.

Na koniec dodam, że z końcem lutego br. Sony zaprzestało dalszej dystrybucji platformy PS TV. Dziękuję. Dobranoc.
xo - that was for the players

Awatar użytkownika
mentor93
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1201
Rejestracja: 2012-02-12, 15:20

Re: Playstation TV

Post autor: mentor93 » 2016-05-20, 19:39

Muszą być powody, dla których PSTV nie załapało i chyba wszystkie najważniejsze wymieniłeś :P Sony marnie tratuje swoje gamingowe sprzęty poza główną osią PlayStation. Dla mnie PSTV nie miałby zbyt wielkiej przyszłości, nawet jeśli sam sprzęt i oprogramowanie stałyby na wysokim poziomie, bo całość widzi mi się jako niepotrzebny nikomu gadżet.
Obrazek
PSX | PS2 | PS3 | PS4 | Gamecube

Melvin.FoX
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 406
Rejestracja: 2012-04-20, 10:43
Lokalizacja: P-ń

Playstation TV

Post autor: Melvin.FoX » 2016-05-20, 21:22

Gadżet mógł być całkiem fajny i co ważniejsze użyteczny tylko problemem jest ograniczenia sprzętowe jakie niosło ze sobą wykorzystanie, bez odrobiny pracy rozwiązania stworzonego w zupełnie innym celu. Miało być proste urządzenie do grania na drugim tv, gdy moja córa śpi itd. a jest bieda jak na deptaku w Mielnie. Korporacyjne podejście do realizacji projektu i brak współpracy między zespołami.

---

Znalazłem w Internecie hacka, który niestety został połatany. Pozwalał on na odpalenie wszystkich gier z Vity na PS TV (bez aktualizacji nadal można z niego skorzystać) podmieniając plik z listą kompatybilnych dla systemu gier na ten, który przeznaczony jest dla handhelda. Durne Sony musiało to oczywiście "naprawić".
Konkluzja z mojej strony jest taka - Sony nie mogło umożliwić graczom na grę we wszystkie tytuły ze względu na kwestie licencyjno-prawne. W końcu tytuł na Vite to tytuł na Vitę. Jeżeli ma być na PA TV to deweloper/wydawca musi wyrazić na to zgodę i przystosować grę stosownym patchem, aby spełniała standardy Sony. Nie dziwne, że nikt nie chciał się bawić znając wyniki sprzedaży.
xo - that was for the players

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Re: Playstation TV

Post autor: Forte » 2016-05-21, 21:09

Downgrade? Chyba warto, jeżeli można te gry odpalić legalnie, z kardridży.
Sega!

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Playstation TV

Post autor: Kiriki-kun » 2016-05-21, 21:23

Odpalasz je z kartridży, ale nie tak do końca legalnie ;)

Melvin.FoX
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 406
Rejestracja: 2012-04-20, 10:43
Lokalizacja: P-ń

Playstation TV

Post autor: Melvin.FoX » 2016-05-21, 22:00

Kiriki-kun w świetle polskiego prawa sprzęt zakupiony na moją własność jest... moją własnością. Jeżeli posiadam Vitę i legalne kartridże to odpalanie ich na PS TV po odpowiedniej ingerencji jest też zgodne z prawem :) oczywiście zapisy licencyjne swoją drogą ale to już kwestia, którą objęte są zgody enduserowe. Z grubsza mógłbym to porównać do kwestii emulatorów, ale z racji, że to drażliwy temat na RA to pozostawię to bez dalszego komentarza :)
xo - that was for the players

Ukukuki
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 3400
Rejestracja: 2008-01-25, 19:20
Lokalizacja: okolice Mielca

Re: Playstation TV

Post autor: Ukukuki » 2016-05-22, 07:37

Ingerencja w oprogramowanie producenta nie jest legalna w Polsce, jednak kto by się tym przejmował :) Nikt nie żyje zgodnie z prawem w 100%.
Famicom!

Melvin.FoX
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 406
Rejestracja: 2012-04-20, 10:43
Lokalizacja: P-ń

Re: Playstation TV

Post autor: Melvin.FoX » 2016-05-22, 09:06

Proponuję przeczytać rozdział 14 art. 118 ustawy o prawie autorskim.
Jeżeli kupuję lodówkę i chcę sobie z niej zrobić pralkę, bądź też instaluję oprogramowanie OpenWRT do rootera to w świetle naszego prawa nie można mówić o przestępstwie.
xo - that was for the players

Ukukuki
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 3400
Rejestracja: 2008-01-25, 19:20
Lokalizacja: okolice Mielca

Re: Playstation TV

Post autor: Ukukuki » 2016-05-22, 10:09

Jednak często ingerencja w oprogramowanie jest podciągana pod Art. 118(1) więc wiesz, wszystko zależy od interpretacji prawa. Była już masa takich spraw, na co ludzie się żalili swego czasu w internecie, wystarczy rzucić hasło w google. Mój znajomy też z tego tytułu miał problemy no ale on ogłaszał się z przeróbką konsol. No ale nikt nie będzie ścigał indywidualnego użytkownika który na własny użytek to robi.
Famicom!

Melvin.FoX
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 406
Rejestracja: 2012-04-20, 10:43
Lokalizacja: P-ń

Re: Playstation TV

Post autor: Melvin.FoX » 2016-05-22, 14:45

Hola, hola. Ja mówie o czyms w stylu "zrootowania" telefonu a Ty o przerabianiu konsoli w celu grania na piratach. Rozumiem, że interpretacja prawa to jedno ale pobudki do wystąpienia danego zdarzenia to powód do rozpatrywania sprawy z zupełnie innego kodeksu, bądź też artykułu.
xo - that was for the players

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Playstation TV

Post autor: Kiriki-kun » 2016-05-22, 19:17

Dlaczego ma przerabiać konsolę w celu grania na piratach? Przerobiona konsola pozwala na uruchomienie nieautoryzowanego oprogramowania, czyli dokładnie to samo co robi przeróbka PS TV. Pozwala uruchomić Ci programy, które ze względów licencyjnych Sony nie pozwala uruchomić.
W dodatku narażasz firmę na straty, ponieważ nie kupisz PS Vity.

klaude
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 120
Rejestracja: 2011-11-11, 15:05
Lokalizacja: Sochaczew
Kontakt:

Re: Playstation TV

Post autor: klaude » 2016-05-22, 20:49

Fajna recka, piszesz tak jak angry video game nerd nagrywa filmiki :) Tylko mniej wulgarnie :)

Melvin.FoX
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 406
Rejestracja: 2012-04-20, 10:43
Lokalizacja: P-ń

Re: Playstation TV

Post autor: Melvin.FoX » 2016-05-22, 21:49

Kiriki-kun wg. mojej wiedzy to nikomu niczego nie naruszam. To raczej Sony mnie oszukało nie informujac o tak ograniczonych możliwościach systemu.
Sony tez wspomina, że tylko niektore tytuły są kompatybilne i tutaj wg. mnie jest haczyk. Oprogramowanie jest autoryzowane tylko brakuje mu kompatybilności a z tym jak widać można sobie poradzić.

@klaude - dzięki ;)
xo - that was for the players

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Playstation TV

Post autor: Kiriki-kun » 2016-05-23, 00:33

Sam napisałeś że Sony wspomina że tylko niektóre tytuły są niekompatybilne, więc poinformowało Cię o ograniczonych możliwościach :P

Jeżeli Sony blokuje możliwość uruchomienia jakiegoś programu, to znaczy że nie jest autoryzowany.
Czy nazywamy to brakiem autoryzacji, nielicencjonowanym czy niekompatybilnym nie ma znaczenia, nie bawmy się w nomenklaturę. Przerabiasz konsolę tak samo jak Xboxa, więc temat jest tak samo płynny jeśli chodzi o legalność.

Mniamniacz
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 163
Rejestracja: 2015-01-17, 15:17
Lokalizacja: UK2642

Re: Playstation TV

Post autor: Mniamniacz » 2016-05-23, 09:00

Mnie też nie zadowala stos ograniczeń PS TV, ale tak po prawdzie ciężko zarzucić Sony mataczenie w tej materii. Korporacja była od samego początku szczera w kontekście braku 100% kompatybilności z grami dedykowanymi pod PS Vitę i klasykami PS1. Swego czasu powstała nawet oficjalna lista kompatybilności, która co prawda przestała być rzekomo aktualna - bo niby można obejść brak współdziałania z niektórymi klasykami PS1 przy użyciu mniej inwazyjnej metody niż downgrade - ale nikt niczego nie ukrywał.

Sprawa sieciowego połączenia i lagów na PS TV - żyję sobie w niezbyt wielkim mieszkaniu, router mam podpięty tuż za ścianą w sąsiednim pokoju a i tak mam dosłownie te same kwiatki co Ty. 40%-55% siły sygnału, nie więcej. :P

ODPOWIEDZ