Czy da się przerobić kartridż NTSC na PAL?

ODPOWIEDZ
sejang
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 9
Rejestracja: 2016-01-26, 18:16

Czy da się przerobić kartridż NTSC na PAL?

Post autor: sejang » 2017-07-05, 19:10

Witam,

mam od jakiegoś czasu N64 w wersji PAL. Kupiłem te kilka gier które mnie interesowały ale jeszcze parę by się przydało. Jak pewnie wam wiadomo gry na Allegro i nie tylko w wersji PAL są dość drogie natomiast wersje NTSC na ebayu czasem za grosze. Brakuje mi góra 2-3 gier do pełni szczęścia.

Zastanawiam się czy istnieje możliwość przerobienia samej elektroniki kartridża tak by kartridż był czytany w konsoli PAL. Jest tam jakiś scalak CIC, czy on przypadkiem nie odpowiada za region ?

Pozdrawiam

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Czy da się przerobić kartridż NTSC na PAL?

Post autor: Kiriki-kun » 2017-07-05, 19:46

Raczej przerabia się konsolę, niż kartridż. Nie znam się na N64 konkretnie, ale nie spotkałem się jeszcze z przerabianiem gry

Adonolam
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 114
Rejestracja: 2017-01-05, 13:49
Lokalizacja: Bemowo

Re: Czy da się przerobić kartridż NTSC na PAL?

Post autor: Adonolam » 2017-07-06, 05:13

Byly kartridże "przejsciowki".
Nintendo 64 Passport.

Melvin.FoX
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 406
Rejestracja: 2012-04-20, 10:43
Lokalizacja: P-ń

Re: Czy da się przerobić kartridż NTSC na PAL?

Post autor: Melvin.FoX » 2017-07-07, 10:37

Z tego co mi wiadomo to nawet za bardzo nie da się zrobić regionmoda na N64 :/ ale tak jak wspomnial Adonolam możesz zaopatrzyć się w tego passporta albo po prostu w konsolkę ntsc ;)
xo - that was for the players

Awatar użytkownika
PapaHerbal
Moderator
Moderator
Posty: 1557
Rejestracja: 2011-12-15, 14:15
Lokalizacja: Solny Gród

Re: Czy da się przerobić kartridż NTSC na PAL?

Post autor: PapaHerbal » 2017-07-07, 11:11

Ja korzystam z takiej przejściówki
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Z boku są tu dwa sloty, w jednym umieszczasz dowolny cart PAL a w drugim uruchamiany NTSC.
Nie wiem czy 100% gier odpali na tym wynalazku. Posiadam tylko kilka cartów w NTSC ale działają bez problemu.
Obrazek

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Czy da się przerobić kartridż NTSC na PAL?

Post autor: Axi0maT » 2017-07-16, 21:26

Zeby przerobic karta z NTSC na PAL to musialbys zmienic bootblock z regionem. To nie dziala tak jak na starszych konsolach ze jeden bit/bajt wystarczy przestawic. Tutaj musialbys wyflashowac caly EPROM co rowna sie z wymiana kostek pamieci na kartridzach. Koszt o wiele wyzszy niz kartridza z gra wiec nie warte swieczki. Lepiej zainwestowac w jakies przejsciowki (np. taka jak Papcio zarzucil) ale z nimi roznie bywa - zgodnosc jest na poziomie 50-80%. Najlepszym rozwiazaniem jest zakup konsoli w systemie NTSC specjalnie do tych gier (cala reszta akcesoriow, wlacznie z zasilaczem pasuje bez najmniejszego problemu).

wormie_
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 4
Rejestracja: 2017-07-26, 13:13

Re: Czy da się przerobić kartridż NTSC na PAL?

Post autor: wormie_ » 2017-07-26, 18:25

Adaptery typu Passport to beznadzieja, do tego patrząc na eBay nieco kosztują. Znacznie lepszym rozwiązaniem byłby zakup "gołej" japońskiej bądź amerykańskiej konsoli, jak powiedział Axi0maT wszystkie akcesoria są kompatybilne.

Istnieje też możliwość modyfikacji konsoli, aby obsługiwała zarówno gry na PAL, jak i NTSC. W dużym uproszczeniu polega na zainstalowaniu w konsoli układów scalonych z obu konsol, co oznacza idealną kompatybilność w porównaniu do Passporta. Mój znajomy z Francji zamówił wykonanie tejże modyfikacji. Kosztuje 80 euro, dlatego moim zdaniem nie jest to zbyt opłacalna opcja (chyba, że posiadasz francuską konsolę i planujesz używać RGB).

Tomek Walancik
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 643
Rejestracja: 2021-01-20, 11:00
Lokalizacja: Polska (Zachodniopomorskie)
Kontakt:

Re: Czy da się przerobić kartridż NTSC na PAL?

Post autor: Tomek Walancik » 2021-04-05, 18:37

Jak już to przerób Konsole.
Obrazek

Obrazek

ODPOWIEDZ