Przegrzewające się PlayStation 4 PRO - historia prawdziwa

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Przegrzewające się PlayStation 4 PRO - historia prawdziwa

Post autor: Forte » 2021-05-17, 17:05

Niektórzy z Was, czytający naszego forumowego ShoutBoxa zapewne wiedzą już o moich perypetiach z PS4 PRO, które nagle ni z dupska, zaczęło się nagrzewać i wyłączać. Postanowiłem, że założę ten temat - bo kto wie, może w przyszłości ktoś spotka się z podobnym problemem i znajdzie tutaj rozwiązanie :)

Moje PlayStation 4 PRO nabyłem w Marcu 2020 roku. Model Konsoli to CUH-7216B. W internecie nie znalazłem dokładnej daty produkcji sprzętu, ale był to model sprzedawany z kodem Fortnite Neo Vista, więc jeżeli wierzyć newsom na stronach internetowych, to została wyprodukowana i wrzucona na rynek gdzieś tak w trzecim kwartale 2019 roku.

Jeżeli wierzyć internetom, to jest to również model z trochę poprawioną wydajnością - niby pracuje ciszej niż swoje poprzedniczki. Nie mam porównania, ale wydaje mi się, że faktycznie - jak do tej pory moje PS4 nie było jakieś nadzwyczaj głośne. Nigdy jednak nie sprawiało mi żadnych problemów, nawet przy tych bardziej wymagających grach jak God of War czy Horizon Zero Dawn. Spider-Man też śmigał bez zarzutu.

Problemy zaczęły się w tym roku. Najpierw na Dragon Ball Z: Kakarot, w jednej scenie (gdzie pojawiał się bardzo intensywny kurz) konsola zaczynała brzmieć jakby przygotowywała się do startu, niczym mini-odrzutowiec. W tym też momencie zaliczyłem pierwszy ekran "przegrzania", po czym PS4 zwyczajnie się wyłączyło. Przestawiłem ją więc z miejsca pod telewizorem, na szafkę obok - uznając, że najprawdopodobniej dwa urządzenia wzajemnie się nagrzewają.

Problem się nie powtórzył, chociaż konsola na niektórych momentach Kakarota nadal brzmiała, jakby miała przekroczyć wkrótce barierę dźwięku.

Fast Forward
Jest kwiecień 2021 roku, a więc PS4 jest już pierwszy miesiąc po ukończeniu gwarancji producenta. Jako, że dostałem w prezencie Personę 5: Strikers, zacząłem w ten tytuł intensywnie grać - nawet do kilku godzin dziennie. Konsola działała różnie, raz ciszej, raz głośniej - zauważyłem, że zwłaszcza w jednym momencie zaczyna znowu odpalać silniki do startu - kiedy w grze wchodzę do równoległego wymiaru, bądź z niego wychodzę.
Wtedy puszczały wszystkie hamulce, konsola była wręcz okropnie głośna.
Jako, że w grze trzeba żonglować pomiędzy jednym wymiarem a drugim - jak nietrudno się domyślić, konsola co jakiś czas wyła, wyciszała się, wyła, wyciszała się i tak w kółko.

Aż wyskoczył komunikat o przegrzaniu.

Po dwóch sesjach i dwóch komunikatach, stwierdziłem, że coś jest nie tak. Pierwsze co zrobiłem, to przestawiłem konsolę bokiem do ściany, tak aby ciepłe powietrze znalazło więcej ujścia - trochę pomogło, jednak na dłuższą metę, problemu nie rozwiązało.
Drugim krokiem było otworzenie konsoli i przeczyszczenie wiatraczka - PS4 Pro umożliwia do niego łatwy dostęp, ściągając pierwszą "warstwę" na górze - nie pomogło.
Trzecim krokiem było kupno plastikowych nóżek, na których postawiłem konsolę (zauważyłem, że szafka pod nią również nagrzewa się wyjątkowo mocno) - nie pomogło.

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Internet nie dawał jasnego rozwiązania problemu - jedni swoją konsolę mieli od lat i nie czyścili, a była cichutka. Inni wymieniali pastę i termopady, jeszcze inni oddawali konsolę do gwarancji, ale nikt zdawał się nie mieć tego problemu tylko w określonych momentach, tak jak ja. Zdawałem sobie oczywiście sprawę, że pewnie konsola wykonuje jakieś skomplikowane kalkulacje i ładuje dane - ale God of War kilka dni wcześniej mi jej tak nie zażynał, a Persona 5 Strikers nie jest jakąś wybitnie ciężką dla PS4 grą, tytuł chodzi nawet na Switchu...

W końcu stwierdziłem, że może sensownie było by wymienić pastę i termopady. Wydawało mi się, że to trochę za wcześnie - bo przecież minął ledwo rok. Nie dawało mi spokoju, że może pasta się zużyła bo wcześniej trzymałem PS4 przez około pół roku w dosyć ciasnej wnęce pod telewizorem. Umysł podsuwał mi obraz wysuszonej, szarej masy na procesorze, która tworzyła się przez 6 miesięcy...

Ponieważ moje zdolności elektrotechniczne są gdzieś mniej więcej na poziomie gotowanej kapusty, skontaktowałem się z ziomkiem, który prowadzi serwis napraw sprzętu elektronicznego. Wstępna diagnoza trochę mnie zaniepokoiła - konsola była w środku czyściutka (raz w tygodniu przedmuchuje ją powietrzem w szpraju, czyszczę jej otoczenie) a pasta i termopady nie wyglądały na zużyte.

Tak czy inaczej, przeczyścił ją wewnątrz, wymienił termopady i nałożył nową pastę.

Co się okazało? Ano... pomogło!
Już po włączeniu sprzętu, dało się zauważyć, że jest praktycznie bezgłośny - i musiałem się wsłuchiwać, aby usłyszeć dźwięk wydmuchiwanego powietrza. W Personie 5 Strikers natomiast, konsola na momentach w których się przegrzewała - w tej chwili również jest praktycznie bezgłośna.

Przede mną jeszcze trochę testów, muszę zobaczyć jak konsola będzie się sprawować po kilku godzinach gry. Tak czy inaczej - różnica jest naprawdę zauważalna.

Tak więc jeżeli macie problemy ze swoim PS4 PRO...?
Najprawdopodobniej trzeba wymienić pastę i termopady.
Yup. nawet rok po zakupie sprzętu.

Wersja Tl;Dr
- Od ponad roku mam PS4 PRO, model z 2019 roku
- Konsola chodziła sprawnie, nagle zaczęła się nagrzewać i wyłączać w określonych momentach w jednej grze
- Bloczki pod konsolę nie pomagały, przestawianie konsoli nie pomagało
- Pomogła dopiero wymiana pasty i termopadów, chociaż na pierwszy rzut oka, człowiek by się nie domyślił, że to było powodem

PS. niepotrzebnie kupiłem podstawkę chłodzącą, chociaż cholera wie - może się jeszcze kiedyś przyda :D
Sega!

Tomek Walancik
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 643
Rejestracja: 2021-01-20, 11:00
Lokalizacja: Polska (Zachodniopomorskie)
Kontakt:

Re: Przegrzewające się PlayStation 4 PRO - historia prawdziwa

Post autor: Tomek Walancik » 2021-05-17, 17:21

Moim zdaniem to co tutaj napisałeś nadawało by się na stronę główną. ;p
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Re: Przegrzewające się PlayStation 4 PRO - historia prawdziwa

Post autor: Forte » 2021-05-17, 17:30

Nah,
wymagało by porządnego przeredagowania, usunięcia błędów itp ;)
Sega!

Tomek Walancik
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 643
Rejestracja: 2021-01-20, 11:00
Lokalizacja: Polska (Zachodniopomorskie)
Kontakt:

Re: Przegrzewające się PlayStation 4 PRO - historia prawdziwa

Post autor: Tomek Walancik » 2021-05-17, 17:32

Forte pisze:
2021-05-17, 17:30
Nah,
wymagało by porządnego przeredagowania, usunięcia błędów itp ;)
No tak, było by trzeba trochę zmienić i tekst moim zdaniem by się nadawał na stronę główną ;p
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Przegrzewające się PlayStation 4 PRO - historia prawdziwa

Post autor: kolo » 2021-05-17, 17:58

Dziwna sprawa bo pasty generalnie służą z dobrą wydajnością jakieś 2 lata i na akceptowalnym poziomie przez kolejne kilka lat. Możliwe że trafił ci się jakiś felerny model że robotowi się krzywo chlapnęło.

Tak czy inaczej w większości przypadków podkładki i stojaczki prawie nic nie dają.
Sega, Sega über alles
Obrazek

Tomek Walancik
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 643
Rejestracja: 2021-01-20, 11:00
Lokalizacja: Polska (Zachodniopomorskie)
Kontakt:

Re: Przegrzewające się PlayStation 4 PRO - historia prawdziwa

Post autor: Tomek Walancik » 2021-05-17, 18:11

@kolo, Mi moja pasta w PS4 działa bez zarzutu już przez parę lat ;p
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Re: Przegrzewające się PlayStation 4 PRO - historia prawdziwa

Post autor: Forte » 2021-05-17, 19:32

kolo pisze:
2021-05-17, 17:58
Dziwna sprawa bo pasty generalnie służą z dobrą wydajnością jakieś 2 lata i na akceptowalnym poziomie przez kolejne kilka lat. Możliwe że trafił ci się jakiś felerny model że robotowi się krzywo chlapnęło.
Też byłem zdziwiony, właśnie podobno pasta, jak i termopady nie były jeszcze "do wymiany". Podobno rozprowadzona też była okej.
Wydaje mi się, że może straciła już swoje właściwości, ale nie zdążyła jeszcze zaschnąć? W końcu przez ponad pół roku konsola leżała w wąskiej szafce pod TV, możliwe, że przez takie warunki zaczęła szybciej tracić swoje właściwości.
kolo pisze:
2021-05-17, 17:58
Tak czy inaczej w większości przypadków podkładki i stojaczki prawie nic nie dają.
Mądry Polak po szkodzie :wink:
ale przynajmniej będę miał ładowarkę do padów, bo jest w zestawie.
Sega!

Tomek Walancik
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 643
Rejestracja: 2021-01-20, 11:00
Lokalizacja: Polska (Zachodniopomorskie)
Kontakt:

Re: Przegrzewające się PlayStation 4 PRO - historia prawdziwa

Post autor: Tomek Walancik » 2021-05-17, 20:41

@Forte, Zakupiłeś tą konsole ponad Rok temu więc jeszcze pasta powinna być ok. Chociaż tak jak mówiłeś możliwe że straciła swoje właściwości przez warunki ;p
Obrazek

Obrazek

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Przegrzewające się PlayStation 4 PRO - historia prawdziwa

Post autor: Kiriki-kun » 2021-05-18, 11:15

Raczej bym obstawiał że pomogło ponowne zamontowanie chłodzenia. Mogło coś się poluzować, a poprawnie zamontowane chłodzenie jest ważniejsze od jakości pasty.
Szczególnie że tak jak mówicie, na pewno nie była zużyta.
Generalnie jeżeli zależy wam na bezproblemowej pracy, to polecam pastę od Noctuo. Nie jest najbardziej wydajna, ale nie wymaga wygrzania i jako czas pracy na CPU podają 5 lat

Tomek Walancik
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 643
Rejestracja: 2021-01-20, 11:00
Lokalizacja: Polska (Zachodniopomorskie)
Kontakt:

Re: Przegrzewające się PlayStation 4 PRO - historia prawdziwa

Post autor: Tomek Walancik » 2021-05-18, 13:36

@Forte, A tego PlayStation 4 kupowałeś używanego? Bo jeśli tak to może to dużo tłumaczyć....
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Re: Przegrzewające się PlayStation 4 PRO - historia prawdziwa

Post autor: Forte » 2021-05-18, 18:18

Kiriki-kun pisze:
2021-05-18, 11:15
Raczej bym obstawiał że pomogło ponowne zamontowanie chłodzenia. Mogło coś się poluzować, a poprawnie zamontowane chłodzenie jest ważniejsze od jakości pasty.
Szczególnie że tak jak mówicie, na pewno nie była zużyta.
Generalnie jeżeli zależy wam na bezproblemowej pracy, to polecam pastę od Noctuo. Nie jest najbardziej wydajna, ale nie wymaga wygrzania i jako czas pracy na CPU podają 5 lat
Możliwe. Dostałem dzisiaj fotki z procesu, pasta nie pokrywała jakichś 20% procesora, prawdopodobnie Kolo był najbliżej odpowiedzi - kiepski glut fabryczny i szybko stracił swoje właściwości.
Sega!

Tomek Walancik
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 643
Rejestracja: 2021-01-20, 11:00
Lokalizacja: Polska (Zachodniopomorskie)
Kontakt:

Re: Przegrzewające się PlayStation 4 PRO - historia prawdziwa

Post autor: Tomek Walancik » 2021-05-18, 18:18

@Forte, A te PS4 kupiłeś używane?
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Re: Przegrzewające się PlayStation 4 PRO - historia prawdziwa

Post autor: Forte » 2021-05-18, 21:52

Nope. Nówka sztuka nie śmigana.
Sega!

Tomek Walancik
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 643
Rejestracja: 2021-01-20, 11:00
Lokalizacja: Polska (Zachodniopomorskie)
Kontakt:

Re: Przegrzewające się PlayStation 4 PRO - historia prawdziwa

Post autor: Tomek Walancik » 2021-05-19, 05:42

Jesteś pewien? Upewniłeś się że przed otworzeniem konsoli miała ona plomby?
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Re: Przegrzewające się PlayStation 4 PRO - historia prawdziwa

Post autor: Forte » 2021-05-19, 06:57

Tomek, myślę, że potrafię rozpoznać czy kupuję używaną konsolę w sklepie.
Sega!

ODPOWIEDZ