Kolekcjoner czy zbieracz

bono
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1273
Rejestracja: 2011-01-23, 21:05

Kolekcjoner czy zbieracz

Post autor: bono » 2011-03-15, 17:05

AdamGilmore pisze:To zależy kto kim jest - graczem? kolekcjonerem-graczem? kolekcjonerem?
Dla pierwszego zafoliowany Chrono Trigger z pewnością nie przedstawia takiej wartości jak dla tego ostatniego.
Prawdziwy kolekcjoner tylko nówki zbiera i kładzie na pólke

Edit StormS: Wydzielono z Kwiatuszki...
Ostatnio zmieniony 2011-03-16, 06:33 przez bono, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8536
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Kolekcjoner czy zbieracz

Post autor: Axi0maT » 2011-03-15, 17:31

bono pisze:Prawdziwy kolekcjoner tylko nówki zbiera i kładzie na pólke
Pierdolenie... Czyli ja nie jestem kolekcjonerem bo nie mam gier w foliach... malo tego, zbieram same carty nawet bez pudelek i manuali - kim wiec jestem wg ciebie? Kazdy ma inne wymagania. Dla mnie ktos kto kupuje 100 gier w folii i stawia na polke to swir, a nie kolekcjoner, no chyba ze robi tak po to zeby kiedys sprzedac to z zyskiem - wowczas to po prostu handlarz i nie ma tez nic wspolnego z kolekcjonerstwem.

mca64
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 659
Rejestracja: 2010-02-06, 15:18

Re: Kolekcjoner czy zbieracz

Post autor: mca64 » 2011-03-15, 17:51

ten p...l (145) to jakis kozak. Ostania przegralem z nim aukcje, teraz widze, ze dal 1200 zl za Turbografx'a. Nie mam szans wygrac z nim teraz pewna rzecz, juz on zalicytowal

YukiDeSan
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 369
Rejestracja: 2010-04-21, 18:01

Re: Kolekcjoner czy zbieracz

Post autor: YukiDeSan » 2011-03-15, 18:15

Axiomat, jestes graczem - kolekcjonerem i tyle :)

Podzial jest taki:

Gracz - to osoba ktora chce grac, niewazne czy gra na grze oryginalnej czy kopii z plyty TDK/Verbatim czy z roma na karcie pamieci czy z ISO. To jest gracz i wazna gra a nie to na czym sie znajduje :)


Gracz - kolekcjoner - to znow osoba ktora takze lubi grac, ale czerpie tez przyjemnosc z posiadania oryginalnego egzemplarza. Dla niej takze wazna jest gra, ale ma swoje zasady i jesli nie ma czegos na oryginale to woli w to nie zagrac wogole. Dla tej osoby liczy sie zarowno gra jak i to zeby byla na oryginalnym nosniku.


Kolekcjoner - ta osoba nie jest w zadnym wypadku graczem i nie mozna jej z graczem porownywac, to zupelnie inna bajka. Takie osoby mozemy porownac do kolekcjonerow znaczkow, kart telefonicznych, monet czy innych mega cennych rzeczy na ktore sie tylko patrzy, ale korzystac sie z nich zamiaru nie ma, wazne byleby byly w stanie jak najbardziej idealnym, wrecz nowym. Taka osoba nie kupuje gry po to zeby w nia grac, ba ona wogole w nia nie zagra, chce ja posiadac tylko dla samego posiadania i w takim wypadku stan odgrywa jak najwieksza role. Dla takich ludzi tworzone sa np specjalne zestawienia stanu folii na opakowaniu i sa one specjalnie numerowane i trzymane w specjalnych plastikowych boxaxh. Tu masz przyklad znacznika:

http://cgi.ebay.pl/Chrono-Trigger-SNES- ... 19c0d4c298

VGA 100 to stan idealny nieskazitelny gdzie folia nie ma najdrobniejszego ubytku. Takie sztuki osiagaja ceny bardzo ladnych BMW czy Audiczek w swiecie kolekcjonerskim, i zakup takiej gry jest tylko dla jej eksponacji, tutaj nie ma mowy o graniu w nia w zadnym wypadku.

Tutaj mamy liste symboliki znacznikow VGA Game Authority i ich wartosci dla kolekcjonerow:

http://www.vggrader.com/grading_scales.aspx


Samo posiadanie przez gre folii ma takze gowniane znaczenie, wazne jaki stan ma ta folia i jak jest zachowana. Logika jest taka ze folia folii nierowna. Gracz-kolekcjoner kupujac gre pyta jaki jest stan nosnika, opakowania itp. Natomiast Kolekcjoner pyta sie jaki jest stan folii, chce 1500 zdjec folii pod roznym oswietleniem, z kazdej strony i przy kazdym zblizeniu. Dodatkowo potrafi zaplacic kolosalne sumy za przesylke, byle byla wrecz pancernie zapakowana i nierzadko potrafi przebyc tysiace kilometrow zeby gre odebrac osobiscie. Nie porownujmy wiec kolekcjonerow do graczy bo to jak porownywanie mrowki ze sloniem :]


Tak wiec Axiomat juz wiesz kim jestes i niestety do kolekcjonera jest ci cholernie daleko, blizej ci do gracza :)

bono
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1273
Rejestracja: 2011-01-23, 21:05

Re: Kolekcjoner czy zbieracz

Post autor: bono » 2011-03-15, 18:26

Axi0maT pisze:
bono pisze:Prawdziwy kolekcjoner tylko nówki zbiera i kładzie na pólke
Pierdolenie... Czyli ja nie jestem kolekcjonerem bo nie mam gier w foliach... malo tego, zbieram same carty nawet bez pudelek i manuali - kim wiec jestem wg ciebie? Kazdy ma inne wymagania. Dla mnie ktos kto kupuje 100 gier w folii i stawia na polke to swir, a nie kolekcjoner, no chyba ze robi tak po to zeby kiedys sprzedac to z zyskiem - wowczas to po prostu handlarz i nie ma tez nic wspolnego z kolekcjonerstwem.
Niestety ale yuki ma pełna racje nie jesteś kolekcjonerem i mało kto na tym forum jest mówię także o sobię co prawda posiadam kilka egezmplarzy kolekconerskich ( nówki w foliach) to jako takim kolekcjonerem nie jestem. I nie wiem czemu tak się denerwujesz ale więkośc uytkowników powie ci to samo.To że luibsz pograc i masz setki gier nie czyni z ciebie kolekcjonera.

mushroom
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 193
Rejestracja: 2010-09-02, 18:16
Kontakt:

Re: Kolekcjoner czy zbieracz

Post autor: mushroom » 2011-03-15, 18:41

A ja się dziwiłem jak cena doszła do 450. He, he.

A co do gościa z nickiem p....l
to cały czas zastanawiam się czy to nie ten sam gość, który jakiś czas temu
kupował karty z pegasusa i za bodajże Rockmana 6in1 dał 350 PLN
A za wiele innych przepłacał po kilka - kilkanaście razy

Niestety wtedy nie zrobiłem sobie, jak to mam w zwyczaju, screenshotów i nie
jestem pewien.

Keitaro
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 785
Rejestracja: 2007-11-13, 20:22

Re: Kolekcjoner czy zbieracz

Post autor: Keitaro » 2011-03-15, 18:51

p...l to chyba chodzi o tą osobę http://allegro.pl/show_user.php?uid=69021 Zdaje się iż kupował chwilę wcześniej nowego LYNXa od tego samego sprzedawcy co ja.

EDIT:

O tutaj: http://archiwumallegro.pl/atari_lynx_bo ... 63053.html

mushroom
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 193
Rejestracja: 2010-09-02, 18:16
Kontakt:

Re: Kolekcjoner czy zbieracz

Post autor: mushroom » 2011-03-15, 19:08

hirikawa pisze:p...l to chyba chodzi o tą osobę http://allegro.pl/show_user.php?uid=69021 Zdaje się iż kupował chwilę wcześniej nowego LYNXa od tego samego sprzedawcy co ja.
A widzisz. Dzięki za linka - wreszcie gościa kojarzę ;)

===
A co do zabawnych definicji Yukiego i po części Bono. Wg waszych wypowiedzi Panowie, gość, który powiedzmy uzbierał 200 przedwojennych zegarów - ale bez pudełek - kolekcjonerem nie jest.

Cóż za zabawne brednie.

Kolekcjonerstwo to hobby. Zabawa, wg zasad zdefiniowanych przez samego zbieracza.
Jeśli ktoś miałby ochotę zbierać np. same odmoczone etykietki z kartridży Nintendo to też ma prawo nazywać się kolekcjonerem.
Jedyną różnicą między nim a zbieraczem zafoliowanych oryginałów będzie wartość finansowa ich kolekcji.

mca64
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 659
Rejestracja: 2010-02-06, 15:18

Re: Kolekcjoner czy zbieracz

Post autor: mca64 » 2011-03-15, 19:11

ten punkcol rzadzi, nie ogranicza sie do wybranych konsol. Kupuje wszystko co mozliwe

Ukukuki
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 3400
Rejestracja: 2008-01-25, 19:20
Lokalizacja: okolice Mielca

Re: Kolekcjoner czy zbieracz

Post autor: Ukukuki » 2011-03-15, 19:40

Jeśli Axiomat uważa się za kolekcjonera to nim jest. Można zbierać patyki w lesie i mieć ich kolekcję. Rozchodzi się tylko o jakość tej kolekcji i jej wartość. Jeśli kogoś stać aby dać za zestaw kolekcjonerski parę tysięcy to nie widzę w tym nic złego. Dla mnie jest to trochę przegięcie ale mówię to z mojego punktu widzenia. Ważne żeby mieć satysfakcję z tego co się robi. Bo odczucia każdy ma takie same, jednemu aby się nasycić wystarczy 100 gier a drugiemu setka w foliach a i tak będą tak samo zadowoleni gdy to osiągną.
Famicom!

ping
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1551
Rejestracja: 2009-08-29, 12:00

Re: Kolekcjoner czy zbieracz

Post autor: ping » 2011-03-15, 19:46

A co na przykład definiuje kolekcjonera książek? Znam takiego jednego, ilość tytułów można liczyć w tysiącach a przecież książki praktycznie nigdy nie są foliowane :P

W sumie nie ma co się emocjonować takimi sprawami, ktoś chce wyłożyć półtorej tysiąca to wyłoży. Analogicznie można kupić grę w sklepie A za 200zł, lub w sklepie B za 100zł.
Obrazek

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8536
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Kolekcjoner czy zbieracz

Post autor: Axi0maT » 2011-03-15, 20:18

Yuki i bono... z calym szacunkiem do was, ale te wasze tlumaczenia to sa jakies z dupy wziete chyba.

Kolekcjoner - z definicji slownika polskiego - osoba kolekcjonujaca cos. A czym jest kolekcjonowanie? Kolekcjonowanie to zbieranie. Bez roznicy czy bede zbieral zepsute tasmy magnetofonowe od C64 czy tez oryginalne nowe i zafoliowane gry na ten komputerek - bede kolekcjonerem. Tak jak wspomnial Ukukuki - wartosc kolekcji moze byc rozna, ale bez watpienia jest to kolekcjonowanie w obu przypadkach.

Odnosnie znaczkow - zapomnieliscie chyba o tym ze niektorzy zbieraja tez takie ostemplowane - czyli uzyte i odklejane z kopert.

DizzyX
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1233
Rejestracja: 2009-09-15, 15:25
Kontakt:

Re: Kolekcjoner czy zbieracz

Post autor: DizzyX » 2011-03-15, 20:23

Axi0, Ty po prostu nie tyle kolekcjonujesz, co zbierasz :)
Ja w zasadzie też nie mówię, że mam kolekcję, że kolekcjonuję, a że zbieram :)
Zwłaszcza, że większość rzeczy jest w ciągłym użytku :)

EDIT:
Odnosnie znaczkow - zapomnieliscie chyba o tym ze niektorzy zbieraja tez takie ostemplowane - czyli uzyte i odklejane z kopert.
A tu już coś zupełnie innego, bo - zwłaszcza jeśli chodzi o stare znaczki - czasem ceny tych ostemplowanych (tzw. grupa E) są dużo wyższe niż czystych. Z ostemplowanych można stworzyć dużo ciekawszą kolekcję, a niektóre stemple są naprawdę sporo warte :)
(wiem bo zbierałem kiedyś znaczki, nawet parę ciekawych z "wadami fabrycznymi".
Przy czym nadmienię, że te stemplowane odklejone z kopert mają zwykle dość średnią wartość, jeśli nie zostały odklejone odpowiednio i zniszczony jest klej... aaale to już inna bajka :))

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8536
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Kolekcjoner czy zbieracz

Post autor: Axi0maT » 2011-03-15, 20:30

DizzyX pisze:Axi0, Ty po prostu nie tyle kolekcjonujesz, co zbierasz :)
Ja w zasadzie też nie mówię, że mam kolekcję, że kolekcjonuję, a że zbieram :)
Czym wiec wg ciebie rozni sie kolekcjonowanie od zbierania skoro to sa synonimy?
kolekcja = zbior
kolekcjonowanie = zbieranie
Nie dorabiajcie do tego filozofii...

Senshu
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 470
Rejestracja: 2005-12-20, 23:11

Re: Kolekcjoner czy zbieracz

Post autor: Senshu » 2011-03-15, 20:47

wg sjp.pwn.pl :
Kolekcja - zbiór przedmiotów jednego rodzaju, gromadzonych przez kogoś ze względu na ich wartość artystyczną, naukową lub historyczną.

Zbiór - całość składająca się z jakichś elementów.

No właśnie. Wg mnie i raczej nie tylko, kolekcjoner kupuje wybrane przedmioty ze względu na jakąś ceche. W przypadku gier - grywalność, wartość lub unikalność.
Jak ktoś kupuje co popadnie, żeby tylko było, to jest zbieraczem a nie kolekcjonerem.

ODPOWIEDZ