Czy akceptujecie język Polski na okładkach od gier?

ODPOWIEDZ
Tomek Walancik
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 643
Rejestracja: 2021-01-20, 11:00
Lokalizacja: Polska (Zachodniopomorskie)
Kontakt:

Czy akceptujecie język Polski na okładkach od gier?

Post autor: Tomek Walancik » 2022-04-22, 21:45

Siema, mam do was pytanie tak jak w tytule - czy akceptujecie język Polski na okładkach od gier?

Ja osobiście NIE akceptuje Polskiego języka na okładce bo według mnie gra ma wtedy dużo mniejszą wartość kolekcjonerską i zakupuje gry tylko w języku Angielskim ale z chęcią posłucham waszych opinii i argumentów na ten temat.
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
philipo
Sponsor
Sponsor
Posty: 258
Rejestracja: 2006-12-26, 11:32
Lokalizacja: Lipnica k/ Kolbuszowej
Kontakt:

Re: Czy akceptujecie język Polski na okładkach od gier?

Post autor: philipo » 2022-04-23, 08:57

Tak jak już pisałem w podobnym temacie jest to dla mnie beż znaczenia. Zdarza mi się kupić gry z okładkami w języku francuskim/ niemieskim/ skandynawskich itp. byle by w samej grze był j.angielski. Liczy się dla mnie tylko przyjemność z gry, opakowanie to kwestia poboczna.

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Czy akceptujecie język Polski na okładkach od gier?

Post autor: Axi0maT » 2022-04-27, 09:33

Preferuje jezyk angielski na okladkach, ewentualnie czasem moze byc polski jesli sama gra jest w naszym rodzimym jezyku. Unikam niemcow jak ognia, tak samo francuzow i innych dziwolagow. Biore je tylko pod uwage kiedy cena jest na prawde mega atrakcyjna (np. gra chodzi po 50 zyka a uda sie kupic z niemiecka okladka za 15-20 zyka). Oczywiscie nie dotyczy to exclusivow, wiec jesli gra wyszla tylko na rynek azjatycki to nie narzekam ze nie ma okladki po angielsku ;)

Awatar użytkownika
PapaHerbal
Moderator
Moderator
Posty: 1557
Rejestracja: 2011-12-15, 14:15
Lokalizacja: Solny Gród

Re: Czy akceptujecie język Polski na okładkach od gier?

Post autor: PapaHerbal » 2022-05-03, 16:03

U mnie wygląda to tak, że jeśli gra została wydana z polską poligrafią/lokalizacją to takie wydanie traktuję priorytetowo. W następnej kolejności celuję w angole. Podobnie jak Axi0 wystrzegam się niemiaszków, francuzów, hiszpanów, etc., choć tu jeśli wiem, że dany tytuł to biały kruk nie pogardzę wydaniem i w takim języku. Na przykład Rule of Rose na PS2 posiadam w wydaniu włoskim (włoska poligrafia / język angielski w grze), albo Clock Tower na PSX w wydaniu francuskim (tu niestety pełna lokalizacja).
Zgadzam się z Tomkiem co do ewentualnej późniejszej wartości takiej gry. W przypadku wydań w angielskiej wersji językowej na pewno cena będzie wyższa na rynku międzynarodowym (np. ebay). Zaobserwowałem jednakowoż, że w Polsce ceny zlokalizowanych gier retro są często znacznie wyższe niż ich np brytyjskich odpowiedników. Przykładowo od dawna fascynuje mnie fenomen pewnej serii na PS2,PS3 i PSP, mianowicie BUZZ oraz BUZZ junior. Ceny polskich wydań są czasem kilkakrotnie wyższe od wydań angielskich. Rodzimy język w tego typu quizowych produkcjach ułatwia rozgrywkę i umożliwia zabawę szerszemu gronu graczy (często niedzielnych) niekoniecznie biegle władających językiem Shakespeare'a.
Obrazek

Tomek Walancik
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 643
Rejestracja: 2021-01-20, 11:00
Lokalizacja: Polska (Zachodniopomorskie)
Kontakt:

Re: Czy akceptujecie język Polski na okładkach od gier?

Post autor: Tomek Walancik » 2022-05-03, 16:30

A tak z ciekawości zapytam, czemu aż tak unikacie wydań w języku Niemieckim itp? Znaczy ja też nie kupuje gier w tych językach ale jestem po prostu ciekawy dlaczego unikacie tych wydań "Jak ognia" :wink:
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Czy akceptujecie język Polski na okładkach od gier?

Post autor: Axi0maT » 2022-05-05, 04:59

Pewnie dlatego ze wiekszosc z nas zna angielski a jezyk wroga juz mniej osob. O dziwolagach po wlosku, francusku, hiszpansku czy flamandzku to nawet nie ma co chyba wspominac. Po prostu fajnie rzucic okiem na okladke i oprocz obejrzenia obrazkow/screenow cos tam jeszcze przeczytac.

PapaHerbal wyciagnal dosc ciekawy argument z tymi polskimi wersjami gier. W sumie ja tez zauwazylem ze sa gry ktore po polsku sa duzo drozsze niz angielskie odpowiedniki. Widzialem ze np. seria Call of Duty ma akie tendencje do zwyzkowania. Pewnie znalazloby sie wiecej takich przykladow. Mysle ze to wynika z faktu ze niewiele osob daje sie skusic na gry na premiere w wysokiej cenie wiec sprzedaje sie tego malo, wiec trzymaja wartosc a po jakims czasie rynek zalewany jest uzywkami z anglii i ceny leca w dol a polskie wciaz sie trzymaja.

Awatar użytkownika
cissic
'jeszcze jeden stopien i...'
'jeszcze jeden stopien i...'
Posty: 923
Rejestracja: 2016-03-16, 09:58

Re: Czy akceptujecie język Polski na okładkach od gier?

Post autor: cissic » 2022-05-10, 00:49

Staram się zbierać wersje EN i JP. Polskie kupuję w ostateczności lub dla dziecka

ODPOWIEDZ