Obraz w DC - problem.

DizzyX
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1233
Rejestracja: 2009-09-15, 15:25
Kontakt:

Obraz w DC - problem.

Post autor: DizzyX » 2011-01-06, 11:12

Otóż w końcu mam swojego wymarzonego Makarona.
Niestety, mam z nim problem, dość uciążliwy.
Mianowicie - konsola śmiga ok, wczytuje gry, nie wiesza się i nie jest megagłośna.
Mam natomiast problem z obrazem.
Razem z konsolą dostałem kabel RGB - z jednej strony wtyk do DC, z drugiej SCART, na kablu jeszcze kostka z gniazdami cinch.
Konsolę podpiąłem do SCART w telewizorze. I tu zaczyna się problem - otóż obraz jest... marny. Tło podczas ekranu startowego konsoli jest szarobure a nie białe. Kolory w menu konsoli wyglądają na ok, a w grach - no to już zależy. w ChuChu Rocket nie ma żadnego problemu, ale już np w TonymHawku czy innych grach obraz jest ciemny.
Poprzedni właściciel uważa, że u Niego na SCART było wszystko ok.
Zauważyłem, że jak poruszam kablem w gnieździe przy konsoli (delikatnie oczywiście) to czasem na chwilę łapie obraz ok, ale po chwili obraz sam zmienia się na szarobury.
Próbowałem podpinać przez te cinche, ale obrazu wtedy w ogóle nie ma, podobnie jest z dźwiękiem.
I teraz pytanie - padnięty kabel? A może konsola (w sensie że płyta główna w niej? jakiś kondensator?)? A może to coś z moim TV? Niby inne konsole też podpinam przez SCART (czyli Euro), ale tam obraz i tak idzie z przejściówki z cinchów na Euro (więc to raczej nie jest takie prawdziwe RGB).
Może jakieś pomysły?
Poprzedni właściciel dawał nawet przed wysyłką zdjęcia i u Niego na TV wyglądało na to, że obraz jest ok.... :]

Lien
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 271
Rejestracja: 2006-08-06, 13:18

Re: Obraz w DC - problem.

Post autor: Lien » 2011-01-06, 11:28

Najlepiej sprawdzić metodą prób i błędów co jest nie tak. Kabla innego raczej nie masz, ale na jakimś innym TV chyba masz możliwość sprawdzenia. Jesli na innym dalej kicha. To obstawiam kabel, a jeszcze z tego co piszesz jest to zwykly standard co z prawdziwym kablem RGB malo ma wspolnego.
Hell was full so I came back

Baieros
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2976
Rejestracja: 2010-07-10, 10:23
Kontakt:

Re: Obraz w DC - problem.

Post autor: Baieros » 2011-01-06, 11:36

Jak ruszasz kablem i obraz na chwile robi się ok to raczej nie może być wina TV. Jest to pewnie nieoryginalny kabel cienkiej jakości, miałem ten sam problem z moim który kupiłem do N64 niby nowiutki wszystko ok było, złożony został parę razy i się połamał w środku i też jak się porusza to niby jest ok.... Więc możliwe, że nie ściemnia sprzedawca i po prostu jak składał Ci kabel do wysyłki to gdzieś się uszkodził no i jest jaki jest. Może masz kogoś kto posiada inny kabel do makarona, żeby Ci pożyczył wtedy sprawdzisz moje podejrzenia i będziesz wiedział, czy opłaca Ci się kupić nowy.

Awatar użytkownika
michu40i4
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 648
Rejestracja: 2010-07-31, 14:29
Lokalizacja: D.Śląsk/Kamionki
Kontakt:

Re: Obraz w DC - problem.

Post autor: michu40i4 » 2011-01-06, 11:47

To wina kabla. Podobny problem miałem w kablu do PSX,a - obraz był cały od odcieni zielonego do ocieni różowego. Po poruszeniu robił się ok. Sprawdź konsolę z innym kablem

DizzyX
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1233
Rejestracja: 2009-09-15, 15:25
Kontakt:

Re: Obraz w DC - problem.

Post autor: DizzyX » 2011-01-06, 22:48

Problem z kablem w pewnym sensie rozwiązany - mój Elemis nie obsługuje RGB. Na Samsungu LCD wszystko działa ok. Hehe, muszę kupić kabel na cinche :)

Baieros
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2976
Rejestracja: 2010-07-10, 10:23
Kontakt:

Re: Obraz w DC - problem.

Post autor: Baieros » 2011-01-06, 22:52

poruszaj tym kablem na LCD bo coś tu nie tak skoro obraz się zmienia przy ruszaniu :)

wolny
Sponsor
Sponsor
Posty: 227
Rejestracja: 2010-12-11, 22:45

Re: Obraz w DC - problem.

Post autor: wolny » 2011-01-07, 00:14

Masz kabel RGB, podłączając do odbiornika nie obsługującego tego trybu otrzymałeś właśnie taki efekt jak opisałeś. Ruszając kablem spowodowałeś niestykanie się któregoś z pinów kabla ze złączem w konsoli. Podobny efekt można zauważyć w Play Station 2 podłączoną przez kabel RGB. Gdy uruchomi się film na DVD obraz jest zielony, ruszając wtyczką w konsoli obraz przestaje być zielony, ale telewizor wychodzi z trybu RGB.
Dziwi mnie brak obrazu i dźwięku poprzez złącza RCA. Domniemywam, że masz 3(żółty, czerwony i biały). Wg mnie powinieneś uzyskać dzięki temu obraz, chyba, że Dreamcast pracujący w trybie RGB na to nie pozwala.
Wobec tego rozwiązaniem Twojego problemu jest:
a) kupno zwykłego kabla RCA albo RF(zdecydowanie lepszy ten pierwszy),
b) przerobienie posiadanego kabla na nie-RGB :P,
c) użycie innego telewizora(ale nie o to chodziło, heh),
d) podłączenie konsoli przez jakiś modulator(np. przez magnetowid z wejściem EURO), aby doraźnie móc pograć :smile: .
Pozdrawiam.

DizzyX
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1233
Rejestracja: 2009-09-15, 15:25
Kontakt:

Re: Obraz w DC - problem.

Post autor: DizzyX » 2011-01-07, 01:12

wolny pisze:Dziwi mnie brak obrazu i dźwięku poprzez złącza RCA. Domniemywam, że masz 3(żółty, czerwony i biały).
Mnie też to zdziwiło. Jest dokładnie tak jak mówisz - są trzy gniazda cinch - żółte (Video), czerwone i białe (Audio). Przepiąłem w nie kable, którymi podpięte mam DVD - obrazu nie było, natomiast zamiast dźwięku miałem buczenie. Przy czym kable są na pewno ok, bo działa na nich DVD.
Oczywiście w tym samym czasie wtyczka SCART była odłączona od telewizora.
Pomyślę nad tymczasowym podpięciem się przez magnetowid (o ile znajdę jakiś działający w domu ;) ), a docelowo poszukam kabla RCA - tego RGB nie chcę przerabiać, pewnie kiedyś zmienię TV na nowszy i wtedy taki kabel jak mam będzie miał sens, szkoda go psuć :)

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8536
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Obraz w DC - problem.

Post autor: Axi0maT » 2011-01-07, 06:47

DizzyX pisze:Problem z kablem w pewnym sensie rozwiązany - mój Elemis nie obsługuje RGB
No to masz taki sam problem jak ja mialem ostatnio. Po dlugich bojach okazalo sie ze moj TV tez RGB nie obsluguje, tyle ze u mnie w ogole nie bylo zadnego obrazu - tylko wielka szara plama i dzwiek w tle. Najprostsze jest kupienie wlasnie RCA, niestety takiego nie widzialem nigdzie na allegro, a sciaganie tego z jakiegos sklepu internetowego czy ebaya, to koszt ok 30pln... drogo niestety.

DizzyX
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1233
Rejestracja: 2009-09-15, 15:25
Kontakt:

Re: Obraz w DC - problem.

Post autor: DizzyX » 2011-01-07, 09:27

Axi0maT, to znaczy podejrzewam, że mój TV kieeedyś obsługiwał RGB, ale pamiętam że swego czasu miał awarię właśnie gniazda SCART i był na naprawie gwarancyjnej. Na zwykłym SCARTcie po serwisie wszystko chodziło, Dreamcast jest chyba pierwszym urządzeniem jakie podpiąłem przez kabel RGB. Stąd pewnie obraz, tyle że po prostu "lichy" :)

Rafi
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1404
Rejestracja: 2010-06-29, 14:28
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Obraz w DC - problem.

Post autor: Rafi » 2011-01-07, 16:01

Pozwólcie, że podepnę się pod temat. Mam oryginalny kabel do Psx/Ps2 i nieoryginalny kabel Euro. Na tym pierwszym obraz jest w porządku, a na tym drugim kolory są dziwnie przemieszane. W większości widać zieleń i róż. Kabel Euro jest w 100% sprawny, bo podłączałem go już do dwóch innych TV. Wiecie o co chodzi ?

wolny
Sponsor
Sponsor
Posty: 227
Rejestracja: 2010-12-11, 22:45

Re: Obraz w DC - problem.

Post autor: wolny » 2011-01-07, 16:50

DizzyX podaj model telewizora to stwierdzi się czy obsługuje RGB. Jeżeli miał awarię gniazda EURO to możliwe, że to może być przyczyna Twoich problemów.
Rafi2468 ustawiłeś w konsoli wyświetlanie. Jeżeli tak, to Twoje objawy wskazują na brak na którejś ze składowych RGB, w tym wypadku niebieskiego.

SebeQ86
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 129
Rejestracja: 2011-01-02, 20:35
Lokalizacja: Słupsk

Re: Obraz w DC - problem.

Post autor: SebeQ86 » 2011-01-07, 16:55

Wina przewodu zainwestuj w dobry przewód RGB

Rafi
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1404
Rejestracja: 2010-06-29, 14:28
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Obraz w DC - problem.

Post autor: Rafi » 2011-01-07, 17:04

SebeQ86, to nie jest wina przewodu. Czytaj dokładnie. Mam dwa takie same kable Euro i tylko na tym jednym TV mam problem z obrazem. Dopiero po podłączeniu konsoli oryginalnym chinchem + przejściówką na Euro jest OK.

wolny, nic w konsoli nie ustawiałem, bo niby jak miałbym to zrobić ? Nie da się po prostu. Zresztą to pytanie było tylko taką ciekawostką, bo jak chcę sobie pograć na moim TV to po prostu wyciągam oryginalny Chinch.

wolny
Sponsor
Sponsor
Posty: 227
Rejestracja: 2010-12-11, 22:45

Re: Obraz w DC - problem.

Post autor: wolny » 2011-01-07, 17:22

W PS2 da się wybrać tryb wyświetlania. W PSX'ie też masz problemy z obrazem?

ODPOWIEDZ