Zakupy przez zenmarket

Dział stworzony dla osób zajmujących się importem gier i konsol z zagranicy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8536
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Zakupy przez zenmarket

Post autor: Axi0maT » 2023-08-26, 05:36

Od jakiegos czasu istnieje sobie taki serwis jak zenmarket.jp ktory umozliwia zakupy w Japonii. Nie jest tak ze japonczycy dodaja swoje produkty jako widoczne do sprzedazy poza japonie a dziala to raczej na zasadzie posrednika i jak ch e sie cos kupic to sie wyszukuje na zenmarket, ktory ma chyba zaimplementowane jakies mechanizmy tlumaczenia i automatycznie wyszukuje po japonskich sklepach internetowych i serwisach aukcyjnych. Doliczana pewnie jest jakas prowizja znajac zycie, ale nie wiem jak wyglada kwestia cla. Ceny ogolnie ksztaltuja sie dosc zachecajaco w stosunku do tego co mozna obserwowac na rodzimym allegro dla produkcji pochodzacych z kraju kwitnacej wisni - zwykle na allegro przebitka wynosi 2-3x tyle c otrzeba zaplacic w zenmarket.

I teraz kluczowe pytanie - ktos z Was juz korzystal z zenmarket? Przymierzam sie do pierwszego zamowienia i nie ukrywam ze mam pewne obawy. Przydalaby sie jakas opinia od osoby siedzacej juz w temacie.

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2741
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Zakupy przez zenmarket

Post autor: kolo » 2023-08-26, 20:36

Zenmarket to tylko pośrednicy:
- zamawiasz przez nich produkt z wysyłką do nich (płacisz od razu / po wygranej aukcji + pewnie prowizja od 1 ogłoszenia)
- zakupiony przedmiot dojeżdża do nich na magazyn i "twoją skrzynkę"
- jak uzbierasz co chciałeś zlecasz im przepakowanie i wysyłkę międzynarodową do ciebie
- płacisz im za wysyłkę kupę kasy, ale to normalne, prawdopodobnie i tak trochę oszczędziłeś w porównaniu z zakupami bezpośrednio od międzynarodowego sprzedawcy

Jak przychodzi do ciebie paczka to prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić VAT 23%, no chyba że UC uzna że nie chce mu się schylać po takie drobne. Cło płaci się dodatkowo dopiero od określonej kwoty, nie pamiętam jaka teraz obowiązuje.

Z zenmarket.jp nie korzystałem, ale kiedyś kupiłem parę gier przez rakuten: https://globalexpress.rakuten.co.jp/?l- ... eader-logo Zasada działania podobna (przy czym teraz chyba nie mają takiej wbudowanej wyszukiwarki ogłoszeń).


Dla ciekawskich takie podsumowanko zamówienia mojego ostatniego zamówienia na rakutenie (2019):
Delivery Address 1(#)
Total Items 16(#)
Total Items Price(Tax incl.) 4265(JPY)
--------------------------------
Subtotal(Tax incl.) 4265(JPY)
Delivery Fee(Tax incl.) 5000(JPY)
----------------------------------------------------------------
Total(Tax incl.) 9265(JPY)
----------------------------------------------------------------

Zen a większą różnorodność form transportu międzynarodowego + mniejszą prowizję (300 Yen, czyli mniej niż 10zł) więc może będzie się bardziej opłacać.
Sega, Sega über alles
Obrazek

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8536
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Zakupy przez zenmarket

Post autor: Axi0maT » 2023-08-28, 06:46

Dzieki kolo za wyjasnienie. Nie dopatrzylem ze te paczki moga sie zbierac u nich w jednym miejscu i wysylane sa zbiorczo.w sumie to ulatwia sprawe dosc mocno bo na wysylce da sie sporo zaoszczedzic. I popraw mnie czy sie nie myle ‐ wysylka 5tys jenow to.. jakies niecale 18 zyka. Tak malo wyszlo w twoim przypadku? Wiadomo ze teraz po 4 latach pewnie drozej (chociaz sugerujesz ze na zenmarket nawet ponizej 10zl!!!) ale jak porownujac to do zakupow w USA czy w Australii to wyglada stosunkowo tanio. Napisales jednak dodatkowo ze placi sie im za wysylke kupe hajsu - wiec gdzie te oplaty sa w takim twoim przykladowym zamowieniu, i ile to wynosi orientacyjnie?

I pytanie jeszcze jak dlugo ida takie tansze paczki z Japonii?

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2741
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Zakupy przez zenmarket

Post autor: kolo » 2023-08-28, 18:08

XD Chyba zgubiłeś jedno 0 przy wpisywaniu - przy dzisiejszej stawce z google wychodzi jakieś 140zł (za wysyłkę 16 gier, różne platformy).
Czas oczekiwania na paczki jest różny w zależności od metody - generalnie podobnie jak przy wysyłkach od chińczyków: tydzień - dwa przy małych, lekkich paczuszkach do trzech miesięcy transport morski dużych, ciężkich paczek (konsole, kilkadziesiąt - kilkaset gier).

Te 300 Yen (8,50zł) to tylko prowizja za to że użyczyli ci swojego systemu (płacisz od 1 oferty, wygląda na to że nawet jak przegrasz aukcję), później i tak musisz zapłacić normalnie za wysyłkę. Z tego co pamiętam zazwyczaj stawka była albo procentowa albo wyższa, więc nie jest źle.

Zarejestrowałem się tam - z wad do poznania od razu wysyłają strasznie dużo spamu, jak będę miał więcej czasu to spróbuję coś kupić - ostatnio pojawiło się sporo nowych fanowskich tłumaczeń.
Sega, Sega über alles
Obrazek

Awatar użytkownika
TankerPL
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 79
Rejestracja: 2021-12-23, 05:32

Re: Zakupy przez zenmarket

Post autor: TankerPL » 2023-08-29, 18:13

No i polecam zgrać sobie w czasie zakupy, bo "darmowy" storage zwykle jest na jakiś czas (30-45 dni), potem się buli za każdy kolejny dzień czy coś tam. Ogólnie takie strony są fajne, bo można zabulić z paypala czy kartami typu revolut. Sam osobiście niegdyś ściągałem karty z JP i na przesyłce można było się przejechać. Nie wiem jak na zemarket wygląda konsolidacja takiej przesyłki. Czy wyjmują z opakowania i ładują w zbiorcze czy ładują w zbiorcze tak jak przyszło. Ogólnie chodzi mi o to żeby nikt się nie przejechał, że zakupował gier za 300zeta po taniości, a za przesyłkę 500, bo gabaryt. 8)
Zeo Ranger Mode! Gold!

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8536
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Zakupy przez zenmarket

Post autor: Axi0maT » 2023-08-29, 22:43

Zle przeliczylem z jenow widac. W takim razie wysylka droga. A jeszcze ta prowizja od licytowania. No nie.. daruje sobie jednak. Wyszlo sporo wiecej kosztow niz sie poczatkowo wydawalo. To sie pewnie kalkuluje jak ktos wiecej sciaga ale kupujac 1-2 gry to nie ma raczej sensu. Dzieki chlopaki za wyjasnienie tematu.

Awatar użytkownika
TankerPL
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 79
Rejestracja: 2021-12-23, 05:32

Re: Zakupy przez zenmarket

Post autor: TankerPL » 2023-08-30, 14:58

Znaczy. Takie strony są przyjemne, bo nawet jak jeszcze Rakuten był po amerykańsku to część sprzedawców nie wysyłała dalej niż poza Japonię, firmy, które zajmowały się podobnie do Zenmarket praktycznie nie istniały, a i sama płatność była problematyczna, bo akceptowali karty kredytowe w obcej walucie, a paypala nie. Ogólnie jak masz ochotę to sprawdź raz, żeby nie było, że ktoś czarnowidzi i sam ocenisz. Niemniej z doświadczenia nie ma co się napalać, że kupię x gier za ułamek ich wartości ;)
Zeo Ranger Mode! Gold!

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8536
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Zakupy przez zenmarket

Post autor: Axi0maT » 2023-08-31, 05:32

Swego czasu te famicomowe gry chodzily u nich mega tanio ... nie wiem jak teraz. Zastanawiam sie jeszcze jakies sa platnosci. Da sie normalnie zaplacoc jakims przelewem? Bo ostatnio pozamykalem te paypale i inne bo prowizje taka zdzieraja ze wlos na glowie staje.

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2741
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Zakupy przez zenmarket

Post autor: kolo » 2023-08-31, 08:48

Można podpiąć bezpośrednio kartę płatniczą i opłata transakcyjna 3,5% (jak za PayPal, tylko PayPal ma trochę gorsze przewalutowanie) albo przelew Swift i opłata między 3500 a 7000yen (200 kurła złotych nowych polskich XD).
Jak pozbieram koszyk to zrobię tutaj podsumowanie ile i za co mnie skasowali.
Sega, Sega über alles
Obrazek

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8536
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Zakupy przez zenmarket

Post autor: Axi0maT » 2023-09-01, 05:01

200 zl oplaty... no nie wierze w to co czytam... krojenie po calosci widze.

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2741
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Zakupy przez zenmarket

Post autor: kolo » 2023-10-06, 22:08

Ok, paczuszka doszła więc czas na drobne podsumowanie.

zakupy
Zenmarket daje dostęp do następujących "sklepów": amazon.jp | yahoo-aukcje | yahoo-sklepy | rakuten | kilka innych. Zen zapewnia swoją własną wyszukiwarkę wraz z tłumaczeniem opisów aukcji na język polski (tłumaczenie maszynowe) - wyszukiwarka działa tak sobie i samo tłumaczenie również czasami bywa ciężkie do zrozumienia, ale zazwyczaj da się ogarnąć podstawowe rzeczy. Przy okazji zaznaczają nad opisem aukcji jeśli z jakiegoś powodu uważają ze dane ogłoszenie jest podejrzane, lub sprzedawca sprawiał im wcześniej problemy (niektórzy sprzedawcy są po prostu "nie sprzedam moich gierek żadnemu tłustemu cudzoziemcowi i uja mi zrobicie") - wciąż jednak możemy wymusić zakup.

Kupowałem przede wszystkim na yahoo-auctions które bardzo przypomina aukcje na naszym starym allegro - krokowy wzrost ceny aż przekroczy się cenę maksymalną drugiego kupującego.
Dopóki nie ma się jakiegoś wyższego "statusu" w zenmarket zakupy prowadzimy w systemie prepaid - przed rozpoczęciem zakupów musimy doładować nasze konto - po rozpoczęciu licytacji nasza maksymalna kwota + prowizja 300Y + ewentualny VAT (ceny od sklepów są cenami netto, po wygraniu licytacji musimy jeszcze dopłacić podatek obliczany od ostatecznej ceny która może być niższa od naszej maksymalnej oferty).
Gdy przegramy licytację pełna zablokowana kwota (nasza maksymalna cena + VAT + prowizja ZEN) jest przywracana na nasze konto.
Gdy wygramy kwota poniżej naszej ceny maksymalnej wraca na nasze konto, VAT jest liczony od kwoty za jaką wylicytowaliśmy grę a przed zapłaceniem sprzedawcy Zen daje nam trochę czasu na zdecydowanie czy chcemy jeszcze coś u niego kupić żeby wysłać kilka przedmiotów w jednej paczce i trochę oszczędzić na wysyłce po Japonii.

magazyn
Po dotarciu do do magazynu Zenmarketu zakupiony przez nas przedmiot może przebywać w nim bezpłatnie przez 45dni - po tym czasie będzie pobierana opłata 100jen dziennie, możemy też zlecić wykonanie dla nas dokładnych zdjęć za dodatkową opłatą.
Z moich doświadczeń zlecanie dodatkowych zdjęć nie jest konieczne - jeśli coś wygląda podejrzanie to lepiej tego po prostu nie kupować.
W moim przypadku nastąpiło uszkodzenie przedmiotu w transporcie krajowym i skontaktowała się ze mną pracownica Zenmarketu z dokładnymi zdjęciami i pytaniem co z tym fantem zrobić (pozdrawiam Panią Kingę która na 99,87% tego nie przeczyta) - w tym przypadku był to złamany zawias typowego pudełka jewel case, więc nie robiłem z tym żadnego problemu.
Obrazek
https://zenmarketcdn.azureedge.net/uplo ... s1pmv8.jpg
https://zenmarketcdn.azureedge.net/uplo ... m1m3l9.jpg
Tak więc pomoc jest w prawdziwym języku polskim z prawdziwym człowiekiem - to zawsze duża zaleta przy zagranicznych firmach, nie wiem ile trwa czas reakcji, ale w przypadku spraw związanych z magazynem spodziewałbym się bardziej dnia, niż kilku godzin.

wysyłka do PL
Gdy już wszystkie interesujące nas przedmioty są w magazynie wypadałoby je sprowadzić - Zen oferuje kilka różnych opcji dostawy i to od nas zależy wybranie najbardziej dla nas opłacalnych - generalnie wszystko rozbija się o wymiar i wagę ostatecznej paczki oraz tego jak bardzo chcemy uniknąć usług Poczty Polskiej (jak dotąd nie miałem problemów z paczkami międzynarodowymi z numerami śledzenia, choć na pewno każdy będzie miał własne doświadczenia). Czas przygotowania naszej paczki wynosi kilka dni - osobiście zleciłem przygotowanie paczki 14 września a była gotowa 18 września - zostałem wcześniej poinformowany że normalnie schodzi z tym około 2 dni, ale ze względu na braki kadrowe potrwa to do 5 dni - 4 dni z weekendem po środku nie jest w tej sytuacji złym wynikiem, zwłaszcza że najprawdopodobniej kiedy zlecałem przygotowanie paczki na magazynie został tylko drzemiący cieć.
Wypada też zaznaczyć że istnieje kilka "strategii pakowania" - ja oczywiście wybrałem optymalizację na jak najniższy koszt wysyłki, może przy większych paczkach ma to jakiś większy sens, ale przy mojej małej paczuszce nie miało to większego znaczenia. Generalnie rozbija się to chyba o to że jak policzą że taniej wyjdzie wysyłka za trzy mniejsze paczki zamiast jednej dużej i jednej średniej to rozbiją przesyłkę na 3 paczki.
Gdy paczka jest już gotowa i zważona zostajemy poinformowani o koszcie dostawy międzynarodowej - w moim przypadku rozszalałem się minimalnie za dużo i waga paczki wyniosła 2,2kg (wyższy próg cenowy zaczynał się od 2kg) - peszek to peszek, jeśli jednak stwierdzicie że w takiej sytuacji wolicie dopchać jeszcze trochę złomu możecie anulować paczkę za dodatkową opłatą. Jeśli chcecie anulować stworzenie paczki bez dodatkowych opłat trzeba to zrobić do 10 minut od zlecenia stworzenia (czyli kilka dni wcześniej). Jeśli jednak nie widzimy innego wyjścia z zaistniałej sytuacji opłacamy paczkę z naszych środków na Zenie wybierając czy chcemy od razu opłacić europejski VAT - niestety nie jest to zbyt dobrze opisane i nie byłem pewien o co do końca im chodziło więc stwierdziłem że odznaczę tą opcję - dzięki temu miałem przyjemność zapłacić później pobranie panu listonoszowi, niestety wcześniej już wpłaciłem "rozszerzoną" kwotę na konto Zen więc trochę mi zostało na następne zakupy a niezbyt opłaca się wypłacić resztę z powrotem na konto PayPal - tak się łapie powracających klientów 8)

nareszcie w domu - podsumowanie opłat
Po 18 dniach odebrałem moją paczkę wysłaną przez AVIA (niewielkie i średnie paczki wysyłane pocztą lotniczą). Czy zakupy się opłacały? Ciężko powiedzieć - same gry uważam że kupiłem korzystnie, jednak dużym ciosem workiem cebuli w klejnoty zdecydowanie była przesyłka międzynarodowa która wyniosła mnie optymistycznie patrząc około 250zł, do tego doszły dla mnie zbliżone do siebie koszty prowizji Zen, VATu zapłaconego dla urzędu celnego, wysyłki paczek po terenie Japonii (indywidualnie - bardzo rozsądnych cenowo) oraz prowizji przeliczeniowej PayPal i opłat sprzedawcy przyjmującego wpłaty PayPal które zostały przerzucone na mnie (na chwilę pisania tego posta prowizja za przewalutowanie wynosi +3% do wartości "bazowej" przewalutowanych środków w PayPal oraz Zen "znika" z naszej wpłaty na poczet opłat dodatkowe 3,5%) - czyli w sumie kolejne ~200zł które nie kłuły tak bardzo w oczy kiedy przegląda się jakie zarąbiste ceny mają w tej Japonii :lol:
Oczywiście część tych kosztów można ciąć kupując zestawy kilku gier zamiast pojedynczych sztuk - 300Y dla Zen jest od jednej aukcji a nie od przedmiotu.
Oszczędzanie na wspólnej wysyłce kilku przedmiotów jednak dość mocno utrudniała mi wspomniana bardzo prymitywna wyszukiwarka - możemy wejść do zestawienia ogłoszeń konkretnego sprzedawcy, ale wyszukanie u niego czegoś konkretnego w czasie kiedy ma często setki innych ogłoszeń graniczy z cudem - można sortować po czasie dodania, popularności, cenie, szukać rzeczy w konkretnym stanie (nowy, używany, obydwa) lub konkretnej cenie - zapomnijcie jednak o wyszukiwaniu konkretnej frazy w tytule (no chyba że wśród wyświetlonych ogłoszeń za pomocą szukajki wbudowanej w przeglądarkę), nie pomaga też że bodajże co trzecie albo czwarte doczytanie kolejnych ogłoszeń wyświetla się bez tłumaczenia (w krzaczkach).

nareszcie w domu - brakuje tylko kokardki i dwóch psiknięć brutalem
Ufff, ponarzekałem, ale teraz pora na pochwalenie - pracownicy Zen odwalili naprawdę kawał świetnej roboty przy pakowaniu mojej przesyłki - książka została włożona między dwa arkusze kartonu i owinięta folią stretch, gry były owijane grubą folią (jeśli kiedyś sprowadzaliście z Japonii gry na płytach to z pewnością się kiedyś spotkaliście z takim zwyczajem, nie wiem w jakim stopniu stosują to w przypadku gier w kartonowych pudełkach) - prawdopodobnie tuż po dotarciu do japońskiego magazynu w celu uniknięcia zadrapań a później w zestawach po kilka sztuk w folii bąbelkowej - zazwyczaj po 3-4 pudełka (zestaw Person oraz grubaska Shenmue II + VF miały własną folię + bąbelki), jednak w przypadku gry na PS2 której nie mieli z czym połączyć zabąbelkowali ją osobno - luźna przestrzeń była wypełniona "poduszkami". W zasadzie jedyna rzecz do której potencjalnie mogę się przyczepić przy pakowaniu to ewentualny kawałek tektury wzdłuż linii cięcia - przynajmniej użyli folii i nóż musiałby się naprawdę solidnie omsknąć żeby uszkodzić pudełka z grą.

Zdjęcia:
Obrazek Obrazek Obrazek


Link do excela z zestawieniem kosztów itp: https://drive.google.com/file/d/1z4929T ... sp=sharing

Generalnie jeśli chodzi o obsługę kupującego, traktowanie towaru i przygotowanie paczki jestem bardzo zadowolony, jednak ze względu na dość duży koszt całkowity (czego niestety się spodziewałem, a i tak przeholowałem) oraz tego że wyszukiwarka jest dość upierdliwa w sprawnym używaniu raczej nie będę w najbliższym czasie robił tam kolejnych zakupów.

Jeszcze przypomnienie o prowizjach: 300Y opłata stała od zakupionego ogłoszenia, 3,5% od wpłaty przez PayPal na opłatę manipulacyjną + nieco wyższa stawka przewalutowania w PayPal niż na przykład przy płatności kartą debetową (z doświadczenia wiem że różnica jest niewielka) - nie spodziewajcie się że gdziekolwiek znajdziecie stawkę z google :)
Do tego różne kary i dopłaty za dodatkowe usługi lub zapychanie im magazynu i zawracanie tyłka.

EDIT:
Zen tyle co ogłosił że za parę dni podnosi prowizję z 300Y na 500Y od wygranej aukcji.
Sega, Sega über alles
Obrazek

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8536
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Zakupy przez zenmarket

Post autor: Axi0maT » 2023-10-22, 10:28

Swietny i szczegolowy opis. Dzieki za raport! Na glowna proponuje to dac po drobnym przeredagowaniu.

PS: w arkuszu ceny sa w jenach jak mniemam? Przydaloby sie dodac jeszcze ile cie skroili na przewalutowaniu. Czyli po jakim kursie jen wyszedl w stosunku do tego co google sugerowalo.

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2741
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Zakupy przez zenmarket

Post autor: kolo » 2023-10-22, 10:57

Na drugim arkuszu (zestawienie wpłat Zen - PayPal) podałem ile wpłaciłem w złotówkach na PP a ile z tego dostałem jenów na Zenmarkecie - czyli już po prowizji Zen i PayPal.
Sega, Sega über alles
Obrazek

ODPOWIEDZ