Porównanie kabli AV - Mały poradnik kupującego :)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Quake96
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 229
Rejestracja: 2012-08-19, 15:19
Lokalizacja: root:/
Kontakt:

Porównanie kabli AV - Mały poradnik kupującego :)

Post autor: Quake96 » 2016-08-17, 20:08

Przy okazji zakupu kabla component postanowiłem napisać mały "poradnik" dla wszystkich tych, którzy stoją przed wyborem nowego kabla do swojej konsoli PlayStaton 2. Ten niby poradnik skierowany jest przede wszystkim do osób posiadających telewizory LCD i tym podobne, choć postaram się też dodać wzmiankę dla posiadaczy CRT :)

No to zaczynamy!

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Na zdjęciu załączonym powyżej prezentowane są trzy najpopularniejsze kable AV. Kolejno od lewej: Composite, RGB (Scart), oraz Component. Poniżej mała charakterystyka każdego z nich.

1. Composite (3x Chinch)

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Kabel standardowo dołączany do naszych konsol PlayStation 2. Jest to przewód cechujący się najgorszą (z porównywanych trzech) jakością obrazu. Sygnał wideo przesyłany jest w jednym przewodzie, przez co całość jest skompresowana i oferuje niską jakość wyświetlania. Przy użyciu tego kabla obraz będzie nieco rozmyty a krawędzie będą dość poszarpane.

2. RGB (Scart)

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Kabel znacznie lepszy od poprzedniego. Oferuje on o wiele lepszej jakości sygnał wideo podzielony na trzy osobne kolory: Czerwony (Red), Zielony (Green) i Niebieski (Blue), skąd też wzięła się jego nazwa. Całość przesyłana jest poprzez eurozłącze, czyli tzw. "Scart". Obraz dostarczany przez ten kabel oferuje znacznie lepszą ostrość obrazu, oraz lepsze wygładzenie krawędzi.

3. Component (5x Chinch)

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Możliwie najlepszy przewód do naszej konsoli. Wykorzystuje on chinche, podobnie jak composite, lecz dla samego obrazu używa nie jednej ale trzech końcówek, z sygnałem podzielonym tak jak w przypadku kabla RGB. Kabel ten, podobnie jak RGB oferuje bardzo dobrą jakość, moim zdaniem niewiele (jeśli nie wcale) różniącą się od niego. Ma on natomiast jedną dość istotną zaletę. Pozwala on przesyłać obraz w wyższej rozdzielczości i tylko za jego pomocą uruchomimy gry w trybie "Progressive Scan". Niestety gier obsługujących ten tryb jest niewiele, a szczególnie w regionie PAL, gdzie wiele z nich zostało tej opcji pozbawione w stosunku do wersji NTSC.


Kącik pytań:

- Jaki kabel zatem będzie najlepszy dla mojego telewizora LCD?
- Bezwzględnie component. Mimo iż jakość jest praktycznie taka sama co w przypadku RGB, to jednak możliwość uruchomienia niektórych gier w Progressive Scan daje mu przewagę.

- Czy zatem do telewizora CRT również najlepszy będzie component?
- Nie. Praktycznie każdy popularny telewizor CRT nie posiada złącza kompatybilnego z kablem component. W przypadku takiego telewizora zalecam użycia kabla RGB (Scart).

- Czy każdy z przedstawionych wyżej kabli będzie działał również z konsolą PS1?
- Nie. Konsola PS1 nie współpracuje z kablami component, niezależnie od firmy/jakości. Poza tym wszystkie inne kable (także nie wymieniony wyżej kabel RFU) będą działać z tą konsolą.

- Skoro kabel component nie działa z konsolą PS1 to czy będzie działał z grami PS1 uruchomionymi na PS2 ?
- I tak i nie. Wszystko zależy od telewizora. Jeden obsłuży tak niską rozdzielczość przez component, a drugi już nie.

- Po podłączeniu kabla RGB do konsoli PlayStation 2 obraz ma zielonkawy odcień. Co robić? Czy mój kabel lub konsola są uszkodzone?
- Spokojnie. To nie wina kabla ani konsoli. Aby przywrócić normalne barwy należy wejść w biosie konsoli w System Configuration a następnie zmienić opcję Component Video Out na RGB. Teraz obraz powinien wyglądać normalnie. Jeśli dalej jest z czymś problem to należy go szukać dalej (kabel/konsola).

- Zakupiłem kabel component, ale po jego podłączeniu do konsoli PlayStation 2 nie widzę nic na ekranie. W tle słychać dźwięk konsoli. Co się dzieje?
- Sytuacja podobna jak w poprzednim pytaniu, tylko tutaj sprawa jest nieco utrudniona. Potrzebny będzie jakikolwiek inny kabel (RFU, Composite, RGB) . Przy jego użyciu należy wejść w System Configuration i opcję Component Video Out zmienić na Y Cb/Pb Cr/Pr. Teraz można spokojnie zmienić kabel na component, a wszystko będzie działać jak należy :)


Myślę, że taki mały poradnik połączony z kilkoma najczęściej zadawanymi pytaniami pozwoli wielu użytkownikom we właściwym wyborze kabla do swojej konsoli :) Jeśli macie jeszcze jakieś wątpliwości lub pytania to możecie zadawać je w odpowiedzi.

Prosiłbym też o podpięcie tego tematu, aby nie zatonął on gdzieś w gąszczu innych wątków.
Ostatnio zmieniony 2016-08-18, 12:07 przez Quake96, łącznie zmieniany 1 raz.
PSX>PS2>PS3>PS4>PSP>PSV

XBOX>X360>XONE

SFC>NGC>GB>GBA

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Porównanie kabli AV - Mały poradnik kupującego :)

Post autor: kolo » 2016-08-17, 21:10

Mamy podobny artykuł na starej głównej, ale odnośnie większej ilości konsol i większej ilości kabli (choć i tak nie wszystkich): http://old.retroage.net/index.php?optio ... Itemid=352
Ogólnie jeszcze parę lat temu w przypadku PS2 kable component to był zbędny i dość drogi bajer, teraz noname są tańsze niż RGB.
Ogólnie moim zdaniem kabel RGB w przypadku PS2 i współczesnych telewizorów jest w pełni wystarczający do wszystkich tytułów (choć zdarza się że wcześniej trzeba odrobinę pogrzebać w ustawieniach TV), mam parę gier które współpracują z componentem, ale kabla nie mam (zresztą nie miałbym gdzie go podłączyć bo złącze zajmuje Wii) więc nie skorzystam. Ale ogólnie - masz PS2 na composite pod współczesnym TV? Zrób sobie dobrze i kup lepszy kabel bo co ładniejsze gry naprawdę dużo na tym tracą.

PS.
@Quake: zdjęcia menu konsoli są jakieś takie bez polotu, na pewno masz jakieś gry z dobrą grafiką, zrób im zdjęcia to będzie co pooglądać :)
Sega, Sega über alles
Obrazek

Awatar użytkownika
Quake96
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 229
Rejestracja: 2012-08-19, 15:19
Lokalizacja: root:/
Kontakt:

Re: Porównanie kabli AV - Mały poradnik kupującego :)

Post autor: Quake96 » 2016-08-18, 12:06

PS2 lata nie na composite tylko na Componencie. Wcześniej na RGB. Różnica w normalnym użytkowaniu raczej znikoma, ale zawsze to progressive scan w kilku grach dojdzie :) Poza tym RGB idzie pod PSXa.

A zdjęcia są jakie są. Sprawdzałem w grach jak to wygląda i też licho, więc można je traktować raczej tylko poglądowo. Ciężko jest zrobić dobre fotki ekranu :/
PSX>PS2>PS3>PS4>PSP>PSV

XBOX>X360>XONE

SFC>NGC>GB>GBA

Melvin.FoX
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 406
Rejestracja: 2012-04-20, 10:43
Lokalizacja: P-ń

Porównanie kabli AV - Mały poradnik kupującego :)

Post autor: Melvin.FoX » 2016-08-18, 21:45

Nie do końca zgodzę się ze stwierdzeniem, że RGB i Component przesyłają obraz w ten sam sposób - w zasadzie sygnał dzielony jest na trzy składowe ale w przypadku RGB oddzielnie przesyłane są informacje o trzech kolorach podczas gdy Component a dokładniej wspomniane YCbCr przesyła oddzielne i formacje o chrominancji i luminancji. Wchodzimy w trochę grząski grunt ale chciałem zwrócić na to uwagę, bo rzuciło mi się w oczy :)

W kwestii samego poradnika to uważam, że jest przydatny ale obawiam się, że zginie w czeluściach forum :/ fajnie było by zebrać takie porady w jeden przyklejony temat.

Co do samych fotek - lepiej oddaje to filmik ale najlepiej zobaczyć to samemu :) nie da się chyba oddać tego na zdjęciach. Poza tym jest multum filmów na YT z tego typu porównaniem. Polecam obejrzeć tym, którzy mają watpliwości.
Ostatnio zmieniony 2016-08-22, 08:28 przez Melvin.FoX, łącznie zmieniany 1 raz.
xo - that was for the players

Awatar użytkownika
Quake96
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 229
Rejestracja: 2012-08-19, 15:19
Lokalizacja: root:/
Kontakt:

Re: Porównanie kabli AV - Mały poradnik kupującego :)

Post autor: Quake96 » 2016-08-21, 12:51

No z tym działaniem RGB i Componenta to trochę przesadziłem, ale chodziło mi raczej o ogół, w sensie, że obydwa przesyłają sygnał przy pomocy trzech składowych a nie jednej jak composite :) Ale uwaga jak najbardziej słuszna.
PSX>PS2>PS3>PS4>PSP>PSV

XBOX>X360>XONE

SFC>NGC>GB>GBA

konrad304
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 34
Rejestracja: 2015-05-21, 10:01

Re: Porównanie kabli AV - Mały poradnik kupującego :)

Post autor: konrad304 » 2016-08-23, 08:45

Fajny poradnik, miałby jednak pytanie odnośnie takiego problemu:

" Zakupiłem kabel component, ale po jego podłączeniu do konsoli PlayStation 2 nie widzę nic na ekranie. W tle słychać dźwięk konsoli. "

Czy jest to możliwe w przypadku tylko jednej gry ? Korzystam z compnenta i tylko jedna gra (na 100) ma takie objawy (ICO) reszta śmiga na componencie bez żadnych problemów. Oczywiście po podłączeniu kabla RGB obraz jest.

Melvin.FoX
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 406
Rejestracja: 2012-04-20, 10:43
Lokalizacja: P-ń

Re: Porównanie kabli AV - Mały poradnik kupującego :)

Post autor: Melvin.FoX » 2016-08-23, 17:34

Ustaw na kablu RGB w opcjach ustawienia wyjścia wideo z RGB na YCbCr i wtedy przełącz kabel.
xo - that was for the players

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Porównanie kabli AV - Mały poradnik kupującego :)

Post autor: kolo » 2016-08-23, 18:31

@Melvin: Czytaj ze zrozumieniem, konsola sama wyświetla obraz, nie ma go tylko w jednej grze (ICO), reszta działa poprawnie.
@konrad304: Dźwięki masz czy nic się nie dzieje? Bo jak nie ma też dźwięków to może nie może wczytać trybu wyświetlania w wysokiej rozdzielczości (jeśli gra taki ma) z powodu rysy czy coś? Oczywiście gdybać sobie mogę, nie mam ani tego kabla ani tej gry, ale z tego co się domyślam absolutnie wszystko w europie odpala się w SD i 50Hz i najwyżej później można to zmienić.
Sega, Sega über alles
Obrazek

Melvin.FoX
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 406
Rejestracja: 2012-04-20, 10:43
Lokalizacja: P-ń

Porównanie kabli AV - Mały poradnik kupującego :)

Post autor: Melvin.FoX » 2016-08-23, 20:36

ICO odpala się przez Component podobnie jak gry z PS1 - w rozdzielczości 240p. Twój TV go nie obsługuje przez co zostaje Ci tylko RGB :/
xo - that was for the players

konrad304
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 34
Rejestracja: 2015-05-21, 10:01

Re: Porównanie kabli AV - Mały poradnik kupującego :)

Post autor: konrad304 » 2016-08-24, 05:53

Niestety nie miałem wczoraj czasu żeby przysiąść do PS2 i pokombinować coś z kablami. Jak kupiłem grę to nie odpalała tzn. był czarny ekran i nic się nie działo. Oddałem więc płytę do regeneracji, ale nic to nie dało, choć firma regenerująca płytę stwierdziła, że u nich działa. Zacząłem więc znowu kombinować, odpaliłem ją przez component i poczekałem dłużą chwilę, aż usłyszałem dźwięk z gry. Wtedy pomyślałem, że może coś nie tak jest z kablem. Podłączyłem RGB i gra działa bez problemu (jest obraz i dźwięk). Trochę mnie to zdziwiło, bo tak jak napisałem mam około 100 pudełkowych gier i wszystkie działają na componencie, prócz tej jednej. No a teraz wyrwałem w super cenie Clock Tower 3 (płyta w bdb stanie), a konsola mi jej nie czyta ??? Mam starego (od nowości) FATA, może już pora zakupić slima z jakimś świeższym laserem ? W każdym bądź razie dzięki za pomoc.

konrad304
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 34
Rejestracja: 2015-05-21, 10:01

Re: Porównanie kabli AV - Mały poradnik kupującego :)

Post autor: konrad304 » 2016-08-25, 06:53

Przysiadłem wczoraj do PS2 i udało mi się już wszystko rozkminić. Po podłączeniu kabla component, wyświetla się czarny ekran, czyli nic się nie zmieniło po zmianie ustawień wyjścia video. Zacząłem więc kombinować i okazało się, że strona startowa z wyborem ilości Hz w chwili odpalenia gry, ustawia się na 50hz i nic się nie wyświetla. Ale jak już ruszy się krzyżakiem w prawo to przestawia się na 60Hz i obraz od razu się pojawia. Po przeskoczeniu krzyżakiem w lewo na 50Hz momentalnie znika obraz. Pierwszy raz się z tym spotykam, no ale grę można bez problemu uruchomić na tych 60Hz i kablu component, więc jest OK.

ODPOWIEDZ