Problem z kolorami przez composite

ODPOWIEDZ
wronek
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 16
Rejestracja: 2014-01-09, 23:51
Lokalizacja: Jędrzejów
Kontakt:

Problem z kolorami przez composite

Post autor: wronek » 2014-01-10, 00:13

Cześć :)

Mam następujący problem: rzutnik podłączony do SNESa przez composite wyświetla monochromatyczny obraz. Czasem (zależnie od szlag-wie-czego) na jakiś czas kolory się pojawiają. Bywa że to trwa kilka minut, bywa też że obraz mruga naprzemiennie a to w monochromie, a to w pełnej palecie barw. Na telewizorach ten problem nie występuje - kolory są idealne. Posiadam dwa SNESy - w obu jest podobnie, przy czym w jednym "bardziej" (rzadziej zdarzają mu się dobre momenty). Gamecube podłączany przez ten sam przewód A/V działa idealnie.

O długość kabla tu się nie rozchodzi - objawy są takie same niezależnie czy konsolę podłączam bezpośrednio pod rzutnik czy też przez przewód lecący przez ścianę (jedno połączenie/gniazdo po drodze + 7 m przewodu).

O co może chodzić? Jak można zaradzić?

Awatar użytkownika
kanarekkk
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 2512
Rejestracja: 2011-06-09, 12:51
Lokalizacja: TRN
Kontakt:

Re: Problem z kolorami przez composite

Post autor: kanarekkk » 2014-01-10, 08:38

Moze ustawienia rzutnika, skoro problem na tv nie wystepuje?
Obrazek

Awatar użytkownika
tbxx
Administrator serwisu
Administrator serwisu
Posty: 732
Rejestracja: 2007-10-09, 17:16
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Problem z kolorami przez composite

Post autor: tbxx » 2014-01-10, 08:46

1. Sprawdź inny kabelek
2. Rozkręć konsolę i:
a. Wyczyść z kurzu
b. Sprawdź kondensatory (czy nie zrobiły się wypukłe)
c. W połowie szerokości pierwszego portu pada zaraz na początku płyty głównej jest mały potencjometr (obsługiwany śrubokrętem) delikatnie spróbuj nim wyregulować obraz na podłączonej pod rzutnik konsoli.

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8536
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Problem z kolorami przez composite

Post autor: Axi0maT » 2014-01-10, 14:57

1. Sprawdz czy czasem nie masz francuskiego SNESa dajacego SECAM (chociaz malo realne, bo wychodziloby na to ze masz dwa takie francuzy).
2. Podlacz z wykorzystaniem innego kabla
3. Wg mnie najbardziej prawdopodobna przyczyna - rzutnik. Sam podlaczalem SNESa pod rzutnik i nie mialem problemow, wiec obstawiam wlasnie urzadzenie. Trybow PAL jest wiele wbrew pozorow - PAL-M, PAL-N, PAL-NC... Nie wiem co tam na wyjsciu ma akurat twoj SNES, ale bardzo mozliwe ze to ustrojstwo po prostu nie obsluguje ktorego trybu. Jesli masz mozliwosc - sprawdz na innym rzutniku.

Awatar użytkownika
kanarekkk
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 2512
Rejestracja: 2011-06-09, 12:51
Lokalizacja: TRN
Kontakt:

Re: Problem z kolorami przez composite

Post autor: kanarekkk » 2014-01-10, 15:32

Kolega nie wspomnial, czy SNES jest w pal, czy ntsc ;) po czasie przypomnial mi sie problem z moja karta tv, gdzie mialem podobny problem ale z Wii. Pomoglo ustawienie pal60
Obrazek

Awatar użytkownika
tbxx
Administrator serwisu
Administrator serwisu
Posty: 732
Rejestracja: 2007-10-09, 17:16
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Problem z kolorami przez composite

Post autor: tbxx » 2014-01-10, 15:38

Axi0maT pisze:1. Sprawdz czy czasem nie masz francuskiego SNESa dajacego SECAM (chociaz malo realne, bo wychodziloby na to ze masz dwa takie francuzy).
2. Podlacz z wykorzystaniem innego kabla
3. Wg mnie najbardziej prawdopodobna przyczyna - rzutnik. Sam podlaczalem SNESa pod rzutnik i nie mialem problemow, wiec obstawiam wlasnie urzadzenie. Trybow PAL jest wiele wbrew pozorow - PAL-M, PAL-N, PAL-NC... Nie wiem co tam na wyjsciu ma akurat twoj SNES, ale bardzo mozliwe ze to ustrojstwo po prostu nie obsluguje ktorego trybu. Jesli masz mozliwosc - sprawdz na innym rzutniku.
@1 - Gdyby problem był z systemem (SECAM) to kolor nigdy nie pojawiłby się na rzutniku, a tu raz jest a raz nie ma (z tym że częściej nie ma)

@2 - kabel, bardzo możliwe - działa z GC, ale może GC daje "mocniejszy", bardziej stabilny sygnał

@3 - przyczyną może być rzutnik, z tym że nie chodzi tu raczej o brak obsługi sygnału z "SNES'a" a o czułość w wejścia A/V rzutnika - może być mniejsza niż w TV

Dlatego postawiłbym na regulację tego potencjometru na płycie głównej (można poczytać na "necie" SNES black&white) wystarczy ze znajduje się on teraz w położeniu pomiędzy "kolor" a "czarno-biały" i na tv daje jeszcze "kolor" a na rzutniku już nie.

wronek
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 16
Rejestracja: 2014-01-09, 23:51
Lokalizacja: Jędrzejów
Kontakt:

Re: Problem z kolorami przez composite

Post autor: wronek » 2014-01-11, 15:33

Problem rozwiązany - dzięki!

Zmiana kabla nic nie dała, niezbędne okazało się rozkręcenie konsoli i przekręcenie potencjometru.

Muszę swoją drogą poszukać jakiegoś wzmacniacza sygnału composite. Współczesne rzutniki chyba z zasady są mniej czułe niż telewizory CRT. Podobny problem występował kiedyś na DKiG jak ktoś chciał puszczać demka z Amigi.

ODPOWIEDZ