Jakiego formatu muzyki uzywacie?

ODPOWIEDZ
Inlagd sill
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1384
Rejestracja: 2006-02-25, 07:56

Jakiego formatu muzyki uzywacie?

Post autor: Inlagd sill » 2007-10-14, 16:17

Jakiego formatu muzyki uzywacie i dlaczego?

Ja kiedys zapisywalem wszystko w MP3 128 kbps, ale jakosc takiej muzyki jest marna i to wyraznie slychac w porownaniach. Potem probowalem 320 kbps i formatow bezstratnych, ale rozmiary zbiorow stawaly sie coraz ogromniejsze. Poswiecilem troche czasu na testowanie i okazalo sie, ze pomiedzy standardowym VBR a od okolo 192 kbps wzwyz nie slysze zadnej roznicy (ponizej roznica wypada, rzecz jasna, na korzysc VBR). Od jakiegos czasu uzywam wiec MP3 o usrednionym VBR (konwertuje przez LAME preset standard) i jestem zadowolony i z jakosci i wagi plikow.
Dla bardziej wymagających: Serwis i forum Syzygia.pl

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8536
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Jakiego formatu muzyki uzywacie?

Post autor: Axi0maT » 2007-10-14, 17:22

Bardzo czesto slucham muzyki w formacie mod i xm (stare kawalki - zazwyczaj soundtracki z gier do ktorych mam sentyment), ale jesli przerzucam to na jakies urzadzenie przenosne to oczywiscie przerabiam na mp3, tak samo jak muzyke z CD. Jakosc 128 kbps w zupelnosci mi wystarcza, bo audiofilem nie jestem, a jakosci powyzej tej granicy i tak nie zauwazam :)

Morden
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1231
Rejestracja: 2006-08-11, 12:06
Lokalizacja: ŠŠ‡ƒƒƒ‡ƒŠƒƒƒŠŠƒ‡ŠŠŠ‡ƒƒƒ‡ƒŠƒƒƒŠŠƒ‡Š║║█│││█│║│││║║│█║
Kontakt:

Re: Jakiego formatu muzyki uzywacie?

Post autor: Morden » 2007-10-14, 17:38

W temacie napisales "uzywacie" i nie wiem czy odnosi sie to sluchania czy tez zapisywania. Jesli sluchania to mozesz sobie wkleic wszystkie mozliwe formaty bo nie ode mnie zalezy w czym kto zapisal. Wszystkie formaty trackowanych kawalkow, SIDy i pozostale dziwadla.

Jesli chodzi o zapis, FLAC [lossless] + iPod oraz mp3 pro ze stalym bitrate w jak najnizszej, lecz znosnej jakosci gdy wrzucam cos na bloga.
Obrazek

Awatar użytkownika
Abyssal
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 43
Rejestracja: 2007-02-19, 21:58

Re: Jakiego formatu muzyki uzywacie?

Post autor: Abyssal » 2007-10-14, 17:39

Jakosc 128 kbps w zupelnosci mi wystarcza, bo audiofilem nie jestem, a jakosci powyzej tej granicy i tak nie zauwazam
Roznicy w jakosci owszem nie slychac, ale w autobusie. Nie trzeba byc wcale audiofilem zeby stwierdzic, ze cos jest nie tak z odsluchiwanym kawalkiem. Chyba ze sluchamy muzyki elektronicznej lub przerobionych na mp3 mod, midi itd. Sam jak zrzucam z plyt, to robie 2 kopie 128 i 320. Jedana do autobusu, druga na glosniki. 192 moze byc dobrym kompromisem pomiedzy jakoscia a wielkoscia. Kazdemu wedlug potrzeb.

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8536
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Jakiego formatu muzyki uzywacie?

Post autor: Axi0maT » 2007-10-14, 20:23

Abyssal pisze:Kazdemu wedlug potrzeb.
No wlasnie... Ja nie slysze roznicy powyzej 128.. wiec mi to wystarcza w 100%. Na moje potrzeby jest po prostu idelanie :D

PS: Z audiofilem to zartowalem.. .wiem, ze wiekszosc ludzi slyszy roznice powyzej 128 i prawde powiedziawszy to im zazdroszcze... Ja niestety nie odczuwam tej roznicy wiec mam to w d... :P

Inlagd sill
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1384
Rejestracja: 2006-02-25, 07:56

Re: Jakiego formatu muzyki uzywacie?

Post autor: Inlagd sill » 2007-10-14, 20:45

Morden pisze:W temacie napisales "uzywacie" i nie wiem czy odnosi sie to sluchania czy tez zapisywania. Jesli sluchania to mozesz sobie wkleic wszystkie mozliwe formaty bo nie ode mnie zalezy w czym kto zapisal.
Mialem na mysli raczej zapisywanie, ale jesli chodzi o sluchanie, to przeciez tez (chyba? prawie?) zawsze mozna konwertowac na cos, co ty preferujesz, albo co czyta twoj odtwarzacz.

I tu rodzi sie pytanie: czy jest sens konwertowania MP3 CBR (staly bit rate) na MP3 VBR (zmienny bit rate) i jak to zrobic, zeby dodatkowymi konwertowaniami nie utracic jakosci? Przez WAV (MP3 CBR > WAV > MP3 VBR)? Pytam, bo lwia czesc kupowanych MP3 to 320 kbps, a ja wolalbym mniejsze. Ostatni album Radiohead z kolei jest dostepny wylacznie w 160 kbps. I mam dylemat czy i jak to konwertowac.

Pytajac inaczej: jak najlepiej skonwertowac dany MP3 na MP3 o innej jakosci?
Dla bardziej wymagających: Serwis i forum Syzygia.pl

Morden
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1231
Rejestracja: 2006-08-11, 12:06
Lokalizacja: ŠŠ‡ƒƒƒ‡ƒŠƒƒƒŠŠƒ‡ŠŠŠ‡ƒƒƒ‡ƒŠƒƒƒŠŠƒ‡Š║║█│││█│║│││║║│█║
Kontakt:

Re: Jakiego formatu muzyki uzywacie?

Post autor: Morden » 2007-10-14, 22:13

Jako ze kompresja mp3, czy to CBR czy VBR jest kompresja stratna, nie ma co bawic sie w konwersje ze stalego na zmienne bitrate. Zreszta po co sie pytac. Najlepiej sprawdz i tyle. Sam ocenisz czy jakosc ci odpowiada, sprawdzisz czy utwory nie sa przebasowane i zamulone.
Obrazek

ODPOWIEDZ